Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Donacija organa

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.06.2006. 22:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imam ja živaca i strpljenja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2006. 6:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne, pa to ti i ja kažem, ako već planiram doživjeti stotu, a planiram, šta će od mojih organa više ikome valjat? Može valjat osobi koja ima 120 godina i stvarno joj ništa ne funkcionira (a takvih je malo!)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2006. 7:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Ne, pa to ti i ja kažem, ako već planiram doživjeti stotu, a planiram, šta će od mojih organa više ikome valjat? Može valjat osobi koja ima 120 godina i stvarno joj ništa ne funkcionira (a takvih je malo!)


znači planiraš doživjeti stotu. meni to i nije neki cilj, radije kraći ali kvalitetniji život.
a rekla bih da očuvanost organa ne mora biti u skladu sa starosti osobe, u današnje vrijeme ti je sve naglavačke...... možda dedica od 100 ima zdravije srce ili bubreg nego njegov unuk, praunuk......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2006. 9:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imam donorsku karticu i svima dajem sve Smile

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2006. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

roca je napisao/la: ›
imam donorsku karticu i svima dajem sve Smile


uputi nas - gdje se treba javiti????????

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2006. 9:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
roca je napisao/la: ›
imam donorsku karticu i svima dajem sve Smile


uputi nas - gdje se treba javiti????????

za početak svom liječniku opće prakse koji će vas dalje uputiti

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2006. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Alana Bates je napisao/la: ›
Ne, pa to ti i ja kažem, ako već planiram doživjeti stotu, a planiram, šta će od mojih organa više ikome valjat? Može valjat osobi koja ima 120 godina i stvarno joj ništa ne funkcionira (a takvih je malo!)


znači planiraš doživjeti stotu. meni to i nije neki cilj, radije kraći ali kvalitetniji život.
a rekla bih da očuvanost organa ne mora biti u skladu sa starosti osobe, u današnje vrijeme ti je sve naglavačke...... možda dedica od 100 ima zdravije srce ili bubreg nego njegov unuk, praunuk......


U mojoj je familiji dugovječnost genetska predispozicija... Čuj, najbolje je dug i kvalitetan život ako već možeš imati oboje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2006. 19:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mogu nabrojiti nekoliko stogodišnjaka među precima...a, ja ću ih sve nadmašiti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.07.2006. 2:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidim da je tema pala u zaborav, ali, ajde, da ju pokušam ponovno "probuditi".

U Hrvatskoj doista je situacija takva da zakon nalaže kako smo svi potencijalni darivatelji organa, odnosno smatra se da je svatko, tko se tome za života nije izričito usprotivio, pristao na darivanje svojih organa nakon smrti.

Donorske kartice postoje iz razloga što je u našoj zemlji ipak običaj pitati obitelj o uzimanju organa. Dakle, liječnik to napravi, iako ne mora, a donorska kartica pokazuje kako je preminuli imao namjeru darivati svoje organe.

Vidjela sam da je rasprava krenula na račun godina u kojima nastupa smrt i slično. Naravno da se organi za presađivanje neće uzimati od starog čovjeka kojemu su sve vitalne funkcije počele prirodno otkazivati. Organi se uzimaju u slučajevima nagle smrti, odnosno najčešće u slučaju takozvane moždane smrti.

Moždana smrt je stanje u kojem se rad srca i pluća održava mehanički, ali mozak je "umro", dakle nepovratno izgubio svoju funkciju. Da ne bude zabune, ne radi se o ljudima u komi nego o ljudima koji su jednostavno mrtvi, ali aparati mehanički ventiliraju njihova pluća i potiču rad srca te nema niti najmanje šanse da se situacja promijeni.

Jeste li u tom slučaju za?

Osobno ne vidim zašto bi itko bio protiv, osim ako su razlog vjerska uvjerenja, iako velika većina religija ne brani presađivanje organa nego to smatra činom milosrđa.

Treba imati na umu da će nečiji život biti spašen, a umrlom čovjeku taj manjak organa ne znači apsolutno ništa.

Koji su onda argumenti protiv?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.07.2006. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam ni ja protiv, dapače, ako nešto može pomoći, zašto ne?
Ajmo probat osmislit argumente protiv: oskvrnjivanje mrtvog tijela (na što ne bi voljeli pristati rođaci), neke religije (doduše, sad već primitivne) ne dopuštaju da mrtvac ode bez pluća na drugi svijet, kako bi disao tamo... Sam da pitam: ako određene kršćanske frakcije ne dopuštaju transfuziju, transplantaciju svojim članovima, kakav stav imaju o uzimanju organa od svojih članova i presađivanju istih u nevjernika? Nije li to pomalo i religijsko pitanje?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.07.2006. 18:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la (Pogledaj post): › Ajmo probat osmislit argumente protiv: oskvrnjivanje mrtvog tijela (na što ne bi voljeli pristati rođaci), neke religije (doduše, sad već primitivne) ne dopuštaju da mrtvac ode bez pluća na drugi svijet, kako bi disao tamo... Sam da pitam: ako određene kršćanske frakcije ne dopuštaju transfuziju, transplantaciju svojim članovima, kakav stav imaju o uzimanju organa od svojih članova i presađivanju istih u nevjernika? Nije li to pomalo i religijsko pitanje?


Na što točno misliš pod "kršćanske frakcije"? Doduše, nisam baš upoznata s tim svim u potpunosti (mada sam pisala seminar na tu temu na faksu Embarassed ), ali, koliko mi je poznato, presađivanju organa se protive samo Romi (dakle, ne kao religija nego etnička zajednica), Jehovini svjedoci i još neka tamo sekta kakve nema ni u našoj blizini, zaboravih naziv...

Što se tiče Jehovinih svjedoka, tu su mi neke stvari ostale pomalo nedorečene... Naime, oni dopuštaju presađivanje organa, no isti u potpunosti moraju biti isprani od krvi. Heh, a to je već veliki problem Shocked Confused

Alana, sviđa mi se ova tvoja ideja da pokušamo smislit argumente protiv... potičeš debatu Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.07.2006. 21:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
oskvrnjivanje mrtvog tijela (na što ne bi voljeli pristati rođaci), neke religije (doduše, sad već primitivne) ne dopuštaju da mrtvac ode bez pluća na drugi svijet, kako bi disao tamo... Sam da pitam: ako određene kršćanske frakcije ne dopuštaju transfuziju, transplantaciju svojim članovima, kakav stav imaju o uzimanju organa od svojih članova i presađivanju istih u nevjernika? Nije li to pomalo i religijsko pitanje?


Nije bitno je li neka religija "primitivna" ili ne, bitno je koje su joj temeljne postavke, a koje su podložne promjenama kroz vrijeme (jasno, ne zbog vremena kao takvog (postoji li vrijeme uopće?!), nego zbog promjena društvenih gledišta i vrijednosti). U načelu ne volim religiju (nemojte to mješati s vjerom), ali ne volim kad se nešto što nam iz ove perspektive izgleda čudno ili čak i smiješno naziva primitivnim!
Glede teme, znate kako se kaže: I intend to live forever... so far, so good! Smile Šalim se, naravno. Po vokaciji sam humanist, pa sam osobno za darivanje organa, što nakon smrti, što prije...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 8:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne, ne, mislila sam pritom na animističke religije, totemizam i slično, vezano za prvobitne zajednice, koje danas gotovo da više ne postoje ili su se razvile u druge, naprednije oblike vjerovanja. Nisam mislila na to da je to primitivno, nego da je primus (prvo, odnosno, u mom prijevodu - prethodno...)...

Ali dobro pokrenuta tema: biste li donirali organ prije smrti? Wendy, može se donirati samo krv, koštana srž i bubreg? Tp je to?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 10:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam što se sve treba "podudarati", osim krvne grupe, ali sestri bih sigurno donirala organ.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.07.2006. 11:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Ali dobro pokrenuta tema: biste li donirali organ prije smrti?


hm...ovisno koji i ovisno kome, ali mislim da bih, bez veceg razmisljanja.

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: