Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Liječnici nemaju obrasce, organ će morati dati i oni koji to ne žele!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.12.2010. 19:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

studiozakvalitetuzivota je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Dakle zakon i dalje nije promijenjen i nije u skladu s Ustavom jer ne štiti Ljudsko dostojanstvo jer su Naši preminuli dijelovi Naših duša i oskrvljivanjem njihovih tijela krši se Naše pravo na Ljudsko dostojanstvo. Ili sam ja u zabludi jer smo mi još uvijek na razini životinja. Ispričavam se ako jesam, ali mislio sam da civilizacija ide prema naprijed a ne unazad.
http://www.24sata.hr/news/ustavni-sud-dopustio-da-se-uzmu-organi-bez-odobrenja-115077


Hm, pa ne vidim drugo nego da pokreneš inicijativu sličnu onoj koju je pokrenuo Vanja Horvat. Samo, mislim da ti, kao ni njemu, neće držat vodu ovi argumenti kakvi se nalaze u natpisima poput ovog u 24 sata jer su netočni - građani imaju pravo izbora i mogu odbit doniranje organa.

Po meni slijedeći podaci dobro pokazuju prednosti pasivnog pristanka:
http://www.dangoldstein.com/papers/DefaultsScience.pdf
- bitan je drugi graf koji pokazuje pristanke po različitim zemljama:
- zemlje sa zlatnim stupcima imaju propis da su donori samo oni koji iskažu da žele biti donori,
- zemlje s plavim stupcima imaju propis da su donori svi, a da oni koji ne žele biti donori se trebaju posebno oko toga izjasnit (propis kakav je sada u RH)

Visina stupca pokazuje broj donora - jasno je da kad ljudi moraju pristati da budu donori (zlatni stupci) samo manji postotak na to pristaje (njih do 30%). Kad moraju odbiti doniranje (plavi stupci) najniži postotak je 85%. Zemlje se razlikuju po razini informiranosti (npr. Nizozemska ima vjerojatno bolju promidžbu doniranja pa, i uz rigorozan zakon ima relativno visok postotak donora). Podaci u ovoj tablici odnose se na spremnost na doniranje, a ne na stvarni broj doniranih organa (tu su naravno frekvencije puno manje, ali i razlike među zemljama).

Jedan dio razlika u spremnosti na doniranje (graf sa zlatnim i plavim stupcima) smatram da treba pripisati kognitivnoj lijenosti - ljudi ne vole ulagati napor te će to učiniti ako im je do odluke stalo (npr. prije 2004 je bio drugačiji zakon, ako se ne varam i donorske kartice su ostaci iz tog vremena, iz osobnog iskustva znam da postoje od 2000. godine u RH). Stoga, kako Johnoson i Goldstein (2003) zaključuju, treba dobro odvagnuti za koje smjernice u postupanju se odlučiti - ukoliko je zakon ovakav kakav je sad na snazi u RH, netko tko nije dovoljno informiran ili mu se ne da potpisati odbijanje, će postati donor iako to ne želi. S druge strane, ukoliko osoba mora izjaviti da želi biti donor, bit će "izgubljeni" oni kojima se ne da otići potpisati. Možda bi najpravednije bilo da za svaku osobu nakon punoljetnosti liječnik opće prakse mora uzeti informaciju o tome - tj. da ništa nije propisano i da se svatko od nas mora izjasniti želi li ili ne želi biti donor.

Po zakonu čovjek nema pravo izbora da li će donirati organe jer je donor po zakonu, ali zato ima pravo izbora da ne donira što vjerovatno neće učiniti jer je neupućen. Većina građana nikada neće biti upućena u to, pa zbog toga čak i kad bi pojedinci koji su protiv doniranja saznali za to vjerovatno ne bi to potpisali jer se takve vijesti brzo šire jer bi od neupućene okoline doživljavali osudu te bi im bilo ugroženo dostojanstvo. Znači ovdje se radi o pravu živog čovjeka na njegovo dostojanstvo.
Ovaj prijedlog da svatko ima obvezu kod svog liječnika se izjasniti da li želi biti donor ili ne je odlična ideja. Na takav način ne bi bilo osude okoline jer bi to bilo "normalno". Tada se ne bi moglo desiti da netko nije upoznat sa zakonom, pa i ako promijeni svoje razmišljanje kroz život znat će da može otići kod liječnika i promijeniti svoju odluku.
I ne zaboravimo da nam se država pravi važna jer smo država koja izvozi najviše organa. Zašto npr. nismo prvi po izvozu hrane, namještaja, tehnike, teretnih i osobnih automobila i sl. Prvi smo samo po izvozu prirodnih dobara, stručnih ljudi i ljudskih organa, a isto tako i po uvozu otpada razvijenih zemalja, nekvalitetnih proizvoda koji ne zadovoljavaju u razvijenom svijetu i što je najviše apsurdno uvozu hrane.
I kad izvezemo te stručne ljude tj. kad ih otjeramo jer smetaju onima koji su potkradali ovo državu i potkradat će je dok ne pokradu i zadnju mrvicu u njoj, u državi nam ostaju samo ti debili koji potkradaju državu, podmićuju one koji donose zakone u njihovu korist.
Za sada je još dobro jer smo prvi po izvozu ljudskih organa, ali to vodi donošenju zakona za prodaju ljudi tj. ljudskih duša. A ako ne počnemo uvoditi reda i razuma u državu uskoro neće biti ni mrtvih ni živih Hrvata, već samo stoka sitnog zuba bez duše odnosno Ljudskog dostojanstva.


Zadnja promjena: francika; 29.12.2010. 19:52; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.12.2010. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Francika koji je tvoj problem? Kao da očekuješ da svi mi sada odjednom "progledamo" i prihvatimo tvoje mišljenje kao vlastito..neki se ne slažu s tobom, pa što sad?!
Sa svojim organima radi što te volja, tj nemoj ništa radit s njima, a mi ćemo već odlučiti što ćemo...
I ne moraš ponavljati istu stvar sto puta, nismo tupavi shvatili smo od prve što želiš reći...samo se ne slažemo!!

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.12.2010. 19:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nicoll je napisao/la (Pogledaj post): › Francika koji je tvoj problem? Kao da očekuješ da svi mi sada odjednom "progledamo" i prihvatimo tvoje mišljenje kao vlastito..neki se ne slažu s tobom, pa što sad?!
Sa svojim organima radi što te volja, tj nemoj ništa radit s njima, a mi ćemo već odlučiti što ćemo...
I ne moraš ponavljati istu stvar sto puta, nismo tupavi shvatili smo od prve što želiš reći...samo se ne slažemo!!

A gdje ti vidiš problem? Ja ne vidim nikakav problem u darivanju organa, čak to smatram i moralnim činom, ali imam protiv ovakvog zakona i iznosim svoje mišljenje o tome kao što i svi drugi ovdje iznose.
Ni ja ne želim gledati reklame na TV-u koje mi plaćamo iz državnog proračuna da idemo po donorsku karticu koja nam uopće ne treba pa opet te reklame idu kako bi ljude doveli u zabludu da već nisu donatori po zakonu.
Oprosti ako ti smeta moje mišljenje o tom zakonu, ali ako ti idem na živce nemoj više čitati ovu temu isto kao što ja prebacim program kad počnu te licemjerne reklame za donorske kartice. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.12.2010. 21:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Znači da je nečiji pokojnik dio njegove duše.
Jel sad kužiš?


Ne.

francika je napisao/la: ›
Ubuduće dobro pročitaj prije nego se "prosereš" opet. Wink


Izvini, Presvetli! Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.12.2010. 0:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za kog ti radiš?

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 7:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nicoll je napisao/la (Pogledaj post): › Za kog ti radiš?

Za sebe, za tebe, za susjede i za sve druge građane. Što ti je tu čudno?
Nisi valjda mislila da radim za neku stranku. Jel bi ti radila za maloumni SDP, egocentrični HDSSB, retardirani HSP, poltronski HNS, glupavi HSS ili neke desete. Ili možda misliš da radim za neku firmu ili zastupam neku veliku korporaciju. E da sigurno misliš da radim za odvetnike koji pljačkaju Hrvatski narod. Ponestalo im je posla sada pa sad se reklamiraju po bolnicama i trgovačkim centrima da ljudi tuže liječnike makar im je zakonom zabranjeno reklamiranje. Nažalost moram te razočarati, ali ti odvjetnici su najveće zlo našega društva, i dok su ljude razvlačili po sudovima godinama da im isisaju lovu, sada više nemaju što isisavati, a od ovih kriminalaca koji su im omogućavali da to rade jer su zakoni to omogućavali neće imati nikakve koristi, jer samo se "blesav" narod može pljačkati.
Eto ako ti misliš da ja radim za nekoga volio bi to čuti od tebe, "za koga ja radim?". Jedan logičan izbor bi bio da radim za odvjetnike, ali oni su dovoljno i sami pokvareni da im ne treba nikakva pomoć, a drugi da radim za neku stranku. Nikada mi se nije sviđala ni jedna stranka u Hrvatskoj, a ne znam ni da li će uskoro, budući da su u strankama samo bolesni pohlepni egocentrici. Sad za koju firmu bi ja mogao raditi, ne pada mi ništa na pamet.
Zašto je uobičajeno mišljenje u našoj državi da su svi ljudi potroni i pohlepni egocentrici nije mi baš jasno. Nadam se da sam uspio odgovoriti na tvoje pitanje za koga radim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.12.2010. 9:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
I ne zaboravimo da nam se država pravi važna jer smo država koja izvozi najviše organa.


Oprosti, ali ovo je najveca glupost koju sam cuo.

Organi se ne izvoze, nego doniraju. Kako mi doniramo nekom talijanu ... tako i organi skandinavaca stignu do nas.

Ali ovdje se digla takva hajka kao da pomahnitali kirurzi u trojkama obilaze kuce i otimaju organe zenama, djeci kucnim ljubimcima.

Potencijalnih donora je vrlo malo, i svaka preminula osoba nije i ne moze biti donor.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
studiozakvalitetuzivota je napisao/la (Pogledaj post): ›
Apropos napisa o reklamama farmaceutskih tvrtki - mislim da ukoliko se ovako nastavimo koristit raznima "blagodatima" farmacije uskoro nitko od nas neće imati nijedan organ koji je nakon smrti u takvom stanju da se može donirati.

Ni ne koristim ih, tj. zaobilazim sve tablete i sl. farmaceutske "blagodati". Wink

Ako me nešto baš jaaako boli, popijem Lupocet ili Neofen, ali jako rijetko. Ne volim se kljukati tabletama i lijekovima.


Ti si onda idealan donor!

Ja ne želim biti donor bez mog izričitog pristanka, pa da se spasim od eventualnih "dobročinitelja" početi ću koristiti farmaciju za svaku boljčicu i to u smjesi sa sangriom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 11:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
Ja ne želim biti donor bez mog izričitog pristanka


Nikakav problem - samo trebaš dati pristanak. Ispuniti tu karticu.

No ti zapravo ne želi biti donor. Točka. Nisi sigurna u što točno vjeruješ. Nisi sigurna da li će ti organi možda zatrebati i kada te zatrpaju zemljom, ili spale na visokoj temperaturi. Nije te posebno briga za one koji organe trebaju, što se može razumjeti (da se stvar može ograničiti na obitelj, ti bi razmislila).

Može li ta duša bez svih organa? Mogu li organi bez duše? Tko kamo ide, kada nastupi smrt? Hoće li nas dragi Bog, bez obje rožnice na oku, ili bubrega, jetre, ukoriti i poslati u Čistilište? Vrag će ga znati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
Ja ne želim biti donor bez mog izričitog pristanka


Nikakav problem - samo trebaš dati pristanak. Ispuniti tu karticu.

No ti zapravo ne želi biti donor. Točka. Nisi sigurna u što točno vjeruješ. Nisi sigurna da li će ti organi možda zatrebati i kada te zatrpaju zemljom, ili spale na visokoj temperaturi. Nije te posebno briga za one koji organe trebaju, što se može razumjeti (da se stvar može ograničiti na obitelj, ti bi razmislila).

Može li ta duša bez svih organa? Mogu li organi bez duše? Tko kamo ide, kada nastupi smrt? Hoće li nas dragi Bog, bez obje rožnice na oku, ili bubrega, jetre, ukoriti i poslati u Čistilište? Vrag će ga znati.


WRONG!!!

Nemoraš na taj jeftin način ismijavati neistomišljenike!
W.M. Felt je napisao/la: ›
Nisi sigurna da li će ti organi možda zatrebati i kada te zatrpaju zemljom,


Nisam naime sigurna da me živu neće oderati!
A ja ću ,npr, biti SAMO u komi pa će tam neki drmr kojem treba recka u životopisu ili na kontu reći da sa mrtva jer tako pokazuju fucking aparati. Ok možda ti aparati danas i pokazuju da sam mrtva, tj mozak mi je mrtav, ALI za par godina će netko dobiti nobela jer je otkrio bolji aparat koji bi pokazao da moj mozak baš i nije mrtav i da ja eto nekim čudom sve "doživljavam" SAMO nemogu prstom mrdnuti. To je moja dvojba!! nešto kao biti živ sahranjen. Ako ti to uopće možeš razumjeti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
PEGY je napisao/la: ›
Ja ne želim biti donor bez mog izričitog pristanka

Nikakav problem - samo trebaš dati pristanak. Ispuniti tu karticu.


Po zakonu si donor i ne moraš dati svoj pristanak da ti oduzmu organe, a to otvara mogućnost kriminalizacije doniranja organa. Organe uvijek dobivaju preko reda oni koji imaju više love, a ako nemaš love onda ti je to kao da igraš loto. Možeš dobiti organe ali najverovatnije nećeš biti na redu. Cijene organa na crnom tržištu se kreću od nekoliko desetaka do nekoliko stotina tisuća Eura, pa ti sad vidi. Pročitaj temu od početka pa će ti biti jasnije o čemu je riječ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
studiozakvalitetuzivota
Offline
Ukupno postova: 13
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo da malo ublažim tenzije, ova tema me podsjeća na Ubrzanje http://www.imdb.com/title/tt0479884/ i Ubrzanje 2: Visoki napon http://www.imdb.com/title/tt1121931/
(a i uvijek je dobar razlog za stavit link na Jasona Stathama i to još u ovako eksponirajućim uratcima Smile)

_________________
http://studiozakvalitetuzivota.blog.hr/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

studiozakvalitetuzivota je napisao/la (Pogledaj post): › evo da malo ublažim tenzije, ova tema me podsjeća na Ubrzanje http://www.imdb.com/title/tt0479884/ i Ubrzanje 2: Visoki napon http://www.imdb.com/title/tt1121931/
(a i uvijek je dobar razlog za stavit link na Jasona Stathama i to još u ovako eksponirajućim uratcima Smile)

Mislim da su bolji organi u "Brzina" http://www.imdb.com/title/tt0111257/ i "Brzina 2" http://www.imdb.com/title/tt0120179/. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to što se izdaju donorske kartice govori da uzimanje organa i ne ide tako lako kao što neki misle.
zašto tebe francika smeta to što Hrvati puno doniraju? misliš da se ne vodi evidencija o svemu tome i da se lako dokopati organa? vjerujem da sistem pravičnosti ni ovdje ne funkcionira kao ni u drugim sferama al to ne znači da je sistem loš.pitaj ljude koji su dobili organe iz inozemstva što misle o tome.
budi sretan da ti ne treba donor...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2010. 17:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la (Pogledaj post): › to što se izdaju donorske kartice govori da uzimanje organa i ne ide tako lako kao što neki misle.

Zašto ne bi išlo lako kad su svi donori po zakonu bez da imaju donorsku karticu, a zbog toga reklamiranje donorskih kartica nije u skladu sa zakonom.
morgan je napisao/la (Pogledaj post): › zašto tebe francika smeta to što Hrvati puno doniraju? misliš da se ne vodi evidencija o svemu tome i da se lako dokopati organa? vjerujem da sistem pravičnosti ni ovdje ne funkcionira kao ni u drugim sferama al to ne znači da je sistem loš.pitaj ljude koji su dobili organe iz inozemstva što misle o tome.
budi sretan da ti ne treba donor...

Ne smeta meni što Hrvati puno doniraju, nego mi smeta to što se ljude ne pita da li žele biti donori jer su po zakonu donori bez da su tražili donorsku karticu. A ako ne žele donirati zbog takvog zakona će biti osuđivani od okoline. Također takav zakon omogućava zaštitu kiminalaca u liječničkim krugovima koji na organima zarađuju stotine tisuća eura.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: