Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.09.2010. 17:20 
Naslov:  Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako izuzmemo socijalni status ljudi, razni narodi i narodnosti se bitno ne razlikuju ni po čemu drugome, osim po svojoj vjerskoj pripadnosti . A baš ta različitost vjera, često stvara velike antagonizme među ljudima. Ponekad (imamo xy primjera u povijesti) čak tolike da se međusobno ubijaju zbog toga. To prokletstvo prati ljudski rod od kako postoji, točnije, od kako su ga religije podijelile.
Koliko je religija utjecala na podjele među ljudima, i kako bi svijet izgledao da nema religije?

Sa druge strane imamo deset Božjih zapovijedi, univerzalnu moralnu vertikalu za svako ljudsko biće.
Sve one koji ne vjeruju u boga, molim da zanemare prve tri zapovijedi, koje se odnose isključivo na „odnos“ između vjernika i boga. Ne bi li nam život bio puno kvalitetniji kad bi svi živjeli po ovih 10 (7) Božjih zapovjedi?


10 zapovijedi – objavljeni Božji zakon

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
5. Ne ubij!
6. Ne sagriješi bludno!
7. Ne ukradi!
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

Bilo bi lijepo da se svi koji budu komentirali ovu temu, ovog puta suzdrže od vrijeđanja drugih sudionika foruma. Unaprijed hvala!

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.09.2010. 18:04 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvi Very Happy


Više je no poznato da su prva vjerovanja nastala iz neznanja, tj kad ljudi nebi mogli nešto objasniti u prirodi povezivali bi to s nečim "nadprirodnim".

Poslije je to preraslo u religiju, tj način života.
Kako nisu svi ljudi isti, svako područje planete je imalo nešto sebi svojstveno. Kako sam pročitao dosta vjerskih kjniga donosim zaključak da je u samoj srži sve jedno te isto, s razlikama u nijasama prilagođena razvijanju intelekta i prirodnih obilježlja (ovdje isključujem sekte i ostale)

Što se tiče vjerskih ratova, dolazim do zaključka da smo stvarno tabula rasa, i da čovjeka možeš dresirat kako hoćeš, ako kreneš od malih nogu Wink

Evo to je to za početak, pa čemo vidjet kao će tema krenit.

Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.

EDIT:
i da držim se u globalu 9 zapovjedi koji se nabrojao, osim br 2


Zadnja promjena: beziljy; 29.09.2010. 18:06; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.09.2010. 18:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

na mene utjecali mama i tata, teta u vrticu, ucitejica u skoli, profesori, Rolling Stonesi, Coca Cola i Teen..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.09.2010. 18:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beziljy je napisao/la: ›
Prvi Very Happy


Više je no poznato da su prva vjerovanja nastala iz neznanja, tj kad ljudi nebi mogli nešto objasniti u prirodi povezivali bi to s nečim "nadprirodnim".

Poslije je to preraslo u religiju, tj način života.
Kako nisu svi ljudi isti, svako područje planete je imalo nešto sebi svojstveno. Kako sam pročitao dosta vjerskih kjniga donosim zaključak da je u samoj srži sve jedno te isto, s razlikama u nijasama prilagođena razvijanju intelekta i prirodnih obilježlja (ovdje isključujem sekte i ostale)

Što se tiče vjerskih ratova, dolazim do zaključka da smo stvarno tabula rasa, i da čovjeka možeš dresirat kako hoćeš, ako kreneš od malih nogu Wink

Evo to je to za početak, pa čemo vidjet kao će tema krenit.

Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.

EDIT:
i da držim se u globalu 9 zapovjedi koji se nabrojao, osim br 2

Narod bez religije spada u zoologiju. To je nečija izjava koju sam ja zapamtio, i vrlo često o njoj razmišljao, a definitivno je materijal za razmišljanje. Ja sam manje-više neki katolik, i pokušavam i živjeti po načelima te vjere, iako se sa nekima ne slažem. Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost. Mnoge vrste su izumrle baš zbog nemogućnosti prilagodbe, i bojim se da će i vjera kao takva prije ili poslije, izumrijeti baš zbog toga što se mijenja malo ili ništa.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.09.2010. 19:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
Sa druge strane imamo deset Božjih zapovijedi, univerzalnu moralnu vertikalu za svako ljudsko biće.
Sve one koji ne vjeruju u boga, molim da zanemare prve tri zapovijedi, koje se odnose isključivo na „odnos“ između vjernika i boga. Ne bi li nam život bio puno kvalitetniji kad bi svi živjeli po ovih 10 (7) Božjih zapovjedi?
Apsolutno se slažem.
beziljy je napisao/la: › Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.
Također otvoreno i lijepo napisano, takav stav totalno poštujem. (uzevši u obzir prethodno napisano u istom postu).
simo031 je napisao/la: › Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost.
Ovdje se slažem, ali opet moram napisati jedan veliki ALI:
Glede promjene stvari u KC ona se kao takva više treba prilagoditi današnjem vremenu stoji. ALI opet tu se događa to da onda jedan prosječan čovjek bih htio to da cijelu vjeru mjenja prema svom određenom stavu koji može biti i krivi, odnosno ima stvari za koje ljudi inzistiraju da ih treba mjenjat, a zapravo netreba. Zbog toga što svoj stil života nemogu uklopit u vjeru, a opet htjeli bi biti i playboyi i katolici. Very Happy
Ali opet postoje stvari koje bi se i trebale mjenjat, ali više u Crkvi kao takvoj, nego u samoj Religiji ako smo kod Kršćanstva (pričam o katoličkom segmentu).

Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.09.2010. 20:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Sa druge strane imamo deset Božjih zapovijedi, univerzalnu moralnu vertikalu za svako ljudsko biće.
Sve one koji ne vjeruju u boga, molim da zanemare prve tri zapovijedi, koje se odnose isključivo na „odnos“ između vjernika i boga. Ne bi li nam život bio puno kvalitetniji kad bi svi živjeli po ovih 10 (7) Božjih zapovjedi?
Apsolutno se slažem.
beziljy je napisao/la: › Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.
Također otvoreno i lijepo napisano, takav stav totalno poštujem. (uzevši u obzir prethodno napisano u istom postu).
simo031 je napisao/la: › Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost.
Ovdje se slažem, ali opet moram napisati jedan veliki ALI:
Glede promjene stvari u KC ona se kao takva više treba prilagoditi današnjem vremenu stoji. ALI opet tu se događa to da onda jedan prosječan čovjek bih htio to da cijelu vjeru mjenja prema svom određenom stavu koji može biti i krivi, odnosno ima stvari za koje ljudi inzistiraju da ih treba mjenjat, a zapravo netreba. Zbog toga što svoj stil života nemogu uklopit u vjeru, a opet htjeli bi biti i playboyi i katolici. Very Happy
Ali opet postoje stvari koje bi se i trebale mjenjat, ali više u Crkvi kao takvoj, nego u samoj Religiji ako smo kod Kršćanstva (pričam o katoličkom segmentu).

Lijep pozdrav.

Da, prvenstveno sam mislio na promjene kod crkve i crkvene zajednice, međutim nisam se najbolje izrazio.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punk urac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 233
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 1:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Religija je nastala kao reakcija čovjeka na strah od smrti, kažu neki, najsnažniji strah u ljudima. Kasnije se, kako se društvo razvijalo, razvijala zajedno s njim. Kako to i obično biva, na jedno pitanje se nudi mnogo odgovora. Koliko se ljudi zadovolji odgovorom, kakav je da je, krivi ili ne, to ostaje upitno. Što se mene tiče, držim se Marxa – religija kao opijum za narod. Svoje odgovore o nadnaravnom pronalazim u nekim drugim knjigama Wink

_________________
wish you were beer.. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mengeskas
Offline
Ukupno postova: 99
Lokacija: Eszek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.09.2010. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
HIHIHIHIHI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost. Mnoge vrste su izumrle baš zbog nemogućnosti prilagodbe, i bojim se da će i vjera kao takva prije ili poslije, izumrijeti baš zbog toga što se mijenja malo ili ništa.


izumrijeti će zato što ima svoj vijek trajanja.

Religija je nastala iz nekoliko razloga:
1.objasniti čovjeku u to vrijeme, neobjašnjivo.
-ljudi su prije mislili kako su munje i gromovi božji gnjev..jedan od primjera.
2.dati mu smisao postojanja
-kao inteligentna bića, počeli smo istraživati svoju svrhu postojanja
3.Savršeno motivacijsko oružje.
Robovi, ratnici..samo im reci kako ih poslije života čeka to i to.

Religija umire propocionalno sa tehnološkim razvojem i intelektualnim progresom čovječanstva.
što više znamo o sebi i stvarima oko nas, to nam manje treba religija.
Nije slučajno da je crkva kroz povijest svim silama kočila razvoj čovječanstva.

U jednom trenutku religije će umrijeti, to je prirodan proces koji ništa ne može zaustaviti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

punk urac je napisao/la (Pogledaj post): › držim se Marxa – religija kao opijum za narod. odgovore o nadnaravnom pronalazim u nekim drugim knjigama Wink


Ovo je apsolutno sve što se treba reći na ovu temu.

maniche je napisao/la (Pogledaj post): › Nije slučajno da je crkva kroz povijest svim silama kočila razvoj čovječanstva.U jednom trenutku religije će umrijeti, to je prirodan proces koji ništa ne može zaustaviti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.09.2010. 15:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iz gore navedenih postova dobivam zaključak slijedeći:
1) Svi oni koji se prozivaju ateistima po defaultu bolje poznaju stvari po pitanju religije od onih koji se nazivaju teistima.

2) Religija kao takva bez obzira što ona propovjedla (sarkazam - pogotovo ako se dotaknemo novog zavjeta i pričamo o vremenu Isusova života) je zapravo stvorena samo kako bi ljudi ili određene grupacije ljudi imale opravdanja za svoje nelogične po defaultu zle postupke (kada govorimo o ratovima, izrabljivanju i sl.)

Bez uvrede, meni ovo ne drži vodu, al' i malo.
sorry Very Happy

Ne ulazeči u to da su određene grupacije u određeno vrijeme vršile manipulacije na osnovu religije, ali da je za to kriva religija?! NE.
Čovjek i treba biti obrazovan da bi shvaćao neke stvari, te da njime ljudi nebi manipulirali na takav način, pošto on kao takav obrazovan razumije kako religija kao takva ne poziva na nehumane stvari kako su neki drugi to htjeli prikazati .
Wink

Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 16:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Iz gore navedenih postova dobivam zaključak slijedeći:
1) Svi oni koji se prozivaju ateistima po defaultu bolje poznaju stvari po pitanju religije od onih koji se nazivaju teistima.

Kad već spominješ:
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html
Wink

Citat: ›
Bez uvrede, meni ovo ne drži vodu, al' i malo.
sorry Very Happy


Pa više ne drži,o tome ja i pričam Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.09.2010. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Iz gore navedenih postova dobivam zaključak slijedeći:
1) Svi oni koji se prozivaju ateistima po defaultu bolje poznaju stvari po pitanju religije od onih koji se nazivaju teistima.

Kad već spominješ:
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html
Wink
Pogledaj gore podebljao sam ovo SVI, koje sam namjerno napisao, jer sam znao kako će kasnije biti ljudi koji će se pozivati na ispravnost svog stajališta samo zato što su oni ateisti, a istraživanje kaže "da oni bolje znaju"

Ok, ajmo ovako...
Istraživanje koje je dato na gore navedenom tportalu kaže kako je ono provedeno nad amerikancima. Znači bez obzira što je ono provedeno nad amerikancima svi ateisti znaju bolje o religiji od teista.

E sada ono:
maniche je napisao/la: ›
3.Savršeno motivacijsko oružje.
Robovi, ratnici..samo im reci kako ih poslije života čeka to i to.
Znači ovako religija je napravljena kao oružje za slijedeće što si gore naveo, a ona to i je pošto se iz nje jasno može iščitati kako ona sama to propagira?!

Pa onda ovo:
simo031 je napisao/la: ›
10 zapovijedi – objavljeni Božji zakon

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
5. Ne ubij!
6. Ne sagriješi bludno!
7. Ne ukradi!
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

Pa onda ovo:
maniche je napisao/la: ›
Kad već spominješ:
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html
Wink

Dakle, ove tri stavke pokazuju jasnu kontradikciju.
Zato ću citirati tebe(sebe):
maniche je napisao/la: › Pa više ne drži,o tome ja i pričam Very Happy

Wink

Ja nekažem da ne postoji ateista koji zna o mojoj religiji (na moju sramotu) 10 puta više od mene.
Sada ću još jednom citirati svoj malo raniji post:
mali_ivica je napisao/la: › Ne ulazeči u to da su određene grupacije u određeno vrijeme vršile manipulacije na osnovu religije, ali da je za to kriva religija?! NE.
Čovjek i treba biti obrazovan da bi shvaćao neke stvari, te da njime ljudi nebi manipulirali na takav način, pošto on kao takav obrazovan razumije kako religija kao takva ne poziva na nehumane stvari kako su neki drugi to htjeli prikazati .
Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 18:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao što kaže to istraživanje nad amerima, zato što znam, zato i ne vjerujem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 18:55 
Naslov:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ivice, kontradikcije i nelogičnosti su sastavni dio religije, ne treba se oko toga previše uzrujavati Smile

10 zapovijedi lijepo zvuče, samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.
Također mi nije jasno zašto jahve u SZ-u poziva na etnička čiščenja, ubojstva, paranje trbuha trudnim ženama i sl.

A posebno mi je fantastično kad svečenih dođe i blagoslovi vojnike prije odlaska u rat.
podrška sa samog vrha!

Znam znam, reći ćeš "to nije vjera,to je manipuliranje vjerom bla bla"..
pa je, to joj je i zadaća.manipulacija, strah... Wink

A što se istraživanja tiče, neka su to ameri..ali i moje osobno iskustvo govori isto...što više o religiji znaš,to si manje vjernik..jer jednostavno vidiš koliko je tu nelogičnosti i gluposti...da ne kažem neku goru riječ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: