Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



AIESEC: Najbolja odluka života - praksa u Bugarskoj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65786
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2013. 14:00 
Naslov:  AIESEC: Najbolja odluka života - praksa u Bugarskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

- Oduvijek sam željela putovati. Kao dijete iz časopisa sam izrezivala slike dalekih zemalja, azurnog mora, dugih pješčanih plaža, fotografije tradicionalnih jela, uživala sam već u samom pogledu na svo to šarenilo, i maštala kako ću i ja jednog dana imati priliku osjetiti i okusiti sve to. Započinje svoju priču, studentica 1. godine diplomskog studija, smjera marketing s Ekonomskog fakulteta u Osijeku i trenutačna potpredsjednica tima za komunikacije u studentskoj udruzi Aiesec Osijek.

Kao što su mnogo puta dosad spominjali, Aiesec je studentska udruga koja djeluje u 113 država svijeta te između ostaloga pruža i mogućnosti odlaska na međunarodnu stručnu i volontersku praksu u jednu od tih država.

- U Aiesec sam se priključila isključivo zbog mogućnosti odlaska na praksu, no tada sam uvidjela kako postoje određene stvari, projekti, timovi i konferencije koji su mi se u tom trenutku učinili zanimljivijima. Tako je odlazak na praksu pao u drugi plan. Nastavlja studentica.

U međuvremenu je bila dio dva projektna tima, pohodila je nekoliko konferencija, između ostaloga dvije nacionalne u Orahovici i Rijeci, te dvije internacionalne u Švicarskoj te Bosni i Hercegovini.

- Kako se ljeto bližilo, znala sam da ne želim da bude jednako kao i prethodno: sunce, more, sol, izlasci i tako unedogled, tako je pala konačna odluka o odlasku na praksu. -

Nakon toga je uslijedila normalna procedura: potpisivanje ugovora, plaćanje naknade, priopćavanje radosne vijesti roditeljima i slatke muke oko pronalaska idealne prakse.

- Nisam bila osobito zahtjevna, samo sam željela otići negdje, tako sam poslala preko 30ak aplikacija za različite prakse, od rada s djecom u kampovima, sa srednjoškolcima, rada kao animator na moru, rada u sportskim kampovima u različite države: Italiju, Austriju, Poljsku, Češku, Slovačku, Njemačku....

Zanimljiva je činjenica da nije sama sebi našla praksu, niti joj je našao tim za odlaznu razmjenu, već joj je ponuda za idealnu praksu stigla ravno na email.

- Te srijede smo na sastanku prezentirali nekolicinu praksi našim članovima, i meni se praksa u Bugarskoj učinila savršenom. Radilo se o praksi pod nazivom Colorful way gdje su praktikanti trebali 8 tjedana putovati po Bugarskoj, fotografirati i kreirati promotivni videa na kraju. Te večeri mi je osvanuo email voditeljice projekta iz Bugarske, koja mi je poslala prijedlog za rad na tom projektu. Oduševljenu nije bilo kraja. -

Nakon toga sve se odvijalo vrlo brzo, skype intervjui, slanje potvrda, sređivanje osiguranja, planiranje putovanja i uskoro sam se našla na istoku Europe – u Bugarskoj.

- Čula sam dosta predrasuda o Bugarskoj, njihovom načinu života i životnom standardu. Neka su se pokazala istinitima, a neka na sreću nisu. Iz prve ruke sam se uvjerila kako je u Bugarskoj zaista nizak životni standard, hrana je jako jeftina kao i smještaj, a njihove plaće su male. Oni nas gledaju kao mi Švicarsku. -

Vrijeme je provodila s cimericom iz Slovenije te odličnim parom iz Češke koji su odlučili skupa doći na praksu nakon što su diplomirali te trima djevojkama iz Portugala i Poljske.

- Jedna je stvar kada mi kao Aiesec pričamo ljudima da trebaju ići na praksu, što je to rad u multinacionalnom okruženju, usavršavanje engleskog jezika te novi prijatelji za cijeli život, a druga stvar je kada si zapravo dio toga i kada tvoje iskustvo potvrđuje ono što govorimo ljudima. -

Tijekom 8 tjedana, proputovala je Bugarsku uzduž i poprijeko – od Plovdiva u kojem se nalazio njen matični lokalni odbor pa sve do Varne i obale Crnog mora.

- Plovdiv je najljepši grad u Bugarskoj, prepun je zelenila, fontana te ruševina i nalazišta iz Rimskog razdoblja. U središtu grada nalazi se stadion iz vremena starih Rimljana gdje se danas održavaju festivali. Grad je sagrađen na sedam brežuljaka, iako ih je danas vidljivo samo šest, a sedmi je uništen razvojem grada. Zanimljivo je kako su stanovnici iskoristili to i na brežuljcima izgradili mnoštvo restorana, klubova i kafića. - Proveli su tako i tjedan dana u Sofiji, glavnom gradu Bugarske.

- Sofia je također lijep grad, međutim kako se udaljavate sve više i više iz centra grada, surova realnost postaje sve stvarnija – prosjaci, napuštene životinje, procjenjuje se da u Sofiji ima preko 10 000 pasa lutalica, hrpe smeća po uličicama, kvartovi u koje "se ne ide". - Nakon Sofije je uslijedio i gradić Smolyan, na samom jugu Bugarske, blizu granice s Grčkom. Ondje su tjedan proveli planinareći Zapadnim Rodopima, planinskim masivom koji se smjestio i dijelom u Grčkoj, a obiluje prirodnim ljepotama, jezerima, jamama i pećinama od kojih je poznatija Đavolsko grotlo. Ondje su imali prilike istraživati unutrašnjosti špilja kao i turistički skočiti s planine.

- To mi je bio jedan od najuzbudljivijih događaja u životu. Nevjerojatna količina adrenalina, jedno uže, sigurnosna oprema, i nepregledna provalija su ostavili zanimljivu uspomenu iz Smolyana. - Cijelo vrijeme družili su se s članovima Aiesec-a iz njihovog lokalnog odbora, koji su se trudili ispuniti svaku slobodnu sekundu njihovog vremena, proveli su sate i sate s njima pokazujući im grad i njegove tajne, kušajući tradicionalne bugarske specijalitete kao što su tarator – hladna juha od krastavaca i jogurta, banitza – savijača od sira, kavarma – gulaš od mesa i povrća koji se sprema u glinenim posudicama, kebabtsche – jednostavnije rečeno kebab, kojeg se moglo kupiti na svakom uglu.

- Bugarska kuhinja je jednostavno savršena, puna je začina i jako je ukusna. Najdraže od svega mi je ipak bilo jesti šopsku salatu kao predjelo ili kebabtsche u večernjim šetnjama. Život u stranoj zemlji nije lak, ali ne govori se bez razloga kako su ljudi s Balkana, jako gostoljubivi i ljubazni.

- Bugari su jako srdačan narod i voljni pomoći, iako se nikako nismo mogli sporazumjeti zbog jezičnih barijera, primjerice, uvijek sam imala problema sa svojim preteškim koferom, a ljudi su uvijek nudili pomoć oko njega. - Ljudi na praksama često doživljavaju razne kulturne šokove, što zbog hrane, navika, običaja, pa tako je bilo i s Klarom.

- S obzirom da sam se dotada već susretala s praktikantima iz svih kutaka svijeta, djelomično sam se smatrala spremnom i na "čudne situacije". Nije ih bilo pretjerano u Bugarskoj, ali svakako moram spomenuti kako u Bugarskoj kimanje glavom lijevo-desno znači "da", a gore-dolje "ne". Tih 8 tjedana mi nije bilo dovoljno da se naviknem na to i uvijek sam ostajala zbunjena prilikom naručivanja u restoranima ili pak tijekom svakodnevnih razgovora. - Svoju bugarsku avanturu je završila na obalama Crnog mora, odnosno u trećem najvećem gradu Bugarske i glavnom turističkom središtu – Varni.

- Ondje sam provela zadnjih tjedan dana u Bugarskoj, po završetku prakse. Svi koji smo skupa radili na projektu, dogovorili smo se da ćemo otići tamo zadnjih tjedan dana, da se još malo družimo i uživamo u vremenu koje nam je ostalo. Varna je središte turističkog života Bugarske i ondje dolazi hrpa ljudi iz raznih dijelova svijeta. Plavo more i dugo pješčane plaže, baš kao s početka moje priče, privlače tisuće turista. - Aiesec prakse ne nude samo putovanje, samostalnost i prijateljstva – one nude iskustvo, koje sve to objedinjuje.

- Najbolja odluka u mom životu je bila odlazak na ovu praksu. Niti jedno ljetovanje provedeno dosad ne može se usporediti s iskustvom odlaska u stranu zemlju i života sa ljudima različitih nacionalnosti i vjeroispovijesti. Ondje nisam doživjela samo "plavo more i duge plaže", već sam stekla prijatelje s kojima se svakodnevno čujem i zbog kojih samo želim naći način da ih posjetim, osim toga, uvidjela sam i da mi nije problem niti spavati kad je temperatura bila 40 stupnjeva niti planinariti 10 kilometara u šumu. - Praksa je intenzivno iskustvo, kojeg ćete se sjećati cijeli život, a steći ćete i doživotne prijatelje. Ovakve prilike su svuda oko vas, samo ne dozvolite da vam promaknu.











Pročitajte i..
Ljetna praksa preko AIESEC-a kao ljetni odmor i izvrsno radno iskustvo
AIESEC: Moja avantura u Tunisu
AIESEC: Turska osvojila studenticu iz Osijeka
AIESEC: "Hoću na praksu!"
AIESEC Osijek: Proljetna regrutacija

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 15:08 
Naslov:  Re: AIESEC: Najbolja odluka života - praksa u Bugarskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moram priznati da kad sam pročitao praksa u Bugarskoj da sam se zapitao pa tko još ide na praksu u zemlje zaostalije od Hrvatske. Ali neka, glavno da je njoj bilo lijepo, iako nemam pojma kakve veze ima proputovanje Bugarske uzduž-poprijeko sa marketingom Question i sa ekonomijom. ali drago mi je za čuti da smo i mi nekome Švicarska, iako nam je davno prestalo teći med i mlijeko. Kakvo je tek onda stanje u Bugarskoj?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Coca Cola
Offline
Avatar

Ukupno postova: 394
Lokacija: n'djamena
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.03.2013. 16:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rogovi mi rastu kad cujem ili procitam rijec AIESEC! sex,alcohol,drugs i rock and roll..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
rajka
Offline
Ukupno postova: 51
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2013. 16:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

milo_moje je napisao/la: ›
moram priznati da kad sam pročitao praksa u Bugarskoj da sam se zapitao pa tko još ide na praksu u zemlje zaostalije od Hrvatske. Ali neka, glavno da je njoj bilo lijepo, iako nemam pojma kakve veze ima proputovanje Bugarske uzduž-poprijeko sa marketingom Question i sa ekonomijom. ali drago mi je za čuti da smo i mi nekome Švicarska, iako nam je davno prestalo teći med i mlijeko. Kakvo je tek onda stanje u Bugarskoj?


odlično sročeno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2013. 18:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hm..kad se usporede nase ekonomije, bas i nismo neka svicarska za njih.a i o zaostalosti bi se dalo..

_________________
D3S!gn47!0N
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 21:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

!nnovation je napisao/la: ›
hm..kad se usporede nase ekonomije, bas i nismo neka svicarska za njih.a i o zaostalosti bi se dalo..


Ja sam se samo nadovezao na ono što piše u članku, iako ima i onoga da je trava uvijek zelenija kod susjeda.

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.03.2013. 4:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Započinje svoju priču, studentica 1. godine diplomskog studija"

Ispalo vam ime studentice!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.03.2013. 8:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Coca Cola je napisao/la: ›
sex,alcohol,drugs i rock and roll..


za neke je i to najbolja životna odluka-praksa Wink

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
purger81
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.03.2013. 15:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

milo_moje je napisao/la: ›
moram priznati da kad sam pročitao praksa u Bugarskoj da sam se zapitao pa tko još ide na praksu u zemlje zaostalije od Hrvatske. Ali neka, glavno da je njoj bilo lijepo, iako nemam pojma kakve veze ima proputovanje Bugarske uzduž-poprijeko sa marketingom Question i sa ekonomijom. ali drago mi je za čuti da smo i mi nekome Švicarska, iako nam je davno prestalo teći med i mlijeko. Kakvo je tek onda stanje u Bugarskoj?

haha sad smo svicarska a kak smo bili prije 10 godina Smile ja sam studirao tamo krajem proslog stoljeca Smile najam trosobnog stana s rezijama je bio oko 15 dolara na mjesec Smile taksi te vozio bilo gdje u gradu nebitno od km za 1 dolar Smile kad izadjes vani u disco za 2 dolara dobijes litru vodke i gratis sok Smile za 2 narucene flashe dobijes curu koja ti plese cijelu noc na separeu Smile
bome i to je bila moja najbolja odluka studirati tamo Smile neprocenljivo hahaha Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: