Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Liječnici nemaju obrasce, organ će morati dati i oni koji to ne žele!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65832
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 15:21 
Naslov:  Liječnici nemaju obrasce, organ će morati dati i oni koji to ne žele!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema zakonskim propisima, sve dok osoba ne potpiše izjavu da ne želi donirati svoje organe ili tkivo nakon smrti, potencijalni je donor. Izjave se potpisuju u ordinacijama opće medicine, no zanimljivo je što većina osječkih ordinacija izjave uopće ni nema, a izjava potpisana na bilo kojem drugome mjestu, nije pravovaljana!

- Nikakve izjave ja u ordinaciji nisam dobila, čak su i liječnici slabo informirani o svemu tome. Da mi sad netko dođe i kaže da bi dao izjavu, ja je doslovce nemam gdje zapisati. Može se, primjerice, zapisati u zdravstveni karton, no to nije dovoljno, odnosno to nema nikakvo značenje - upozorava dr. Karolina Mikić.

Ni dr. Jadranka Frohlich u svojoj ordinaciji nema izjave o nepoklanjanju organa, a ona kaže da nitko od pacijenata do sada to nije niti zatražio. Da joj sad netko dođe i kaže da ne dozvoljava eksplantaciju svojih organa, izjavu bi kao opasku stavila u računalni karton i to je sve. U ordinaciji dr. Stanislava Bulata postoje obrasci i kaže da je do sada izjavu potpisao samo jedan pacijent. Dr. Bulat smatra da dokle god domovi zdravlja ne budu umreženi s bolnicama, zavodima za javno zdravstvo i sličnim ustanovama ti podaci nisu vjerodostojni.

- Problem je u tome što ne postoje nikakvi plakati koji bi ljude informirali o mogućnosti izjave. Imam obrasce, ali ih nikada do sada nitko od mojih pacijenata nije tražio. U slučaju da to napravi ja ih šaljem u Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, no ukoliko sve ordinacije nisu dobile obrasce, nastaje problem. Inače, vjerujem da se ljudi srame potpisati takvu izjavu tako da bi još koja kampanja bila dobrodošla - zaključila je dr. Darja Nelken-Bestvina.

Donorske kartice

Za razliku od obrazaca, donorske kartice ima svaka od ordinacija opće medicine. Kod dr. Milkić nekoliko se mladih zainteresiralo o tome, no ona im nije željela dati donorske kartice bez pristanka roditelja. A kada je riječ o starijim pacijentima, kaže ona, gotovo nitko ne želi biti darivatelj organa nakon smrti.

- Mi pacijentima ne pričamo ni o izjavama ni o karticama, jer to uz sav posao koji imamo, ne stignemo. Osobno kod mene ima kartica, ali rijetko ih uzimaju - kaže dr. Nelken-Bestvina. Za donorske pacijenti se jako rijetko raspituju i u ambulanti dr. Stanislava Bulata.

Tekst : M.Mihelić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 23.12.2010. 16:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prestrašno...

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Strasnije od ovoga su jedino oni koji odbijaju donirati vlastite organe. Zapravo, postoje jos gori od njih - oni koji su im isprali mozak.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pennywiser
Offline
Ukupno postova: 73
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 18:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad krepam ko da će mi i biti bitno...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 23.12.2010. 19:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Strasnije od ovoga su jedino oni koji odbijaju donirati vlastite organe. Zapravo, postoje jos gori od njih - oni koji su im isprali mozak.


zašto je to strašnije? strašnije je ne imati pravo izbora.

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 20:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uma je napisao/la: ›
Leteci mungos je napisao/la: ›
Strasnije od ovoga su jedino oni koji odbijaju donirati vlastite organe. Zapravo, postoje jos gori od njih - oni koji su im isprali mozak.


zašto je to strašnije? strašnije je ne imati pravo izbora.

baš ti je onda bitno imaš li izbora ili ne, imaš li sve organe ili ne...koji je tvoj razlog da ne budeš donor?

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.12.2010. 20:10 
Naslov:  Re: Liječnici nemaju obrasce, organ će morati dati i oni koji to ne žele!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da i mene to zanima, što može biti nečiji razlog NEdarivanja organa? Question

Ja se ne mogu sjetiti niti jednog pametnog.... Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 23.12.2010. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ko kaže da ja ne želim darivat organe? samo kažem da ljudi trebaju imati pravo izbora. a koji je razlog da nemjau pravo izbora?

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 22:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nicoll je napisao/la: ›
Da i mene to zanima, što može biti nečiji razlog NEdarivanja organa? Question

Ja se ne mogu sjetiti niti jednog pametnog.... Rolling Eyes

Pa naprimjer zato što su cijene organa na crnom tržištu od nekoliko desetaka do nekoliko stotina tisuća eura. Zašto misliš da pohlepni ljudi ne bi bili spremni na tako nešto, a takvih ljudi ima i među liječnicima.
Jel stvarno misliš da su svi ljudi razumni kao ti ili misliš da bi trebali biti. Znaš li ti koliko nerazumnih ljudi ima u Vrapču, a nekoliko stotina puta više ih ima na slobodi prikrivenih jer su odlični manipulatori.
Jel znaš za onu pravničku poslovicu da je bolje sto krivih osloboditi nego jednog nevinog osuditi. Šta ako jedan život se namjerno uništi zbog nečije zarade. Putevi kriminala su nevidljivi poštenom čovjeku, a žrtvama nitko ne vjeruje zbog medijske manipulacije. Iz istog razloga se ni vještice ne spaljuju više.

Na nekoliko organa netko može zaraditi milijune eura.

Jel znaš da je Hrvatska prva u svijetu po izvozu organa, barem se tako hvale po medijima oni koji u tome sudjeluju. Zašto nismo prvi u proizvodnji bilo čega drugoga. Jel se zato Hrvate ne treba tražiti dozvola da im se oduzmu organi.
Na taj način, gdje se Hrvati ne moraju pitati da li su za doniranje svojih organa, otvorena su vrata švercerima organa jer ukoliko prouzrokuju nečiju smrt zakonski su zaštićeni.
Ti šverceri ljudskim organima potiču svoje kolege da se preko medija reklamiraju donorske kartice koje uopće nisu potrebne i time se zavaraju građani jer bi mislili da se moraju izjasniti za doniranje a zapravo ne moraju.

I sad zamisli slučaj da ti se ne daj Bože nešto desi i da naletiš na nekoga tko odlučuje o tvom životu, a on je slučajno švercer ljudskim organima. Što misliš da li će tebi spašavati život ili će se potruditi da osigura tvoje organe svom klijentu.
Jel ti misliš da se o svemu vodi evidencija i da se papiri o nelegalnim transplantacijama ne mogu zagubiti. Jel ti misliš da predsjednik vlade ili države ne bi primao mito za lobiranje svojih klijenata kako bi postao milijunaš a pri tom uništio državu na čijem je čelu. Misliš li da bi takav imao grižnju savjesti nakon toga. Ne bi imao. Takvi ljudi nemaju razuma. Zašto onda ne bi postojali i liječnici bez razuma. Ja ih znam hrpu.

I da, još samo da znaš ako bi tebi zatrebao bubreg ja bi ti ga dao, ali ne želim biti dobrovoljni darivatelj organa jer mi nitko nije rekao da to već jesam i bez donorske kartice.

Ja sam jedan od nas možda pet u Osijeku koji su potpisali da ne žele donirati organe i tkiva nakon smrti, a Vi slobodno i dalje gledajte reklame na TV-u da Vam treba donorska kartica da bi bili darivatelj organa.

Svi smo mi nastali iz praha i u prah ćemo se pretvoriti. Čemu se petljati u ljudske sudbine kad nas sve to čeka i zbog čega poticati pohlepu kod ljudi.
Zbog pohlepe ni ne možete razumjeti razlog da se zakonom odredi da donori mogu biti samo oni koji se izjasne da to žele biti.
Zbog pohlepe se s Vama može lako manipulirati.


Zadnja promjena: francika; 23.12.2010. 22:49; ukupno mijenjano 7 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 22:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trebali bi to malo srediti......
mislim...ja sam za doniranje jer smatram da je šteta ne pomoći....ipak se doniranjem spašavaju životi....
i koliko je samo ljudi koji čekaju novu priliku za život....
ali nekako je glupo raditi eksplantaciju bez pitanja......rodbine ili koga već...
svakakvih nas ima i oni koji ne žele dati zasigurno imaju neke svoje razloge-drugima shvatljive ili neshvatljive.....

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sir William
Offline
Ukupno postova: 360
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.12.2010. 22:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ako ja npr želim da neki moji određeni organi budu darovani nekoj određenoj osobi, kojoj u tom trenutku možda i nisu zdravstveno neophodni, ima li kakva procedura za to?

_________________
Sir William
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.12.2010. 22:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zakonska regulativa je jasna. Svi koji se izricito nisu izjasnili da NE zele biti donori organa ... su donori.

Medjutim ... i bez tih obrazaca ... nikada nikome nisu uzeli organe a da prije toga nisu dobili odobrednje rodbine.

Tako da 'paranoja' da ce vam netko uzeti ograne (i mozda nekome spasiti zivot) ... radi toga sto lijecnici nemaju 'obrasce' ... je kretenoidna novinarska glupost na kakve smo navikli.

Ja bih ipak savjetovao svima da kod svog lijecnika uzmu donorsku karticu i obavijeste svoju obitelj o toj svojoj zelji. Na 'onom' svijetu im nista od toga nece trebati, a nekome ce spasiti zivot.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 22:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
Zakonska regulativa je jasna. Svi koji se izricito nisu izjasnili da NE zele biti donori organa ... su donori.

Medjutim ... i bez tih obrazaca ... nikada nikome nisu uzeli organe a da prije toga nisu dobili odobrednje rodbine.

Tako da 'paranoja' da ce vam netko uzeti ograne (i mozda nekome spasiti zivot) ... radi toga sto lijecnici nemaju 'obrasce' ... je kretenoidna novinarska glupost na kakve smo navikli.

Ja bih ipak savjetovao svima da kod svog lijecnika uzmu donorsku karticu i obavijeste svoju obitelj o toj svojoj zelji. Na 'onom' svijetu im nista od toga nece trebati, a nekome ce spasiti zivot.

To što si ti rekao je kretenoidna glupost, zato jer ti uopće ne treba donorska kartica osim da se praviš važan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.12.2010. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gle francika, ima logike u tome što ti govoriš..ali ako će se ljudi odricati prilike da pomognu nekom iz čistog straha da netko to ne bi zloupotr...čemu to vodi...
ako ipak umrem u nekoj prometnoj koju mi nije nikakva urotnička organopreprodavačka mafija smjestila, i ja ne želim dati svoje organe zbog sumnji u funkcioniranje tog sistema, te tako ubijem još 5 ljudi..
Ja sam do nedavno mislila da si samo karticom dobrovoljni donor a onda sam saznala da su svi potencijalni donori...ok, čudno je da je to obavezno..
A mene je zanimalo zašto netko ne bi dao organe ako ima priliku za to, a recimo da su uvj idealni, bez ovih kriminalnih zavrzlama...
možda nekakvi vjerski razlozi ili tako nešto? stvarno me to zanima...

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.12.2010. 23:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nicoll je napisao/la: ›
Gle francika, ima logike u tome što ti govoriš..ali ako će se ljudi odricati prilike da pomognu nekom iz čistog straha da netko to ne bi zloupotr...čemu to vodi...
ako ipak umrem u nekoj prometnoj koju mi nije nikakva urotnička organopreprodavačka mafija smjestila, i ja ne želim dati svoje organe zbog sumnji u funkcioniranje tog sistema, te tako ubijem još 5 ljudi..
Ja sam do nedavno mislila da si samo karticom dobrovoljni donor a onda sam saznala da su svi potencijalni donori...ok, čudno je da je to obavezno..
A mene je zanimalo zašto netko ne bi dao organe ako ima priliku za to, a recimo da su uvj idealni, bez ovih kriminalnih zavrzlama...
možda nekakvi vjerski razlozi ili tako nešto? stvarno me to zanima...

Već sam rekao. Postoji mogućnost da se ljudima u nesreći namjerno ne pomaže radi daljnje enormne zarade bezrazumnih ljudi u zdravstvu. Na taj način se ugrožavaju mnogi životi, pa je pitanje da li se na taj način nekom pomaže ili nekom odmaže.
Presađivanje organa je usko povezano sa ljudskom pohlepom za novcem i ljudskom pohlepom za životom. Ne treba se miješati u to. Što misliš koliko organa završi u Etiopiji. Vjerovatno su oni samo donori kao i Hrvati. Sve ostalo je blamaža i manipulacija.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: