Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi spomenik A.Starčeviću

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 13:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Za mene je u Osijeku spomenik Šetača nešto što upravo predstavlja pješačku zonu plus što se radi o uspomeni na književnika.


Upravo tako...
Ili onaj Franji Krežmi.

@mungi, Devet pogleda je u tom prostoru primjeren i veličinom i izgledom, što se za ove stube nemre kazat...

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.05.2006. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gemi je napisao/la: ›
DanicaV je napisao/la: ›
Za mene je u Osijeku spomenik Šetača nešto što upravo predstavlja pješačku zonu plus što se radi o uspomeni na književnika.


Upravo tako...
Ili onaj Franji Krežmi.


Franjo Krezma barem ima violinu u ruci, Setac ima knjigu, pa ako neki posjetilac nekad zaluta u Osijek, te ako ga bude zanimalo, moci ce pitati kome su spomenici podignuti....za one stepenice i za radijatore netko tko ne zna predpricu, tesko moze pretpostaviti da su to uopce spomenici, iako, ruku na srce, Krezma ima vrlo suptilno skrivenu (ne znam da li je slucajno ili namjerno) erotsku konotaciju, ako ga gledate iz profila, sa ove strane od korzo-a...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.05.2006. 15:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
ElvirTabakovic je napisao/la: ›
"radijatori" dobro izgledaju i nose jasnu poruku.


A da nam objasniš koja je poruka RADIJATORA?


Poruka radijatora je, nazalost vrlo jasna: "Navukli smo vas u rat kako biste za nas nekolicinu izvojevali vlast i bogatstvo. Boli nas kurac koliko vas je izginulo, ionako smo sve ono za sta ste se vi borili i izginuli, mi u miru izopacili, preokrenuli i ponistili, ne bismo li zadrzali tu vlast i dodatno se obogatili. I STA NAM MOZETE? Ovo je samo da vam pokazemo kako smo mi nas cilj ostvarili, kako imamo lovu koju bismo mogli da damo za pomoc udrugama invalida domovinskog rata, koju smo mogli potrositi na obrazovanje djece poginulih branitelja, pomoc socijalno ugrozenim obiteljima poginulih branitelja, ali NE DAMO! Zato smo vam nabili ovu gvozdjuriju nasred pjesacke zone i zaklonili Setaca, jer sto vise citate, manje vas cemo moci ponovo ubijediti da ratujete za nasu vlast i bogatstvo, jer ako niste shvatili do sada, ovo je spomenik podignut nama, a ne vama!"

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ixia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 333
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 22:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemam nist protiv konceptualne umjetnosti, but...

potrudih se pa procitah biografiju starcevica tak da ove stepenice i imaju neki smisao ali sama izvedba je jako losa. osim sto bi djelo trebalo imati neku pricu iza sebe (recimo da stepenice imaju, boja mi bas nije najjasnija /mozda su autori bili inspirirani uskrsom?!/), treba na nest liciti i imati neku funkciju u "okolisu". nemres stavit 2 tone cavlica na trg pa nek simoliziraju patnju...
a sto se ovih stepenica tice - vec vidim djecicu s razbijenim glavama..

no po meni bi na trg trebali staviti nest optimisticno! stalno se vrtimo po motivima patnje, poginulih, tjeskobe, ceznje... u biti, super mi se svida onaj LOVE spomenik u N.Y. evo slikice za one koji ne znaju na sta mislim
http://www.aviewoncities.com/img/nyc/kveus0584s.jpg

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2006. 16:52 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dajte ljudi molim vas! da su postavili bilo sta drugo, zlatno, plasticno, tvrdo, mekano (da se netko ne bi ozljedio), promisljeno, nepromisljeno, s pricom il bez price uvijek bi se nasao netko ko bi popljuvo taj rad, eto cisto samo zato sto "kod nas nista ne valja"! da su postavili obicnu bistu opet bi se nasla hrpica ljudi koja bi rekla "e vidis, ovo oko je tako ruzno, zasto su to stavili tu", a sto se tice onih sto se brinu da se djeca slucajno ne bi ozljedila...eto to je problem nasih ljudi sto nisu u stanju naucit svoju djecu da se kulturni spomenici ne postavljaju kako bi se djecurlija na njima igrala (za to postoje djecji parkovi), nego da su tu da nas podsjete na nekog ili nesto!
a za one koji se bune sto se toliko novaca daje za umjetnost i sto se s tim nisu nahranili gladni...kladim se, da imaju tu lovu ne bi ni u jednom trenutku pomislili na gladne i siromasne dok bi ju trosili na kojekakve gluposti koje moze izmislit samo ovaj nas mentalitet i opca zatupljenost ljudi!
i na kraju, kad su svi tak pametni i sigurni da je taj spomenik uzasna glupost, pa dobro, sto se nisu primili posla pa napravili nesto bolje!danas svatko moze svasta pa ste mogli i vi uzet posao u svoje ruke i napravit remekdjelo medju spomenicima naseg grada!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2006. 17:09 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

samo da se zna, ne kazem da je ovaj spomenik savrsen izbor medju ponudjenima, al budimo realni, da je postavljeno bilo sto drugo uvijek bi netko bio nezadovoljan!


nadam se da ovdje ne pisu komentare oni koji jadnom krezmi ljepe zvakace na violinu (jer je to tak super i smjesno sto lici na kurac)...o jadnog li naroda!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noj u bemveu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Guantanamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2006. 18:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kakva je ovo sranjola?!

prvo radijatori
sad ovo govno.

:/

_________________
daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, kikiriki daj!


tko je najbolji? NOJ! tko je najbolji? NOJ!osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2006. 19:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mladunce...mašiš the point...zašto se uopće išta postavlja??! el lijepo rekao da ne bi? e pa onda.....ne da mi se svađati. i gotovo. nisi u pravu jer ja tako kažem, a vidim da se i noj slaže više sa mnom nego s tobom, a pročitaj mu potpis pa zaključi tko je u pravu.

...da vas je*o take kul i alternativne i kulturno osvještene i oh-tako-hoch natprosječne i iznad klasičnog našeg mentaliteta i opće zatupljenosti ljudi.

PA EJ!!!! nema ovdje nikoje profesorice likovnog (Biljanka, svaka čast:) da joj se moras uvlaciti.
moderna umjetnost je sranje. stojim iza izjave. za sve detalje mi se javi na [email protected].
ajde

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2006. 23:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e, sad sam skuzio - zas se najavljuje tri stepenice ak ih je na slici 5? jos uvijek se ne slazem sa idejom...

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.05.2006. 11:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PA EJ!! nema ovdje nikoje profesorice likovnog (Biljanka, svaka čast:) da joj se moras uvlaciti

e, vidiš, puki, tu si se malo zaletio! osobno poznam ljude koji raspravljaju ovdje, i za razliku od većine, znaju o umjetnosti puno...
mene sama pomisao da grad daje novac na spomenik kojega nije želio sam dr.starčević ljuti, ali očito je da će na trgu bit spomenik pa makar se dotični gospodin okretao u grobu! onda mi ipak draže da je novac izdvojen za umjetnost nego za nova besna kola nekog od čelnika Poglavarstva.
i ajd moj dojam o spomeniku: glupo je ići protiv volje Oca domovine. poštujući njegovu volju najbolje bismo odali priznanje kako Liku, tako i Djelu! sam spomenik mi nije ružan, samo ne vidim trenutno mjesto na trgu gdje bismo ga smjestili a da ne izgleda ko šaka na oko. i da, ono da će klinci razbijat glave... mladunce ima pravo kad kaze da je to stvar odgoja i ovisi o svakom roditelju pa bi bilo lijepo kada bismo se barem pokušali truditi da nam djeca jednog dana od malih nogu osjećaju poštovanje prema spomeniku i onome na što on podsjeća.
i na kraju, nije mi jasno šta se svi toliko pjene. 100 ljudi, 100 ćudi. nekom nešto ok, drugom nije! dobit ćemo taj spomenik i gotovo. prihvatimo ga onda takvog kakav jest. u krajnjoj liniji, ne radi se o komedu materijala iz kojega je skulptura izvedena, već o osobi, ocu domovine. netko se trudio izrađujući "te stepenice", poštujmo barem trud i napor toga čovjeka, jer natječaj je bio otvoren za sve. nek se javi onda jedan od onih koji pljuju po njemu, a da žive 100 godina, ne bi bili sposobni načiniti nešto takvo

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2006. 12:13 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a da ste procitali sto taj spomenik predstavlja znali biste onda da to nije spomenik starcevicu vec, kako lijepo pise, IDEJAMA Oca domovine! nekad se mora u nesto malo dublje uci da bi se moglo po tome pljuvat...ili hvalit!
e puki puki....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.05.2006. 12:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma nes sam bio zivcan jucer, pa eto. isprike, malo sam se zanijeo.

al aj da te pitam - kako zute stepenice predstavljaju ideje oca domovine? i nemoj se sada izvlaciti nego mi argumentiraj: zasto je to tako kul i dobro, kako protumaciti poruku pet kricavo zutih stepenica( i nemoj ici za onim lame odgovorom: svatko kako zeli, jer sto ljudi blaabla, to je izvlacenje), te zasto bih cijenio trud nekoga tko je napravio nes tako...bezve...
ono, moj stari je neki dan napokon uspio skontat kako da zalijeva cvijece a da se ne zasprica, pa ne vidim ljude da mu prilaze na ulici i pruzaju mu ruku jer je napravio nes hvalevrijedno(a to je otprilike na istoj razini).

e mladunce, mladunce...

ne zelim se svadjat, al aj mi odgovori na ona tri pitanja. bez izvlacenja. siguran sam da mozes:)

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2006. 16:46 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo ovako, citirat cu ti kako sami autori argumentiraju ove stepenice: Ova "govornica" je poziv da se aktiviramo, da se odlijepimo od tla i preuzmemo odgovornost. U trenutku kada se netko popne na podij na tlu se iscrtava ponovljena sjena stepenica i govornika. Tada se aktivira nova perspektiva na spomenik, ali i nužnost vlastitog preispitivanja. Tek penjanjem promatrača na "govornicu" spomenik postaje dovršen. Tako spomenik više nije samo pasivni element u prostoru nego i omogućava novu perspektivu promatraču.
...spomenik nije njegovom liku nego svemu onome za što se borio...
eto, to si mogo procitati sam u opisu djela, a vrlo je jednostavno shvatljivo!
a sto se tice zutih stepenica..te stepenice vjerojatno uopce nece biti zute,( jel neznam koji bi to kiparski materijal bio tako drecavo zut), nego, pretpostavljam broncane! kuzis? a broncu je u photoshopu najidealnije prikazat zutom bojom, isto kosto nebo prikazujes onom glupavom plavom. svi su zapeli za tim glupim stepenicama jer je to jedino sto vide i sto se moze osrat! al nemos nesto konacno vidjet u montazi, kuzis, ovo je samo prostorni prikaz i smjestaj toga rada! KOMPJUTERSKI prikazano!
a sto se tice tvog starog i cvijeca...mislim da je ipak veca mudrost bit sposoban napsavit jedno promisljeno, osmisljeno i smisleno kiparsko djelo nego naucit zaljevat cvijece (bez uvrede).
eto nadam se da sam ti dala odgovore na pitanja!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2006. 16:52 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a eto, da te utjesim, dzapic je odlucio i vjerojatno nece bit postavljen taj spomenik, nego rad od Vuce (kipar) koji, moram priznat nisam vidjela!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.05.2006. 22:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vidio sam ga ja.
starčević na stepenicama...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: