Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vjeronauk u školama postao bauk?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.03.2010. 23:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la: ›
dino_bno je napisao/la: ›
ne zanima me ni to ni etika, ok da naucim nes pametno? ok al ne mozes rec da je vjeronauk bitniji predmet od engleskog, hrvatskog, matematike itd


Naravno da ćeš praktično više koristiti engleski i matematiku u životu. Ne znam kako ti objasniti, znanje iz vjeronauka ili etike ti neće služiti na isti način kao engleski i matematika. Čak se ne radi o znanju koje ćeš koristiti, nego o načinu na koji će ono oblikovati tvoje razmišljanje i stavove. Nadam se da razumiješ što mislim.


svejedno sam misljenja da mu nije mjesto u skolama, preozbiljno se shvaca

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 1:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): ›
Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › Tako je postalo i u srednjim školama...i to ne baš nedavno...


slazem se ... odavno je vjeronauk bauk.

a i broj sati tjedno vjeronauka u skoli, pa u crkvi ... pa obavezni odlasci na mise ... ispadne da djeca vise sati provode uceci vjeronauk nego hrvatski ili matematiku.


Dok sam ja išla u srednju, prije 2-3 godine, predavala nam je časna Miroslava Anušić. Super je...svi su je znali i bili super s njom...a tad kad smo i mi maturirali i ona je otišla u mirovinu i koliko znam, umjesto nje predaje neka vjeroučiteljica. Kod nas je na satu vjeronauka uvijek bilo samo nas par...od 20-ak učenica koje su pohađale vjeronauk. Časna ih nikad nije upisivala i svi su imali 5.

Ja sam bila na svakom satu, nisam bježala, dok su neki skoro cijele godine umjesto na satu vjeronauka bili po kafićima i sl. Ja nisam takva osoba. Nisam imala potrebe da bježim s nastave, s bilo kojeg sata - pa ni s vjeronauka, i još bi mi bilo jako bad otići sa sata od časne...ne bih to mogla učiniti. Mislim da je ona bila takva "profesorica" kojoj jednostavno nemaš srca to učiniti, uvijek vesela, širi dobru riječ, lijepo se s nama ophodi - Božja glasnica, a onaj koji ne vjeruje do Boga ili takve stvari ne dopiru do njega te je vjernik napola - bolit će ga briga za sve i neće gledati na te stvari/ne može ih shvatiti. Kad se samo sjetim kako nam je nekad znala donijet svakom po bombon - sitnice su bitne i diraju te u srce...čak i kad sam završila srednju, srela sam ju jednom na stanici, lijepo smo popričale i pronašla je jedan bombončić za mene...stvarno ima srca i mislim da će ti dati zadnje što ima jer je takva osoba. Wink

Znala nas je nekad malo naljutiti, hehe...ali kad se sjetim...to je bio vjeronauk...pjevali smo crkvene pjesme, čitali iz knjige...učila nas je neke molitve, išli smo na natjecanja iz vjeronauka...

Osim što sam išla na vjeronauk - svojom voljom, nitko me nije tjerao i drago mi je što sam ga pohađala, svake nedjelje idem na svetu misu, molim se Bogu...i mogu reći da vjeronauk u školama ne treba biti rigorozan predmet, već nešto totalno suprotno. A kud ovaj svijed ide, više se ničemu ne čudim...

A taman otkad ne idem u školu, sve se nekako izmjenilo...nije ni vjeronauk što je nekada bio. Brat mi ide u Ekonomsku i kod njih je vjeronauk jednak bilo kojem predmetu. Štrebanje, testovi ovo-ono...strogo da ne može biti strože, što je za moj pojam loše jer tako neće vjerom doprijeti do učenika već samo stvoriti revolt i averziju prema onome što bi kao vjernici trebali znati o svojoj vjeri.

Btw, kod mene u razredu...na vjeronauk su bili upisani svi vjernici, jel ove "naše" crkve, i jedna učenica koja je bila pravoslavne vjere. Ostali koji su išli na etiku, bili su Srbi, odnosno pravoslavci, i nisu htjeli pohađati naš vjeronauk. Tako je bilo i u osnovnoj. Tako da većina Hrvata i vjernika idu na vjeronauk, a pravoslavci na etiku. Tako je bilo oduvijek barem kod nas. Taj neki kao "izbor". Većini ljudi to ni nije izbor već ako ne ideš na vjeronauk katolika, ništa drugo ti ne preostaje nego ići na etiku. To sam primjetila.

Gargamelka je napisao/la: › Kakvi smo mi kršćani?! Pa više ništa nije sveto.


ISTINA! Baš danas sjedim u busu i u gradu, kod Olta, neki klinjo od svojih možda 15-16 godina uđe u bus i pita vozača dal može par stanica se provozat bez karte, ovaj mu nikako nije dao i ovaj na izlasku kaže: "A *ebem ti Isusa dragog!" Pa jel to jedna normalna osoba može izustiti?! I kontam da klinac ide na vjeronauk jer svi ti kočijaši većinom se predstavaljaju kao vjernici, a ovako što da kažu...strašno! Mislim da bi i jedan ateist znao da ne treba tako psovati Boga... i mislim da prije ateist ne bi izrekao takvu ružnu psovku, nego li nekakav kvazi vjernik.

Ali kud ovaj svijet ide...jako jako ružno! Sad Meni tako što ne bi palo na pamet, a kamo li da idem tako što opsovati...izvan svake pameti!!

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kkova58
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Lokacija: Jug 2
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 7:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prije nego što mi je dijete krenulo u prvi razred moja teorija je bila: VJERONAUKU JE MJESTO U CRKVI. Međutim, dogodilo se to da je vjeroučiteljica jedna prekrasna, vesela mlada žena koja djecu uči samo dobrim stvarima i to primjereno malcima. Moja klinka ju doslovno obožava, ali i poštiva na jedan začuđujuć način. Čini mi se da je na kraju ipak sve do čovjeka.

_________________
SOME GIRLS ARE BIGGER THAN OTHERS
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 8:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budući da je vjeronauk izborni predmet u školi i da ga pohađaju samo oni koji to i žele , bespredmetno je ovdje uopće raspravljati o njegovom postojanju u školi uopće.
Koliko sam shvatila , bit teme je zahtjevnost vjeronauka kao predmeta u školama te ponegdje strogo ocjenjivanje što uvelike ovisi o vjeroučitelju koji ga predaje.
Osobno se uopće ne čudim tome ...ocjene iz vjeronauka kao i iz svih ostalih predmeta ovise o više čindbenika (da ih ne nabrajam, svi znamo koji su to).
Neće biti ništa novo kad konstatiram kako nam je cijelo školstvo "u banani"..kako bi puno toga morali promjeniti i urediti..kako osobno imam dojam da ovi u ministarstvu uopće nemaju pojma što rade i da ih izgleda baš nije ni briga (jao opet politika).
Da se mene pita, ocjena iz vjeronauka, likovnog i sl. predmeta ne bi ni bilo...kao ni prve četiri godine osnovne škole. Jadna je onaj roditelj komu trebaju ocjene od 1 do 5 da zna kakvo je znanje negova djeteta u školi.

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2010. 9:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se s mišlju da neke predmete jednostavno treba drugačije ocjenjivati
Ako dijete pohađa redovito sate vjeronauka,kulturno se ponaša i sudjeluje u nastavi-zaslužilo je izvrsnu ocjenu.


Zadnja promjena: PEGY; 25.01.2013. 3:40; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2010. 9:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema ovome sto citam, mogli bi se zakljuciti da vecina onih sto zele vjeronauk u skoli zeli to kako bi i njihova djeca osjetila kako je to imati odlicnu ocjenu.

Drugu stranu cine oni kojima smetaju lose ocjene njihove djece iz drugih, po njima "nebitnih predmeta", poput glazbene i likovne kulture pa bi ocjenjivanje vjeronauka trebalo eliminirati u paketu s tim "nebitnim" predmetima. Daje se zakljuciti da tim osobama vjeronauk ima jednaku spoznajnu vrijednost poput tih predmeta.

No, opci je zakljucak - nikako ne izbaciti vjeronauk iz skola. Gdje ce onda raditi veroucitelji koji su se javili u ovu raspravu? Kako prekinuti tradiciju i situaciju u kojoj se vjeronauk u skolama uzima zdravo za gotovo?! Hoce li mali Isus plakati ako ukinemo vjeronauk? Kakve ce parole krscanska mladez stranaka sarati po osjeckim proceljima u sljedecoj predizbornoj kampanji? Tja, nece valjda pozivati na ljubav, mir i toleranciju?!

Jednom rjecju - drustvo neznanja.

Btw. 99% stanovnika Hrvatske u svojoj adolescentskoj dobi masturbira. Vecina njih to cini samouko, bez pretjeranog znanja i poznavanja kung-fu masturbatorskih vjestina. Ako je postotak zastupljenosti jedino mjerilo za uvodjenje izbornih predmeta, uvedimo masturbaciju kao izborni predmet! Tiskajmo kalendare s imenima i fotografijama najcescih masturbacijskih motiva!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chager
Offline
Ukupno postova: 389
Lokacija: Prigradsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2010. 10:03 
Naslov:  Re: Vjeronauk u školama postao bauk?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da ovakva šarolikost komentara ima svoj smisao i ne pada mi na pamet da bilo kome pametujem i pokušavam mijenjati njegove stavove.
Međutim, sama tema je toliko kompleksna da je potrebno sagledati sve kutove, a ne samo parcijalna iskustva, koja često puta znaju biti tendenciozna.
Poznajem vjeroučitelja iz Županje, i cijeli problem oko toga, sad da kažem da je to afera izmišljena od razmaženog derišta od još umišljenijih roditelja, sve začinjeno novinarkom koja upravo posvađana sa cijelim svijetom. Netko je dobro primjetio, da je to uglavnom pitanje osobe, tu se slažemo.
Slažem se da je dijelom ulasku vjeronauka u škole kumovala politika i protuusluga Tuđmana Crkvi koja je podržala osnivanje Hrvatske kad su današnji domoljubi još mahali partijskim knjižicama i zaklinjali se Jugoslaviji.
Projekt je zamišljen i kao preodgoj hrvatskog puka, jer je definitivno svima jasno da nam treba preodgoj, jer smo postali neodgojena, neradnička masa kojemu treba primjer.
Sad naravno da se ne moraju svi složiti oko toga, ali Crkva može biti pozitivan primjer, i pedofilija nije nešto što meni osobno pada na pamet kad kažem svećenik.
Ako je i bilo političke inicijative, opet sve prolazi ili pada na ljudima, a vjeroučitelji su tijekom ovih godina dali određeni doprinos društvu, čak i uz protivljenje svećenika, koji su prave vjeroučitelje doživjeli čak kao konkurenciju.
Uvijek ima neželjenih događaja, međutim, sustav je toliko samoispravljiv, da bilo kakva povreda pravila rezultira otkazom, a ne kao naprimjer učitelji koji imaju osobnih problema, ali ih zbog raznih pravilnika ne možeš dovesti u red.
Vjeronauk možda jest manje bitan od predmeta kao što su matematika ili hrvatski, ali tu možemo povući crtu i ispitati vjeru. Ako ne vjerujemo, jedino što nam ostaje je ovaj jadni život, koji teško možemo zamisliti kao smisao svega. Ako je vjera usađena u nas, onda je bitan i ovaj život, a još bitniji onaj poslije, vječni, a to izgleda malo tko vjeruje, bez obzira na postotak.
Možete mi prigovoriti da nema vjeronauk veze sa vjerom, a to upravo većina kritičara pokušava i dokazati, kao nešto što može biti temelj možebitnih ušteda u školstvu.
Smatram da je vjeronauk osvježenje, bez obzira što je previše tradicionalan, i što još uvijek ovisi o nadarenosti i volji samog vjeroučitelja, a ne toliko o literaturi i udžbenicima.
Ocjena je jedini način po kojem možete razlikovati dobrog od boljeg. I jedini način u našem školstvu po kojem djelomično možete zadržati disciplinu, ne postoji nitko i ništa drugo. To je teško objasniti roditelju koji već u osnovnoj školi kuka i ne zna što da radi djetetu koji ga ne tepe ni malo. Najlakše je prebacivati krivnju na drugoga, tu se slažemo.
Vjeronauk je izborni predmet, i roditelj ima pravo ispisati i upisati dijete na početku svake godine. Po važećem pravilniku, ocjena ne bi smjela biti manja od tri, ali realan roditelj i dijete moraju priznati da netko mora imati i manje. Jedinica mislim da se zasluži, kao i druga ocjena, ali zaključena nikad nije potrebna.
Svećenika je sve manje, često niti ne poznaju djecu koja im dolaze na pričest ili krizmu, to jest nedostatak, ali ne vjeroučiteljev. Ali opet, nije svagdje isto.
Treba pitati djecu koji im je najdraži predmet, razgovarati s njima. Većina djece će reći da vole stroge i pravedne učitelje, a to se ne slaže s ovim člankom, mislim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2010. 10:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la: › Vjerojatno si bivao izbačen što si bio bezobrazan,
Ma naravno. Bio sam najgore ateisticko djubre, dolazio s naopakim krizem i gurao ga casnoj pod suknju.

Moze li osoba s pitanjima, gledana ocima uzornih i pravovjernih krscana i Hrvata, biti nesto drugo do li sotonist i cetnik?!

Citat: › Ali opet, možda sam imala sreću imati normalne vjeroučitelje koji su nas učili razmišljati našom glavom, a nisu "usađivali" ono što nas Crkva "tjera" da mislimo.
Vjeroucitelji (pripovjedaci bajki) te dogma i religija [bilo koja] ne mogu se naci u istoj recenici s "razmisljati svojom glavom" zbog same definicije religije i dogme.

No, skrecemo s izvorne teme, a to nije dobro.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 10:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Tristia je napisao/la: › Vjerojatno si bivao izbačen što si bio bezobrazan,
Ma naravno. Bio sam najgore ateisticko djubre, dolazio s naopakim krizem i gurao ga casnoj pod suknju.


možeš biti što god hoćeš po vjeri i drugim opredjeljeljejnima a da opet budeš bezobrazan, što i jesi. u tom slučaju bilo koji nastavnik te treba disciplinirati. ali ne, očito voliš za sebe misliti da si bio najpametniji u bilo kojoj dobi, u rodilištu si doktoru pokazivao kako treba rezati pupčanu vrpcu.


Leteci mungos je napisao/la: ›


Citat: › Ali opet, možda sam imala sreću imati normalne vjeroučitelje koji su nas učili razmišljati našom glavom, a nisu "usađivali" ono što nas Crkva "tjera" da mislimo.
Vjeroucitelji (pripovjedaci bajki) te dogma i religija [bilo koja] ne mogu se naci u istoj recenici s "razmisljati svojom glavom" zbog same definicije religije i dogme.

No, skrecemo s izvorne teme, a to nije dobro.


evo javila se tu i jedna mama koja je pohvalila vjeroučiteljicu svoje kćeri. dio njihova posla jest upoznati dijete sa njegovom religijom (vjerniku će to biti drago, djetetu isto da se upoznaje s svojom vjerom, koga to ne zanima naravno da neće slušati vjeronauk), upoznat će ga i s drugim religijama, ali njihov posao ima i jednu posve drugu dimenziju, koju ti nažalost ne razumiješ.
opet se ograđujem, i vjeroučitelji mogu biti svakakve osobe, ali moji su bili super.

i ovo da vjeroučitelji i vjernici "ne mogu razmišljati svojom glavom", za mene nisu oni ograničeni, nego ti koji imaš takvo mišljenje i takav stav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2010. 10:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la: › u rodilištu si doktoru pokazivao kako treba rezati pupčanu vrpcu.
Naravno, u proslom zivotu sam bio pedijatar.

Tristia je napisao/la: › dio njihova posla jest upoznati dijete sa njegovom religijom (vjerniku će to biti drago, djetetu isto da se upoznaje s svojom vjerom,
Nemam nista protiv da to cini tko god zeli i gdje god, pa i vjeroucitelj. Svatko ima pravo vjerovati u sto god pozeli. Ili bi tako bar trebalo biti. Zato se vjera razliku od npr. matematike, gdje 1+1=2 nije stvar izbora.

Citat: › koga to ne zanima naravno da neće slušati vjeronauk), upoznat će ga i s drugim religijama, ali njihov posao ima i jednu posve drugu dimenziju, koju ti nažalost ne razumiješ.
O kojoj god dimenziji ili vjestini se radilo, neka se poducava van skole.

Citat: › opet se ograđujem, i vjeroučitelji mogu biti svakakve osobe, ali moji su bili super.
Ici ces u raj, samo ovako nastavi.

Tristia je napisao/la: › i ovo da vjeroučitelji i vjernici "ne mogu razmišljati svojom glavom", za mene nisu oni ograničeni, nego ti koji imaš takvo mišljenje i takav stav.
Svi pripadnici religija ograniceni su kad je vjera u pitanju. To je, naime, dio definicije pripadnika odredjene religijske skupine, kojem se uskracuje pravo na promisljanje i umjesto toga mu se nude odgovori u obliku dogmi i propisanih simbola.

Ili mi zelis reci da si ti o prici o Isusu dosla promisljanjem? Pazi sto ces odgovoriti, znas da je laganje grijeh za katolike.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 10:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Svi pripadnici religija ograniceni su kad je vjera u pitanju. To je, naime, dio definicije pripadnika odredjene religijske skupine, kojem se uskracuje pravo na promisljanje i umjesto toga mu se nude odgovori u obliku dogmi i propisanih simbola.


Sumnja i propitkivanje u kršćanstvu je zastupljeno i poticano, čak i u Bibliji ima dosta primjera sumnje u Boga, u jednom se slučaju čak i potiče "hrvati se s svojim Bogom", jer poslije sumnje i nevjere vjera postaje čvršća.
i žalosno je što na vjeru tako gledaš, ako prihvatiš primjerice kršćanstvo, operiran si od logike i zdravog razuma. kršćanstvo je način života, trebaš razlikovati to od onog što su ljudi napravili od kršćanstva.
Po meni je najveći problem što je Crkva (mislim na papu & Co.) dosta inertna, ne prati pojedinca - vjernika, ali za razliku od drugih religija bar se to trudi pratiti modernog čovjeka i moderno doba.

Leteci mungos je napisao/la: ›
Nemam nista protiv da to cini tko god zeli i gdje god, pa i vjeroucitelj. Svatko ima pravo vjerovati u sto god pozeli. Ili bi tako bar trebalo biti. Zato se vjera razliku od npr. matematike, gdje 1+1=2 nije stvar izbora.


zanimljivo da si spomenuo matematiku, matematika je zapravo filozofija. razmisli malo o tome. ljudi su izmislili taj 1, odnosno izmislili su ime i simbol za 1. ali on je postojao i prije toga, i svi zakoni vezani za njega.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zdrale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 539
Lokacija: Metropola
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2010. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemoj se zamarati s tim iskompleksiranim ateistom samo ćeš se bzvz naživcirat

_________________
Winning isn't everything. It's the only thing!! Vince Lombardi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2010. 11:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la: › ...čak i u Bibliji ima dosta primjera sumnje u Boga, u jednom se slučaju čak i potiče "hrvati se s svojim Bogom", jer poslije sumnje i nevjere vjera postaje čvršća.
Je, a kad se previse hrvas, onda se othrvas u drugi tabor ili u ateizam ili agnosticizam. Svim religijama je cilj da ljudi postanu agnostici, ateisti ili pripadnici neke druge religije.

Citat: › i žalosno je što na vjeru tako gledaš,
Ovisi iz kojeg kuta gledas. Meni je zalosno sto su se neki ljudi odrekli prava na promisljanje.

Citat: › ako prihvatiš primjerice kršćanstvo, operiran si od logike i zdravog razuma.
To nigdje nisam napisao. Ali, kad covjek prihvati da je pripadnik odredjene religije, svjesno se odrice vjerske logike i vjerskog zdravog razuma. Nekima ni to odricanje nije dovoljno, pa se odricu razuma i logike u nekim drugim poljima, poput biologije, i pocnu negirati znanstvene spoznaje. Tada to vise nije samo vjersko odricanje zdravog razuma.

Citat: › kršćanstvo je način života, trebaš razlikovati to od onog što su ljudi napravili od kršćanstva.
Nisam ulazio u to sto je krscanstvo ucinilo, zlorabilo i u krvi opljackalo. To je jedna druga tema.

Citat: › Po meni je najveći problem što je Crkva (mislim na papu & Co.) dosta inertna, ne prati pojedinca - vjernika, ali za razliku od drugih religija bar se to trudi pratiti modernog čovjeka i moderno doba.
Moguce. Ne ulazim u sve pojedinosti sto pojedine religije i religijski centri cine ne bi jos vise omasovili svoju "Istinu" i sto veci broj ljudi nagnali da se odreknu prava na kriticko promisljanje i prihvacanje njihovih dogmi i "ucenja".

Trenutno raspravljamo samo o jednom takvom potezu - nametanju vjeronauka u skolama.

Citat: ›
Citat: › biti. Zato se vjera razliku od npr. matematike, gdje 1+1=2 nije stvar izbora.

zanimljivo da si spomenuo matematiku, matematika je zapravo filozofija. razmisli malo o tome. ljudi su izmislili taj 1, odnosno izmislili su ime i simbol za 1. ali on je postojao i prije toga, i svi zakoni vezani za njega.
Je, i matematika proizlazi iz boga. Na svu srecu, krscani su to na vrijeme prepoznali i odlucili vjerovati da je 1+1=2, zamisli da je drugacije... huh...

@Zdrale, ovi zuti kvadratici ispod tvog nicka, jesu to zetoni za podmazivanje Sv.Petra?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zdrale je napisao/la: ›
nemoj se zamarati s tim iskompleksiranim ateistom samo ćeš se bzvz naživcirat


je, poslušat ću tvoj savijet. a on misli da sam ja ograničena Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zdrale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 539
Lokacija: Metropola
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2010. 11:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to je bila istina koja je bolila nekog @ xy autora totalno bespotrebnih i ograničenih članaka o gradu koji je uživao u kojekakim ljepotama prirode u parku kralja Tomislava i ostalim parkovima itd. Rezultat : 2 žuta kartona za goste a domaćin poražen. Više ne čitamo tako gluposti!!

_________________
Winning isn't everything. It's the only thing!! Vince Lombardi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: