Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Edukacija i kažnjavanje biciklista

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.04.2012. 22:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poznavanje pravila ili ne..recimo da dosta biciklista ima nekakvu vozačku dozvolu i da poznaje pravila, ali i dalje postoji veliki problem.
Brzina kretanja prosječnog biciklista je max. 20 km/h..zapravo, i dosta manje.
Zato će biciklisti uvijek biti smetala na cesti i izuzetno ugroženi.
Mislim da bi izbor vozne trase trebao biti pojedinačna odluka.
Meni osobno nije bed voziti cestom, ući u kružni tok sa 40 km/h u unutarnju traku, prestići automobil i izaći van ispred njega...baš kao što bi to napravio i s autom.
Ali mislm da nema smisla tjerati klince, babe, dede, osobe koje voze dijete u sjedalici itd. na cestu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 0:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni ne smeta biciklist na pločniku, OSIM ako vozi jednom stranom Gundulićeve i gura se sa mnom, a preko puta ima biciklističku. To mi nije u redu, a više sam puta doživjela.

Poprilično pazim na bicikliste na cesti, obilazim ih u velikom luku i ne smetaju mi, OSIM kad izlijeću na STOP ili kad moram okrenut glavu gotovo za 180 stupnjeva (što ne mogu), da vidim hoće li mi možda na pješački uletit biciklist dok ja skrećem.

Sve je stvar prometne KULTURE koje kod nas nema. Dakle, biciklisti bi i bez nekog učenja mogli znati da ih je teško uočiti ako dolete ili prolete preko ceste brzo, a isto tako mi vozači bi trebali imati na umu da nije u redu proletit pokraj biciklista sa 80 km/h, ili proći pokraj njega tako blizu da ga okrzneš retrovizorom. Samo malo kulture.

A kad sam u ulozi biciklista, nije mi problem ni stati ni sići s bicikla kad je potrebno, što vidim da je mnogima problem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oggy031
Offline
Ukupno postova: 125
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2012. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jednostavno bi se taj problem sa biciklistima bez vozačke mogao riješiti... dakle kad te zaustavi na nogostupu, lako može provjeriti jel si položio ili nisi... ako nemaš nikakav identifikacijski dokument kod sebe opet dobije kaznu... ako imaš, onda jednostavno provjere preko motorole, pa ako imaš vozačku i voziš se po nogostupu, opet dobiješ kaznu.... i to je to... jedino što u tu skupinu ljudi sa vozačkom koji se voze po nogostupu ne bih svrstavao ljude koji voze djecu u sjedalici... ipak je prerizično zbog nekulture vozača automobila...

ali jednu stvar bih svakako uveo... a to je tehnički za bicikl... kad vidim kakve sve bicikle voze po gradu, bez kočnica svjetala i ostalih bitnih stvari nije ni čudo da biciklisti ginu na cesti... dakle stavit neku simboličnu cijenu od 100 kn (primjer) i ajmo na tehnički...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
moonshiner
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: Third Mall from the Sun
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2012. 14:48 
Naslov:  Re: Edukacija i kažnjavanje biciklista
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sve kreće od prometne kulture, samo što na cesti najčešće vrijedi "tko je jači, tlači". Meni je puno prirodnije da bicikl bude u skupini s pješacima, osobama na skateu ili rolama, nema tu prevelikih razlika. Sve ide na ljudski pogon u krajnjem slučaju. Danas su na tapeti biciklisti, sutra će biti skejteri ili ekipa na rolama, tako svejedno, ali netko će biti.

Tehnički pregled za bicikle može biti dobra stvar, ali onda kreće pitanje homologacije: kako je moguće u trgovini kupiti tehnički neispravan bicikl? A očito je to svaki koji nema zvonce ili svjetla.

"Homologacija tipa vozila je postupak potvrđivanja sukladnosti tipa vozila s propisima, a provodi se za nova vozila koja se uvoze odnosno serijski proizvode u Republici Hrvatskoj." tako kaže Pravilnik o homologaciji, a ti i dalje odeš u trgovinu i kupiš tehnički neispravan bicikl.

Čiji je to propust?

_________________
I mjesečina može biti pogled na svijet.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.04.2012. 16:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas sam svjedočila okršaju između dvoje biciklista od kojih je djevojka vozila po propisima a mladić isključivo protupropisno. Baš je bilo zanimljivo Smile Mjesto radnje: biciklistička staza na Vukovarskoj. Vozile smo jedna iza druge s propisnim razmakom, a mladi gospon se ubacivao i jednoj i drugoj pred gume, prešao preko svakog crvenog, radio osmice i ostale djetinjarije. Curi je njegova igra dosadila jer smo se zbog njega skoro slupale pa mu je servirala koju verbalnu pedagošku uz pogled koji ubija konja u trku. Gospon se skulirao, nastavio voziti iza nas i ni zuc Smile

U svim područjima ljudskoj djelovanja, pa tako i u prometu, ljudi moraju jedni na druge djelovati edukativno i represivno. Pod represivnim ne mislim na nanošenje štete i ozljeda, nego na nultu toleranciju kad vidimo da netko oko nas radi gluposti. Kad jedni na druge budemo utjecali tako da se međusobno opominjemo kad netko ukrade/razbije/uništi ili krši bilo koja društvena pravila bit će nam bolje. Na taj način stvorit ćemo navike i, u krajnoj liniji, kulturu s kojom se nekad silno busamo u prsa a nismo ni svjesni da ju nemamo. Tek kad ja sama budem svjesna da me moj susjed gleda, da me može opomenuti i cinkati za sranja koja radim i kada se zbog toga zastidim i uplašim - tek tada se mogu mijenjati. Nije odgoj samo kućni ili školski. Sve dok cijela moja ulica svakodnevno gleda kako mlada delikvencija masakrira gol na igralištu, a ništa ne poduzima, do tada ćemo voditi ovakve rasprave.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 18:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moonshiner je napisao/la: ›
Sve kreće od prometne kulture, samo što na cesti najčešće vrijedi "tko je jači, tlači". Meni je puno prirodnije da bicikl bude u skupini s pješacima, osobama na skateu ili rolama, nema tu prevelikih razlika.


Ovo što govoriš nije istina. Bicikl se ne može uspoređivati s pješacima jer pješak ne može tom brzinom stupiti na pješački, osim ako vrlo brzo trči, što su rijetki slučajevi. Dakle, kad se pješak približava pješačkom, vidjet ćeš ga, dok biciklista koji izleti iz nekog grma i ne usporava pred pješačkim nećeš tako lako uočiti na vrijeme.
No, biciklisti nikako ne spadaju ni u skupinu s automobilima jer su previše ranjivi - zato i imaju svoje posebne staze. Kakve god one bile u našem gradu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oggy031
Offline
Ukupno postova: 125
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2012. 18:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mzzi je napisao/la: ›
moonshiner je napisao/la: ›
Sve kreće od prometne kulture, samo što na cesti najčešće vrijedi "tko je jači, tlači". Meni je puno prirodnije da bicikl bude u skupini s pješacima, osobama na skateu ili rolama, nema tu prevelikih razlika.


Ovo što govoriš nije istina. Bicikl se ne može uspoređivati s pješacima jer pješak ne može tom brzinom stupiti na pješački, osim ako vrlo brzo trči, što su rijetki slučajevi. Dakle, kad se pješak približava pješačkom, vidjet ćeš ga, dok biciklista koji izleti iz nekog grma i ne usporava pred pješačkim nećeš tako lako uočiti na vrijeme.
No, biciklisti nikako ne spadaju ni u skupinu s automobilima jer su previše ranjivi - zato i imaju svoje posebne staze. Kakve god one bile u našem gradu.


mislim kako nije mislio na brzinu kretanja... što se tiče prelaska ceste, biciklist bi trebao, isto ka pješak, prije prelaska preko ceste pogledati lijevo i desno kako bi vidio može li sigurno preći cestu... ako to ne učini onda je debil... dakle, oni koji to ne učine sami su si krivi... isto kao pješaci...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 18:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
U svim područjima ljudskoj djelovanja, pa tako i u prometu, ljudi moraju jedni na druge djelovati edukativno i represivno. Pod represivnim ne mislim na nanošenje štete i ozljeda, nego na nultu toleranciju kad vidimo da netko oko nas radi gluposti. Kad jedni na druge budemo utjecali tako da se međusobno opominjemo kad netko ukrade/razbije/uništi ili krši bilo koja društvena pravila bit će nam bolje.


To bi bilo vrlo lijepo da su svi ljudi razumni i normalni, ali nisu. Primjerice, dobronamjerno trubneš nekom u autu da ne krene pred tebe kad te ne vidi, i on izađe iz auta i psuje ti sve po spisku jer je on poremećen, živčan i boluje od PTSP-a. Ili prigovoriš nekom neodgojenom mladunčetu što šara po zidovima ili baca smeće, a on ti sutradan izgrebe auto. Ovo kod nas nije rijetkost. I ljudi bi vjerojatno češće opominjali druge, ali više ne znaju kome smiju nešto reći, a kome ne - i tako svi šute, jer se zbog tuđe fasade ne isplati izlagati opasnosti od budala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 18:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

oggy031 je napisao/la: ›
mislim kako nije mislio na brzinu kretanja... što se tiče prelaska ceste, biciklist bi trebao, isto ka pješak, prije prelaska preko ceste pogledati lijevo i desno kako bi vidio može li sigurno preći cestu... ako to ne učini onda je debil... dakle, oni koji to ne učine sami su si krivi... isto kao pješaci...


Ako ih uspoređuje, mora uzeti u obzir i brzinu kretanja, to je bitan faktor. A o ovome cijelo vrijeme pričam, samo malo mozga i kulture, samo da uspore pred pješačkim, pa makar imali i prednost. I jesu si sami krivi al ti ako ih skineš autom, neće ti puno značit tko je kriv.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
moonshiner
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: Third Mall from the Sun
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2012. 20:31 
Naslov:  Re: Edukacija i kažnjavanje biciklista
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@mzzi - nećemo sad cjepidlačiti Smile

Pričali smo o pristojnoj, kulturnoj vožnji bicikla po nogostupu prilagođenom brzinom, a izlijetanje pred automobile to zasigurno nije. Što se same brzine kretanja tiče, opasniji su ovi na rolama jer ne mogu stati jednako brzo kao bicikl niti imaju manevarske mogućnosti kao bicikl, a nisu puno sporiji od njega.

Ako si na pločniku s biciklom i dolaziš do pješačkog - zdrav razum (siječeš cestu gdje su svi znatno brži od tebe) ti nalaže da usporiš, staneš, čekaš da ti vozač blicne, kimne glavom ili pokaže rukom znak da te pušta. Zahvališ mu, kimneš, mahneš i nastaviš dalje, obojica možete nadoknaditi to izgubljeno vrijeme. Ako se netko želi igrati heroja, nek' se igra - povijest nas uči da nema živih heroja.

Reda treba biti, ali ne može biti isto kazniti nekoga tko se sa slušalicama u ušima i mobitelom u ruci biciklom zalijeće niz pješački most i nekoga tko izvadi bicikl iz kuće i proveze se par metara po nogostupu dok ne dođe do ceste ili biciklističke staze.

Samo što će ovaj prvi zbrisati policiji, ovaj drugi neće na to ni pomisliti, a policiji sasvim svejedno.

_________________
I mjesečina može biti pogled na svijet.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 20:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa ja se u potpunosti slažem s tobom, samo navodim da su rijetki ti ljudi sa zdravim razumom koji stanu ili uspore, ali dobre kazne će im vratiti zdrav razum Smile Također oni što iskaču iz mraka neosvijetljeni, trebaju biti kažnjeni čisto da se opamete. Sve ostalo što se kažnjava je glupo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.04.2012. 21:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Omjer broja biciklista i nesreca u kojima u sudjelovali nam govori da postoji odredjena razina prometne kulture. Ne samo kod biciklista, nego i kod velike vecine osjeckih vozaca automobila, kojima skidam kapu.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 22:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mzzi je napisao/la: › Sve je stvar prometne KULTURE koje kod nas nema. Dakle, biciklisti bi i bez nekog učenja mogli znati da ih je teško uočiti ako dolete ili prolete preko ceste brzo, a isto tako mi vozači bi trebali imati na umu da nije u redu proletit pokraj biciklista sa 80 km/h, ili proći pokraj njega tako blizu da ga okrzneš retrovizorom. Samo malo kulture.

Prometne kulture ima više u Osijeku nego u nekim drugim mjestima u kojima sam bio (pa čak i drugim državama). Stvar je vrlo jednostavna: svi trebaju prvo krenuti od sebe, pa da vidiš kako prometna kultura, tolerancija i dobronamjernost eksponencijalno rastu. I to vrijedi za sve, vozače automobila, bicikala, ljude na rolama...

A vi (mi) vozači bi trebali imati na umu da ima i onakvih među vama (nama) koji skreću desno u ulice bez da pogledaju ima li koji biciklist koji se kreće biciklističkom i kojem sijeku pravac kretanja (šef na poslu stradao od jednog takvog), ima i onih koji izlaze na rikverc s parkinga bez ikakvog obzira prema drugima, i tako dalje...

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.04.2012. 23:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
Prometne kulture ima više u Osijeku nego u nekim drugim mjestima u kojima sam bio (pa čak i drugim državama).


U svemu se slažem s tobom Frost, al ovo ne mogu pregrmit Very Happy
Mislio si na prometnu NEkulturu? Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.04.2012. 12:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mzzi je napisao/la: › U svemu se slažem s tobom Frost, al ovo ne mogu pregrmit Very Happy
Mislio si na prometnu NEkulturu? Smile

Ne, mislio sam na prometnu kulturu. Jesi se ikad vozila autom ili ne daj Bože biciklom u Italiji? Laughing

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: