SenzOs: "De-stress Street"
08.11.2022. 8:42

Mentalno zdravlje važna je sastavnica čovjekova zdravlja, a samim tim i preduvjet kvalitetnog života. Ono nam omogućava uspješno suočavanje s različitim stresnim i manje ugodnim svakodnevnim situacijama te prilagodbu ponašanja u takvim situacijama. Velik broj mladih, ali i odraslih, narušenog je mentalnog zdravlja što im onemogućava normalno funkcioniranje u svakodnevici. Ovaj je problem posebno došao do izražaja u vrijeme pandemije, u vrijeme kada se život odvijao u virtualnom svijetu i mladima onemogućio usvajanje zdravih socijalnih vještina i obrazaca ponašanja što je dodatno naštetilo mentalnom zdravlju. Podaci pokazuju da se troje od četvero djece suočilo se sa strahom od neuspjeha, a 60 % s anksioznošću u socijalnim situacijama, gotovo polovina djece barem je u nekom trenutku imala teškoće koncentriranja, doživjela uznemirenost na stresni događaj, bila emocionalno osjetljiva te osjećala tugu, prazninu i zabrinutosti. Kod jednog od desetero djece uočena je značajna anksioznost ili depresija, a svako sedmo dijete (15 %) suočavalo se sa značajnom razinom simptoma posttraumatskog stresa.
Preventivni programi i podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja nikada nisu bili važniji i potrebniji.
Suočeni s poražavajućom statistikom o mentalnom zdravlju djece i mladih, odlučili smo pokrenuti projekt „De-stress Street“ tijekom kojeg bismo nizom aktivnosti građanima Osijeka svih uzrasta pružili znanja i vještine potrebne za usvajanje zdravih navika o mentalnom zdravlju. To bi uključivalo radionice plesa, art terapiju, glazbene radionice te science caffe na kojem bi o ovim temama mogli više doznati od stručnjaka.
Cilj je projekta podići svijest građana o posljedicama koje stres ostavlja na njihovo mentalno zdravlje, ali i educirati ih o zdravim načinima suočavanja sa stresom te potaknuti da pravovremeno potraže pomoć. Nizom aktivnosti (ples, art therapy, šetnja…) građane bismo potaknuli da pronađu primjeren način rješavanja stresa i usvoje zdrave navike, a putem „znanstvenih kafića“ i promotivnih materijala (letaka, online video materijala) pružili bismo im informacije i znanja o posljedicama dugotrajne izloženosti stresu i zdravim načinima suočavanja sa stresnim situacijama. Aktivnosti bi bile prilagođene različitim dobnim skupinama (djeca/mladi/zrelo i starije stanovništvo) kako bismo sve populacije potaknuli na kvalitetnu brigu o vlastitom mentalnom zdravlju, ali i o mentalnom zdravlju njihovih najbližih – prijatelja i obitelji. Glavni organizator događanja je SenzOs (Sekcija za neuroznanost Osijek) uz vodstvo prof.dr.sc. Marije Heffer.

Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)