Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Donacija organa

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 19:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, Alana, to je to! Nadam se da, što se tiče darivanja krvi, nitko nije skeptičan... Ako je zdrav, naravno. Ili misli da je Wink Što se tiče darivanja koštane srži, situacija je slična, iako se tu toliko stvari treba podudarati... Bubreg bih darovala bliskim osobama, bez ikakva razmišljanja. Možda zvuči bez veze, ali tako je to kd mene. Ostatak života bih se nadala da će moj drugi raditi besprijekorno... ili da me netko dovoljno voli da isto to napravi za mene ako jednog dana otkaže Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.07.2006. 12:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stvarno nema ljepseg osjecaja nego nakon darovane krvi, kad znas da si nekomu mozda spasio zivot..
Osim kostane srzi, bubrega i krvi, fascinantne su mi one transplantacije npr.rožnice i sličnih stvari..Ako sam dobro shvatila kroz sve postove, Wendy, ti si na medicini, pa mozda nam mozes reci stogod o tome tj o nekim eventualnim iskustvima.. Smile

_________________
"Svaki ljudski problem ima rješenje!
Precizno, uvjerljivo i pogrešno."
Dr.House
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.07.2006. 13:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čuj, rožnicu i druge organe ne možeš transplantirati s žive osobe na drugu živu osobu.Ono što mene fascinira je način na koji uspiju očuvati organe svježima i kakva to hitnost mora postojati kod presađivanja i prebacivanja organa od darivatelja do primatelja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.07.2006. 13:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: › Čuj, rožnicu i druge organe ne možeš transplantirati s žive osobe na drugu živu osobu.Ono što mene fascinira je način na koji uspiju očuvati organe svježima i kakva to hitnost mora postojati kod presađivanja i prebacivanja organa od darivatelja do primatelja...
Dobro, to se podrazumjeva da se ne moze sa zive osobe..

_________________
"Svaki ljudski problem ima rješenje!
Precizno, uvjerljivo i pogrešno."
Dr.House
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.07.2006. 22:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvenstveno se moram ispričati što sam se pravila pametna kada sam rekla da se samo bubreg, krv i koštana srž mogu darovati za života. Danas sam saznala da se darovati može i jetra. Embarassed Rolling Eyes Neugodno mi je, ali o tome stvarno nisam imala pojma. Pretpostavljam da je to moguće jedino sa odrasloga na dijete i transplantira se, naravno, samo dio jetre.

Što se tiče presađivanja rožnice, evo da kažem nešto o tome, pošto me Anita pitala..
Što se tiče iskustva, o tome ne mogu baš ništa reći, jer nisam još bila prisutna na odjelima za transplantaciju... ali bit će i toga Wink Inače mi je transplantacija rožnice osobito zanimljiva...

Rožnica, dakle, prekriva prednji dio oka. Poput prozora u svijet, omogućuje ulaz svjetlosnih zraka u oko i normalan vid. U Hrvatskoj je mnogo osoba slijepo zbog različitih bolesti rožnice, samo na listi čekanja ih je tristotinjak.
Rožnica se, dakle, uzima sigurno samo sa umrlih davatelja Wink Važni čimbenici za izbor su dob davaoca, proteklo vrijeme između smrti i uzimanja rožnice, prisutnost bolesti oka, kao npr. herpes ili prethodni kirurški zahvat na oku.
Očna banka, uz to što rožnicu prikuplja i pohranjuje, obavlja i sva potrebna testiranja davatelja kako bi se isključio prijenos zaraznih bolesti na budućeg primatelja. U Hrvatskoj je očna banka osnovana u prosincu 1995. i od tada se operacije vrše rutinski. Može se raditi potpuno ili djelomično presađivanje, a ovo drugo navedeno se radi češće i zahvat je rutinski te traje cca 60-80 minuta. Presađivanje se radi i kod djece ali ne često i ne svugdje jer je dječje tkivo vrlo krhko i osjetljivo pa postoje veći rizici za neuspjeh.

Oporavak može biti dug, ali sve ovisi o mnogo faktora. Obično su rezultati zadovoljavajući, iako je proces poboljšanja vida dugotrajan i prvi rezultati se obično moraju čekati 6-12 mjeseci.

No, sve u svemu, operacije pomažu u više od 60 posto slučajeva, što je solidan broj. Tako da je lijepo darivati organe nakon smrti, što bi bila poanta svega ovoga što sam tu nažvrljala Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.07.2006. 23:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zahvaljujem da podužem objašnjenju Smile
Kada budeš imala koje zanimljivo iskustvo vezano za slične stvari, podijeli Smile

_________________
"Svaki ljudski problem ima rješenje!
Precizno, uvjerljivo i pogrešno."
Dr.House
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.07.2006. 0:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mogu vam raći da je jedinstven osjećaj kad daš krvnu plazmu, zemiš si 120 kn (do 2000 god. sad nemam pojma koliko daju) i odeš sa društvom na cugu. U tom trenutku se sjetiš Isuseka kad je ekipi rekao ovo je moja krv, pijte je. A ako si sretan ko ja i imaš sreću dati trombocite onda zemiš 200 kn, i ostane ti i za sutra. Ah siguran sam da moje tkivne tekućine nisu nikom spasile život, ali su uvelike pomogle u istraživanjima novih boleština.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2006. 1:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dižem temu iz kome potaknuta današnjim iskustvom. Došla sam dati krv, a gospodin - moj recimo kolega - mi je rekao da se odem najest i naspavat te da se vratim drugi dan jer nemam ni mrvicu željeza u krvi. To je zaključio kada me vidio. Inače sam prirodno blijeda ali njemu se to nije dalo dokazati. Nije se potrudio niti provjeriti moje željezo Rolling Eyes

Jel netko od vas darovao krv u našoj bolnici i kakva su vam bila iskustva s osobljem?

Ja sam se danas poprilično zaprepastila. Nisam znala da im je krv toliko nepotrebna Shocked

U svakom slučaju, idite darovat krv - možda vas i prime Wink

Debeli, više ne dijele pare nego kupone za pizzu Smile

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2006. 6:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svasta, a inace su tamo stvarno uvijek ok, cak i previse ok jer vec budu dosadni s ispitivanjima tko si, kako si... Ja bila prije 5-6 dana i nisam imala problemosa. Kazes "gospodin", ima samo jedan tamo stariji tehničar, koliko znam, i bas se cudim da te on otpilio.. svašta..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2006. 8:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
Bubreg bih darovala bliskim osobama, bez ikakva razmišljanja. Možda zvuči bez veze, ali tako je to kd mene. Ostatak života bih se nadala da će moj drugi raditi besprijekorno... ili da me netko dovoljno voli da isto to napravi za mene ako jednog dana otkaže Laughing

Preporučujem ti da (ako još nisi do sada) prvo navratiš na najbliži odjel na dijalizu i propitaš se kod pacijenata koji su uspjeli doći na listu čekanja kakve su sve torture morali proći da bi imali fifti-fifti šanse da se poklonjeni bubreg primi i počne raditi.

Nakon toga se vrati ovdje i razbacuj se smjelim izjavama.... OK?

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2006. 8:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anita_os je napisao/la: ›
Wendy, ti si na medicini, pa mozda nam mozes reci stogod o tome tj o nekim eventualnim iskustvima.. Smile

Ups! Moguće je da onda znaš ponešto o tome.... ali ipak malo popričaj s ljudima.

Na koncu, ni četiri sata izležavanja i čitanja novina, triput tjedno, nije najgora stvar na svijetu.... ne?

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2006. 8:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
Ja sam se danas poprilično zaprepastila. Nisam znala da im je krv toliko nepotrebna Shocked

Nisam nikada u životu darovao krv jer je baš i nisam imao previše (to je kad izrasteš od najmanjeg u 1. razredu srednje do skoro najvišeg kao maturant) Smile Igrom slučaja, par A+ vrećica je uz plazmaferezu i dijalizu, između ostalog, zaslužno što ti ovo sada pišem. Da ne govorim da mi je SE skinulo za stotku Wink

Vjerujem da je jebeno dobar osjećaj dati svoju krv i znati da si nekoga vrlo vjerojatno skinuo s lopate.... turbo ultra jebeno dobar!

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2006. 8:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma ja dajem svima sve, ako betko želi uopće moje alkoholom i drogicama načete organe i tekućine...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2006. 13:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la (Pogledaj post): › Ups! Moguće je da onda znaš ponešto o tome.... ali ipak malo popričaj s ljudima.

Na koncu, ni četiri sata izležavanja i čitanja novina, triput tjedno, nije najgora stvar na svijetu.... ne?


To je bilo rečeno više kroz šalu, ne moraš biti na medicini da bi znao da nije "samo tako" pokloniti bubreg i dobiti jedan natrag ako zatreba.

Ali, ja bih svojima svakako darovala bubreg bez razmišljanja ako za to postoji mogućnost i šansa. Vidjela sam svašta u bolnici i zaprepastiš se koliko je sebičnih ljudi oko nas..

Što se tiče "četiri sata izležavanja i čitanja novina, triput tjedno", kako si ti to lijepo objasnio Wink Nije najgora stvar na svijetu, ali ipak mislim da je to prestrašna tortura. Ne to vrijeme provedeno u bolnici nego sve posljedice bolesti, komplikacije i manifestacije...

Ne mogu ni zamisliti kako se ti ljudi osjećaju.

Ne znam baš kakva je procedura oko presađivanja bubrega kod mlađih osoba, ali znam da se kod nas kod osoba u zrelim godinama ili kod starijih ljudi ni ne pomišlja na presađivanje dok postoji šansa za dijalizu. Okrutno, ali istinito...

Tako da, nisam mislila da bih samo tako, bilo kome, bacila svoj bubreg da proba jel mu paše. Ali, ako nekome o tome ovisi život, a ti znaš da mu možeš pomoći...

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2006. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la (Pogledaj post): › Nisam nikada u životu darovao krv jer je baš i nisam imao previše (to je kad izrasteš od najmanjeg u 1. razredu srednje do skoro najvišeg kao maturant) Smile Igrom slučaja, par A+ vrećica je uz plazmaferezu i dijalizu, između ostalog, zaslužno što ti ovo sada pišem. Da ne govorim da mi je SE skinulo za stotku Wink

Vjerujem da je jebeno dobar osjećaj dati svoju krv i znati da si nekoga vrlo vjerojatno skinuo s lopate.... turbo ultra jebeno dobar!


Čekaj, ti ideš na dijalize? Sad Sorry onda na mojim postovima ako su te na bilo koji način uvrijedili, ja znam ono s medicinske strane i svoje stavove, ali ne mogu se staviti u vašu kožu...

Da, taj nagli izrast ti zna prirediti probleme sa svim i svačim. Wink

Je, super je osjećaj dati krv... KAD TI DOPUSTE Rolling Eyes

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: