Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Sviđa li vam se prijedlog izgleda spomenika "crvenom fići"?

Da, sviđa mi se!
31%
 31%  [ 73 ]
Ne, ne sviđa mi se!
58%
 58%  [ 138 ]
Ne znam/Ne zanima me!
9%
 9%  [ 23 ]
Ukupno glasova : 234


Autor Poruka
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 8:14 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tempus031 je napisao/la (Pogledaj post): › ''Miki, šta je ovo, majke ti?''

Jednostavno ne mogu razumjeti ovaj mentalitet. Imamo ''radijatore'' koji su kao neka konceptualna umjetnost il tako nešto, šta god; imamo ''repera'' koji je po meni nadrealizam i ovaj prijedlog tenka i fiće kao čisti realizam.

Šta hoću reći? Sva 3 prijedloga su u velikoj većini popljuvana na ovom forumu od istih forumaša, a potpuno su koncepcijski različiti. osijek031.com smile Nije mi jasno...


popljuvani su jer su sva 3 za sebe, i u svojoj domeni, JAKO ružni i uopće se ne uklapaju u svoju okolinu. i šta ti tu nije jasno Question

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 8:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silvio je napisao/la (Pogledaj post): › ...naj bolje mjesto bi bilo prostor između podvožnjaka i autobusne stanice na Vukovarskoj za Donji grad...


tamo je i rečeno da će ga se postavit, na drvljanik

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 8:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nikako mi se ne sviđa ta ideja da se stavi tenk ili fićo ili oboje. Makar bi to jako podsjećalo na zbivanja u gradu za vrijeme domovinskog rata ipak mislim da bi takav spomenik bio prebukvalan i ružan.

Ne znam čemu žurba s tim spomenikom? Zar ne bi bilo bolje da se raspiše nekakav natječaj koji bi trajao godinu dana pa neka umjetnici smisle nešto vrijedno, a ne ovako navrat nanos.

Iako nisam četnik, ili jugonosatlgičar ili kako već ovdje prozivaju moram reći da je taj fićo simbol mržnje koja isijava iz autora prijedloga. Spomenik bi zapravo trebao biti simbol slobode, a ne simbol mržnje po meni. Taj tenk je zapravo slučajno pregazio tog fiću kad je bježao iz grada odnosno prestrojavao se na periferiju i tim činom predstavlja oslobođenje grada od agresora. Dakle, takav spomenik bi ostavljao dojam da je taj tenk išao po gradu i gazio ljude a što nije već je bježao iz jezgre grada što predstavlja oslobođenje tj. slobodu.

Znači bilo bi bolje da se napravi neki spomenik koji simbolizira slobodu.

Evo ja bi naprimjer tu postavio jednu veliku golubicu koja simbolizira slobodu kao i svaka druga ptica, a samo što bi na Vukovarskoj ulici bi imalo još veću snagu jer je golubica simbol Vukovara. Mislim da nema snažnije poruke koja bi čak izražavala veliko poštovanje i prema gradu koji je simbol obrane Hrvatske. Na spomeniku bi tada mogla pisati priča o tenku koji je prilikom premještanja iz centra grada na periferiju pregazio fiću koji mu se našao na putu.

Naravno da ne kažem da je golubica idealno rješenje, ali po meni je puno bolje od tenka i fiće, a zato i kažem da se treba raspisati natječaj koji bi trajao godinu dana, tako da bi se veći broj umjetnika zainteresirao za spomen obilježje i kako bi se izabrala najkreativnija ideja.

Dakle, ne mora biti golubica, mada ne bi bilo loše jer je na Vukovarskoj cesti, već bilo kakav 'normalni' simbol oslobođenja grada od agresora. Znači simbolika slobode, a ne bukvalno i doslovno ružno obilježje. Takav spomenik nema nigdje u svijetu. Da je tenk uništen recimo na Vukovarskoj i da je stajao tu godinama onda bi ga trebalo zaštiti kao spomenik, ali nakon 20 godina dovoziti tenk i naknadno ga postavljati je stvarno na razini uma malog djeteta. Pa zar je stvarno Osijek tako debilan grad, da u njemu nema ni jedna kreativna osoba već se rade ovakve provincijske gluposti.
Ako to već planirate 10 godina ili 20 godina onda ste stvarno debili.

Raspišite natječaj koji će biti otvoren godinu dana sa vrijednim nagradama za spomenik na temu 'SLOBODA' i budite uvjereni da će umjetnici odraditi svoj posao kako treba, a ne kako ga politički mudraci odrađuju.


Zadnja promjena: francika; 09.04.2011. 8:48; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kek1
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 8:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš cirkus

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
J. R. Hartsock
Offline
Ukupno postova: 45
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 10:51 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odvratno...

Totalno nerealna slika...fićo nikad nije pregazio tenk, a fićo nije ni obranio Osijek...
Čin gdje je tenk zgazio fiću se može nazvati pokušajem zaustavljanjem neprijateljskih tenkova u grad, ali kao što napisah - pokušajem.

Nemam ništa protiv dizanja spomenika fići, ali neka onda bude realno...neka stave tenk gdje gazi fiću, a ne obrnuto...netko će još stvarno i pomisliti da je fićo pregazio tenka a pozivati će se na upravo taj spomenik.

Sranje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Baudolino
Offline
Ukupno postova: 300
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 12:22 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neko vrijeme su se neki bavili brendiranjem grada, neshvaćajući da se grad brendira sam po sebi.

Osijek će, ukoliko i ovaj spomenik zaživi, postat i službeno hrvatska zemlja dembelija, rubno mjesto na putu za Mordor, gdje podkapacitirani članovi vladajuće stranke manjak ukusa i megalomaniju ne liječe u za to prikladnim ustanovama, nego na račun građana.

Starčević je tragikomičan, radijatori su pohvala tetanusu, a s fićom-supermanom dobijamo kariku koja nedostaje u našoj dugogodišnjoj potrazi da budemo proglašeni prijestolnicom hrvatskih debila, Kerumu i Bandiću usprkos.

Tako je to kad nas vode čobani iz stranke krezubih regional-fašista.

Poput W. M. Felta se ispričavam Osijeku i mojim sugrađanima zbog glasanja za HDSSB (samo u drugom krugu, no svejedno neoprostivo). Jest da HSP nije nikakva alternativa, ali ove krezubice također nisu nikakav pomak.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kugla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 467
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.04.2011. 13:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovakvi spomenici su inače odlika totalitarnih sistema, bilo komunističkih, fašističkih, apsolutnih monarhija itd. i mjesto im je u prošlosti kao i dotičnim sistemima. Slažem se da se neke stvari ne trebaju zaboraviti, ali ne na ovakav način. Pričalo se o otvaranju nekakvog muzeja branitelja, gdje bi se lijepo mogao postaviti neki multimedijalni postav s tom snimkom i objašnjenjem o čemu se tu radi.

Funkcija spomenika u prostoru je da oplemeni taj prostor i pridoda mu neku novu dimenziju, što ovaj spomenik definitivno ne čini, a od svega ima najmanje veze s umjetnošću.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 15:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ideja za spomenik je vic, nakarada, zapravo je smijesno do cega je ovaj grad doveden. Kad pomislimo da je Djapicevim Starcevicem dodirnuto dno, pojavi se netko tko nas uvjeri da je septicka jos dublja.

Onaj fico, odnosno potez osobe koja je iz fice izasla je nesto sto doista simbolizira otpor kakav je stvarno bio '91, ali ovo je izrugivanje tom otporu, Osijeku i Osjecanima.

Spomenik fici, muzej braniteljima, trgovi-spomenici su nesto sto je imalo smisla graditi u jeku rata ili netom nakon rata. Ciniti to 20 godina nakon rata je znak bezidejnosti, odnosno odrzavanja plamena mrznje i nabrijanosti, kako se ne bi uvidjela stvarna slika drustva - apsolutna propast na svim poljima. Degradacija svih drustvenih vrijednosti, uginuce u ponoru bez pameti, ideja i djela.

Od morala - npr. osumnjiceni za malverzacije na slobodi, dapace - onaj Markovic iz GPP-a je neki direktorcic u OLT-u, preko sporta - sportski klubovi postale pretakaonice javnog novca u privatne dzepove, gospodarstvo degradiralo do nepostojanja, nezaposlenost kao nikada u povijesti, klijentelizam kakav nije postojao ni u doba najgore partijaske poslusnosti... Kultura nestala, ostale neki kvazikulturne ustanove u kojima zasluznici cekaju isplatu place i mirovinu (cast iznimkama)...

... i kao secer za kraj - ideje za spomenike podizu potpuni amateri, odnosno poluobrazovane kafandzije.

Gradsko poglavarstvo 15 godina od konacnog zavrsetka rata osniva odjel za branitelje, 20 godina od rata se most naziva po Tudjmaninu, osobi cije ime hrvatska diplomacija izbjegava koristiti! S druge strane, nema odjela za informatiku.

Kako bi drugacije taj Kolobaric opravdao svoje djelovanje i vodjenje tog Odjela nego pretvaranjem trgova u memorijalne centre i crtanjem ovakvih djecjih fantazija?!

Tako je to kad se glas da seljoberima i cobanima, osobama koje bi u normalnim drustvima bili na margini. Na sljedecim izborima cete imati sansu ispraviti ovu univerzumsku posalicu... no, hocete li se sjetiti ovakvih debilana?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 15:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kolege drago mi je da ste realni što se tiče spomenika, ali previše petljate politiku u to.
Mada politiku HDSSB-a ne smatram previše dobrom ipak se bojim da su ostale političke opcije još gore. Ne samo HSP već i SDP i HDZ, tako da mislim da ne trebamo raspravljati o tome za koga treba glasati na izborima već o samom spomeniku kako bi otvorili oči svim budalama koje odlučuju i koji će odlučivati o takvim stvarima.
Nažalost u politici ima previše kukavica koje podliježu pritiscima mafijaša kada su u pitanju investicije, i ako tim mafijašima ne udovolje onda ih ocrnjuju kako bi na slijedećim izborima na vlast došli oni s kojima će lakše moći manipulirati i potkradati grad kroz javne natječaje.
Dakle, jedino što mi možemo učiniti je otvarati im oči kreativnim prijedlozima ne bi li utjecali na vlast da donese najbolju odluku za grad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mrky007
Offline
Ukupno postova: 490
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 09.04.2011. 15:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne vidim nijednu bolju ekipu od ove na vlasti u Osijeku.
Posložili su stvari u ove 2 godine i sad trebaju poentirati. Bolje bi bilo da ima prave oporbe u gradu pa da su neke stvari brže odradili ali uz ovakvu oporbu mogli su i ovako

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 15:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mrky007 je napisao/la (Pogledaj post): › Ne vidim nijednu bolju ekipu od ove na vlasti u Osijeku.
Posložili su stvari u ove 2 godine i sad trebaju poentirati. Bolje bi bilo da ima prave oporbe u gradu pa da su neke stvari brže odradili ali uz ovakvu oporbu mogli su i ovako

Točno to, ali dosta smo pričali o nama samima, ajmo sada pričati o našem autu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BlackCat
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.04.2011. 19:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › @Blackcat
Čitaj pažljivo komentare, ako treba i nekoliko puta: većina ovdje nema ništa protiv spomenika, nego načina na koji je izveden. Evo pročitaj što gore piše Aquarius.

I tko kaže da nas ne smetaju cajke, cece, dragane i brene. Da si malo bolje pratio forum vidio bi da je suprotno. Takve upravo i najčešće ne smetaju akutno nepismene domoljube kakvih ima na pretek.

Ja imam osJećaj da ti nisi ni pročitao prethodne komentare. Ako jesi, onda imam osJećaj da ne znaš razmišljati.


1. Zašto misliš da sam muško ???
2. pročitaLA sam jako dobro sve komentare i
3. osječaj te vara,jako dobro znam razmišljat
jer preživjela sam taj dan kada je tenk pregazio fiću i cijeli rat u Osijeku,pa tako je to za mene veliki simbol pobjede...i ovo kako su ga osmislili je simbolika...a većina to nikada neće shvatiti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.04.2011. 19:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

paradox1991 je napisao/la: ›
opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!


Tko je variocu rekao da će u državi koju je branio baš on, neobrazovani varioc, birati spomenike? Možda se zato i borio, da se u sigurnosti povlaštene mirovine bavi poduzetništvom, politikom i likovnom kulturom? Zahvaljujemo se mi ovdje svima koji su riskirali glavu za državu, ali su od države potom napravili nakaradnu, primitivnu palanku.

silvio je napisao/la: ›
u stalom ovo je samo jedna od ideja koja ima veliku simboliku, kako smo ih zgazili i otjerali iz Osijeka...


Simbolika je na razini ideje trogodišnjeg djeteta s posebnim potrebama, kako je to dobro opisao forumaš Ingo. Vjerujem da nitko nema ništa protiv nekakvog spomenika, ali postoje ljudi koji se u životu bave spomenicima, odnosno skulpturama (umjetnici), i takvi bi trebali birati spomenike, a ne ljudi koji se u životu bave birtijama i povlaštenim mirovinama. Nije Kolobarić ništa kriv, on jednostavno ne može bolje, krive su spodobe koje su mu uopće dozvolile da se bavi spomenicima. Krivi su i birači, pogotovo ovi nepismeni, koje sam ovdje citirao, a koji za spodobe glasaju i komentiraju na forumima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cavino
Offline
Ukupno postova: 200
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.04.2011. 19:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Spomenik se treba napravit,,al ne ovakav..daj Žoc nemoj zajebavat..pa na što to liči???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silvio
Offline
Ukupno postova: 54
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 09.04.2011. 21:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
paradox1991 je napisao/la: ›
opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!


Tko je variocu rekao da će u državi koju je branio baš on, neobrazovani varioc, birati spomenike? Možda se zato i borio, da se u sigurnosti povlaštene mirovine bavi poduzetništvom, politikom i likovnom kulturom? Zahvaljujemo se mi ovdje svima koji su riskirali glavu za državu, ali su od države potom napravili nakaradnu, primitivnu palanku.

silvio je napisao/la: ›
u stalom ovo je samo jedna od ideja koja ima veliku simboliku, kako smo ih zgazili i otjerali iz Osijeka...


Simbolika je na razini ideje trogodišnjeg djeteta s posebnim potrebama, kako je to dobro opisao forumaš Ingo. Vjerujem da nitko nema ništa protiv nekakvog spomenika, ali postoje ljudi koji se u životu bave spomenicima, odnosno skulpturama (umjetnici), i takvi bi trebali birati spomenike, a ne ljudi koji se u životu bave birtijama i povlaštenim mirovinama. Nije Kolobarić ništa kriv, on jednostavno ne može bolje, krive su spodobe koje su mu uopće dozvolile da se bavi spomenicima. Krivi su i birači, pogotovo ovi nepismeni, koje sam ovdje citirao, a koji za spodobe glasaju i komentiraju na forumima.

...ja nisam nitko Kolobariću niti je on išta meni, pa da sam ja sada za njega...ja čak neznam kako čovjek izgleda...ali sram te bilo kada ga oslovljavaš neobrazovani varioc...ali što možeš kada si ti vjerojatno na faksu ili si ga "završio" pa se možeš kur*it kako si obrazovan...
...šteta što tebe Nobelovca za kulturu, znanost i književnost nisu pitali što bi trebelo postaviti...da ti, odrasla psihofizički zdrava osoba odlučiš o vrsti i obliku...u tom spomeniku nemože biti išta drugo osim pokazano na slikama, jer ništa drugo nije ni bilo tog trenutka...treba ga napraviti što večeg i uočljivijeg da posluži svojoj namjeni...biti uočljiv, privuči pažnju i objasniti značenje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: