Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vjeronauk u školama postao bauk?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.03.2010. 20:49 
Naslov:  Re: Vjeronauk u školama postao bauk?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma izbacite to smeće iz škola Evil or Very Mad
Jbt danas je uspjeh imat 3(tri) iz vjeronauka Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 21:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la: ›
U državi gdje je deklarirano[b] 90 % kršćana[/b] smatram da treba učiti o religiji. Jasno je da su se kriteriji postrožili kad nitko ništa ne zna, djeca ni mladi nemaju pojma o osnovnim tajnama, dogmama i sl. Ne znaju ni u što tobože 'vjeruju', pa kako onda da žive kako trebaju ili barem razumiju. Jadni su ti roditelji ako njihovoj djeci vjeronauk služi za podizanje ocjena. Ako se i ukine vjeronauk u školama, on treba biti obvezan u crkvi prije primanja sakramenata.


O religijama se uči na satovima etike i filozofije.
No učiti o 'tajnama, dogmama i sl.' u državnim školama - institucijama u kojima bi se učenicima trebala u glavu utuviti radoznalost, objektivnost i skepticizam (u smislu propitivanja postojećih nauka) - ne samo da je kontraproduktivno, već je i veliki (rekao bih milenijski) korak unatrag.
Imati predmet poput vjeronauka (bez obzira koje vjere) uz bok predmetima poput fizike i biologije po meni kod učenika služi samo stvaranju 'sindroma dogme'; gdje učenik (obzirom na ono što je učio na vjeronauku) teorije iz fizike uzima zdravo za gotovo poput kakve dogme. No teorija je samo to, ona je stvorena da bi se propitivala i znanost svakodnevno ruši mnoge 'stare' teorije. To je sama bit napretka.

Gargamelka je napisao/la: ›
Od svih religija mi kršćani smo najgori. Gdje bi jedan musliman išarao svoju sinagogu, psovao Muhameda ili Alaha, bunio se protiv učenja i čitanja Kurana? Gdje bi se u jednoj islamskoj zemlji iskoristila insinuacija na Muhameda za TV reklamu o pivu i vrtila u vrijeme najsvetijeg im blagdana? Kakvi smo mi kršćani?! Pa više ništa nije sveto. U ovoj zemlji ima možda 10% kršćana - ljudi koji dođu u crkvu makar za Uskrs, a ne samo da bojaju jaja i jedu šunkicu, koji shvaćaju da treba ići u crkvu i zašto, koji razumiju da treba učiti vjeri, koji ponekad uzmu Bibliju u ruke, koji kažu svojoj djeci da će ih prebiti ako budu psovali Boga, koji pokušavaju živjeti po zapovijedima. Sakramenti su postali izgovor za slavlja, pomodarstvo i protokol. I tome se treba stati na kraj makar se broj vjernika smanjio 10 puta.


Ovo je tvoje pravdanje vjerskog fundamentalizma, teokracije ili čega?
Ovi muslimani o kojima ti pričaš zbilja su krasan narod; žene zakrabuljene, nema alkohola, sami trezvenjaci tamo dolje na bliskom istoku; dok ne odu na vikend u Bahrain, napit se ko stoke, orgijat i jest prasetinu... Btw, muslimanski se hramovi zovu Džamije.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dedaramo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 108
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.03.2010. 21:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svakao odluku o pohađanju vjeronauka prepustiti djeci. i bez šikaniranja onih koji ga ne pohađaju. vjeronauku je mjesto u crkvi pa tko voli nek izvoli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 21:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
O religijama se uči na satovima etike i filozofije.
No učiti o 'tajnama, dogmama i sl.' u državnim školama - institucijama u kojima bi se učenicima trebala u glavu utuviti radoznalost, objektivnost i skepticizam (u smislu propitivanja postojećih nauka) - ne samo da je kontraproduktivno, već je i veliki (rekao bih milenijski) korak unatrag.
Imati predmet poput vjeronauka (bez obzira koje vjere) uz bok predmetima poput fizike i biologije po meni kod učenika služi samo stvaranju 'sindroma dogme'; gdje učenik (obzirom na ono što je učio na vjeronauku) teorije iz fizike uzima zdravo za gotovo poput kakve dogme. No teorija je samo to, ona je stvorena da bi se propitivala i znanost svakodnevno ruši mnoge 'stare' teorije. To je sama bit napretka.


Treba im se prije svega utuviti znanje kako bi ga mogli propitivati i razumijevanje kako bi mogli raspravljati. Mislim da znanje koje srednjoškolac stekne na satu vjeronauka najmanje utječe na način na koji će pojmiti fiziku, jer većinom ima problema i s načinom na koji treba oblikovati svoj život prema vjeri. Jednostavno se s time ne zamara. Ako nisi primijetio, problem su ocjene i prosjek, a ne paralela religija-znanost.

bazooka_joe je napisao/la: ›
Ovo je tvoje pravdanje vjerskog fundamentalizma, teokracije ili čega?
Ovi muslimani o kojima ti pričaš zbilja su krasan narod; žene zakrabuljene, nema alkohola, sami trezvenjaci tamo dolje na bliskom istoku; dok ne odu na vikend u Bahrain, napit se ko stoke, orgijat i jest prasetinu... Btw, muslimanski se hramovi zovu Džamije.


Mislim da je žalosno kakve predrasude imaš i po čemu sudiš o islamu. Očito nisi naučio dovoljno niti na etici niti na filozofiji. Pa gdje ti je ta usvojena objektivnost? Ljudi o kojima govoriš ekvivalent su 'tehničkim' kršćanima koji su, kao i oni, rezultat neznanja, nepoštivanja i nerazumijevanja. Prihvaćam ispravku za džamiju. Ružna pogrješka, ispravit ću.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 21:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la: ›
Mislim da je žalosno kakve predrasude imaš i po čemu sudiš o islamu. Očito nisi naučio dovoljno niti na etici niti na filozofiji. Pa gdje ti je ta usvojena objektivnost? Prihvaćam ispravku za džamiju. Ružna pogrješka, ispravit ću.


Gle, dobro znaš na kakve sam muslimane (odnosno - muslimanske režime) mislio u svom postu; poznajem nekoliko muslimana, divni su ljudi i da, oni se znaju šaliti na račun svoje vjere. Jednako kao i kršćani ili židovi.

Zapravo, mislim da bi se Isus lijepo nasmijao na reklamu za karlovačko, kad bi se opet pojavio. Što je upitno, budući da ga ljudi vole isticati raspetog na križu... osijek031.com smile - primjer jedne kršćanske šale

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sarra
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 22:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da,ali nam nebi trebao rusit prosjek, jer je valjda bitniji engleski za daljnji zivot od vjeronauka.

koliko klinaca ide na vjeronauk, a u crkvi nije bilo 2 godine.

vjeronauku nije mjesto u skolama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 28.03.2010. 22:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la (Pogledaj post): ›
Vjerojatno si bivao izbačen što si bio bezobrazan, teško mi povjerovati da netko tko je fakultetski obrazovan i tko je završio teologiju ne bi znao odgovoriti nekom klinji iz osnovne ili srednje škole.


haha pa vjera nema odgovor na sva pitanja, zapravo nema na večinu..
Đabe mu fakultet, logika je zlo protiv kojeg crkva nikad nije mogla niti će.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sarra je napisao/la: ›
da,ali nam nebi trebao rusit prosjek, jer je valjda bitniji engleski za daljnji zivot od vjeronauka.


Evo gdje je srž problema, bitan je samo prosjek, a sve je bitnije od vjeronauka. Zašto je tebi engleski važniji? I po čemu si ih usporedila?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.03.2010. 22:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
haha pa vjera nema odgovor na sva pitanja, zapravo nema na večinu..


jooj maniche, opet ti Smile
nekome vjera nema odgovor na ništa, netko opet kad nema nigdje odgovora - odgovor nađe u vjeri.
to su opet stvari koje se ne mogu generalizirat, zato se to i zove vjera a ne popis činjenica i uputa (iako to neki i tako shvaćaju).

maniche je napisao/la: ›
Đabe mu fakultet, logika je zlo protiv kojeg crkva nikad nije mogla niti će.


ne znam zašto bi taj vjeroučitelj bio bez logike, ne znam koliko si upoznat s teologijom, očito jako malo, jer tamo se i raspravlja o tim pitanjima i "nelogičnostima" koje tebe muče, kao i svakakvim pogreškama i sramotama crkve. činiš mi se kao idealni kandidat za studij teologije, pa odi tamo ispucat si sva pitanja koja su te ikad mučila.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.03.2010. 22:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sarra je napisao/la: ›
da,ali nam nebi trebao rusit prosjek, jer je valjda bitniji engleski za daljnji zivot od vjeronauka.


Evo gdje je srž problema, bitan je samo prosjek, a sve je bitnije od vjeronauka. Zašto je tebi engleski važniji? I po čemu si ih usporedila?


a lazes hahahaha

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 23:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la: ›
a lazes hahahaha


Nije tebi bio namijenjen komentar, pa ne znam zašto uopće komentiraš. Svoje mišljenje si rekao ranije. Ako te vjeronauk ne zanima, ne moraš ga slušati. Ako si ga upisao, onda znači da te zanima i izvoli naučiti ponešto. Vjera je način života i mnogo više, a jezik sredstvo komuniciranja, po meni se to dvoje ne može uspoređivati. A ako nemaš što pametnije za reći, onda ti je mudrije šutjeti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Aisha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 49
Lokacija: ljubičasta sobica
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.03.2010. 23:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la (Pogledaj post): › Ne znaju ni u što tobože 'vjeruju', pa kako onda da žive kako trebaju ili barem razumiju.


unaprijed se ispričavam ako sam te krivo shvatila, ali nadam se da ova tvoja rečenica nije insinuacija na to da samo "pravi" vjernici žive kako "trebaju".

što bi ti to trebalo značiti? da oni koji ne vjeruju u Boga ne mogu živjeti kako bi trebalo? da nepoznavanje svih 10 zapovijedi po redu automatski znači da je ta osoba nemoralna, neetična i nepozna neke osnovne ljudske principe?

ako sam dobro shvatila što si htjela reći, onda me to kao ateista duboko vrijeđa, jer sam ipak dosegla tu evoluciju svijesti i morala da znam da ne treba ubiti, varati, ne počiniti preljub ili da treba poštovati svoje roditelje i bez toga da sam kao djete pohađala vjeronauk (a nisam, jel) i da vjerujem da je nekad davno to uklesano na kamen Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.03.2010. 23:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la (Pogledaj post): ›
dino_bno je napisao/la: ›
a lazes hahahaha


Nije tebi bio namijenjen komentar, pa ne znam zašto uopće komentiraš. Svoje mišljenje si rekao ranije. Ako te vjeronauk ne zanima, ne moraš ga slušati. Ako si ga upisao, onda znači da te zanima i izvoli naučiti ponešto. Vjera je način života i mnogo više, a jezik sredstvo komuniciranja, po meni se to dvoje ne može uspoređivati. A ako nemaš što pametnije za reći, onda ti je mudrije šutjeti.


ne zanima me ni to ni etika, ok da naucim nes pametno? ok al ne mozes rec da je vjeronauk bitniji predmet od engleskog, hrvatskog, matematike itd

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 23:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Aisha je napisao/la: ›
unaprijed se ispričavam ako sam te krivo shvatila, ali nadam se da ova tvoja rečenica nije insinuacija na to da samo "pravi" vjernici žive kako "trebaju".


Naravno, nisi me uvrijedila, niti sam to insinuirala. Smatram da osoba koja ne vjeruje u Boga, ali je moralna i etična, više vrijedi kao čovjek nego deklarirani vjernik koji ne zna što njegova vjera propovijeda i isto ne pokušava provesti u djelo. Barem je po meni to veći grijeh. Mislim da vjernik prihvaća veću odgovornost da živi po tim zapovijedima. Nažalost, nisam teolog kako bih mogla više reći ili pojasniti, ovo je samo moje mišljenje. Ispričavam se ako sam te uvrijedila, svi moji postovi samo pokušavaju reći da nije moguće biti napola-vjernik. Nije moguće (kao vjerniku) uzeti dijelove koji ti odgovaraju, a izbaciti one koji se kose s tvojim stavovima. Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.03.2010. 23:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la: ›
ne zanima me ni to ni etika, ok da naucim nes pametno? ok al ne mozes rec da je vjeronauk bitniji predmet od engleskog, hrvatskog, matematike itd


Naravno da ćeš praktično više koristiti engleski i matematiku u životu. Ne znam kako ti objasniti, znanje iz vjeronauka ili etike ti neće služiti na isti način kao engleski i matematika. Čak se ne radi o znanju koje ćeš koristiti, nego o načinu na koji će ono oblikovati tvoje razmišljanje i stavove. Nadam se da razumiješ što mislim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: