Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vjeronauk u školama postao bauk?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2010. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Trenutno raspravljamo samo o jednom takvom potezu - nametanju vjeronauka u skolama.

Pa tko nameče vjeronauk u školama? Koliko sam ja upoznat, od 1. razreda osnovne škole se radi o izbornom predmetu. Ponavljam - izbornom.

Osobno nisam vjernik, ali sam 12 godina išao na vjeronauk i nije mi žao radi toga. Štoviše, smatram da uz sposobnog vjeroučitelja, vjeronauk može biti među najkorisnijim predmetima u školi, često korisniji i od matematike i engleskog i ne znam čega sve ne, zajedno.

I naravno da nisam za to da se djecu terorizira na vjeronauku te da im vjeronauk bude samo jedan dodatni teret. To samo daje povoda "iskompeksiranim ateistima" (kakav je i ovaj Leteći mungos) da opletu drvlje i kamenje i po Crkvi i po vjernicima.
Uostalom, ne znam što je bit ovog članka ako ne upravo to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.03.2010. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia,repliciram ti tu jer ti je replika zanimljivija nego na moj post.
Što se mog prvog tiče, napravio sam grešku rekavši "vjera" umjesto "religija" Very Happy

Tristia je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sumnja i propitkivanje u kršćanstvu je zastupljeno i poticano

Sumnja?krščanstvo je plagijat drevnih religija.
Horus, Dinozije, Mitra, Adonis su u drevnim religijama bili isto što je isus u kršćanstvu.
Čak vam molitve završavaju kao i egipčanima kada su se molili amonu ra..ok oni su završavali sa "amon".. Very Happy


Citat: ›
Po meni je najveći problem što je Crkva (mislim na papu & Co.)


meni je najveći problem što je crkva danas globalna korporacija koja veze s vjerom nema.
Crkva je također najprofitnija korporacija na svijetu, sa preko 2 milijarde klijenata.
Tržište straha...nema boljeg.
Crkva je također korporacija koja je kroz povijest i sadašnjost uništila milijune života(križarski ratovi, prisilna pokrštavanja, inkvizicija, pedofilija).
Vidiš to su moji problemi koje imam s crkvom, i najviše me žalosti što mi niti jedan teolog, svečenik ne može odgovoriti na jednostavno pitanje "zašto?".
Crkva je od svog osnutka u konfliktu sama sa sobom i na tu nelogičnost mi također nitko ne može dati odgovor.

Drugo, crkva se ne odriče starog zavjeta iako je on prepun citata poput ovih:

Jahve ratnik

"Proklet bio tko nemarno obavlja poslove Jahvine! Proklet bio tko krvlju mač svoj ne omasti!"
(Jeremija 48,10)

Jahve reče:"Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!"
Prva knjiga o Samuelu 15, 3

I žene imaju svoje mjesto u religiji

Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! Žene svojim muževima kao Gospodinu! Jer muž je glava žene kao i Krist Glava Crkve - On, Spasitelj Tijela. Pa kao što se Crkva podlaže Kristu, tako i žene muževima u svemu!
(Efežanima 5,21).

"Ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije.
A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. Jer nije muž od žene, nego žena od muža. I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža."

1 Korinćanima 11

zašto? Very Happy

ja se nadam da na vjeronauku nema starog zavjeta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 13:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@maniche:
ala ga ti voliš izvlačiti iz konteksta i iskakati iz teme Smile ali neka ti bude.
i nemoj mi zamjeriti što ti ne budem odgovorila, zamaraš me, ne da mi se toliko tipkati, jednom kad budem imala više vremena. LP

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.03.2010. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hebao vas vjeronauk, cista pizdarija... btw jel nije ukinut???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2010. 14:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PsychoSoldier je napisao/la (Pogledaj post): › hebao vas vjeronauk, cista pizdarija... btw jel nije ukinut???


NIje, sad ce ga Josipovic ukinut Very Happy Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.03.2010. 16:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la (Pogledaj post): › @maniche:
ala ga ti voliš izvlačiti iz konteksta i iskakati iz teme Smile ali neka ti bude.
i nemoj mi zamjeriti što ti ne budem odgovorila, zamaraš me, ne da mi se toliko tipkati, jednom kad budem imala više vremena. LP


je offtopic ali donekle ima veze s temom Wink
također, ne moraš se truditi odgovarati jer odgovor na ovo nisam ni očekivao Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sarra
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2010. 16:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jadno je recimo, sto mi na vjeronauku ne smijemo izrazit svoje misljenje. osobno sam ateist, idem na vjeronauk (duga je to prica,ne mogu se prebacit na etiku, pa eto,idem) i kad pisemo sastave, redovito dobijem manju ocjenu zbog kritika crkvi (krizarski ratovi, prisilno pokrstavanje, financije i to)...

mozda da se uvlacimo u _______ onda bi i mi dobili bolji ''tretman'' moram napomenuti da ne pljujem po crkvi,samo izrazavam svoje misljenje.

moje je pitanje: zasto,ako smo vec na vjeronauku, ucimo o tom, postavljamo pitanja, zasto se onda nase misljenje ne cjeni!?


vjeronauk nije za skole, imate ga u crkvi pa idite ko oce. i tak vas/nas pola nije bilo u crkvi od krizme,a svi kao neki veliki hrvati, vjernici...

bog i hrvati,jel? -.-

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Puddock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 62
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2010. 19:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma ima tu puno razlicitih misljenja koja tvrde svoje..
Skinite Zeitgeist final edition.. Tu je fino argumentirana, te dobro istrazena vjera u Boga.. Pa eto, kada imate vremena ili preko noci skinite to, nije mnogo..

Ajmo reci neotkrivena istina .. Cijeloga Svijeta.. sto se provodi..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kkova58
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Lokacija: Jug 2
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2010. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›
Budući da je vjeronauk izborni predmet u školi i da ga pohađaju samo oni koji to i žele , bespredmetno je ovdje uopće raspravljati o njegovom postojanju u školi uopće.
Koliko sam shvatila , bit teme je zahtjevnost vjeronauka kao predmeta u školama te ponegdje strogo ocjenjivanje što uvelike ovisi o vjeroučitelju koji ga predaje.
Osobno se uopće ne čudim tome ...ocjene iz vjeronauka kao i iz svih ostalih predmeta ovise o više čindbenika (da ih ne nabrajam, svi znamo koji su to).
Neće biti ništa novo kad konstatiram kako nam je cijelo školstvo "u banani"..kako bi puno toga morali promjeniti i urediti..kako osobno imam dojam da ovi u ministarstvu uopće nemaju pojma što rade i da ih izgleda baš nije ni briga (jao opet politika).
Da se mene pita, ocjena iz vjeronauka, likovnog i sl. predmeta ne bi ni bilo...kao ni prve četiri godine osnovne škole. Jadna je onaj roditelj komu trebaju ocjene od 1 do 5 da zna kakvo je znanje negova djeteta u školi.

Kontam teoriju o izbornom predmetu, ali stvar je u tome da sat vjeronauka stave između ostalih predmeta, pa ti dijete, ako ga ne pohađa, baza po školi i još mu se drugi rugaju. Njemački i informatika kao izborni predmeti očito nemaju takvu važnost pa su u rasporedu u suprotnoj smjeni. Dajem glavu da bi se broj djece prepolovio da ga stave u suprotnu smjenu a ne ovako, ukomponiran u redovni raspored ima psihološku važnost kao i redovna nastava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: