Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



[FOTO] BikeMyDay: Rubnjaci - nepotreban i štetan trošak!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2013. 9:09 
Naslov:  [FOTO] BikeMyDay: Rubnjaci - nepotreban i štetan trošak!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedno od infrastrukturnih nerješenja koje biciklistima najviše smeta su rubnjaci na mjestima gdje se staza križa s cestom. Fotografirana su loša i dobra rješenja.

O ovom problemu već je puno togra rečeno i vidjeli smo kako je jedan od nanovo izgrađenih prijelaza, na raskrižju Gundulićeve i Dubrovačke, izveden koliko – toliko zadovoljavajuće: bez rubnjaka. Pisano je nadležnima u gradskoj upravi s upitom je li to znak da su prihvatili sugestije građanja u svezi rubnjaka, ali nikakav odgovor nije došao.

Da se razumijemo, ne govorimo samo o visokim rubnjacima, nego o bilo kakvim. Rubnjaci su sami po sebi smetnja ugodnoj vožnji, stvaraju štetu biciklu, a predstavljaju potencijalnu opasnost jer mogu biti uzrok pada, posebno za djecu i starije osobe.

Prilikom svakog udarca, bicikl se troši, dijelovi se otpuštaju, kotači odlaze u "osmicu", dolazi do većeg "zamora" materijala… Možda oni s brdskim biciklima toliko ne osjete smetnje koje im za ugodnu vožnju pričinjavaju rubnjaci, ali i njihovim biciklima oni ipak čine štetu. Zapravo, nije li paradoksalno da za relativno ugodnu vožnju gradom morate imati brdski bicikl?

Veći problem rubnjaci predstavljaju vozačima gradskih bicikala, a onima koji voze trkaće bicikle je gotovo nemoguće normalno voziti našim stazama, rubnjacima okićenim. Zbog toga nerijetko možemo vidjeti kako vozači trkaćih bicikala voze cestom, iako uz nju postoji biciklistička staza.

Dakako, rubnjaci najviše smetaju biciklistima koji prevoze teret, tako da možemo zaključiti da nikako nisu ugodni cikloturistima. Uz to, smetaju i biciklistima koji prevoze djecu. Obratite nekad pažnju kako dječica "uživaju" dok ih se vozi biciklom preko rubnjaka.

Barijere za osobe u kolicima

Visoki rubnjaci se, pored biciklističkih staza, nalaze i na pješačkim. Redovno se pitamo kako rubnjake mogu savladati osobe s teškoćama u kretanju, koje se kreću uz pomoć kolica. Biciklistima rubnjaci ne predstavljaju ni jednu tisućinku problema koji predstavljaju njima. Kretanje je životno pravo i potreba, a njima je to na ovaj način otežano.

Vjerujemo da bi nadležni drugačije razmišljali o ovom problemu kad bi za pokus samo jedan dan morali provesti u invalidskim kolicima i osjetili koje im poteškoće stvaraju infrastrukturne barijere.

Nepotreban trošak

Povrh svega toga – kao da i ovo dosad nije dovoljno – rubnjaci su i financijski izdatak. Od dva građevinska stručnjaka smo dobili i informaciju da metar rubnjaka prosječno košta 80 kuna, u što je uračunat materijal i radovi. Dakle, pri svakoj vožnji izbrojite broj rubnjaka preko kojih ste prešli i pomnožite s osamdeset.

Loši primjeri

Na nekoliko mjesta u gradu postoje vrlo visoki rubnjaci.

Europska avenija:



Svačićeva kod vatrogasnog doma:





Uske njive:





Prosječna rješenja

U pravilu, na osječkim stazama nailazimo na rubnjake srednje visine, koji su ipak nepotrebni i otežavaju vožnju. Dobar primjer za rubnjake prosječne visine su staze na novom sveučilišnom kampusu.

Na biciklističku stazu je postavljen rubnjak, za pješake je spušten, što je pohvalno. Pogodite preko kojeg će biciklisti radije prelaziti?



Dobro rješenje na prelasku Svačićeve kod kampusa. S jedne strane nizak rubnjak, no također nepotreban. S druge strane nešto viši.



Primjeri za pohvalu

Pronašli smo i nekoliko dobrih primjera, kojih bi se nadležni trebali držati. Ravna staza, prijelaz staze preko ceste se minimalno osjeti, užitak za vožnju.

Svačićeva ispred "mjesne zajednice":





Hadrijanova, staza uz "Tranzit" i osječku bolnicu; staza puna rupa, ali barem bez rubnjaka:









Staza kod nove sportske dvorane, ravna i bez rubnjaka – idealan primjer:









U Ulici kralja Zvonimira nalazi se improvizirano rješenje. Na donjem dijelu fotografije vidi se djelomično asfaltiran rubnjak. Ni ne sumnjamo kako biciklisti koriste ovu pogodnost. S druge strane je također prijelaz bez rubnjaka.



Očito je kako su dobra rješenja i tehnički i pravno moguća, stoga ne postoji razlog zašto se i drugdje ne primjenjuju. Jedno od objašnjenja koje nudi Odsjek za promet je da je svrha rubnjaka usporavanje biciklista (?!).

Ostaje nada kako će kreatori biciklističkih staza uskoro prestati s praksom postavljanja rubnjaka, na veselje svih biciklista.

Tekst i foto: Ivan Podraza/BikeMyDay.com

Kakva su vaša iskustva?




Pročitajte i...
[FOTO] BikeMyDay: Zrinjevac - kako pokvariti i ono što valja?
[FOTO] Novi izgled parka Zrinjevac
BikeMyDay: Miss biciklističke staze [1/2]
Netko je spavao na poslu: neispravni prometni znakovi!
Rok trajanja radova – nekoliko mjeseci?


Zadnja promjena: Redakcija 031; 25.05.2013. 14:26; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bikemyday.com
Offline
Avatar

Ukupno postova: 28
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2013. 13:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mali ispravak, pogriješili smo u vezi prijelaza u drugom ulomku: radi se o raskrižju Gundulićeve i Dubrovačke.

Naša pogreška. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Andrea Zuckerman
Offline
Avatar

Ukupno postova: 153
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2013. 14:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gorući problem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 3  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2013. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo nipošto nikada nije ni trebao biti problem, da je u startu riješeno da odgovarajući način.

Naravno da nije problem poput gladi u svijetu... Ali je važno za razvoj prometa u gradu, a ugodan i siguran promet biciklom je važan dio rješenja zdravstvenih, ekoloških, ekonomskih i prometnih problema i potreba.

Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
N.N.
Offline
Ukupno postova: 290
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2013. 20:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni su ti rubnjaci savim ok, u neku ruku i potrebni. Mislim da nitko nema problema pri prelazenju preko njih , a opet usporavaju biciklista pri prelasku ceste i doprinose sigurnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2013. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rubnjaci su postavljeni davno prije ovih naših nakaradnih staza. Ja sam za to da tamo gdje nema biciklističkog prelaza ostanu rubnjaci, pa kad neki "baja" na biciklu tresne, onda će zapamtiti da je tu trebao preći gurajući svoj bic.

Istovremeno, tamo gdje su u nastavku biciklističke staze i bic. prelazi, smatram da je potrebno sniziti rubnjake, ili ih u konačnici potpuno ukloniti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2013. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobra ideja, milo naše. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.05.2013. 14:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

N.N. je napisao/la (Pogledaj post): › Meni su ti rubnjaci savim ok, u neku ruku i potrebni. Mislim da nitko nema problema pri prelazenju preko njih , a opet usporavaju biciklista pri prelasku ceste i doprinose sigurnosti.


Slažem se. Ja imam MTB i nije mi problem preći preko rubnjaka jer nisu previsoki i nemaju oštre rubove. Na mjestima gdje nije dozvoljeno voziti je normalno da se siđe sa bajsa i da se isti pregura.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
okruglic
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.05.2013. 16:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemaju svi MTB :/
da vidiš samo kako mene lijepo gledaju vozači automobila kad prelazim bicom na mjestima gdje jedna strana ima spušten a druga visok rubnjak, pa zapravo u 3 sekunde pređem cijeli prijelaz i onda točno pred autom moram sići i podignuti bicikl da bi premostila rubnjak.
ili kad mi stanu da me propuste a ja siđem i preguram bic a oni trube i okreću očima jer sam ih bezveze usporila.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2013. 17:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silence je napisao/la (Pogledaj post): ›
N.N. je napisao/la (Pogledaj post): › Meni su ti rubnjaci savim ok, u neku ruku i potrebni. Mislim da nitko nema problema pri prelazenju preko njih , a opet usporavaju biciklista pri prelasku ceste i doprinose sigurnosti.


Slažem se. Ja imam MTB i nije mi problem preći preko rubnjaka jer nisu previsoki i nemaju oštre rubove. Na mjestima gdje nije dozvoljeno voziti je normalno da se siđe sa bajsa i da se isti pregura.


Nemaju svi MTB, a neki voze teret ili djecu.

Uskoro na BMD postavljamo video prilog o rubnjacima, na kojemu će se moći jako dobro vidjeti kako je voziti bic preko rubnjaka s djecom u sjedalici.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.05.2013. 17:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
Nemaju svi MTB, a neki voze teret ili djecu.

znam, govorila sam tj pisala u svoje ime a ne u ime svih

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bartolomey
Offline
Ukupno postova: 60
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.05.2013. 0:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

usporiti bicikliste? hahaaha što ne stavite na svaki ćošak i one debele ležeće da usporite auto? kao što je iza svakog prokletog posla novac, isto tako je i taj rubnjak postavljen, kad se radi dio ulice (ili jos bolje cijela), postave rubnjak koji ga košta s radnikom 30 kn po m, a naplati 80 i onda kad ih prebrojiš po ulici koliko ih stave, sve ti je jasno! (živi kretenski primjer cesta: dvorana jug2 prema konzumu, idioti kocke stavljali). biciklistička tenja-os stara 5 godina popucala više nego onaj dio od nadvožnjaka do fakulteta koji je star minimum 30 godina i pretrpio granate!?! jos se hvale kako su izgradili stazu do tenja, a kod jelavića stavili zna prestanka biciklističke i pješake staze, ali jebeš narod, on samo plaća. i čude se što im mladež bježi van... gadi mi se sve, banda lopovska (i s lijeve i s desne strane vlasti)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.05.2013. 7:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bartolomey je napisao/la: ›
biciklistička tenja-os stara 5 godina popucala više nego onaj dio od nadvožnjaka do fakulteta koji je star minimum 30 godina i pretrpio granate!?! jos se hvale kako su izgradili stazu do tenja...

Biciklističku stazu prema Tenji je sagradila prošla (Đapićeva) vlast, a aktualna vlast je neke dijelove u dva navrata u potpunosti sanirala.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.08.2013. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

N.N. je napisao/la (Pogledaj post): › Meni su ti rubnjaci savim ok, u neku ruku i potrebni. Mislim da nitko nema problema pri prelazenju preko njih , a opet usporavaju biciklista pri prelasku ceste i doprinose sigurnosti.


lose (neargumentirano) mislis. gradski bicikl, za razliku od brdskog, nije dizajniran za divljanje po bankinama. kome je do brdjanskih izazova, neka ide testirati svoje vjestine u planinama (i drzi se van planinarskih staza, koje su markirane za planinarenje, a ne voznju). prednost Osijeka, u odnosu na vecinu drugih gradova u Hrvatskoj, je upravo u tome sto lezi u ravnici, na tzv. Osjeckoj ploci. prednost pak gradskog bicikla, u odnosu na brdski, je u tezini, i opremi za svakodnevnu voznju po gradu / ucesce u prometu. to znaju oni koji bicikl svaki dan najmanje dvaput nose na rukama (iz podruma, ili na kat), i oni kojima je sasvim normalno da kao ucesnici u prometu imaju prednje i zadnje svijetlo -> dakle oni koji su istinski gradski biciklisti cijele godine, a ne sminkeri kojima fensi bajk sluzi za paradiranje promenadom u ljetnim mjesecima.

no kad laznog magistra Djapica pustis da ti gradi "biciklisticke staze", a ratnog zlocinca Glavasa da ti gradi "biciklisticke nazore", onda dobijes gomilu brdjanskih problema u nizinskom Osijeku koje danas treba mukotrpno ispravljati / prilagodjavati EU praksi.

...

pozdravljam dakle inicijativu udruge BikeMyDay za spustanje svih ivicnjaka na tzv. biciklistickim stazama u gradu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2013. 13:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 Nemam MTB, (vozim Cube Town), no ne smetaju mi pretjerano rubnjaci, jer kod svakog malo usporim i vozim dalje. Da bi bilo ugodnije voziti bez njih, bi, al' JBG.-a, nikad u životu nije sve na crtu. Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: