Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



ACTA: Stop piratstvu (i slobodnom Internetu)!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65740
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.02.2012. 18:34 
Naslov:  ACTA: Stop piratstvu (i slobodnom Internetu)!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj tjedan, između ostalog, obilježili su prosvjedi protiv kontroveznog multilateralnog sporazuma - ACTA (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement), koji su se održali u pet hrvatskih gradova - Osijeku, Zagrebu, Puli, Rijeci i Splitu. Trgovinski sporazum protiv krivotvorenja donesen je iza zatvorenih vrata i još se ne zna što se zapravo krije ispod svega toga. Potpuna kontrola nad korisnicima Interneta i nad njihovom privatnošću pod krinkom borbe protiv piratstva i zaštite intelektualnog vlasništva?

Mnogi ljudi koji se bave fotografijom ili programiranjem, da nije (bilo) piratstva, danas sigurno ne bi znali sve ono što su naučili uz pomoć Photoshopa ili Delphija, i bilo kojeg drugog programa kojeg su besplatno preuzeli s Interneta, a koji se inače plaća. Internet je slobodan medij, a kao takav je osnovan na otvorenom softwareu. Prepun je informacija i ne mogu zamisliti, u doba kada je tehnologija ovoliko napredovala i kada su informacije dostupnije no ikada, da se na sve ovo stavi jedan veliki STOP! Umjesto napretka, u 21. stoljeću dogodilo bi se nazadovanje - cenzura, udarac na ljudska prava i pravo na privatnost. Ne zbog nemogućnosti preuzimanja piratskog softwarea, već zbog rigorozne kontrole nad korisnicima i zadiranja u njihovu privatnost.

Ovime ne želim reći da je piratstvo ispravna stvar, ali kada se pogleda šira slika, može se doći do zaključka da bi Hrvatska, ali i bilo koja druga zemlja, imala daleko manje informatičkih stručnjaka da ti isti ljudi nisu učili baš na piratskim programima. Cijene su previsoke za naše prilike i samo oni boljeg imovinskog statusa mogli bi si priuštiti originalni software i steći nova znanja.

Osvrnula bih se i na izjavu predsjednika Ive Josipovića, koji je ujedno i osnivač ZAMP-a. Naime, dao je potpunu podršku ACTA-i te poistovjetio krađu autorskih djela s Interneta, s krađom u samoposluzi. Proanalizirajmo. Ukoliko netko ukrade parfem iz trgovine, ta ista trgovina bit će zakinuta za iznos vrijednosti parfema. Preuzmete li pak pjesmu s Interneta, to možda nije u redu, ali niste otuđili nešto za što će netko drugi morati namiriti iznos. Radi se o tome da original ostaje tamo gdje je i bio. Spomenut ću pojam "fantomske dobiti", kojega je naveo mladi programer i student, Ivan Vučica, u otvorenom pismu predsjedniku Josipoviću. Kaže kako financijska šteta ne postoji, nego neostvarena, moguća, fantomska dobit.

Ono što je još zanimljivo jest činjenica da su gotovo sve članice Europske Unije podržale ACTA-u. Postavlja se pitanje - krije li se u pozadini još jedan od preduvjeta za ulazak Hrvatske u EU, na štetu građana i njihovih sloboda? Prosudite sami.

Tekst: Ana Mišin/Osijek031.com
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031


Pročitajte i...
Trg Ante Starčevića: Prosvjed "Stop ACTA" [FOTO + VIDEO]
Trg Ante Starčevića: Prosvjed "Stop ACTA" - prosvjed za spas interneta i u Osijeku!


Zadnja promjena: Redakcija 031; 13.02.2012. 9:14; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.02.2012. 19:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fulali ste bit cijelog problema i ovakvim neupućenim pisanjem te pravdanjem i pozivanjem na kršenje zakona jer eto "jadnim ljudima treba photoshop pa si ga moraju piratizirat" radite više štete nego koristi cijelom anti-ACTA pokretu... u ovoj konkretnoj priči nije stvar u cijenama (koje istina, jesu previsoke, ali to je neka druga tema), i ne pokušava se pravdat piratiziranje ičega već se pokušava probudit ljude i ukazat na potpuno nedemokratski i netransparentan način na koji im se zamaskirani cenzura i nadzor pokušavaju progurat kao nešta legalno, "normalno" i pravedno.

i osim toga, dajte se više svi ostavite tog jadnog photoshopa kao da je on glavni problem. postoji hrpa slobodnog, otvorenog i besplatnog softvera (što ste mogli saznati da ste se bolje informirali prije nego što se napisali ovaj tekst) koji se može koristit u edukacijske i profesionalne svrhe kao zamjena skupom vlasničkom softveru (za one koji si vlasnički softver ne mogu/ne žele priuštiti).

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ana031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 46
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.02.2012. 19:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › i osim toga, dajte se više svi ostavite tog jadnog photoshopa kao da je on glavni problem. postoji hrpa slobodnog, otvorenog i besplatnog softvera (što ste mogli saznati da ste se bolje informirali prije nego što se napisali ovaj tekst) koji se može koristit u edukacijske i profesionalne svrhe kao zamjena skupom vlasničkom softveru (za one koji si vlasnički softver ne mogu/ne žele priuštiti).

Znam da postoji besplatan software. Namjerno sam spomenula onaj koji se (dosta) plaća upravo zbog visokih cijena, kojega si jedan korisnik prosječkog imovinskog stanja ne bi baš mogao priuštiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.02.2012. 20:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@pootzko
pa izmedju ostalog piratiziraju se i programi..
manje vise hoce li se ukinuti jubito kao takav, ili onemoguciti download mjuza i filmova..
slijedeca krupnija stvar koja se skida nakon mjuza i filmova su racunalni programi..koji god..
od windowsa kao platforme do AutoCAD, ArchiCAD, svih Adobe programa, Revit, Rhinoceros, 3D Studio Max i sl..
Te programe u educational mode-u mozes koristiti mjesec dana i uz pola iskljucenih opcija..
inace su jako skupi..
i ne, ne postoji hrpa otvorenog i bespatnog softwera za svaku struku, i nije se to teko lako prilagoditi i nauciti nove programe..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.02.2012. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ana031 je napisao/la (Pogledaj post): › Znam da postoji besplatan software. Namjerno sam spomenula onaj koji se (dosta) plaća upravo zbog visokih cijena, kojega si jedan korisnik prosječkog imovinskog stanja ne bi baš mogao priuštiti.

kakve to veze ima? osoba prosječnog imovinskog stanja si ne može priuštit ni šestomjesečni izlet na havaje, ali mu nećemo zato preko portala preporučit da se u protest skupim turističkim aranžmanima proba otić švercat u avion i po noći probijat u hotelske sobe jer si on baš želi godišnji na havajima.. jasno je da će ljudi puno lakše doći do photoshopa nego se prošvercat u avionu, ali javno pozivanje na takvo ponašanje nije način na koji se treba borit protiv ACTA-e.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ja_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.02.2012. 20:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rasprave o ACTA-i znaju biti daleko kontradiktorne jedna s drugom, jedni bi pricali o onome sto ACTA predstavlja dok bi drugi o dalekoseznim i skrivenim posljedicama takvog sporazuma.

Moje razumijevanje ovoga clanka je da se prica o dalekoseznijim posljedicama.

Ne bih rekao da se članak odnosi direktno na ACTA-u kako ju vecina ljudi razumije nego nam govori kako smo mi postali ono sto danas jesmo - drustvo >progresivnog< napretka znanja, a sto gotovo da ne bi bilo moguce pod paskom takozvane "zastite od piratstva".

Naravno da je svako neovlasteno koristenje nekog softwarea ili neceg drugog neprihvatljivo, ali svako zadiranje u intimu individualca je daleko strasnija stvar.

Kad smo kod softwarea, naravno da postoje besplatni edukacijski programi koji bi trebali svakom pojedincu omoguciti da ostvari sto zeli, bila to grafika, animacija, izrada drugog softwarea i sl.

Uzmimo jedan primjer koji ce biti poznat svakom tko se bavio grafikom ili webom: zelite dizajnirati web stranice i time se profesionalno baviti, mozda cak i zaposliti u nekoj tvrtci koja se bavi time - kako cete zapoceti i nauciti raditi u alatu koji koristi vas potencijalni poslodavac? Mozda pocnete u nekom od free alata i tek nakon puno vremena naucite 'posao' da bi se opet prilagodili 'pravom' Photoshopu kojeg koristi poslodavac i to na radnom mjestu. Mislite da ce svaki poslodavac imati razumijevanja da vam da dovoljno vremena da tek naučite raditi u tom alatu? Nemojte ni odgovoriti.

Ovo gore je mozda teze za shvatiti, ali realna stvar je da danas gotovo svaki pojedinac zapocinje svoju nauku bas na piratskom softwareu. Takodjer oni koji toliko zele ogranicavati danasnju razinu slobode koju imamo moraju biti svjesni da je vecina znanja koju danas posjeduje IT populacija i na cemu su izradjene tolike tehnologije bez kojih ne bi mogli zapravo temelje imaju na piratstvu - ovo ce mnogima biti bolna istina koju ce tesko progutati.

Osobno sam apsolutno za posten odnos kupac-trgovac, odnosno sto uzmes to i platis, ali ne zelim da ljudi izgube percepciju i da gledaju stvari tako crno-bijelo. Zanimljivo rjesenje je ono koje nude neki proizvodjaci softwarea - besplatno, OSIM u komercijalne svrhe Smile

Zakljucak bi mogao biti taj da bi se pretjeranim forsiranjem lazne "pravičnosti" zapravo snazno udarilo po danasnjem znanju i IT drustvu u cjelini, a vi razmislite.


Sav tekst koji sam ovdje napisao govori o software-u, prica o multimediji je prilicno drugacija i zapravo se ACTA vise bori za tu stranu price.

_________________
Breastfeeding

It Rocks!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
coffee
Offline
Avatar

Ukupno postova: 39
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.02.2012. 20:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la: ›
Ana031 je napisao/la (Pogledaj post): › Znam da postoji besplatan software. Namjerno sam spomenula onaj koji se (dosta) plaća upravo zbog visokih cijena, kojega si jedan korisnik prosječkog imovinskog stanja ne bi baš mogao priuštiti.

kakve to veze ima? osoba prosječnog imovinskog stanja si ne može priuštit ni šestomjesečni izlet na havaje, ali mu nećemo zato preko portala preporučit da se u protest skupim turističkim aranžmanima proba otić švercat u avion i po noći probijat u hotelske sobe jer si on baš želi godišnji na havajima.. jasno je da će ljudi puno lakše doći do photoshopa nego se prošvercat u avionu, ali javno pozivanje na takvo ponašanje nije način na koji se treba borit protiv ACTA-e.


Potpisujem.

_________________
no pain no gain.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ana031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 46
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.02.2012. 20:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la: ›
javno pozivanje na takvo ponašanje nije način na koji se treba borit protiv ACTA-e.

Citiraj mi taj dio u kojem navodno pozivam na takvo ponašanje. Navodim što bi bilo kad bi bilo. Da nije (bilo) piratstva, mnogi bi informatičari bili zakinuti za znanja koja danas imaju. To nije poziv za krađu, već činjenično stanje stvari.

_________________
Carpe Diem - Seize the Day!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.02.2012. 21:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

=)))

želiš li reći da ti nije jasno što si napisala? nisi rekla doslovno "ej ljudi, piratizirajte" već je jasno iz konteksta da opravdavaš čin piratiziranja time da se nešto moralo naučit. ako pravdaš piratiziranje, to znači da si stava da je ono ispravno (što nije točno).

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ana031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 46
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.02.2012. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la: ›
=)))

pa nisi rekla doslovno "ljudi, piratizirajte" već je jasno iz konteksta da opravdavaš čin piratiziranja time da se nešto moralo naučit. ako pravdaš piratiziranje, to znači da si stava da je ono ispravno (što nije točno). želiš li reći da ti nije jasno što si napisala?

Opet kažem, ne opravdavam taj čin već iznosim činjenično stanje stvari, kao što sam već napisala. Wink Svatko ima pravo na svoje mišljenje i ne mora se slagati sa mnom.

_________________
Carpe Diem - Seize the Day!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.02.2012. 23:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Može biti da sam u krivu, ali naprosto ne vjerujem da je piratstvo problem tolikih razmjera da se moraju donositi zakoni/sporazumi koji će zadirati u privatnost i nametati cenzuru ili pak biti toliko poopćeni da te mogu drakonski kaznit za najmanju sitnicu.
Krenuti ću redom (u obranu piratstva Very Happy ):
Ako je koja filmska kompanija u k*rcu, to je zbog globalne ekonomske krize, a ne pirata. Dapače, i u samom Osijeku su se nedavno otvorila dva velika multipleksa, usprkos činjenici da svatko od nas skine tu i tamo koji film s neta. Dakle, očito da je ovakva jedna vrsta simbioze moguća. Box office rezultati također ne varaju, a zarade su najveće u povijesti (hint: Avatar). E sad, to što su videoteke propale, opet ne mora biti krivica pirata. Kvragu, danas svatko s dva klika ili pritiska na daljinski može naručit film i koristit razno-razne snimalice.

Glazba? Oke, prodaja CD-a je ošla u klinac, ali opet ne vjerujem da su pirati glavni razlog. Jednostavno se prešlo na novi medij - internet. Danas postoji hrpa online servisa za slušanje i/ili prodaju glazbe (što pojedinih pjesama, što čitavih albuma i diskografije), koji sasvim legalno posluju i na kojima glazbenici sasvim solidno zarađuju, a bogme jednim dijelom i duguju svoju popularnost. Vraga bih ja čuo za jednog Bibera da dotični nema po pola milijarde viewova (po pjesmi) na youtubeu. Isto tako, posjećenost koncertima je u najmanju ruku jednaka kao i prije digitalnog doba, ako ne i veća. Tako da suma sumarum; onaj koji je dobar glazbenik/pjevač će uvijek imati love i popularnosti i tu mu nikakvi pirati ne mogu naštetiti.

Igrice? Gaming industrija je u vrtoglavnom porastu i čak mislim da sam negdje pročitao da se tu više love vrti, nego u filmskoj industriji. Opet usprkos piratima. Sigurno je da pirati ovom sektoru rade štetu, međutim iskren da budem, briga me jel neka izdavačka kuća/razvojni tim zaradi po igrici 50 milijuna $ ili 48 milijuna.

Software? Gotovo identična priča kao i sa igricama. Onaj koji ima dobar program, taj se ne mora brinuti za egzistenciju niti pirate.

Za kraj, nek me netko upućeniji ispravi, ali taman i da ta ACTA zaživi, ne vidim načina kako bi to ona mogla zaustaviti piratstvo kad nijedan zakon niti fizička ili softwareska zaštita do sada to nisu uspjeli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Buza_osk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 43
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2012. 1:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ana slažem se s tobom..

Navela si u primjeru photoshop (po ko zna koji put se on spominje), da mogu se sve inačice skinuti s neta besplatno.. ok, nije ispravno to sto se radi, osobno nepodržavam krađi..ali..sto se tice samog ovog software-a i mnogih drugih koji se nazale na tržištu, oni su preskupi za "kučnu upotrebu"..Photoshop Extended CS5 košta cca 1000€, a zasto bi ga kupio kada ja na njemu necu razađivati, sve sto radim radim za svoje potrebe..
okej ako se nekakav program kupuje da bi se imalo dobit, npr razni progameri koji prodaju svoje programe,web sajtove i sl stvari..oni bi trebali kupiti..

takđer sto se tice igrica, naravno da nitko nece kupit igricu kada su prvenstveno preskupe..

ajmo dalje..sto se tice ZAMP-a..to je isitna, ako skines pjesmu s neta ti nju nisi ukrao, (ok mozda i jesi), ali autor/izvođač/izdavač na tome nemaju gubitka, samo, kao sto je napisano, neostvarenu dobit..

opčenito taj ZAMP nije dobro definiran i prejeruju sa nekim stvarima, i cijenama, i to treba sredit puno bolje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
Jack Fate
Offline
Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.02.2012. 8:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Mnogi ljudi koji se bave fotografijom ili programiranjem, da nije (bilo) piratstva, danas sigurno ne bi znali sve ono što su naučili uz pomoć Photoshopa ili Delphija, i bilo kojeg drugog programa kojeg su besplatno preuzeli s Interneta, a koji se inače plaća. Internet je slobodan medij, a kao takav je osnovan na otvorenom softwareu.


Photoshop nije "otvoren" software. Ovaj tekst je katatsrofa i totalna saka u oko upravo onima koji shvacaju srz problema.

Ima jako malo dobrih fotografa, vjerojatno zato sto nisu masovno krali fotoaparate i skupu opremu po specijaliziranim prodajnim mjestima, zar ne? Hajd`mo se sad malo boriti za otvorene fotoaparate Razz

I kakve sad cijene imaju veze s icim? Govorite da je nesto "preskupo", a na temelju cega, tko odlucuje sto je preskupo za kucnu upotrebu? I zasto moramo imati nesto sto nam je preskupo?Preskupi su i automobili pa ne vozi svazko bas one najskuplje, a bogme ih ni ne krade svatko.

Oni koji su protiv ACTAe zbog ovih razloga, bar budite fer pa recite ovako: "Ja sam protiv ACTAe jer mi je doseg koristenja interneta skidanje piratskih igrica i programa", a nemojte pisati neke moralizirajuce tekstove s promasenom poantom.

I sto uopce znaci da je internet slobodan medij i da je osnovan na otvorenom softwareu? Sto li je pjesnik htio reci?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2012. 8:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Buza_osk je napisao/la: ›
..sto se tice samog ovog software-a i mnogih drugih koji se nazale na tržištu, oni su preskupi za "kučnu upotrebu"..Photoshop Extended CS5 košta cca 1000€, a zasto bi ga kupio kada ja na njemu necu razađivati, sve sto radim radim za svoje potrebe..
okej ako se nekakav program kupuje da bi se imalo dobit, npr razni progameri koji prodaju svoje programe,web sajtove i sl stvari..oni bi trebali kupiti..

...malo mi je ova tvoja izjava "za kučnu upotrebu" bezvezna....ako ti je neki program skup ne moraš ga zato "ukrast"...
..meni je preskup mercedes,ja bi ga imao...ne mislim sa njim zarađivat...samo da ga imam za osobnu upotrebu....da li to znači da trebam otići kod škoje i uzet si onaj koji mi se sviđa???? možda malo banaliziram,ali mislim da i primjer nije daleko od ovog tvog komentara
da se razumijemo..nisam za taj zakon,ali nisam ni u potpunosti protiv....
..koliko ljudi ima nelicencirane operativne sustave na kompovima..??? veeeeeeeeelika večina...
...znam ljude koji žive od raznoraznih autorskih prava...pitajte njih koliko zapravo zarađuju,a koliko bi bilo realno...

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2012. 9:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brick Top je napisao/la: ›
Može biti da sam u krivu, ali naprosto ne vjerujem da je piratstvo problem tolikih razmjera da se moraju donositi zakoni/sporazumi koji će zadirati u privatnost i nametati cenzuru ili pak biti toliko poopćeni da te mogu drakonski kaznit za najmanju sitnicu.
Krenuti ću redom (u obranu piratstva Very Happy ):
Ako je koja filmska kompanija u k*rcu, to je zbog globalne ekonomske krize, a ne pirata. Dapače, i u samom Osijeku su se nedavno otvorila dva velika multipleksa, usprkos činjenici da svatko od nas skine tu i tamo koji film s neta. Dakle, očito da je ovakva jedna vrsta simbioze moguća. Box office rezultati također ne varaju, a zarade su najveće u povijesti (hint: Avatar). E sad, to što su videoteke propale, opet ne mora biti krivica pirata. Kvragu, danas svatko s dva klika ili pritiska na daljinski može naručit film i koristit razno-razne snimalice.

Glazba? Oke, prodaja CD-a je ošla u klinac, ali opet ne vjerujem da su pirati glavni razlog. Jednostavno se prešlo na novi medij - internet. Danas postoji hrpa online servisa za slušanje i/ili prodaju glazbe (što pojedinih pjesama, što čitavih albuma i diskografije), koji sasvim legalno posluju i na kojima glazbenici sasvim solidno zarađuju, a bogme jednim dijelom i duguju svoju popularnost. Vraga bih ja čuo za jednog Bibera da dotični nema po pola milijarde viewova (po pjesmi) na youtubeu. Isto tako, posjećenost koncertima je u najmanju ruku jednaka kao i prije digitalnog doba, ako ne i veća. Tako da suma sumarum; onaj koji je dobar glazbenik/pjevač će uvijek imati love i popularnosti i tu mu nikakvi pirati ne mogu naštetiti.

Igrice? Gaming industrija je u vrtoglavnom porastu i čak mislim da sam negdje pročitao da se tu više love vrti, nego u filmskoj industriji. Opet usprkos piratima. Sigurno je da pirati ovom sektoru rade štetu, međutim iskren da budem, briga me jel neka izdavačka kuća/razvojni tim zaradi po igrici 50 milijuna $ ili 48 milijuna.

Software? Gotovo identična priča kao i sa igricama. Onaj koji ima dobar program, taj se ne mora brinuti za egzistenciju niti pirate.

Za kraj, nek me netko upućeniji ispravi, ali taman i da ta ACTA zaživi, ne vidim načina kako bi to ona mogla zaustaviti piratstvo kad nijedan zakon niti fizička ili softwareska zaštita do sada to nisu uspjeli.

osijek031.com smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: