Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.09.2010. 21:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
Ivice, kontradikcije i nelogičnosti su sastavni dio religije, ne treba se oko toga previše uzrujavati Smile
Ako bi ovo trebao biti argument na ono što sam zaključio, onda HVALA Smile
maniche je napisao/la: › 10 zapovijedi lijepo zvuče, samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.
To ni ja nerazumijem. Valjda zbog ljudske želje za moći, vlašću, novcem i ostalim materijalnim dobrima.
maniche je napisao/la: ›
Također mi nije jasno zašto jahve u SZ-u poziva na etnička čiščenja, ubojstva, paranje trbuha trudnim ženama i sl.
De molim te... Very Happy
maniche je napisao/la: › A posebno mi je fantastično kad svečenih dođe i blagoslovi vojnike prije odlaska u rat.
podrška sa samog vrha!
Kada pokojni kardinal Kuharić dođe i kaže gardistima da ih blagoslivlja i napominje da su katolici i da ne rade zločine i sl. Onda to apsolutno podržavam. Ha bože ako su vojnici, ne znači automatski da su ratni zločinci... možda samo ljudi koji idu branit svoj dom, žene, djecu... da se nebi dogodila jedna Srebrenica npr. ili Vukovar.
Želiš li implicirat Šešelja kako je Hrvatska dobila nezavisnost spomoć kriminalne sprege Vatikana i naše države? Very Happy
maniche je napisao/la: › jer jednostavno vidiš koliko je tu nelogičnosti i gluposti...da ne kažem neku goru riječ.
Vidim.

Nakon svega, kratak osvrt.
Iz tvog posta se vidi slijedeće:
1) Da nisi ili čitao kako spada moj post ili nisi razumio ono što je napisano vrlo jednostavno (za razumjet svakom)
2) Iz tvog posta se vidi kako nije bitno tuđe mišljenje, niti čak njegovo razmatranje kao takvo jer si po defaultu u pravu.
3)
maniche je napisao/la: › ali i moje osobno iskustvo govori isto...
Moje također, a ono je da nema vajde dalje postat. Ako netko paušalno čita, a tako isto i obrazlaže nečiji post, onda će to vjerojatno učiniti i sa slijedećim... slijedi samo zamor materijala.

Na kraju da napomenem, znao sam razgovarati o ovakvim temama sa podosta ateista, moram priznat da si me pomalo razočarao.

Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 22:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la: ›
Također mi nije jasno zašto jahve u SZ-u poziva na etnička čiščenja, ubojstva, paranje trbuha trudnim ženama i sl.
De molim te... Very Happy


Herem - Jahvino proklestvo:

"Trudne žene ćeš rasporiti/parati
Ispaštat će Samarija jer se protiv Boga svoga pobunila. Od mača past će oni, djecu će njihovu smrskati, žene trudne rasporiti.
(Hošea 13,16)

"Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje;
ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad "
Prva knjiga o Samuelu 15, 3

"Pobijte starce, mladiće, djevojke, djecu i žene; istrijebite ih sve do posljednjega. "
(Ezekijel 9,4-6)


bio si u pravu, nisam te čitao pažljivo, to mi se ne da..uvijek čitam ili čujem isto u ovakvim raspravama.
Isprike ako sam te krivo razumio.
Ne krećem od toga da sam po defaultu u pravu..ali ja pišem o onome što se događalo/događa a čitam ono što bi se trebalo događati..
mrzim na povjesne činjenice dobiti demagogiju.
poz.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.09.2010. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
Herem - Jahvino proklestvo:

"Trudne žene ćeš rasporiti/parati
Ispaštat će Samarija jer se protiv Boga svoga pobunila. Od mača past će oni, djecu će njihovu smrskati, žene trudne rasporiti.
(Hošea 13,16)

"Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje;
ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad "
Prva knjiga o Samuelu 15, 3

"Pobijte starce, mladiće, djevojke, djecu i žene; istrijebite ih sve do posljednjega. "
(Ezekijel 9,4-6)
Ovo se događa kada dijelove teksta isječemo nebi li dobili neki svoj smisao. Dakle pričamo o kazni koja je uslijedila zbog onoga što je određen narod učinio protiv Boga. Riječi koje se koriste u Starom zavjetu su tu da nama ljudima dočaraju veličinu te kazne, ne da je shvatimo doslovno kao što to nismo ni kada je pisano da je Bog stvorio zemlju u 7 dana. Po starom zavjetu se vodi židovstvo kao takvo, no i krščani su ga preuzeli kao prethodnicu dolaska Krista kao takvog o čijem životu govori Novi Zavijet, a i samo krščanstvo po istom čovjeku je dobilo ime.

Kada se čovjek netrudi razumjeti ono što je pročitao kao i kontekst toga što je pročitao onda dobivamo slobodnu interpretaciju o pozivanju na linč. A sa druge strane imamo iz istog SZ deset božijih zapovjedi. Samim time to govori da nije na čovjeku da to radi nego na Bogu. Ali kažem kod svake slobodne interpretacije ikojih tekstova sa vađenjem iz konteksta možemo napraviti svašta.

Novi zavjet na malo drugačiji način govori o istim kaznama.
Također i o praštanju i sl.
Napomenimo jednu: tko je bez grijeha neka prvi baci kamen.

Ovo ostalo mi nisi replicirao pa se slažeš ili? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.09.2010. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kada se čovjek netrudi razumjeti ono što je pročitao kao i kontekst toga što je pročitao onda dobivamo slobodnu interpretaciju


Tipični izgovor, možda baš ti krivo intrepertiraš.
kako god, malo mi čudno da jahve govori ovakve stvari Wink
a ovo drugo, ma u pravu si..ajde iskreno, što ćemo postići raspravom osim izgubiti vrijeme tu? Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.09.2010. 22:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kada se čovjek netrudi razumjeti ono što je pročitao kao i kontekst toga što je pročitao onda dobivamo slobodnu interpretaciju


Tipični izgovor, možda baš ti krivo intrepertiraš.
Pa nebih rekao da je tipičan izgovor i sam si svjestan kako određene stvari kad se izvade iz konteksta mogu poprimiti totalno drugačije značenje, bez obzira o čemu se raspravljalo. Nadam se da se tu slažemo.
Glede moje interpretacije, smatram kako je točna jel druga interpretacija koja bi se mogla izvesti vodi u kontradikciju sa deset božijih zapovijedi. Tada sam si dao za pravo da konstatiram kako je moja interpretacija točna.
maniche je napisao/la: ›
kako god, malo mi čudno da jahve govori ovakve stvari Wink
Je čudno ako čitaš onako banalno reko bi da je ratni zločinac. Ako uzmeš u obzir da je pisano više kao predodžba određene kazne od strane Boga koja slijedi za nešto učinjeno protiv njega i njegovog naroda onda i nije toliko nelogično. Tadašnjem čovjeku se to prikazivalo na takav način i tim riječima da mu se to dočara. Da se Biblija danas piše zvučat će smješno ali možda bi napisali, da ćeš ostat bez para i da će te stavit na crnu kredit listu... Very Happy Mislim glupo zvuči ali kada čitaš koliko su danas ljudi opterečeni novcima dobivaš dojam da bi njima danas to bila največa kazna.
maniche je napisao/la: ›
a ovo drugo, ma u pravu si..ajde iskreno, što ćemo postići raspravom osim izgubiti vrijeme tu? Very Happy
Totalno se slažem.
Ali ipak kad gledaš lijepo je podjelit mišljenja, čak nekad i zanimljivo gledat argumente i ajmo reči nadmudrivanja u raspravama. Možda ne toliko u ovoj koliko u drugima. Bude zanimljivih dok se spameri ne ubace Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.10.2010. 0:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je religioznost vrlo intiman doživljaj; jedno stanje duha. Sama za sebe nema nikakve veze sa službenim knjigama bilo koje religije. Sve te knjige su jedna zbirka legendi s porukom i poukom. Krivo je tumačiti religioznost kroz ono što tamo piše. Pogotovo što su to priče nastale prije više milenija - doslovno ih tumačiti je nemoguće, čak suludo.
@ivice, ova o crnoj kreditnoj listi ti je super!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.10.2010. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto svi ti teolozi jednostavno ne uzmu bibliju i sastave jednu novu, modernu?
Mogu i DVD napraviti, nešto kao Ratove Zvijezda! Prva 3 dijela Novi Zavijet, druga 3 - stari. Smile

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.10.2010. 11:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Zašto svi ti teolozi jednostavno ne uzmu bibliju i sastave jednu novu, modernu?
Neznam ima li potrebe pošto, je i ova stara dovoljno dobra ukoliko ju se želi razumjet. Uz to tu su i Katekizmi koji daju pregled o religiji. Za one kojima se naprosto neda postoji i dječija Biblija.

Sve u svemu bilo koja knjiga takvog tipa kao i nekog filozofskog i sl se mora potrudit razumjet i uvijek će biti ljudi koji će nešto zaključivati na prečac i onih koji neće o bilo kojoj tematici se radilo. Nije do knjige.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2010. 20:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Molit ću vas ljepo da si uzmete malo vremena i pročitate ovo

hvala http://www.cybermikan-sungazing.org/menjajmosvetokonas.htm

_________________
"U zemlji gdje bundeve cvjetaju ,pametni samo proces ometaju"

https://www.dropbox.com/referrals/NTYwNDgyMjk
http://www.linuxzasve.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2010. 20:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ok. Pročitah.

I što s tim?

Molim te, objasni što želiš poručiti s tim člankom.

Hvala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2010. 21:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Htjeo sam potaknuti buđenje svijesti i oslobađanje ljudi od nepotrebnog straha.Nekad je potrebno čitati i između redova.
Napisao si da si pročitao članak i vidim da na tebe nije poučno djelovao ,tada je zaključak vrlo jednostavan nije namjenjen za tebe jer očigledno tvoja svijest (napomena ne vrijeđam te sa ovom izjavom ako shvatiš kako treba) ne može shvatiti bit ili srž navedenoga članka.Ja se ispričavam unaprijed ako sam te povrijedio ovim odgovorom nije mi to bila namjera.

_________________
"U zemlji gdje bundeve cvjetaju ,pametni samo proces ometaju"

https://www.dropbox.com/referrals/NTYwNDgyMjk
http://www.linuxzasve.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2010. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Wink


Zadnja promjena: chaknoris; 09.01.2011. 21:03; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2010. 0:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

root je napisao/la: ›
Molit ću vas ljepo da si uzmete malo vremena i pročitate ovo

hvala http://www.cybermikan-sungazing.org/menjajmosvetokonas.htm


Moj Bože (i svi ostali entiteti!)!!!
Kako sam mogao da budem ovaku uskogrdan?! Kako nisam primetio matriks oko sebe, kako nisam razumeo subliminalne poruke koje mi dolaze?!
Bio sam slep!!!
Elem, i ja sam verovao da su tamo neki majmuni bili preci čoveka! I kako su mi u osnovnoj školi usađivali rodoljubive pesme metodama pranja mozga!
Ali sada razumem! Delo je to mnogih entiteta iz matriksa koji pokušavaju da neutrališu naš jing i jang te nas ubede u beskorisnost SANGEJZINGA!
A koliko samo te belzebubove armije greše!
Nikada neće pravi SANGEJZERI da predaju ono šta jesu: ljudi koji bulje u sunce! Jer je ono izvor života!

Jeli tako, Moke? Very Happy

PS: da barem mogu da budem nadčovek pa da znam šta da uradim, al' ovako sam bespomoćan! Šta da uradim, nadčoveče, šta, šta?!

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2010. 9:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mogla bih se složiti s pogledom na čovječansto, ali nikako s predloženim rješenjem koje opet nameće nekog vođu i grupu kao lidere. Što dobijamo, ništa -zamjenjujemo iluminate nekim sangejzerima. Ne to nije rješenje. Nema rješenja dok svaki pojedini čovjek ne dostigne određenu razinu svijesti, višu nego mi sada imamo. Dakle,kako kaže baba Vanga i Nostradamus trebati će još tisućica proći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@root: ja vjerujem da postoji određena grupacija ljudi koja iskorištava ljude i radi sranja u svrhu ishođavanja što večeg profita.

ALI nemogu povjerovat da me se u školi u či matematiku i prirodu i društvo kako bih bio zaglupljen?! Hellou osijek031.com smile
Misli teks je glup da boli glava. Čisto ispiranje mozga Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: