I osječka Hitna po uzoru na neke druge hitne službe počinje naplaćivati usluge?
20.06.2013. 13:31

Osječki Zavod za hitnu medicinsku pomoć za sada još ne naplaćuje takve situacije, ali Upravno vijeće razmišlja o donošenju slične odluke. Naime, broj intervencija ove godine porastao je za 100 %, a ambulantno pružanje medicinske pomoći za 300 %, no kako većinu ambulantnih pregleda čine pacijenti koji uopće nisu životno ugroženi, time se resursi Hitne troše na nepotrebne preglede umjesto na one stvarno hitne slučajeve.
Samo u siječnju ove godine 3.785 pacijenata zatražilo je pomoć liječnika Hitne unatoč tome što ambulantno pružanje pomoći uopće nije u njihovom opisu posla, već isključivo pomoć na terenu. U velikom broju slučajeva riječ je o klasičnoj zloporabi Hitne pomoći jer pacijenti dolaskom na hitnu pomoć pokušavaju izbjeći čekanja na preglede u bolnicama i pretrage dobiti po hitnom postupku.
Usvoji li Upravno vijeće osječke Hitne mjere poput kolega u Zadru, za takve neodgovorne pacijente uvest će se naplata za sva stanja koja nisu hitna. Iz Zadra su već dobili i njihove cjenike prema kojima pacijenti za koje se utvrdi da nisu u životnoj opasnosti moraju platiti od 100-ak kuna za pisanje uputnica, 350 kuna za osnovni kompletan pregled pa do preko 1.000 kuna za složenije pretrage. U osječkoj Hitnoj tvrde da će pri naplaćivanju usluga voditi računa i o socijalnom stanju pacijenta.
Vidjet ćemo hoće li i kada doći do naplaćivanja usluga osječke Hitne, ali jedno je sigurno: ovo je tema koja će još dugo izazivati rasprave u javnosti, od njezinih pobornika koji smatraju da Hitna treba pomagati samo hitnim slučajevima pa do onih koji upozoravaju da većina ljudi ne zna procijeniti je li neko stanje hitno ili ne i kako je to posao službe Hitne pomoći.
Tekst: M.M/Osijek031.com
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (38)