Uštede i borba protiv korupcije i u KBC-u

U želji za ostvarenjem velikih ušteda i kao važan element borbe protiv korupcije u zdravstvu, Ministarstvo zdravlja donijelo je novi sustav ugovaranja tzv. zajedničke nabave medicinskog ugradbenog i potrošnog materijala, lijekova, goriva, poštanskih usluga, struje i telefonije za sve bolničke ustanove u vlasništvu države, a svoj dio zaduženja dobio je i Klinički bolnički centar Osijek.

Umjesto da za te poslove angažira, primjerice, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje ili osnuje posebnu središnju agenciju, ministar zdravlja Rajko Ostojić i njegovi suradnici odlučili su nabavu rasporediti na devet državnih bolnica – pet KBC-ova, dvije kliničke bolnice i dvije klinike. Prema toj zamisli, KBC Osijek ubuduće će za sve navedene ustanove provoditi zajedničku nabavu koja se tiče poštanskih usluga, laboratorijske dijagnostike i mikrobiologije. Njezini čelnici novi način nabave smatraju – izvrsnim.

Zajednička nabava dovest će do velikh ušteda jer su danas, kada svaka bolnica to obavlja zasebno, razlike u cijenama robe velike, a korist imaju isključivo dobavljači. Nama to neće biti preveliko opterećenje i moći ćemo provesti bez većih problema. Središnja agencija nije potrebna, raspored se čini dobrim – ističe dr. Vladimir Borzan, zamjenik ravnatelja osječke bolnice.

Ravnatelji svih bolnica uključenih u ovaj plan već su s Ministarstvom potpisali ugovore o primjeni ove ideje, a ona će na snagu stupiti 18. lipnja. No, upozorava Borzan, neće se moći primijeniti baš odmah.

Naime, svi natječaji za nabavu, koji su u tijeku u hrvatskim državnim bolnicama i klinikama, bit će provedeni do kraja. Nakon ovoga datuma kreće prikupljanje ponuda, koje ćemo za svoj dio predočiti ostalim bolnicama, a zatim formirati i tendere. Vjerujemo kako će se ovaj način i raspored nabave pokazati kvalitetnim i korisnim – zaključuje Borzan.

Kompletirano ravnateljstvo

Kompletiran je novi sastav ravnateljstva osječke bolnice, istina svi s prefiksima “v.d.”. Uz već ranije poznate čelnike – ravnatelj dr. Branko Radanović, njegov zamjenik dr. Vladimir Borzan te Branko Šegec kao pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor i glavna sestra Željka Pušeljić – sada su imenovani i ostali.

Tako je Tomka Heim pomoćnik ravnatelja za financijsko poslovanje, poslovna tajnica je Jasna Šimundić, a klinički farmakolog ostala je dr. Suzana Mimica Matanović.

Ovo je sastav do natječaja za stalno ravnateljstvo koji će se raspisati uskoro – istaknuo je Borzan, ali neslužbeno se doznaje da bi gotovo svi trebali ostati gdje sada jesu.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031

Uštede i borba protiv korupcije i u KBC-u