Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Sviđa li vam se prijedlog izgleda spomenika "crvenom fići"?

Da, sviđa mi se!
31%
 31%  [ 73 ]
Ne, ne sviđa mi se!
58%
 58%  [ 138 ]
Ne znam/Ne zanima me!
9%
 9%  [ 23 ]
Ukupno glasova : 234


Autor Poruka
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.04.2011. 17:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moram primjetiti da idejno rješenje ovog spomenika gdje crveni fićo gazi ponizno nagnuti, u zemlju ukopani tenk, korespondira s najbizarnijim nadrealističkim konceptualnim instalacijama. Nedostaju samo suze kajanja na prednjoj kupoli tenka.
Apeliram na odgovorne da umjesto megalomanskih spomenčuga, karakterističnih za nekadašnji istočni blok, taj događaj početka agresije tadašnje JNA na građane Osijeka, obilježe diskretnom spomen pločom.

Ovaj grad je ionako previše puta bio poligon za nečija kulturna iživljavanja.

Kao primjer kulturne blasfemije navest ću ostavštinu pokojnog turkmenistankog predsjednika Saparmurata Nijazova koji je sebi još za života pravio spomenike.

http://www.esquire.com/the-side/opinion/7totalitarianwonders-5

http://www.flickr.com/photos/rjbusch/3625244149/


Zadnja promjena: PreacheR; 08.04.2011. 17:56; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.04.2011. 17:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to je ta šema; svi koji razmišljaju drugačije su srbi, jugonostalgičari ili komunjare. nedaj bože ljudi koji razmišljaju svojom glavom.

ontopic;
protiv spomenika, čak i ovog koji je predložen, nemam ništa protiv. naravno ako ideja bude realizirana na neki dostojanstven način. već imamo dovoljno kićeraja i kvaziumjetnosti na primjerima "repera" i "radijatora".

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Aquarius
Offline
Avatar

Ukupno postova: 34
Lokacija: Drvengrad - prva ljuljačka ljevo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.04.2011. 18:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovakav spomenik kakav se predlaže je totalna debilana. Grad Osijek zaslužuje bolje, a ne još jedno ruglo koje će se podići u spomen na branitelje i obranu ovoga grada. Osobno, kao branitelj, nisam zadovoljan ovakvim rješenjem, može se bolje i trebamo bolje. I samo da napomenem da nisam nikakav protuhrvatski element (jer već će se naći neki ku....nja koji će me tako nazvati), već samo jedan mali čovjek koji voli ovaj grad i koji nije pobjegao kao mnogi iz njega 91 godine, već kao klinac stao u njegovu obranu i obranu Hrvatske.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BlackCat
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.04.2011. 20:19 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ekipa...imam osijećaj da vi ne znate ništa drugo raditi,a kamoli razmišljati.Pročitajte Silviov komentar koji vam sve govori i s čijim se mišljenjem i ja slažem.Prisjetite se ,ako ste bili ovdje??? (većina vas) da je taj događaj prokomentiran tekstom i slikom u cijelom svijetu...mislim da bi vam to trebalo nešto značiti.Ne smetaju vas cajke,cece,dragane i ostali (namjerno pišem imena malim slovom jer nisu vrijedni mojeg poštovanja) što smo prisiljeni slušati sa svih strana (pojedinih trgovina,kafića i automobila) a smeta vas " simbolično " obilježavanje naše pobjede nad JNA i ostalima...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.04.2011. 20:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma zovite me Srbinom ,komunjarom ,Eskimom zabole me .Jednostavno treba reći istinu, a to je da je ovakva zamisao spomenika debilna i liči na sprdačinu.Zar zaista od našeg malog grada treba praviti rusku palanku.I svi vi koji na drugačije mišljenje imate jedini komentar da smo protiv domovinskog rata i svega što on simbolizira moram reći da ste infantilno debilni kao i predloženi spomenik.Uf al ste me raspizdili

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.04.2011. 20:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Blackcat
Čitaj pažljivo komentare, ako treba i nekoliko puta: većina ovdje nema ništa protiv spomenika, nego načina na koji je izveden. Evo pročitaj što gore piše Aquarius.

I tko kaže da nas ne smetaju cajke, cece, dragane i brene. Da si malo bolje pratio forum vidio bi da je suprotno. Takve upravo i najčešće ne smetaju akutno nepismene domoljube kakvih ima na pretek.

Ja imam osJećaj da ti nisi ni pročitao prethodne komentare. Ako jesi, onda imam osJećaj da ne znaš razmišljati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silvio
Offline
Ukupno postova: 54
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.04.2011. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

BlackCat je napisao/la: ›
Ekipa...imam osijećaj da vi ne znate ništa drugo raditi,a kamoli razmišljati.Pročitajte Silviov komentar koji vam sve govori i s čijim se mišljenjem i ja slažem.Prisjetite se ,ako ste bili ovdje??? (većina vas) da je taj događaj prokomentiran tekstom i slikom u cijelom svijetu...mislim da bi vam to trebalo nešto značiti.Ne smetaju vas cajke,cece,dragane i ostali (namjerno pišem imena malim slovom jer nisu vrijedni mojeg poštovanja) što smo prisiljeni slušati sa svih strana (pojedinih trgovina,kafića i automobila) a smeta vas " simbolično " obilježavanje naše pobjede nad JNA i ostalima...

...ma čuj ne smeta njih takav spomenik, jer ako ga i postave takvog, bez brige njihova djeca ili unuci će skakati po njemu i igrati se ma što god to simboliziralo...ili njima smeta što nisu došli na njihova vrata: "kuc kuc, čujte manjinci mi bi postavili spomen za Osiječki otpor pa smo došli vas pitati kako smijemo...mi bi htjeli tenk i fiću ali čemo ipak vas pitati da nebi radili neku turkmenistan palanku i da nebi slučajno vas uvrijedili, pa što predlažete...što? spomen ploča!?...aha, ma može 30x30 cm sa deset tamnih slova na crnom limu...odličan izbor klap klap klap klap"...i neznam zašto takav spomenik, protivnici istog, nazivaju nekakvom kopijom komunističkih veličanja svojih pobjeda...HALLOOoO, pa spomenik je tu da se spominje tragedija, povijesni trenutak (tragični ili svečani), vjerski događaj, pronalazak lijeka za neku bolest, rođenje neke povijesne osobe, veličanstvena pobjeda golorukog puka nad teško naoružanim agresorom...kada po cijeloj Francuskoj zapadnoj obali (dan D), Rusiji (protuofenziva) ima tenkova, oklopnih vozila, avijona i cijelih topničkih baterija kao spomenci...i nitko se nebuni, čak postoje turistički izleti na ta spomen obilježja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.04.2011. 21:31 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

BlackCat je napisao/la (Pogledaj post): › Ekipa...imam osijećaj da vi ne znate ništa drugo raditi,a kamoli razmišljati.Pročitajte Silviov komentar koji vam sve govori i s čijim se mišljenjem i ja slažem.Prisjetite se ,ako ste bili ovdje??? (većina vas) da je taj događaj prokomentiran tekstom i slikom u cijelom svijetu...mislim da bi vam to trebalo nešto značiti.Ne smetaju vas cajke,cece,dragane i ostali (namjerno pišem imena malim slovom jer nisu vrijedni mojeg poštovanja) što smo prisiljeni slušati sa svih strana (pojedinih trgovina,kafića i automobila) a smeta vas " simbolično " obilježavanje naše pobjede nad JNA i ostalima...

Veleuvaženi gospodin Kolobarić, inače glavni organizator i promotor postavljanja ovog spomen obilježja, će se možda naljutiti što si cecu i draganu napisao malim slovom, obzirom da dotični slovi za velikog ljubitelja cajki.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Defiant
Offline
Ukupno postova: 89
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.04.2011. 21:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silvio je napisao/la: ›
...ma čuj ne smeta njih takav spomenik, jer ako ga i postave takvog, bez brige njihova djeca ili unuci će skakati po njemu i igrati se ma što god to simboliziralo...ili njima smeta što nisu došli na njihova vrata: "kuc kuc, čujte manjinci mi bi postavili spomen za Osiječki otpor pa smo došli vas pitati kako smijemo...mi bi htjeli tenk i fiću ali čemo ipak vas pitati da nebi radili neku turkmenistan palanku i da nebi slučajno vas uvrijedili, pa što predlažete...što? spomen ploča!?...aha, ma može 30x30 cm sa deset tamnih slova na crnom limu...odličan izbor klap klap klap klap"...i neznam zašto takav spomenik, protivnici istog, nazivaju nekakvom kopijom komunističkih veličanja svojih pobjeda...HALLOOoO, pa spomenik je tu da se spominje tragedija, povijesni trenutak (tragični ili svečani), vjerski događaj, pronalazak lijeka za neku bolest, rođenje neke povijesne osobe, veličanstvena pobjeda golorukog puka nad teško naoružanim agresorom...kada po cijeloj Francuskoj zapadnoj obali (dan D), Rusiji (protuofenziva) ima tenkova, oklopnih vozila, avijona i cijelih topničkih baterija kao spomenci...i nitko se nebuni, čak postoje turistički izleti na ta spomen obilježja...

katafakingstrofa

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.04.2011. 22:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 Ja sam za neko modernije i fizički manje rješenje za spomenik. Ovako se stječe dojam da nas autor pokušava impresionirati veličinom, onako kako je to radila stara sovjetska škola (kako je to netko lijepo primijetio).
Uostalom ne bi bilo loše da i struka kaže koju riječ o cijelom slučaju.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.04.2011. 23:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Em su naguzili onaj "mordor" tamo sad bi još i ovo? A gdje? Hoće li srušiti ljepoticu?
Nije mi jasno zašto nije dovoljan samo fićo kao spomenik i kraj priče. Svi znaju što on simbolizira i u kakvom je događaju učestvovao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silvio
Offline
Ukupno postova: 54
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.04.2011. 23:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...naj bolje mjesto bi bilo prostor između podvožnjaka i autobusne stanice na Vukovarskoj za Donji grad...postaviti ga na nekih metar visine baš kao na prvoj slici...i što ga više zamišljam to mi je i draži...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tempus031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 234
Lokacija: In Da House
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.04.2011. 0:26 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

''Miki, šta je ovo, majke ti?''

Jednostavno ne mogu razumjeti ovaj mentalitet. Imamo ''radijatore'' koji su kao neka konceptualna umjetnost il tako nešto, šta god; imamo ''repera'' koji je po meni nadrealizam i ovaj prijedlog tenka i fiće kao čisti realizam.

Šta hoću reći? Sva 3 prijedloga su u velikoj većini popljuvana na ovom forumu od istih forumaša, a potpuno su koncepcijski različiti. osijek031.com smile Nije mi jasno...

_________________
Slavonijo 'ko te nije volio, ne zna što je izgubio!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marijuan
Offline
Ukupno postova: 302
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.04.2011. 6:40 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u pragu bijaše kao spomenik poginulim vojnicima crvene armije bijaše postavljen tenk. za vrijeme ružičaste revolucije nekakav zgubidan odlučio taj tenk obojiti u ružičasto pa tako ružičasti tenk postade spomenik demokratskoj revoluciji. zar nije jednostavnije postaviti crvenog fiću koji će pričati priču? pa ga registrirati kao brend i prodavati privjeske za ključeve.

_________________
"Ljudi koji se boje umiru svaki dan. Hrabri samo jedanput." Paolo Borselino
http://zbogompameti.bloger.hr/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.04.2011. 8:08 
Naslov:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam kvalificirana da raspravljam o spomenicima, meni bi simpatičniji na tu temu bio manji spomenik na kojem fićo gazi tenk, original mi se čini ipak preglomazan, ali... mislim da, što god u svom životu jedan fićo ili tenk mogu preživjeti, neće preživjeti naše osječke vandale, čijoj kreativnosti i mašti nema granica... zanima me kako će to izgledati kad naša mila osječka dječica, i skupljači starog željeza ogule i fiću i tenk, ostat će samo dva kosturčića...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: