Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2011. 0:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Maniche napisa: "...samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.."

Teza koja se ponavlja i ponavlja, a daleko je od istine.

Hajde, objasni nam, o kojim se to ratovima radi i koliko ljudi je ubijeno. A onda pogledaj u kojim ratovima je stradalo najviše ljudi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lik444
Offline
Ukupno postova: 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.02.2011. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Religija je nastala iz ljudske potrebe za objašnjavanjem smrti i svijeta oko sebe dakle iz neznanja. Danas kad se već može reć da čovjek više ne živi u neznanju religija postaje beskorisna stvar prošlosti koja će imati sve manji i manji utjecaj u budućnosti. Dobar čovjek je dobar čovjek bez obzira jel religiozan ili ne, ali što mi se ne sviđa kod mnogo vjernika je zatucanost. tj. od malena su učeni nečemu i bez razmišljanja odbacuju sve drugo. Mislim da bi svaki čovjek trebao razmišljati malo šire a ne biti ograničen kao što je dosta vjernika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.02.2011. 17:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lik444 je napisao/la (Pogledaj post): › Danas kad se već može reć da čovjek više ne živi u neznanju religija postaje beskorisna stvar prošlosti koja će imati sve manji i manji utjecaj u budućnosti.
Prijatelju moj, danas čovjek živi u večoj zabludi nego prije, iz razloga što prije nije imao pojma pa je znao da nezna. A danas misli da zna, a zapravo nema pojma.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lik444
Offline
Ukupno postova: 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.02.2011. 18:45 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Možda sam se i ja malo neprecizno izrazio... mislio sam na to da ljudi danas raspolažu nekim znanjima iz područja prirodnih znanosti, evolucije , postanka svijeta , prirodnih pojava itd...koje religije objašnjavaju pričama za koji smatram da bi "moderan" čovjek trebao jako dobro i objektivno proučiti prije nego počne vjerovati u tak šta a ne da mu se od malena puni glava time. Slažem se da je čovjek u večoj zabludi nego ikad ali i tako mislim da religija čini dobar dio te zablude.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.02.2011. 20:44 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lik444 je napisao/la (Pogledaj post): › Slažem se da je čovjek u večoj zabludi nego ikad ali i tako mislim da religija čini dobar dio te zablude.
Največa zabluda je to kada čovjek optužuje Boga za nedjela nekog drugog čovjeka... Pa se iz toga izvlači da religija kao takva "nevalja" no nije tako....

Zvučat će glupo ali evo našao sam na fejsu jedan dobar razgovor profesor - učenik:

"Sveucilisni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje: Je li Bog stvorio sve sto postoji? Jedan student mu je smjelo odgovorio: Da, Bog je stvorio sve sto postoji! Bog je sve stvorio? upita profesor jos jednom. Da, profesore odgovori student. Profesor ce potom: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Buduci da zlo postoji a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto radimo, onda je i Bog zao! Student je ostao sutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je jos jednom dokazao da je vjera zapravo mit. Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nesto pitati. Naravno odgovori profesor. Student ustane i rece: Profesore, postoji li hladnoca? Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno? Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje. Mladic je odgovorio: Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili prenosi energiju, a toplina je ono sto cini da tijelo ima ili prenosi energiju. Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opisemo kako se osjecamo ako nemamo toplinu. Student nastavi s pitanjem: Profesore, postoji li tama? Profesor odgovori: Naravno da postoji. Student ce na to: Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo mozemo proucavati, ali tamu ne. Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne mozemo mjeriti tamu. Najobicnija zraka svjetla moze prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju. Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Mjerite kolicinu prisutnog svjetla. Nije li ovo tocno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sto se dogadja kada nema svjetla. Na kraju, mladic upita: Profesore, postoji li zlo? Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primjerima covjekove necovjecnosti prema drugim ljudima… u zlocinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo. Na to ce student: Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi. Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje bas kao sto postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog sto se dogodi kada u covjekovom srcu nije nazocna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogadja kada nema svjetla. Profesor je sjeo. Mladic se zvao Albert Einstein"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.02.2011. 13:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehehe
sory lega, al ovo ti je priča za malu djecu

jer, kad već se spominje sijedi čiča, sjetim se njegove teorije relativnosti.
Ako je primjenim sve može imati obrnuto tumačenje Very Happy

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.02.2011. 14:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › hehehe
sory lega, al ovo ti je priča za malu djecu
Onda si je trebao shvatit! Very Happy
PS: Kad več kažeš sorry, mogu samo reči oprošteno ti je. Wink
beziljy je napisao/la: ›
Ako je primjenim sve može imati obrnuto tumačenje Very Happy
Svaku stvar koju nepoznaješ, kada primjenjuješ možeš dobiti čudnovate rezultate, koje nisi očekivao. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.02.2011. 15:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

islam nikad nece izumrijeti jer su toliko zadrti i drze se svoje vjere i misle da ce u raj i dobiti svoje djevice ako se raznesu....
izumrijet ce krscanstvo tj katolicanstvo jer katolici najmanje drze do svoje vjere...bar po onome sto ja poznam...od svih silnih katolika znam jednog covjeka koji zivi po 10 bozjih zapovjedi

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 13:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › hehehe
sory lega, al ovo ti je priča za malu djecu
Onda si je trebao shvatit! Very Happy

shvatio, al ne onako kako bi ti htio da shvatim Wink

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
beziljy je napisao/la: ›
Ako je primjenim sve može imati obrnuto tumačenje Very Happy
Svaku stvar koju nepoznaješ, kada primjenjuješ možeš dobiti čudnovate rezultate, koje nisi očekivao. Very Happy


vidim Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nemosvjerovat
Offline
Ukupno postova: 161
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 13:49 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehe zanimljiva priča.
Šteta što se nikada nije dogodila(zvuči poznato?), barem ne u režiji Einsteina.
Jeftin pokušaj da se takvog čovjeka stavi u kontekst s bogom i religijom.
Albert Einstein je bio židov po rođenju, ali Ateist.
Hej, ipak pričamo o možda najvećem umu koji je hodao planetom Smile
Poznata je njegova izjava da je bog produkt ljudske slabosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2011. 16:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rockeros je napisao/la: ›
islam nikad nece izumrijeti
izumrijet ce krscanstvo

bogme te povijest debelo demantira po pitanju kršćanstva....niti jedna vjera neće izumrijeti sve dok ima ljudi koji nisu spremni dokučiti svijet bez pomoći vjere.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2011. 18:39 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): › hehe zanimljiva priča.
Šteta što se nikada nije dogodila(zvuči poznato?), barem ne u režiji Einsteina.
Jeftin pokušaj da se takvog čovjeka stavi u kontekst s bogom i religijom.
Albert Einstein je bio židov po rođenju, ali Ateist.
Hej, ipak pričamo o možda najvećem umu koji je hodao planetom Smile
Poznata je njegova izjava da je bog produkt ljudske slabosti.

Neznam iskreno, ja sam je tekst našao ovakav kakav stoji.
No kad gledam tekst kao takav nije nimalo lošiji. (koliko god to nekomu smetalo) Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2011. 18:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la (Pogledaj post): ›
rockeros je napisao/la: ›
islam nikad nece izumrijeti
izumrijet ce krscanstvo

bogme te povijest debelo demantira po pitanju kršćanstva....niti jedna vjera neće izumrijeti sve dok ima ljudi koji nisu spremni dokučiti svijet bez pomoći vjere.

Hoćeš reči, ti si ga dokučio? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.03.2011. 17:22 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KittyCatIvy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.04.2011. 17:04 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Ne vjeruj u nešto samo zato što netko drugi u to vjeruje. Vjeruj samo u ono što ti sam testiraš i procjeniš da je istinito."

Ne-testirana slijepa vjera u nešto (Boga) i to na točno određeni način (religija) je po meni lišiti samog sebe iznimne prilike da živiš kao slobodno i promišljeno ljudsko biće. No..

Ako je to ono što te na kraju dana čini dobrim čovjekom, ako je to taj najbolji dio tebe koji će utjecati na to da kroz život hodaš kao netko kome je stalo, kao netko tko neće počiniti zlo, pa makar više stoga jer je to grijeh, a ne stoga jer osjećaš u sebi da to nije pravično, onda ću poštovati taj dio tebe jer on ima neki smisao. Samo očekujem od druge strane da poštuje mene i moju slobodu odabrati živjeti pravično, zato što ja smatram da to jest tako, a ne zato što je tako netko drugi rekao, propisao, urezao na kamen.

Holy shit. Cool



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: