Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Gradjanin
Offline
Ukupno postova: 291
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2011. 19:13 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la (Pogledaj post): ›
Gradjanin je napisao/la (Pogledaj post): ›
A tko kaže da će se bilo koji problem riješiti ulaskom u EU, osim sitnice kao što je problem sloboda kretanja ljudi npr.?

Vidi se da si bio student osječkog sveučilišta, a prema izjavama vjerojatno si i diplomirao.

Jel imaš neko svoje razmišljanje ili samo znaš reproducirati fraze s televizije?

BTW, ok je znati reproducirati, takvi su idealni za EU birokraciju.

Prepusti velike odluke vizionarima, a ako nisi ZA ostani kod kuće kad bude referendum, učinit ćeš i sebi i svima ostalima uslugu.


Jesam, bio sam student osječkog Sveučilišta i diplomirao sam. I što je tu problem? Možda me poznaš osobno pa da možeš procijeniti jesam li bio loš student, dobar student, jesam li glup, zaostao, zatucan ili otvorenih razmišljanja? Pretpostavljam da me zamišljaš kao nekog strašnog konzervativca, desničara, protivnika svega novog i europskog koji kod kuće sluša Thomsona i veliča NDH. Ako me takvog zamišljaš, onda se grdno varaš. Evo, reći ću ti ovako, a ti možeš vjerovati ili ne - poprilično sam liberalna osoba, lijeve orijentacije, imam svoje mišljenje, ne reproduciram, već pokušavam sve kritički sagledati i ne razmišljati onako kako većina razmišlja samo zato da bih se uklopio - a sad je pomodno biti za EU i praviti se velikim liberalom i europejcem. Kako sam napisao, skeptičan prema ulasku u EU postao sam zadnjih godinu-dvije, dotad sam bio za EU. Možda me nisi shvatio, ali nisam rekao da Hrvatska nikako ne smije ući u EU, već da treba kritički sagledati ulazak i vrijeme ulaska - a kritičko sagledavanje može biti i pozitivno i negativno, tj. treba se istaknuti i prednosti i nedostatke. Kako je rekao W.M.Felt (čije mišljenje cijeniš), problem je što Hrvatske ne pregovara, već ispunjava direktive i u tom vidim jedan od glavnih problema. Ako si čitao moje postove, onda si mogao vidjeti da navodim i prednosti ulaska u EU. Nisam rekao da ste govorili da će se ulaskom u EU riješiti svi problemi RH, upravo na to želim i ukazati, tj. da dobar dio građana koji je za EU smatra da će se ulaskom u EU riješiti svi hrvatski problemi i da im je to glavni razlog da zaokruže DA na referendumu, a upravo im se to često servira na televiziji i od političara. Što ću zaokružiti kad bude referendum, ne znam još, dotad još mogu razmisliti te istražiti. Ono što mogu sigurno reći jest da Hrvatska treba ući u EU, ali mene brine vrijeme ulaska. Jesam za europske integracije i povezivanje, time će se Europa osnažiti.
Ako si za konstruktivnu raspravu, možemo nastaviti. Ako nisi, već ćeš me samo napadati zato što razmišljam malo drukčije od tebe o ovoj temi, onda ni nemoj ništa odgovarati. Ali mogu te uputiti na literaturu u kojoj se govori o "ljevičarskoj diktaturi" među intelektualcima, ponajviše u SAD-u, gdje upravo lijevi intelektualci napadaju sve koji ne razmišljaju kao oni, nešto slično što i desničari rade, a kritiku tih lijevih intelektualaca dali su upravo lijevi intelektualci koji se ne slažu s njihovim napadanjem svih i uvođenjem "diktature" te kažu da je to jedan od razloga što se brojni ljevičari priklanjaju desnoj orijentaciji. I nadam se da ne misliš da ovo pitanje treba gledati crno-bijelo, kako je rekao Descartes, jedino se ne treba sumnjati u ono da mislimo, dakle jesmo, sve ostalo treba podvrgnuti sumnji.


Ako "trebamo ući u EU" kako kažeš onda je najbolje vrijeme odmah.

Ne mislim da si glup i zatucan.
Ne mislim da si konzervativac protivnik novog, iako to u biti ne ih zamjerio.
Veličanje Thompsona bi te diskreditiralo u raspravi.

Prednosti i nedostaci pristupa.
EU znači zaštitu unutar EU, zaštitu od ostalih država u svijetu i zaštitu od korporacijskog divljanja, jer je jedini način zaštite od korupcije postojanje dovoljno moćne institucije, a u globalnom kontekstu su i europske institucije još uvijek slabe. Kao pojedincu članstvo u EU svakome otvara nova vrata i stvarno bih volio da mi netko objasni što bi bila dilema ili skepsa vezana uz članstvo, ali bez opcije autogola?!
EU ima sposobnije, ekonomski moćnije i bogatije regije (ne više nužno države), ali ima i pravila koja svima omogućavaju razvoj i napredovanje, pa čak i zaostalima i „manje sposobnima“ između ostalog i putem određenih fondova za ravnomjerni razvoj.

Osim toga, eu-integracije su i civilizacijski izazov - da se tako izrazim – jer mislim da bi čovječanstvo trebalo razvijati povezivanjem i suradnjom uz poštovanje različitosti, a EU u tom smislu uzoran svetski primjer.

Kritičko sagledavanje ulaska u EU.
Može se kritički sagledavati pristupanje i članstvo, ali o čemu bi se trebalo raspravljati i tko bi to trebao raditi? Svi možemo sagledavati i razgovarati o nekim općim „pozitivnim i negativnim“ aspektima euro-integracija, ali tu će se teško naći argumentirane negativnosti (otpor integracijama generalno uglavnom nastaje iz manjka samosvijesti, kompleksa niže vrijednosti, zaštite nezasluženih privilegija i sličnih problematičnih pozicija). Kad je riječ o specifičnim ekonomskim pitanjima mislim da o tome trebaju razgovarati kompetentni stručnjaci unutar svojih cehova i stručnih grupa pa koliko su kompetentni i kako se dogovore tako će im i biti u EU, s tim što su i odnosi u EU dinamičan proces u koji se ovdašnji subjekti moraju i trebaju integrirati, a ne samo očekivati zaštitu svojih interesa od matične države.

Pregovaranje.
Ne pregovaramo u biti nego ispunjavamo već postojeće standarde koji postoje u EU i jednaki su za sve, iako postoje neki elementi pregovaranja u smislu određenih kvota i periodima prilagodbe, a u tom smislu je od presudne važnosti organiziranost pojedinih gospodarskih sektora u RH s tim da su se ti sektori već organizirali koliko si sposobni pa oko toga nema smisla više gubiti vrijeme, a gubimo ga – svi skupa i veliki broj pojedinačno.

Mislim da većina ljudi očekuje da se problemi riješiti promjenom domaće vlasti, a ne ulaskom u EU. Vjerojatno su u pravu, samo što im se vjerojatno neće svidjeti rješenja.

Lijevo i desno.
Prema tim kategorijama mogu eventualno identificirati zastupnike tržišnog društveno-ekonomskog razvoja u kojem „sposobniji“ uživaju blagodati razvoja (desničari) i zastupnike znanstveno-humanistički upravljanog razvoja u kojem blagodati razvoja uživaju svi (ljevičari) Ovo drugo btw, podrazumijeva održivi razvoj, a ne razvoj u kojem se resursi svake vrste iscrpljuju do uništenja, a u pravilu najviše nastradaju ljudi. U tom načinu svrstavanja u sredini bi mi bili liberali kao najveće zlo.

Svaka čast filozofima i njihovim razmišljanjima o sumnji i svemu drugom, ali pitanje članstva u EU je sada da ili ne – svjetlo ili mrak – bijelo ili crno. Filozofske rasprave o tome su odrađene i zaključci su poznati. 27 nacija je već donijelo odluku i to puno većih nacija s puno više filozofa nego ih je ovdje. Ovdje samo mnogi moraju odlučiti da za svoj porez žele imati nešto više od grba i zastave.

P.S. U biti, referendum neće biti želimo li mi u Eu ili ne, nego slažemo li se s uvjetima pristupanja i članstva. Odluka o pridruživanju je već donešena, donijele su je političke elite, potpisani su obvezujući sporazumi i bla, bla...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2011. 20:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajd oladite!

Imate se vremena prilagoditi do 2014! kaže Svoboda

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2011. 20:39 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Gradjanin
Zahvaljujem na argumentiranom odgovoru. U načelu se slažem s tobom, ima nekih stvari gdje se ne bih u potpunosti složio. Poslije ti odgovorim detaljnije (kako kaže PEGY, imam vremena do 2014 Laughing )

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
da_man60606
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.01.2011. 21:47 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako nam zapad diktira tako ce nasi Politicari da IGRAJU ! Narod NEMA tu nikakve rijeci niti se pita za ista! EU je Entety sto mora da raste ako ne raste ugine ! sto se skoro desilo sa ovom globalnom krizom. Jugoslavija nije mogla da opstane a mi smo "isti" narod ( samo pitaj prosecnog Britanca, Amerikanca ili Australca sta misli o Nama i "Jugoslavensok" slicaju ! Medjutim Hrvacka ce da udje u Evropsku Uniju ali imat ce veoma Mnogo restrikcija to jeste, da ne moze vise da tovi svinje zato sto to sad Spanija to radi i izvoz, mljeko ce morati kupovati iz Francuske, a Beef iz Njemacke itd... a sto ce Hrvatska da izvozi to je Jeftinu radnu snagu,sto ce da posrne ka Njemackoj, Engleskoj Italiji za nekim BOLJIM zivotom i Nadom, ali Realnost je da Evropa Ima dosta GAZDA, njoj ( EU ) trba SLUGA! EU nije pomogla ni Bugarskoj ni Rumuniji da podignu svoj standard, ako ista Hrvatski Standard je jaci od Obadve zemlje... a ona je u EU!!! Zapamtite ljudi nije "trava zelenija na ovoj strani" ! Mi svi U inozemstvu vam zavidimo sto svi ljepo izlazite i provodite se, ovdje je samo rad rad i rad, i ono sto ti Drava ne otme u taxama to platimo u Velikim racunima! Ja zivim U Australiji I nas POrezuju ovdje od 35-50 Posto od Zarade znaci skoro Pola zarade porez pojede pre sto dobijes novac u ruke, a to sto mi ovdje zivimo dobro.... zapad ima "Pasivnu" diskriminaciju, dzaba sto vi imate fakultete, znanje "zdrav" mozak i misao kad imate naglasak kad pricate njihov jezik automatski vi cete moci bit samo neki cistac, taxi vozac, sobarica,mozda raditi u benzinskoj u MCDonaldsu.... znaci poslove sto recimo Njemci nece... znaci radite za mali novac Lose sate.... Izvinite na ovolikom textu, ima tu jos puno da se kaze ali Ulazak u Evropu ce se desiti pod Evropskim zahtjevima I ima jos da se zacudite kad budete vidjeli sta cest izgubiti a sta dobiti... ali kao sto narod kaze prvo moras izgubiti da bih znao koliko "dobro" si imao....pozdrav

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.01.2011. 9:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da_man60606 rekao si istinu, nažalost tako je !
No to nije tako i iz našeg kuta gledanja, i to nije jedina istina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.01.2011. 10:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@da_man, dakle ti iz Australije mislis da bi nama bilo bolje u izolaciji. Kao argument navodis to da se u npr. Australiji oporezuje 35-50% zarade. Vjerojatno mislis da je u HR drugacije.

Nazalost, u HR je jos gore. Porezno opterecenje u HR je vece od 50%, jer se mora nahraniti vojska politicko-podobno uhljebljenih stranackih vojnika i more laznih invalida, branitelja, boraca i slicnih privilegiranih skupina poput nametnika iz redova vjerskih organizacija.

Dakle, ako ce u HR oporezivanje biti 35-50% na zaradu, ja sutra glasam da Hrvatska postane pridruzena clanica Australije.

No, ne krivim te zbog tvog stava. On je plod manjka informacija. Zivis daleko, dobivas ono sto ti je servirano ili sto netko misli da bi ti trebao znati. Zato si valjda htio reci kako se drugdje vise oporezuje (a nama u HR je super jer su porezi kikiriki), ali prava istina je da je Hrvatska zemlja s jednim od najvecih poreznih opterecenja u svijetu.

"U Hrvatskoj gotovo polovica bruto zarade odlazi na poreze i doprinose. Na godišnji prihod od 100.000 američkih dolara najveća davanja na svijetu ima Slovenija, i to 54,9 posto. Slijedi Hrvatska s poreznim opterećenjem od 53,5 posto"

Ok, to je za razinu od 100 000 dolara, za prosjecne place je porezno opterecenje oko 42%

http://www.jutarnji.hr/smanjite-namete-i-bit-ce-vise-zaposlenih/307815/
http://www.jutarnji.hr/hrvati-se-ne-daju--zive-sve-bolje-i-iznad-svojih-mogucnosti/467220/

I to je samo porezno opterecenje na place. Kad se tome pridodaju i razni izmisljeni parafiskalni nameti (ZAMP, HGK, Turisticke zajednice, spomenicka renta i sl.) poduzetnici placaju i vise od ta 42%, vjerojatno i preko 50%. A onda jos tome treba pridodati i nekulturu neplacanja. Vjerojatno ni ne znas da tako nesto igdje postoji, a u HR ti je sasvim normalno da nekome ne platis uslugu, robu ili nesto trece. Da, drugdje se to zove kradja, kod nas neplaceni dug. Ukupan zbroj takvih dugovanja iznosi preko 35 milijardi kuna, sto je oko 10% BDP-a (GNP).

No, to je sitnica. Zamisli si koliko jos informacija ne znas, koliko ti je zivot u Hrvatskoj nepoznat, koliko nisi upucen u razinu korupcije, iskvarenosti, politickog klijentelizma i podobnosti.

Nadam se da sada shvacas zasto mnogi u Hrvatskoj smatraju da pravo glasa trebaju i mogu imati samo oni koji u Hrvatskoj zive i u Hrvatskoj placaju poreze.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
da_man60606
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.01.2011. 11:12 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slazem se, da ja nisam upucen u unutrasnje poslove i zbivanja u Hrvatskoj ili sto bih ljudi rekili u staroj Jugi, (poduhvatajuci sve teritorije). A veliki razlog je zato sto se tamo samo prica i nista ne radi, pojedinci se bogate dok mnogi nemaju sta jesti... ali to je Kapitalizam... Socijalisticki rezim je baziran na strani seljaka i radnicke klase dok Kapitalista misli samo na se i da zaradi vise nagodinu i to sve preko ledja radnika. I to ceka ljude U EU.... Procitao sam jedan pametan citat prije par dana i ovako nekako ide...." Ono sto je Tito Sagradio, Ovi ne mogu ni da Okrece".... Hrvatska vlada ce da proda sve sto je za prodati da bih dosli do novanca a onda ce da povise poreze.... ja mislim da to svako moze da vidi... Vi morate da shvatite da HDZ je na vlasti previse dugo I znaju da im niko nemoze nista I zato se ponasaju kao da su Celicni I Arogantni... Morate promjeniti vlast...



"Omnia gadgetum mecum porto!" = "All that's mine I carry with me." = Sve Sto je Moje Nosim Sa Sobom... Interesantan Citat Mongus Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.01.2011. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pobrkao si malo lončiće, ljude u EU čeka UREĐENO kapitalističko društvo i gotovo!!! oni koji po tebi samo pričaju i ništa ne rade u jednom uređenom društvu neće moći tako. Kapitalista da bi zaradio preko leđa radnika kako kažeš, mora tog radnika i pravedno platiti i držati se svih zakonom propisanih pravila. I što je za tebe kapitalista? Jedan obrtnik koji ima nekoliko zaposlenih ili neka korporacija?
Mislim da si ti zaglavio u nekom vremenskom rascijepu pa se nabacuješ floskulama kako ti padaju na pamet.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maradona
Offline
Ukupno postova: 47
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.01.2011. 13:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

EU je posljednji stadij neokolonijalizma.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.01.2011. 14:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Netko je već napisao na ovoj temi da je pomalo glupo raspravljati o nečemu o čemu nemaš kompletan uvid, a mnoge stvari se potpisuju u tajnosti i pristaje se na pitaj boga šta sve. Tako da jedino možemo naklapati hoće li nam biti bolje ulaskom u EU ili ne. Moje osobno mišljenje da će nam postati "bolje" tek tamo negdje oko 2020. a tada bi nam i bez EU valjda postalo "bolje".

Ono što mnogi zagovornici ulaska u EU zaboravljaju je stanje u nama sličnim državama (koje su većinom nižeg standarda od našeg), dakle u: Mađarskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj, Baltičkim zemljama, Portugalu, Irskoj, Grčkoj itd. vlada izrazito nezadovoljstvo EU-om i članstvom u istoj. Uostalom, pun je internet istraživanja Eurobarometra (evo dva linka na koja sam naišao onako usput: link 1, =5&tx_ttnews[backPid]=20] link 2 ) gdje stanovnici EU članica niti ne vjeruju u istu i njene institucije, a kamoli u šta drugo.

Dakle, za sve eurofile jedno pitanje: je li ima više država koje su profitirale ulaskom u EU (i koje su to i na koji način su profitirale) ili onih koje nikakav pomak na bolje nisu osjetile ili su čak upale i u dodatne probleme?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.01.2011. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da_man60606 je napisao/la: › A veliki razlog je zato sto se tamo samo prica i nista ne radi, pojedinci se bogate dok mnogi nemaju sta jesti... ali to je Kapitalizam... Socijalisticki rezim je baziran na strani seljaka i radnicke klase dok Kapitalista misli samo na se i da zaradi vise nagodinu i to sve preko ledja radnika. I to ceka ljude U EU....
Hm, onda ti je i slika EU malo iskrivljena. Zapravo, u HR je daleko gore nego u EU. Zamisli EU kapitalizam, e u Hrvatskoj je jedno 10 puta "jaci" tzv. kapitalizam.

"Kapitalizam" u Hrvatskoj je zapravo jedna velika otimacina i pljacka. Ono sto valja se zadrzava u rukama izabranih, a ono gdje se vise zaradi lesinarenjem se unisti.

Hrvatska pretvorba i privatizacija

To ti je otprilike izgledalo ovako:

Direktor A je bio direktor Poduzeca A u socijalizmu. Dosla 1991. i direktor A se uclanio u [b]Stranku A (ZNA SE koju). U Stranci A sjedi jos 100 drugih direktora. Dok jedni ginu u rovovima, 100 direktora u stranci A sjedi i dogovora kako ce dalje poslovati sad kad vise nema socijalizma.

Rat je na vratima. Neke firme su do '91 poslovale dobro, neke manje dobro, a neke lose. Ovisno o tome slijedi strategija podjele plijena. Kako bi sve bilo cisto, donosi se Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća.

Lova skupljena od iseljenika ili uspjesnih tvrtki, a namijenjena kupovini oruzja za obranu zemlje, u vrecama dolazi u sjediste stranke A. Vecina novca ulazi bez ikakvog traga, ne zna se na sto se trosi.

Postoje sumnje da je dobar dio potrosen za tzv. "torbarenje", jer se ne moze objasniti odakle dojucerasnjim polupismenim sroljama milijuni "maraka" za kupovinu kompletnih poduzeca.

Uglavnom, donesen je zakon kojim se omogucilo da nekad "drustvene" firme postanu privatne. To je onaj gorespomenuti Zakon o pretvorbi Napravi se procjena koliko firma kosta, omoguci se otkup, radnicima se ponudi da jeftinije kupe dionice i to je to. Super zvuci i izgleda. Jedina je kvaka u tome sto procjenu rade osobe bliske stranci A.

Dakle, oni procijene da firma od 10 milijuna vrijedi 1 milijun maraka. Izda se 1 000 donica nominalne vrijednosti 1000 maraka. Zaposlenici dobivaju pravo kupiti dionicu za 750 maraka, ili 500 maraka. Dakle, radnici su dobili dionicu za 500 maraka (stvarna vrijednost poduzeca koju ta dionica predstavlja je 20 puta veca), to je bitno za nastavak price.

Onda Direktor A dodje u stranku A po torbu novca (sad kuzis odakle pojam "torbarenje" ;-)). Direktorovi pajdosi onda idu od radnika do radnika i predloze im da im prodaju dionicu za 600 maraka. S obzirom da je rat, porace i siromastvo, ljudi na to pristaju i prodaju dionice misleci da su zaradili. Iz torbe se vade novci i daje radniku [karikiram]. Jesu, zaradili su - ali otkaz - o tome malo kasnije.

Dakle, sad je Direktor A postao vlasnik Poduzeca A. Podsjetimo, poduzece A je vrijedilo 10 milijuna maraka, ali kriminalnom procjenom je ta vrijednost smanjena na milijun. Direktor A je u konacnici nesto sto vrijedi 10 milijuna maraka dobio za 600 tisuca maraka.

E, sad... kad je postao vlasnik necega sto vrijedi 10 milijuna, sad on moze sto hoce. Imamo dva najcesca slucaja.

Slucaj: Uspjesan direktor postaje uspjesan vlasnik
Firma je uspjesna, mozda malo previse ljudi ima. Direktor ih otpusti i firma nastavlja stvarati dobit. On je danas uspjesan direktor uspjesnog poduzeca, pardon... tvrtke, i svi sretni. Epizodu s torbarenjem su vec svi zaboravili, a on ima srece da je njegova roba trazena i da mu firma dobro posluje.

Nesto ljudi je ostalo bez posla, ali njima je receno da je stigao "kapitalizam" i da tako mora biti. Taj direktor je danas ugledan clan drustva i oko sebe ima more uvlakaca u supak, ili je prodao tvrtku i nastavak zivota provodi glumeci dobrotvora i mecenu.

Slucaj: Uspjesan direktor postaje uspjesan lesinar
Ovo je puno cesci slucaj. Direktor je postao vlasnik poduzeca koje ne posluje bas najbolje. On ima dvije opcije: moze se potruditi i mozda nesto napraviti od firme, a moze ju rastaviti na sastavne dijelove i onda to prodati i zaraditi. Rastavljanje i prodaja za posljedicu ima propast i gasenje firme i radnih mjesta, ali kad ti zelembaci suskaju iznad glave - jebe ti se zivo. Direktor A ionako ne misli da je kriv on, vec taj nesretni "kapitalizam".

Dakle, firma koju je platio 600 maraka ima nekretnine, zemljista i strojeve koji vrijede 10 milijuna maraka.

Direktor u toj firmi proda zemljiste, proda strojeve, proda sve zivo sto se moze prodati. Na tome zaradi 5 milijuna maraka. Nije lose... za nesto sto je platio 600 tisuca maraka je dobio 5 milijuna maraka.

Doduse, usput je stotine ljudi ostalo bez posla, ali nas direktor ima spreman odgovor - "stigao je kapitalizam". To je to lesinarenje. Zaradjuje se na unistavanju. To se dogodilo Osijeku, pod palicom pravomocno osudjenog ratnog zlocina i njegovih pajdosa od kojih vecina jos uvijek vlada Osijekom i svjetskom vukojebinom zvanom Slavonija. Pretpostavljam da je zbog toga izmedju ostalih i dobio nadimak "grobar slavonskog gospodarstva".


I to ti je nasa hrvatska prica... kuzim da ste vi iseljenici nama zeljeli najbolje, ali svojom lovom ste zapravo financirali one koji su Hrvatsku unistili i opljackali kao sto to nisu ucinili Turci, Napoleon i Austro-ugarska zajedno.


Citat: › "Omnia gadgetum mecum porto!" = "All that's mine I carry with me." = Sve Sto je Moje Nosim Sa Sobom... Interesantan Citat Mongus Smile
Potopis je samo parafraza (vjerojatno gramaticki i sintakticki netocna, a i rijec gadget sigurno nije postojala u ono vrijeme) izvorne izreke "Omnia mea mecum porto", kao sto si zakljucio iz prijevoda izvorne izreke.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.01.2011. 16:40 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gradjanin je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ako "trebamo ući u EU" kako kažeš onda je najbolje vrijeme odmah.

Ne mislim da si glup i zatucan.
Ne mislim da si konzervativac protivnik novog, iako to u biti ne ih zamjerio.
Veličanje Thompsona bi te diskreditiralo u raspravi.

Prednosti i nedostaci pristupa.
EU znači zaštitu unutar EU, zaštitu od ostalih država u svijetu i zaštitu od korporacijskog divljanja, jer je jedini način zaštite od korupcije postojanje dovoljno moćne institucije, a u globalnom kontekstu su i europske institucije još uvijek slabe. Kao pojedincu članstvo u EU svakome otvara nova vrata i stvarno bih volio da mi netko objasni što bi bila dilema ili skepsa vezana uz članstvo, ali bez opcije autogola?!
EU ima sposobnije, ekonomski moćnije i bogatije regije (ne više nužno države), ali ima i pravila koja svima omogućavaju razvoj i napredovanje, pa čak i zaostalima i „manje sposobnima“ između ostalog i putem određenih fondova za ravnomjerni razvoj.

Osim toga, eu-integracije su i civilizacijski izazov - da se tako izrazim – jer mislim da bi čovječanstvo trebalo razvijati povezivanjem i suradnjom uz poštovanje različitosti, a EU u tom smislu uzoran svetski primjer.

Kritičko sagledavanje ulaska u EU.
Može se kritički sagledavati pristupanje i članstvo, ali o čemu bi se trebalo raspravljati i tko bi to trebao raditi? Svi možemo sagledavati i razgovarati o nekim općim „pozitivnim i negativnim“ aspektima euro-integracija, ali tu će se teško naći argumentirane negativnosti (otpor integracijama generalno uglavnom nastaje iz manjka samosvijesti, kompleksa niže vrijednosti, zaštite nezasluženih privilegija i sličnih problematičnih pozicija). Kad je riječ o specifičnim ekonomskim pitanjima mislim da o tome trebaju razgovarati kompetentni stručnjaci unutar svojih cehova i stručnih grupa pa koliko su kompetentni i kako se dogovore tako će im i biti u EU, s tim što su i odnosi u EU dinamičan proces u koji se ovdašnji subjekti moraju i trebaju integrirati, a ne samo očekivati zaštitu svojih interesa od matične države.

Pregovaranje.
Ne pregovaramo u biti nego ispunjavamo već postojeće standarde koji postoje u EU i jednaki su za sve, iako postoje neki elementi pregovaranja u smislu određenih kvota i periodima prilagodbe, a u tom smislu je od presudne važnosti organiziranost pojedinih gospodarskih sektora u RH s tim da su se ti sektori već organizirali koliko si sposobni pa oko toga nema smisla više gubiti vrijeme, a gubimo ga – svi skupa i veliki broj pojedinačno.

Mislim da većina ljudi očekuje da se problemi riješiti promjenom domaće vlasti, a ne ulaskom u EU. Vjerojatno su u pravu, samo što im se vjerojatno neće svidjeti rješenja.

Lijevo i desno.
Prema tim kategorijama mogu eventualno identificirati zastupnike tržišnog društveno-ekonomskog razvoja u kojem „sposobniji“ uživaju blagodati razvoja (desničari) i zastupnike znanstveno-humanistički upravljanog razvoja u kojem blagodati razvoja uživaju svi (ljevičari) Ovo drugo btw, podrazumijeva održivi razvoj, a ne razvoj u kojem se resursi svake vrste iscrpljuju do uništenja, a u pravilu najviše nastradaju ljudi. U tom načinu svrstavanja u sredini bi mi bili liberali kao najveće zlo.

Svaka čast filozofima i njihovim razmišljanjima o sumnji i svemu drugom, ali pitanje članstva u EU je sada da ili ne – svjetlo ili mrak – bijelo ili crno. Filozofske rasprave o tome su odrađene i zaključci su poznati. 27 nacija je već donijelo odluku i to puno većih nacija s puno više filozofa nego ih je ovdje. Ovdje samo mnogi moraju odlučiti da za svoj porez žele imati nešto više od grba i zastave.

P.S. U biti, referendum neće biti želimo li mi u Eu ili ne, nego slažemo li se s uvjetima pristupanja i članstva. Odluka o pridruživanju je već donešena, donijele su je političke elite, potpisani su obvezujući sporazumi i bla, bla...


Skepsa ili dilema vezana je, bar kod mene, uz vrijeme ulaska te uz sposobnost naših političkih struktura da iskoriste sve koristi koje članstvo u EU-u donosi na dobrobit svih, a ne samo za svoju dobrobit.
Slažem se s tobom da se svijet treba povezivati i učiti se poštivanju različitosti, ali da je EU svjetski primjer toga, ne bih se složio, iako je jedan od boljih primjera, bar na papiru.
Sve ovo što ti kažeš da EU otvara vrata svima i mogućnosti za napredak je točno, ali sve je to u teoriji, u praksi se dosta provodi, ali mislim da još ima puno mjesta za napredak na tom polju. Inače, fondove EU-a smatram nečim što je među najboljim što EU nudi.
Ne slažem se da je pitanje članstava u EU pitanje svjetla i mraka, već pitanje jedne poprilično svijetle opcije (dakle, ulazak) i jedne ipak mračne opcije (bar u ovom trenutku i položaju u kojem je RH, mi si ne možemo dopustiti kao Norveška ili Švicarska da ostanemo izvan EU-a, Island si je mogao donedavno). Moja opaska o filozofima, tj. Descartesu odnosila se na sve stvari u životu, tj. da se stvari ne uzimaju zdravo za gotovo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.01.2011. 16:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Pobrkao si malo lončiće, ljude u EU čeka UREĐENO kapitalističko društvo i gotovo!!! oni koji po tebi samo pričaju i ništa ne rade u jednom uređenom društvu neće moći tako. Kapitalista da bi zaradio preko leđa radnika kako kažeš, mora tog radnika i pravedno platiti i držati se svih zakonom propisanih pravila. I što je za tebe kapitalista? Jedan obrtnik koji ima nekoliko zaposlenih ili neka korporacija?
Mislim da si ti zaglavio u nekom vremenskom rascijepu pa se nabacuješ floskulama kako ti padaju na pamet.


Kapitalizam u Europi jest uređeniji, ali nemoj biti u zabludi i misliti da je tamo sve bajno. Kapitalistu je najvažniji profit, a radnici su samo sredstvo da se dođe do tog profita. U Europu sve više prodire američki odnos prema radnicima, kapitalizam na američki način, a, nažalost, sve se više gubi socijalni odnos koji je toliko dugo bio odlika europskog kapitalizma. A to što se kapitalist mora držati određenih pravila, istina je to, ali često ta pravila i zakoni idu u korist kapitalista i profita, a ne radnika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gradjanin
Offline
Ukupno postova: 291
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 1:58 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la (Pogledaj post): ›
Gradjanin je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ako "trebamo ući u EU" kako kažeš onda je najbolje vrijeme odmah.

Ne mislim da si glup i zatucan.
Ne mislim da si konzervativac protivnik novog, iako to u biti ne ih zamjerio.
Veličanje Thompsona bi te diskreditiralo u raspravi.

Prednosti i nedostaci pristupa.
EU znači zaštitu unutar EU, zaštitu od ostalih država u svijetu i zaštitu od korporacijskog divljanja, jer je jedini način zaštite od korupcije postojanje dovoljno moćne institucije, a u globalnom kontekstu su i europske institucije još uvijek slabe. Kao pojedincu članstvo u EU svakome otvara nova vrata i stvarno bih volio da mi netko objasni što bi bila dilema ili skepsa vezana uz članstvo, ali bez opcije autogola?!
EU ima sposobnije, ekonomski moćnije i bogatije regije (ne više nužno države), ali ima i pravila koja svima omogućavaju razvoj i napredovanje, pa čak i zaostalima i „manje sposobnima“ između ostalog i putem određenih fondova za ravnomjerni razvoj.

Osim toga, eu-integracije su i civilizacijski izazov - da se tako izrazim – jer mislim da bi čovječanstvo trebalo razvijati povezivanjem i suradnjom uz poštovanje različitosti, a EU u tom smislu uzoran svetski primjer.

Kritičko sagledavanje ulaska u EU.
Može se kritički sagledavati pristupanje i članstvo, ali o čemu bi se trebalo raspravljati i tko bi to trebao raditi? Svi možemo sagledavati i razgovarati o nekim općim „pozitivnim i negativnim“ aspektima euro-integracija, ali tu će se teško naći argumentirane negativnosti (otpor integracijama generalno uglavnom nastaje iz manjka samosvijesti, kompleksa niže vrijednosti, zaštite nezasluženih privilegija i sličnih problematičnih pozicija). Kad je riječ o specifičnim ekonomskim pitanjima mislim da o tome trebaju razgovarati kompetentni stručnjaci unutar svojih cehova i stručnih grupa pa koliko su kompetentni i kako se dogovore tako će im i biti u EU, s tim što su i odnosi u EU dinamičan proces u koji se ovdašnji subjekti moraju i trebaju integrirati, a ne samo očekivati zaštitu svojih interesa od matične države.

Pregovaranje.
Ne pregovaramo u biti nego ispunjavamo već postojeće standarde koji postoje u EU i jednaki su za sve, iako postoje neki elementi pregovaranja u smislu određenih kvota i periodima prilagodbe, a u tom smislu je od presudne važnosti organiziranost pojedinih gospodarskih sektora u RH s tim da su se ti sektori već organizirali koliko si sposobni pa oko toga nema smisla više gubiti vrijeme, a gubimo ga – svi skupa i veliki broj pojedinačno.

Mislim da većina ljudi očekuje da se problemi riješiti promjenom domaće vlasti, a ne ulaskom u EU. Vjerojatno su u pravu, samo što im se vjerojatno neće svidjeti rješenja.

Lijevo i desno.
Prema tim kategorijama mogu eventualno identificirati zastupnike tržišnog društveno-ekonomskog razvoja u kojem „sposobniji“ uživaju blagodati razvoja (desničari) i zastupnike znanstveno-humanistički upravljanog razvoja u kojem blagodati razvoja uživaju svi (ljevičari) Ovo drugo btw, podrazumijeva održivi razvoj, a ne razvoj u kojem se resursi svake vrste iscrpljuju do uništenja, a u pravilu najviše nastradaju ljudi. U tom načinu svrstavanja u sredini bi mi bili liberali kao najveće zlo.

Svaka čast filozofima i njihovim razmišljanjima o sumnji i svemu drugom, ali pitanje članstva u EU je sada da ili ne – svjetlo ili mrak – bijelo ili crno. Filozofske rasprave o tome su odrađene i zaključci su poznati. 27 nacija je već donijelo odluku i to puno većih nacija s puno više filozofa nego ih je ovdje. Ovdje samo mnogi moraju odlučiti da za svoj porez žele imati nešto više od grba i zastave.

P.S. U biti, referendum neće biti želimo li mi u Eu ili ne, nego slažemo li se s uvjetima pristupanja i članstva. Odluka o pridruživanju je već donešena, donijele su je političke elite, potpisani su obvezujući sporazumi i bla, bla...


Skepsa ili dilema vezana je, bar kod mene, uz vrijeme ulaska te uz sposobnost naših političkih struktura da iskoriste sve koristi koje članstvo u EU-u donosi na dobrobit svih, a ne samo za svoju dobrobit.
Slažem se s tobom da se svijet treba povezivati i učiti se poštivanju različitosti, ali da je EU svjetski primjer toga, ne bih se složio, iako je jedan od boljih primjera, bar na papiru.
Sve ovo što ti kažeš da EU otvara vrata svima i mogućnosti za napredak je točno, ali sve je to u teoriji, u praksi se dosta provodi, ali mislim da još ima puno mjesta za napredak na tom polju. Inače, fondove EU-a smatram nečim što je među najboljim što EU nudi.
Ne slažem se da je pitanje članstava u EU pitanje svjetla i mraka, već pitanje jedne poprilično svijetle opcije (dakle, ulazak) i jedne ipak mračne opcije (bar u ovom trenutku i položaju u kojem je RH, mi si ne možemo dopustiti kao Norveška ili Švicarska da ostanemo izvan EU-a, Island si je mogao donedavno). Moja opaska o filozofima, tj. Descartesu odnosila se na sve stvari u životu, tj. da se stvari ne uzimaju zdravo za gotovo.


Lega, sorry al ponavljaš se.

Plus ovo!

1 - Pogrešno je očekivati od "naših političkih struktura" bilo što!
Cijela filozofija je u tome da se svatko mora POBRINUTI SAM ZA SEBE. Ne može se podrazumijevati da će se netko drugi pobrinuti za "našu dobrobit". Moraju postojati sustavi koji to osiguravaju, a to znači uključenost građana, građanske inicijative, udruge građana, civilno društvo u širem smislu, interesne organizacije i SU-KOBI koji se rješavaju SU-RADNJOM podjednako moćnih učesnika tog sukoba, a ne da postoji jedan moćni učesnik i drugi koji očekuje da se ovaj prvi smiluje - kako je sad kod nas.

Jedan filozof i političar s "naših" prostora - kojeg ja cijenim - jednom je parafrazirao: Ne pitaj što tvoja država (vlast, političari) može učiniti za tebe, nego što ti sam možeš učiniti za sebe, a onda gledaj kako ti država tu može biti od koristi.

2 - Daj mi molim te jedan svjetski primjer koji može bar parirati Europskim integracijama?!

3 - Uvijek ima mjesta za napredak na svakom polju, a više suradnika mogu i više napraviti.

4 - Jel ti sumjaš da nisam razumio tvoju opasku o filozofima?!

5 - Hajd bok! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gradjanin
Offline
Ukupno postova: 291
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2011. 2:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brick Top je napisao/la (Pogledaj post): › Netko je već napisao na ovoj temi da je pomalo glupo raspravljati o nečemu o čemu nemaš kompletan uvid, a mnoge stvari se potpisuju u tajnosti i pristaje se na pitaj boga šta sve. Tako da jedino možemo naklapati hoće li nam biti bolje ulaskom u EU ili ne. Moje osobno mišljenje da će nam postati "bolje" tek tamo negdje oko 2020. a tada bi nam i bez EU valjda postalo "bolje".

Ono što mnogi zagovornici ulaska u EU zaboravljaju je stanje u nama sličnim državama (koje su većinom nižeg standarda od našeg), dakle u: Mađarskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj, Baltičkim zemljama, Portugalu, Irskoj, Grčkoj itd. vlada izrazito nezadovoljstvo EU-om i članstvom u istoj. Uostalom, pun je internet istraživanja Eurobarometra (evo dva linka na koja sam naišao onako usput: link 1, =5&tx_ttnews[backPid]=20] link 2 ) gdje stanovnici EU članica niti ne vjeruju u istu i njene institucije, a kamoli u šta drugo.

Dakle, za sve eurofile jedno pitanje: je li ima više država koje su profitirale ulaskom u EU (i koje su to i na koji način su profitirale) ili onih koje nikakav pomak na bolje nisu osjetile ili su čak upale i u dodatne probleme?


Ovo je jedno besmisleno pitanje, ali ipak...

Slovenija je profitirala, za početak!
Sve druge zemlje su također napredovale, ali to što su im neki stanovnici nezadovoljni ne znači grešku u EU integracijama već znači grešku u njihovim modelima razvoja i raspodjele koje su sami birali.

Dakle, za sve ne-eurofile jedno pitanje: koje su vaše alternativne ideje?

Ali bez izolacionističko-plemenske retorike iz stoljeća sedmog, ako je moguće.


Zadnja promjena: Gradjanin; 29.01.2011. 1:05; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: