Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
OSTV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 15:53 
Naslov:  Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ankete koje su rađene posljednjih godina među studentima osječkog sveučilišta pokazuju kako je blizu 60 posto sveučilištaraca protiv ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Potvrda tim tvrdnjama stigla je i nakon današnje debate koja je održana na osječkom Poljoprivrednom fakultetu. Naime, u okviru modula pod nazivom "Agrarna politika i ruralni razvoj Europske unije" na diplomskom studiju agroekonomika, Poljoprivrednog fakulteta, održana je debata: "za i protiv EU". Tom su prigodom studenti imali priliku uvjeriti paneliste u opciju koju zagovaraju. U okviru ovog događanja organizirana je i izložba mentalnih mapa koje su izradili studenti na temu pristupanja Hrvatske u Europsku uniju, a koju možete pogledati na osječkom Poljoprivrednom fakultetu.


U Vijestima Osječke televizije pogledajte i:

- većina osječkih studenata protiv ulaska u EU
- Dubravka Pađen-Farkaš potvrđena za ravnateljicu GISKO-a
- niske temperature odnijele život u Martinu kod Našica




Osječka televizija - Vijesti, 24.01.2011.




Više informacija; Osječka televizija



Vijesti Osječke televizije možete svakodnevno pratiti na stranicama portala Osijek031.com.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 16:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U normalnoj bi se državi očekivalo da baš studenti podrže ulazak u EU, ali eto, mi smo u Hrvatskoj (Osijeku).

U normalnoj bi državi studenti znali da im ulazak u EU otvara vrata obrazovanja i zapošljavanja po cijeloj Europi, da od toga mogu samo profitirati, da i njihova dostignuća dobivaju na cijeni kada država postane član EU (to znaju čak i obični fudbaleri, oni znaju da je puno lakše zaigrati u stranom klubu kad država uđe u EU).

No naši su studenti, ovi u Osijeku barem, na nivou vrhnja i sira, te klanja i pečenja rakije. Njih posao u stvari niti ne zanima, njih zanimaju rezultati nogometaša i rukometaša, oni imaju problema sa jezicima, ali sa kafićima nemaju. Da je barem novinar Ostv-a bio dovoljno ozbiljan da nam dio te, zacijelo prekrasne debate prenese i na portalu. Sigurno je bilo izvanrednih argumenata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2011. 16:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet podcjenjivanje osječkih studenata, evo jedan argument protiv koji nije na razini "vrhnja i i sira "- povećanja školarina za 300 % u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj što je popraćeno masovnim i nažalost nasilnim prosvjedima britanskih i nizozemskih studenata što su naši mediji minorno popratili.Prosječan britanski sudent će nakon završetka svog fakultetsko obrazovanja ostati dužan državi 30 000 funti što naravno onemogućuje studiranje brojnim studentima čije obitelji imaju prosječna primanja.
Pa vide studenti što se dešava sa našim brodogradilištima( nama se zabranjuje ugovaranja poslova i intrevencija države, dok Nizozemske pumpa milijarde eura u svoju brodogradnju) ribarstvom( hrpa nerazumnih i otežavjućih uredbi donešenih od strane EK koje nravno pogoduju talijanskoj floti), poljoprivredi itd.
Ok, za neke stvri smo si sami krivi, ali sviđa mi se stajlište hrvatskih laburista koji su izrekli da će najveću korist od potencijalnog ulaska RH u EU imati korporacije, razni investicijski fondovi i naravno naši političari u svojstvu promatrača, europarlamentaraca itd, sa plaćama cca 6 tisuća eura.
Uostalom ljudi će reći svoje ne referedumu iako bi naša Vlada najradije htjela da ga uopće nema.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2011. 17:25 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne bih se složio da će se svi naši problemi riješiti ulaskom u EU. Do prije nekoliko mjeseci bijah student i zadnjih sam godinu-dvije poprilično skeptičan prema ulasku u EU i da je danas referendum, nisam siguran kako bih glasovao, dok bih prije 3 godine odmah pristao na ulazak u EU. Istina, od ulaska u EU ima mnogo koristi, pogotovo ako se iskoriste brojni fondovi i sredstva (pogledajmo primjer Irske i baltičkih zemalja - istina, Irska je u gadnim problemima, a i baltičke zemlje više ne napreduju kao nekad, ali problem je tu bio, pogotovo kod Irske, prevelika pohlepa i špekulacije bankara). Ali treba imati na umu da za ulazak u EU mora se biti odlično pripremljen (vidimo koliko je nepripremljenost štete donijela Rumunjskoj i Bugarskoj) te da EU nije kao npr. SAD gdje države imaju puno veću autonomiju, dok EU ima cijelu hrpu beskorisnih propisa, a da ne kažemo da nekoliko zemalja vodi glavnu riječ i gleda samo svoj interes, posebno na štetu novih i slabijih zemalja članica. Tako da ne treba okarakterizirati studente koji su protiv ulaska Hrvatske u EU kao zaostale i kao da toga nema u "normalnim" zemljama. Naravno, ima onih koji će biti protiv ulaska u EU uvijek, pa i da se matematički dokaže da će Hrvatska ulaskom postati zemlja blagostanja, dok ima onih koji će za ulazak biti uvijek, ne gledajući loše strane. Nijedan stav nije dobar.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2011. 17:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se, treba provesti ozbiljnu javnu raspravu pro et contra oko pitanja EU jer su ipak građani ti koji trebaju donijeti konačni sud, a čini mi se da te rasprave uopće nema već je ulazak u eu prikazan kao svršen čin.
Čuj pojedinci su skloni prevelikom etiketiranju i degradiranju određenih skupina ljudi kada se njihova mišljenja razlikuju, a upravo se ti pojednici na ovom forumu predstavljaju kao liberali kozmopolitskih svjetonazora.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
garrincha077
Offline
Ukupno postova: 66
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.01.2011. 17:52 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Napisati 60% studenata protiv ulaska u EU i ne pokazati detaljnije anketu je krajnje neozbiljno od bilo kojeg novinara. Ja iskreno ne vjerujem u to. Primjerice i ja sam student pa me ta anketa zaobišla u širokom luku i sad tek prvi put čujem o njoj. Naravno da sve ima svoje pros & cons, al načelno sam itekako za ulazak iz EU radi bržeg i lakšeg izlaska iz ove vukojebine.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 18:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mariox je napisao/la: ›
povećanja školarina za 300 % u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj


Ja nisam vidio niti jednu direktivu EU koja nalaže povećanje školarina 300% (valjda takva niti ne postoji, jer bi to onda radile sve države, a ne samo ove dvije). S druge strane, ako ćemo imati standard Nizozemske, i njihove plaće, i broj radnih mjesta, 300% povećanja školarine odmah potpisujem.

mariox je napisao/la: ›
Pa vide studenti što se dešava sa našim brodogradilištima( nama se zabranjuje ugovaranja poslova i intrevencija države, dok Nizozemske pumpa milijarde eura u svoju brodogradnju)


Ovo je revolucionarna vijest. Molim te, daj nam neki link za ovo pumpanje milijardi u brodogradnju u Nizozemskoj, da vidimo o čemu se radi, i prijavimo ih odmah Europskoj komisiji.

Daj nam i link koji će nam objasniti kako to EU zabranjuje ugovaranje poslova u hrvatskim brodogradilištima.

Ako studenti zaista vide što se događa u hrvatskim brodogradilištima, onda ih to može samo potaknuti da podržavaju EU. Naime, da smo bili članica EU prije 15-ak godina, ili manje, ne bismo bacili 20-ak milijardi kuna (koliko znamo, a vjerojatno je mnogo više) u prastare trule pogone koji proizvode željezne kade (a željeza nemamo, no i u željezare smo utukli ponešto novaca), i gube na svakom poslu ogromnu lovu čim ga ugovore, pa to plaćaju hrvatski porezni obveznici. Da smo bili u Eu, te bi se rupe bez dna zatvorile na vrijeme, a novce bi potrošili u nešto drugo (kada vidimo hrvatsku vlast, to bi bio neki nepotrebni most, ili cesta, ili kolekcija slika i satova).

mariox je napisao/la: ›
ribarstvom( hrpa nerazumnih i otežavjućih uredbi donešenih od strane EK koje nravno pogoduju talijanskoj floti), poljoprivredi itd.


Ribarstvo? Ako misliš na par stotina ribara na čamcima sa svićom, koji svu ulovljenu ribu prodaju Talijanima, još na pučini, onda zaista imamo problema sa ribarstvom. Ako nisi znao, kada bismo i otjerali Talijane i Japance i sve druge iz Jadrana, hrvatski ribari ne bi mogli uloviti ni škamp više. Možda da smo novce iz brodogradilišta i željezara preusmjerili u ribarsku flotu, ali eto, nismo, a u EU nismo ušli.

Ili poljoprivreda? Nismo još ušli u EU, a poglavlje o poljoprivredi nije stupilo na snagu, međutim, i sada nam je poljoprivreda na zavidnoj razini. Ja ne znam može li gore od ovoga, i što bi to EU mogla učiniti da nam poljoprivreda bude lošija i nekonkurentnija. Naravno, mislim na onu poljoprovredu 1 hektar pšenice, jedan traktor, jedan kredit, i blokiranje cesta (naime, u poljoprivredi mnogo ljudi i danas dobro zarađuje, samo nemaju vremena za blokadu cesta, jer radei osmišljavaju svoj posao na tržišnim principima).

Sve to zapravo i nema veze sa studentima. Ako će studenti biti ribari i ratari na socijalistički način (koji prevladava), onda možda i mogu shvatiti da im se EU ne sviđa. Ja sam mislio da su studenti budućnost, da govore jezike, snalaze se u svijetu, da su konkurentni, i da će im odgovarati što će se moći zaposliti na tržištu EU bez rada na crno ili problema sa radnom dozvolom, i za puno veću plaću. Možda je njima važnija domaća rakija nepoznatog sadržaja, ali dobro hvata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 19:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dobro, mislim da bi trebali uzeti i sa određenom rezervom izvještavanje pojedinih Tv-a i novina pogotovo u Slavoniji i Baranji

nije prvi put da novinati znaju zamrljat izvještavanje ili im urednici prekrojiti priloge kako im odgovara

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bill
Offline
Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 19:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mariox je napisao/la: ›

Ok, za neke stvri smo si sami krivi, ali sviđa mi se stajlište hrvatskih laburista koji su izrekli da će najveću korist od potencijalnog ulaska RH u EU imati korporacije, razni investicijski fondovi i naravno naši političari u svojstvu promatrača, europarlamentaraca itd, sa plaćama cca 6 tisuća eura.



EU parlamentarci nemaju plaću od 6000 eura, barem ne svi. Plaća parlamentarca je strogo vezana za visinu plaće koju bi ostvario u nacionalnom parlamentu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2011. 20:14 
Naslov:  Re: Većina osječkih studenata protiv ulaska u EU [Vijesti Osječke]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@W.M.Felt: Smatraš li da je svatko tko je protiv ulaska u EU (bilo kad ili na neko određeno vrijeme dok se ne pripremimo bolje) zaostao i glup ili što već? Ovo nije nikakvo pitanje kojim te želim provocirati, već želim potaknuti raspravu, a kako te ne poznam, o tebi mogu suditi samo prema tvojim postovima? Slažem se s tobom u nekim stvarima - npr. da se uistinu uzalud potrošila hrpa novaca u brodogradnji, da nam poljoprivreda jedna krava-jedan traktor itd. ne odgovara, tj. ne valja, ali misliš da u EU uistinu teče med i mlijeko, da je tamo sve sjajno i bajno. Npr., spominješ poljoprivredu - jesi možda gledao prosvjede mljekara diljem Europe, jesi čuo za zatvaranje brojnih tvornica za preradu mesnih prerađevina diljem Europe (danas bilo u Reporterima) kako bi se otvorile u zemljama gdje je puno jeftinija radna snaga? Pogledaj npr. primjere Španjolske, Britanije, Irske, Grčke, Portugala, Italije - sve zemlje u EU-u i u gadnim problemima. Ne kažem da je EU kriva za to, ali nije se to spriječilo samo time što su u Europskoj uniji. Tko kaže da bi se to spriječilo nazadovanje hrvatskog gospodarstva ulaskom u EU? A da ne kažemo, kako sam već prije spomenuo, interese velikih i moćnih članica EU-a (Britanija, Njemačka, Francuska). Isto tako, zašto kažeš da su se brodogradilišta trebala zatvoriti - da, novac je, bar većina, uzalud utrošena, ali sačuvala su se radna mjesta(uvijek se treba gledati socijalni faktor), a sad je pitanje zašto se taj novac nije utrošio kako bi se brodogradilišta osuvremenila. Nisam u potpunosti protiv ulaska u EU, ali mislim da ne treba gledati stvari crno-bijelo i uletjeti u nešto bez promišljanja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pernabukano
Offline
Avatar

Ukupno postova: 706
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 20:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zna li netko detalje oko pregovora Hrvatske s EU? Zašto se sve to drži u strogoj tajnosti? Znamo li kolike će biti kvote za izvoz šećera?
Zbog čega bih ja onda zaokružio DA na referendumu?

_________________
Moj Osijek...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2011. 20:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Očito je gospodinu Feltu malo 9000 funti godišnje za godinu studiranja u zemlji koju je također pogodila ekonomska kriza ili misli da je studiranje predviđeno samo za privilegirane?
Očito nije čuo za prosvjede radnika hrvatskih brodogradilišta zbog zabrane ugovaranja novih poslova nametnute od strane Europske Komisije koju je naša sramotna vlada bezpogovorno prihvatila?
Očito nije čuo da je tu istu EU pogodila ekonomska kriza ( Irska prije 10 godina poznatija kao Keltski tigar , zemlja s najvećim BDP-om danas u kolapsu i na rubu bankrota), da Španjolska i Portugal grcaju u problemima?
Očito nije čuo za probleme i otpuštanja brojnih radnika u auto industriji u Njemačkoj i Francuskoj(ok, auto industrija ima probleme u cijelom svijetu)?
Govorite o Eu prije 15 godina i danas, pa to su sva različita svijeta.
Ne čudi me vaš podcjenivački odnos prema našoj poljoprivredi i ribarstvu ali itekako bi tu mogli biti konkurentni.
Slažem se u jednom, nas su u ovu situaciju dovele sve dosadašnje vladajuće strukture koje su dopustile i provodile sustavnu pljačku naših bogatstava, gdje je korpucija bila svakodnevna pojava, ali ako mislite da će se ti naši problemi riješiti čarobnim štapićem zvanim EU, onda se varate jer će isti ti pojedinci koji su nas gospodarski upropastili ostati na vlasti.
I da ja nemam linkove na sve ove moje tvrdnje kao što vi ne znate sve eu direktive i vjerujte mi hrvatski studenti itekako znaju strane jezike i itekako su konkuretni onima u inozemstvu po svemu. Ne znam zašto mi uvijek mislimo da "tuđe govno miriši bolje od našeg" .Ispričavam se na izrazu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2011. 20:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pernabukano je napisao/la (Pogledaj post): › Zna li netko detalje oko pregovora Hrvatske s EU? Zašto se sve to drži u strogoj tajnosti? Znamo li kolike će biti kvote za izvoz šećera?
Zbog čega bih ja onda zaokružio DA na referendumu?

Drži se sve u tajnosti zato što to nisu pregovori već prihvaćanje svih uvjeta koje nam oni nameću.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tom-2
Offline
Ukupno postova: 86
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 20:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a nitko ne zna i ne govori da clanstvo u EU kosta oko 600 mil. eura godisnje...to se ne spominje nigdje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
crveni
Offline
Ukupno postova: 457
Lokacija: Mannheim
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2011. 20:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mariox je napisao/la: ›
pernabukano je napisao/la (Pogledaj post): › Zna li netko detalje oko pregovora Hrvatske s EU? Zašto se sve to drži u strogoj tajnosti? Znamo li kolike će biti kvote za izvoz šećera?
Zbog čega bih ja onda zaokružio DA na referendumu?

Drži se sve u tajnosti zato što to nisu pregovori već prihvaćanje svih uvjeta koje nam oni nameću.


A koji su to uvjeti koji nam "oni" nameću?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: