Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi spomenik A.Starčeviću

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2006. 22:31 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je komentar neregistriranog korisnika "seth" (zastao u approve filteru), kojeg bih molio da se registrira i tada ce imati neogranicene mogucnosti komentiranja. Registracija je besplatna i superjednostavna, a omogucava poprilicno novih mogucnosti na potalu.

seth je napisao:


skontao sam da je u osijeku u zadnje vrijeme IN srat i pljuvat po svemu!
jer kuda idu drugi idem i ja!
zasto bi nesto NOVO bilo DOBRO?
nama nista ne treba, najbolje nista ne dirati, EVENTUALNO zakrpamo kako je i bilo, ali STARO je najbolje! PENZIONERSKI DOM pred izbore!!

da li je netko mozda procitao sto predstavljaju te STEPENICE i koji je razlog zašto je autor bas to napravio?
ista stvar je i sa "radijatorom"...
slazem se to jesu radikalni potezi u strukturi grada i slazem se opet,
"radijator" i "stepenice" bi bolje funkcionirali na drugim lokacijama , "radijator" je prevelik za tu lokaciju, bolje bi bilo na cistini, "stepenice" su opet preslabe za po novome ogoljeni trg, ali je IDEJA jako dobra i poruka je jasna, nekima je to mozda preapstraktno, ali mi smo u 21.st!
tehnologija se razvija...umjetnost se ISTO razvija!

svi prouče kataloge čim izađe novi model auta(mobitela) iako nemaju pojma za što neke stvari služe, malo tko sere, svi se dive i sline!!
pa mozda bi trebali koristiti internet za nesto drugo osim chata i mejla, uzeti knjigu, porazgovarati s ljudima, nesto nauciti, pokushati shvatiti umjetnost koja ne spada pod secesiju i barok...jer izgleda da je OS napokon poceo cjeniti tvrdju(od koje bi mogao napraviti turisticku atrakciju i financirati odrzavanje koje i zasluzuje takav primjer barokne utvrde)...
...ali vjerojatno smo nazalost, kao i ostatak drzave, PRERETARDIRANI za takve zadatke


_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ElvirTabakovic
Offline
Avatar

Ukupno postova: 53
Lokacija: Paring
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.05.2006. 0:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako je Starcevic u oporuci izjavio da ne zeli spomenik, zasto mu ga onda podizemo?

Uostalom, meni je ova ideja sa stepenicama odlicna i ima svoju simboliku. Ne kuzim zasto se toliko pljuje po tim novim spomenicima. Meni osobno "radijatori" dobro izgledaju i nose jasnu poruku. Nikad nisam shvatio toliko pljuvanje po njima. Eventualno zbog lokacije, ali mislim da ne smetaju tamo gdje jesu.

_________________
http://elvir.tabakovic.info
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 7:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nemam riječi da neki i opet uživo pričaju jedno, a ovdje na forumu sasvim nešto drugo. Vjerojatno je u pitanju poticanje konstruktivne rasprave... RazzP

Ni to, kao ni tu ljepotu osječkih spomenika ove vrste i neukus nas kojima se nešto jednostavno ne sviđa, a u većini smo, ne razumijem.

Uvijek se sjetim one koju mi je baka sugerirala: "Pametniji popušta....zato budale vladaju svijetom".

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 7:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ElvirTabakovic je napisao/la: ›
Ako je Starcevic u oporuci izjavio da ne zeli spomenik, zasto mu ga onda podizemo?

Uostalom, meni je ova ideja sa stepenicama odlicna i ima svoju simboliku. Ne kuzim zasto se toliko pljuje po tim novim spomenicima. Meni osobno "radijatori" dobro izgledaju i nose jasnu poruku. Nikad nisam shvatio toliko pljuvanje po njima. Eventualno zbog lokacije, ali mislim da ne smetaju tamo gdje jesu.


mogu zamislit kad ti i ostali skejteri vidite stepenice... hehe mmmmmmmm jos jedan izazov... za tebe mi ni najmanje nije cudno da ti se svidja Smile

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 8:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ElvirTabakovic je napisao/la: ›
Ako je Starcevic u oporuci izjavio da ne zeli spomenik, zasto mu ga onda podizemo?

Uostalom, meni je ova ideja sa stepenicama odlicna i ima svoju simboliku. Ne kuzim zasto se toliko pljuje po tim novim spomenicima. Meni osobno "radijatori" dobro izgledaju i nose jasnu poruku. Nikad nisam shvatio toliko pljuvanje po njima. Eventualno zbog lokacije, ali mislim da ne smetaju tamo gdje jesu.


A da nam objasniš koja je poruka RADIJATORA?
Što se tiče lokacije, možda bi odlagalište starog željeza bilo sasvim o.k.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.05.2006. 9:11 
Naslov:  Re: Novi spomenik A.Starčeviću
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ Johanna:
Ok, od sada ću govoriti Šeksovi radijatori pa ću morati i ljudima objašnjavati zašto Šeksovi Smile mislim da je u većini naših glava Kramarić odgovoran za radijatore. Jer njega kao gradonačelnika doživljavamo kao Katicu za sve bez kojeg se ništa u gradu ne dešava.
No, ja sad znam da to nije tako i reći ću svima koje znam Cool

@ 8:
Na ovom trgu najrađe ne bih (bismo?) ništa - tj. nikakav nakeljeni spomenik. U projektu za trg nije bilo uopće zamišljeno da bude ikakav spomenik postavljen pa čak ni Građani (mada su bili u nekoliko prijedloga). Znači da je trg, kakav je, takav je, zamišljen bez nekog prostora posebno za spomenik. Sve takve intervencije mi se čine nimalo uspješne - bez obzira kome se postavljaju, s kojim objašnjenjem i zašto.
Ceste, pruge, dalekovodi, podvoznjaci i sl. su objekti koji omogućavaju lakši i ugodniji život, infrastruktura bez koje ovo naše društvo ne može. Uz njih naravno idu i rizici. Ali zašto ih otvoreno pozivati postavljanjem nečega što je potencijalno opasno za dječicu? Ako si ikada bio na trgu i vidio kako klinci trčkaraju po njemu, skaču kroz fontanu, igraju se, onda znaš kolko su brzi i nepredvidljivi. Roditelji ne trče za njima cijelo vrijeme i paze da ne padnu. U 2 sekunde se može dogoditi nesreća....
Za pljačkanje i guženje, komentar stoji. Damo im svašta da nam rade - ali neki bar priznaju da im se to ne sviđa. Makar to bilo samo ovdje i ovako....

@Alana Bates:
Vidim da imamo isto mišljenje o modernoj umjetnosti Smile Nisam neki kritičar niti znalac, ali nekako mi se ne sviđaju djela za koje mora postojati pisano objašnjenje 'što je pjesnik htio reći'. Imam neki perverzan osjećaj da nam se autori negdje sa strane smiju slušajući objašnjenja izmišljena za njihova djela...

@Gemi:
U tekstu stoji da će biti tri brončane stepenice. Na slici se vidi 5 komada stepenica. Tipfeler?

S novim stepenicama, neće se ni autobusi moći okretati na trgu Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2006. 9:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Khm... mislim da se ovdje neke informacije krivo interpretiraju.

Dakle, nagrada za idejno rjesenje je 50 000kn. 1.4 milijuna kuna su REZERVIRANA sredstva, koja se mogu, ali i ne moraju potrositi u cijelosti.

Ovo rjesenje sigurno (pod uvjetom da si politicari ne uvale svoje firme kao izvodjace) nece kostati 1.4 milijuna kuna. Dakle, ne bi se trebao potrositi sav predvidjeni novac.

IMHO, Trg bi bio je najljepsi bez ikakvog spomenika. Jednako tako, Trg Marina Drzica (ili kako su ga vec sada nazvali) definitivno nije mjesto ni za kakve krizarske mitomanije.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 11:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Dakle, nagrada za idejno rjesenje je 50 000kn. 1.4 milijuna kuna su REZERVIRANA sredstva, koja se mogu, ali i ne moraju potrositi u cijelosti.

Ovo rjesenje sigurno (pod uvjetom da si politicari ne uvale svoje firme kao izvodjace) nece kostati 1.4 milijuna kuna. Dakle, ne bi se trebao potrositi sav predvidjeni novac.


Sanjaj, sanjaj... Kad smo imali utrošak manji od proračuna????

Citat: ›
IMHO, Trg bi bio je najljepsi bez ikakvog spomenika. Jednako tako, Trg Marina Drzica (ili kako su ga vec sada nazvali) definitivno nije mjesto ni za kakve krizarske mitomanije.


A otkad jaaaaaa to govorim...aaaaaaaa

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.05.2006. 11:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma vi nis ne kuzite... te stepenice se postavljaju iz razloga da se na trgu ne moze okrenuti autobus.

Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2006. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: › A da nam objasniš koja je poruka RADIJATORA?
Što se tiče lokacije, možda bi odlagalište starog željeza bilo sasvim o.k.


Poruka, ona koju su autori objasnili, je da se radi o vratima. A rdja i fleke od rdje (ili patine, kako ju nazivaju oni politicki korektniji) simboliziraju krv.

Na pitanje o nelagodi koju izaziva simbolika krvi i gazenje po krvi zrtava, autori odgovaraju da to i jest namjena rdje. Osjecati se nelagodno.

Uglavnom, imati takav spomenik i nije kriminal, ali davati ovakva objasnjenja mozda najbolje govori o umjetniku. Ne o njegovoj stvaralackoj energiji, vec o pateticnim potezima kojima je spreman braniti svoje djelo. Njegovo djelo spomenika je umjetnicki cin, a ovakvo objasnjavanje sramotno doticanje artistickog dna.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2006. 11:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: ›
ma vi nis ne kuzite... te stepenice se postavljaju iz razloga da se na trgu ne moze okrenuti autobus.
Smile


U tu svrhu bi bilo kvalitetnije podici jos jedne radijatore. Ne kuzim kako se nitko toga nije sjetio?! ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2006. 12:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ElvirTabakovic je napisao/la: › Meni osobno "radijatori" dobro izgledaju i nose jasnu poruku.


Kako ti dozivljavas radijetore je tvoj subjketivni dozivljaj i to ne moze biti tema rasprave. Jedino mi nije jasno kakvu to "jasnu" poruku nose?! Hm, pretpostavimo li da pojam "jasno" predstavlja podjednaku percepciju necega, onda to nije slucaj kod "radijatora".

Naime, ja "radijatore" ne vidim na nacin na koji su ih autori predstavili, vec kao ogromne celicne jezheve i ogromne celicne strojeve za sjenu i stvaranje tmurne, noire atmosfere. Kao da nam iskustvo rata i smrti nije bilo dovoljno. Bolesno je stvarati spomenik s ovakvom porukom.

Oni koji zele raditi spomenike, neka se ugledaju na Kozarica i Devet pogleda ::link2::, ::link3. To je spomenik koji nosi pricu, pozitivnu pricu.


Zadnja promjena: Leteci mungos; 12.05.2006. 12:19; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.05.2006. 12:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
toni je napisao/la: ›
ma vi nis ne kuzite... te stepenice se postavljaju iz razloga da se na trgu ne moze okrenuti autobus.
Smile


U tu svrhu bi bilo kvalitetnije podici jos jedne radijatore. Ne kuzim kako se nitko toga nije sjetio?! ;-)


Ma trebalo bi postaviti razne klopke. Ono, skrivene rupe, padaju sjekire, razni eksplozivi, otrovi, opticke varke ogledalima i tako pa da nitko ni ne pozeli doci na trg. Sta se ljudi imaju okupljati na trgu, to je glupo, a i prisustvo ljudi moze ostetiti klupe koje su (pre)skupo placene da bi se na njima recimo sjedilo.

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.05.2006. 12:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›

Oni koji zele raditi spomenike, neka se ugledaju na Kozarica i Devet pogleda. To su spomenici koji nose pricu, pozitivnu pricu.


Pogledala, prošla sam u Zagrebu kraj tog spomenika ali nisam kontala da se tako zove i tko je autor. Sličan spomenik vidjela sam u Irskoj (na većoj kugli je bila manja pa smo se uslikavali i glumili snješka, em je bilo zabavno, em smo pogađali što bi predstavljalo).

Za mene je u Osijeku spomenik Šetača nešto što upravo predstavlja pješačku zonu plus što se radi o uspomeni na književnika. Sad je sasvim zaklonjen tim radijatorom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2006. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: › Pogledala, prošla sam u Zagrebu kraj tog spomenika ali nisam kontala da se tako zove i tko je autor.


Kozaric je zapravo autor "prizemljenog Sunca", a ovo s planetima je nadgradnja spomenika (imas objasnjenje na linkovima).

DanicaV je napisao/la: › Za mene je u Osijeku spomenik Šetača nešto što upravo predstavlja pješačku zonu plus što se radi o uspomeni na književnika. Sad je sasvim zaklonjen tim radijatorom.


Tocno to... Mene uvijek hvata tjeskoba kad prolazim pored tog spomenika i nekako, sasvim podsvjesno, kao da izbjegavam setati tim putem.

Zalosno...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: