Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Popis 2011: Šokantno! U 10 godina Osijek izgubio gotovo 8% stanovnika!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.06.2011. 19:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sokios je napisao/la (Pogledaj post): ›
Someone je napisao/la: ›
Pa dobro tko je ovdje lud...sad gledam dnevnik na rtl-u i tamo govore da je Osijek zabilježio najveći porast broja stanovnika, čak 20% u odnosnu ne prethodni popis. Šta su ti pili osijek031.com smile


To se dogodi kada svatko danas može biti novinar. Zbrojili su "kruške i jabuke". Pomješali su opčinu Osijek i grad Osijek. Osijek je zapravo pao s 90 na 83 tisuće.


Nema novinara do Jadranke Kosor.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2011. 19:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Duminske Trake je napisao/la (Pogledaj post): › Btw.. da odgovorim Mrkyu,ljudi su kao danas sebičniji pa ne prave djecu? Daj molim te,ljudi danas NEMAJU pa ne prave djecu,to što vidim da ljudi furaju kolica po gradu svi su mahom stariji od 30 godina,dakle već su nekako situirani dok mlađi nisu. Čovječe ja sa 25 godina ne znam kud ću ni šta ću,vjerovatno ću trbuhom za kruhom dok je moj stari prvo dijete imao već sa 23 godine ali i stalan posao. Druga su to vremena danas,danas je normalno napravit djecu tek kad se skućiš i donekle si financijski siguran pa zato većina novopečenih roditelja i jest malo starija. Da,neki ljudi se žele izludirati do kraja u svojim dvadesetima ali to nije uvijek slučaj,ja da ležim na novcima baš bi me boljelo briga hoću li ga vadit van ili ne,kontaš?


U svakoj srednjoj školi se uči i učilo se o pojavi da bogatija društva imaju manji fertilitet. I na jednoj prijašnjoj temi sam spomenuo taj demografsko-ekonomski paradoks. Mislim da si i ti u toj raspravi sudjelovao.

Situacija varira od para do para, kao što i sam daješ primjer, ali to je pravilo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2011. 19:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›

Nema novinara do Jadranke Kosor.


tko je Jadranka Kosor!?

Zapravo, htio sam samo reći, malo nas je, al smo govna!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.06.2011. 21:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): › Ovdje malo tko razumije, ili ne želi razumijeti što je to trend. Dovoljno je pogledati Zagoru i mjesta koja su do prije recimo 50-60 godina imala nekoliko stotina stanovnika, danas je ostalo samo nekoliko staraca. Od ukupnog broja stanovnika puno je važniji udio mladog i udio starog stanovništva. Koliko se rađa, koliko umire stanovnika? Ako se ne varam za Osijek je to negativan omjer. (Odokativna zapažanja tipa vidio sam puno kolica su krajnje nevažna).


prirodno kretanje stanovništva RH > pdf file <


Citat: › Što se naslova tiče, posve je u redu. Takav postotak je najblaže rečeno alarmantan i šokantan.

šokantan je samo za one koji se svakih deset godina šokiraju putem šokantnih medija. dakle, za one koje si naveo na početku svog posta. recimo, za glasače HDSSB-a, HSP-a & HDZ-a. ono što sam ja zamjerio Redakciji je da se ovaj urbani portal ne bi trebao obraćati takvom (uglavnom nepismenom & neinformiranom) biračkom tijelu.

oni će se šokirati i kad jednog lipog dana nestane rvacke nacije, pa šta? koga briga za njihove šokove?
 

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.06.2011. 21:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Duminske Trake je napisao/la (Pogledaj post): › Btw.. da odgovorim Mrkyu,ljudi su kao danas sebičniji pa ne prave djecu? Daj molim te,ljudi danas NEMAJU pa ne prave djecu,to što vidim da ljudi furaju kolica po gradu svi su mahom stariji od 30 godina,dakle već su nekako situirani dok mlađi nisu. Čovječe ja sa 25 godina ne znam kud ću ni šta ću,vjerovatno ću trbuhom za kruhom dok je moj stari prvo dijete imao već sa 23 godine ali i stalan posao. Druga su to vremena danas,danas je normalno napravit djecu tek kad se skućiš i donekle si financijski siguran pa zato većina novopečenih roditelja i jest malo starija. Da,neki ljudi se žele izludirati do kraja u svojim dvadesetima ali to nije uvijek slučaj,ja da ležim na novcima baš bi me boljelo briga hoću li ga vadit van ili ne,kontaš?


U svakoj srednjoj školi se uči i učilo se o pojavi da bogatija društva imaju manji fertilitet. I na jednoj prijašnjoj temi sam spomenuo taj demografsko-ekonomski paradoks. Mislim da si i ti u toj raspravi sudjelovao.

Situacija varira od para do para, kao što i sam daješ primjer, ali to je pravilo.


Jbg to što sam ja rekao je čista logika. Ne mogu reći za sebe da sam škrtac ako ne želim odmah napraviti 3 djece a nemam posao ni stan recimo. Mislim da je krajnje neodgovorno i prema djeci ako ne gledaš financijsku situaciju a salapana samo trpaš i trpaš. Pa jel fer prema djetetu da jede samo hranu iz konzerve i nosi rabljenu robicu samo zato što sam ja bio mangup i trpao a nisam razmišljao o posljedicama? Ne znam,moj je stav da i ako budem htio jednog dana imati djecu,hoću da budu situirana i sigurna,ništa drugo ne dolazi u obzir. Nema smisla upropastit si život kreditima samo da bi ja nekom drugom popravio statistiku. Ako se jednog dana poboljša standard i uvede neka dobra pronatalitetna politika (poticajna naravno) onda možemo razgovarati,a dotad bolje bit strpljiv i ne trčati pred rudo...ili mudo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.06.2011. 1:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Vilenjak

Hvala na linku i grafu.

Nažalost, samo i brojčana potvrda očitoga. Sve starije stanovništvo, negativan prirast, očigledan silazni trend. Samo u razdoblju od 2000. do 2009. razlika broja umrlih i rođenih je 93.000, nažalost u korist broja umrlih.

Jasno mi je što si želio reći, ali brojke su zaista porazne. Netko tko ide komentirati u stilu "pa šta, i u drugim gradovima je loše" sam sebe diskvalificira iz bilo koje razumne rasprave. Šteta utrošenog vremena na to.

Tužna je istina da je ovo samo nastavak začaranog kruga i da će biti još gore.
Plus, šlag na kraju, negativna migracija. Odlazak donekle obrazovanih i pametnih a dolazak gorih i lošijih.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.06.2011. 1:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jeste vi svjesni koliko se nas Osječana iselilo u tih 10 god. iz Osijeka u mjesta oko Osijeka?..i šta sad? kao nema nas statistički u Osijeku a tu smo..nismo otišli na Madagaskar Smile ..kupili smo ili napravili kuće oko Osijeka...dakle, samo smo "spavaonicu" preselili izvan grada a i dalje smo u Osijeku..samo nas statistika ne konta..mi smo zapravo "nevidljivi" Osječani Smile i ima nas nekoliko tisuća Cool

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.06.2011. 9:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nadam se da će biti objavljeni usporedni podaci za 2001. i 2011. pa da vidimo koliko se broj stanovnika okolnih mjesta povećao, ako je. Ovako je malo nezgodno pregledavati na DZS-u. Ako netko naiđe na kakav link neka ga stavi. Hvala. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mrky007
Offline
Ukupno postova: 490
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.06.2011. 9:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smanjen broj ljudi a stanova 5000 više

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.06.2011. 9:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: › Nadam se da će biti objavljeni usporedni podaci za 2001. i 2011. pa da vidimo koliko se broj stanovnika okolnih mjesta povećao, ako je. Ovako je malo nezgodno pregledavati na DZS-u. Ako netko naiđe na kakav link neka ga stavi. Hvala. Wink
Kojih okolnih mjesta?! Naselja oko Osijeka? Svi biljeze minus, naravno, osim Tenje i Sarvasa.

Mjesto | 2001 | 2011

Brijest 1.248 1.183
Briješće 1.382 1.327
Josipovac 4.395 4.119
Klisa 463 324
Nemetin 177 133
Osijek 90.411 83.496
Podravlje 358 345
Sarvaš 1.539 1.875
Tenja 6.747 7.401
Tvrđavica 750 570
Višnjevac 7.146 6.712



Ako pretpostavimo da je drzavni minus u 10 godina [zbog promjene metodologije] 150 000 ljudi (oko 3%) i uz pretpostavku da je tvrnja onog statisticara istinita ("Ukupno gledano, ima nas podjednako") onda je svako smanjenje populacije vece od 3% na nizim razinama znak depopulacije. Naravno, zbog specificnosti pojedinih regija i mjesta, ova nacionalna -3% nisu podjednako distribuirana, ali to je najbolje sto je moguce... Tako gledano, Osijek je realno u minusu oko 5%.


Btw. zanimljiv video o popisu stanovnistva i birackim popisima. Treba to sve staviti u kontekst glasanja na unutarstranackim izborima stranke na vlasti (HDZ), javnih priznanja o varanja i stvari postaju kristalno jasne. Ako netko vara na stranackim izborima, sto li ce tek uciniti da dobije drzavne [izvor novca], zupanijske, gradske...


_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.06.2011. 10:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.jutarnji.hr/popis-stanovnistva-u-hrvatskoj-otkrio--pola-milijuna-biraca-je-visak-/956206/

"Od 4,29 milijuna stanovnika u Hrvatskoj na popisu birača ih je čak 4,09 milijuna iako bi, uz pretpostavku da je maloljetnih i osoba s oduzetom poslovnom sposobnošću oko 900.000, maksimalan broj birača koji žive u Hrvatskoj trebao biti naviše 3,39 milijuna. Od 21 županije u njih osam - Virovitičkoj, Požeškoj, Sisačkoj, Karlovačkoj, Ličkoj, Zadarskoj i Šibenskoj - broj birača premašuje broj stanovnika!"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.06.2011. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
Ono što je vidljivo je da su neki fanatično protiv nekih stranaka, a kao kontraargument ne prihvaćaju činjenicu da nije bolje ni tamo gdje su druge stranke.


Niti su stranke argument, niti kontraargument, barem ako misliš na mene.

Stranke su prolazne, a članovi su jedan dan u jednoj, drugi dan u drugoj. Međutim, nisu prolazni ljudi, barem ne u Hrvatskoj. Dvadeset godina Hrvatsku uništavaju isti ljudi. Ja ne bih imao ništa protiv Hdssb-a, da mu članovi nisu osobe koje 20 godina masakriraju Osijek i okolicu (i doslovno, i preneseno). Misliš da su se Glavaš, Šišljagić, Drmić, Burić, Bubalo otac i mali sinčić, Zdravčević, Bagarić i ostali promijenili prelaskom u novu stranku?

Činjenica jest i da su mogućnosti utjecaja na gospodarska kretanja jedinica lokalne samouprave neznatna u odnosu na državnu vlast. Gradonačelnici i župani raspolažu malim sredstvima. Međutim, neke sredine napreduju i u takvim okolnostima. No tko je uopće stvorio takvu nakaznu državu? Isti ludi koji nam se danas pokušavaju zamaskirati u kvazi-regionaliste. To je ta ista bagra o kojoj pišem.

Rijeka također propada? Jasna stvar. Rijeku tek čekaju teški dani, kada se pozatvaraju posljednji ostaci nekad uspješne industrije u Hrvatskoj, brodogradilišta, a možda i rafinerija. I Rijeku pogađa centralizacija Hrvatske. I Rijeku vode ljudi upitne sposobnosti i znanja. No, Rijeka je zadržala banku, ima ogroman turistički potencijal, plaće i Bdp daleko su veće nego u Osijeku, i ima jednu firmu koja jamči kakvu takvu budućnost - luku. Osijek nema ništa od toga. Svatko racionalan odmah bi se mijenjao s Rijekom, iako je i tamo teško, iako i tamo vlast vrlo vjerojatno rasipa i uzima lovu (samo to još nitko nije dokazao), iako i iz Rijeke ljudi odlaze, baš kao iz cijele Hrvatske.

Ljudi se trebaju zapitati što gradska vlast danas čini da se trend egzodusa visokoobrazovanih Osječana zaustavi. Ne čini ništa, jer ne zna ništa. Prošlo je dvije godine mandata Bubalčića i kompanije, i nije povučen niti jedan jedini ozbiljan gospodarski potez, koliko god malo novaca grad imao. U slijedeće nas dvije godine očekuje đapićevsko bacanje novaca na idiotske građevinske projekte, i kojekakve medijske "spektakle" - spomenike, semafore, zebre, bar kodove. Dakle, još gore od ničega.

Par malo pozitivnijih stvari u regiji ionako nemaju veze s gradom - država se zadužila za gradnju mosta za autocestu, i drugu traku manje važnog dijela zaobilaznice, Amerikanic će valjda uspijeti sazidati nekakvu tvornicu (koliko god smo im problema stvorili), i to je manje više to.

Stranka je izmišljotina ispod koje se kriju ljudi, a ljudi koji se kriju iza osječkih stranaka su baš onakvi kakva je i situacija - loša. Treba mijenjati, hitno, pogledajte što se događa u državi i grau koji 20 godina nisu promijenili ljude.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.06.2011. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislio sam na tebe, da; skoro svaki put - hdssb, hdz, hsp su odgovorni za stanje u Osijeku. Rijeka i Zagreb baš ne cvjetaju pod SDP-om, kao ni Split pod Kerumom. Vidiš li ti nekakvo rješenje, u kojoj političkoj stranci? Ili ako takva ne postoji, u vlastitom političkom angažmanu?

Ili u pisanju po forumu za koji našu vlast zaboli lijevi testis?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.06.2011. 15:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: › Ili u pisanju po forumu za koji našu vlast zaboli lijevi testis?
Po forumima se ne pise radi vlasti ili stranke, vec radi ostalih osoba.

Radi stranke/vlasti pisu samo stranacki vojnici, koji za to dobiju prijateljski stisak ruke, tapsanje po ramenu ili kakvu sinekuricu. Doduse, samo pisanje nije dovoljno da bi se zasluzila sinekura (ili bar pripravnicki u Zupaniji/Gradu), tu je potrebno i znanje baratanja autolak sprejevima, plakatima, sposobnost manipulacjie navijackim skupinama, studentskim zborovima i sl. Sinekure su osigurane i za one u bliskom krvnom srodstvu (koje nije moralo biti priznato godinama nakon rodjenja, npr.) Zna se da su djeca sposobnih politicara i ratnih zlocinaca ujedno i najsposobniji pojedinci u drustvu. Vec desetljecima je tako, tko smo mi da to sada kvarimo?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.06.2011. 15:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam niti rekao da se piše radi vlasti ili stranke, nego da oni to ne fermaju ni pet posto (uf, što ima lijepih metafora za taj odnos Very Happy).

Zanimaju me konkretne stvari, a vjerujem da je tako i s drugima: koju političku opciju predlažete, ili ako ne postoji - što učiniti po tom pitanju?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: