Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prihvaćeni model plaćanja školarina izazvao nezadovoljstvo mnogih studenata

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65860
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.04.2010. 13:15 
Naslov:  Prihvaćeni model plaćanja školarina izazvao nezadovoljstvo mnogih studenata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odluka Senata Sveučilišta o prihvaćanju linearnog modela plaćanja školarina za one koji u idućoj akademskoj godini upišu fakultet, izazvala je nezadovoljstvo mnogih studenata. Odlučeno je kako će svi brucoši prvu godinu biti oslobođeni plaćanja školarina, a dalje će ovisiti o svojem uspjehu.

- Ako student položi sve ispite i postigne maksimalnih 60 ECTS bodova, višu godinu upisat će besplatno, a ostali će morati participirati u troškovima. Minimalni prag za upis više godine je 42 ECTS boda, negdje i viši, kazala je rektorica Gordana Kralik. Do sredine svibnja točan model plaćanja odredit će stručnjaci sveučilišnog Odjela za matematiku, ali najizvjesnije je da će prilikom upisa u višu godinu studenti morati platiti svaki ECTS bod koji prenesu. No mora se izračunati jedinstvena vrijednost boda, koji je trenutačno na društvenim studijima vrijedan 305,56 kuna, na tehničkim 409,44 kune, a na medicinskim studijima 513,33 kuna. Darko Radić iz studentske Udruge "Josip Juraj Strossmayer" upozorava da je ovakav model potencijalni izvor velikih problema.

- Ako se usvoji plaćanje ECTS bodova, znatno će se povećati pritisak na profesore, jer će studenti sigurno tražiti načine da polože što više ispita, kaže. Očekivano, najoštriji u kritikama su predstavnici Nezavisne studentske inicijative Osijek.

- Čelnici Sveučilišta opet su pokazali kako su beskičmenjaci! Naplaćivat će studentima, umjesto da od države traže veća ulaganja u visoko obrazovanje. Ovo je 'bolonjski' način naplate, ali za njega tražimo i prave bolonjske uvjete, dakle studijske grupe do 15 osoba, mentore, konzultativnu nastavu i bolje prostore, zaključuje Luka Matić, koji najavljuje i mogućnost prosvjeda.

Kako vrednovati uspjeh?

- Uspjeh studenta mora se nekako vrednovati, no treba dobro razmotriti kako. Neki fakulteti predlagali su razrede plaćanja, što je logičnije. U raspravi moraju sudjelovati i studenti, ističe predsjednik Studentskog zbora Igor Gavranović.

Tekst: T.Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031



Luka Matić - cjelovita izjava

Odluka Senata o naplaćivanju ECTS-a bezobrazan je potez i jasan pokazatelj nekompetentnosti vodećih struktura Sveučilišta koje uopće ne razumiju prirodu ustanove koju vode. Naime, bolonjski sustav naplate školarina zahtijeva prije svega bolonjske standarde nastave što znači grupe od 15 studenata, jednog nastavnika na trideset studenata, konzultativnu nastavu i tako dalje. Odnosno, zahtjeva da se svakom studentu pruže mogućnosti da očisti godinu, a da ga se financijski kažnjava tek ukoliko tu mogućnost "proćerda".

Druga stvar su negativne političke implikacije, odnosno davanje alibija Vladi da nastavi smanjivati proračunske izdatke za visoko obrazovanje što će na koncu rezultirati time da će studenti snositi većinu materijalnih troškova sustava visokog obrazovanja. To u sadašnjem socio-ekonomskom kontekstu ne može biti interpretirano nikako osim kao glupost.

Također, ovaj potez će izravno utjecati na smanjenje kompetencija studenata Sveučilišta, jer više nećemo učiti da naučimo, nego da prođemo ispit, makar sutra sve pozaboravljali kako ne bismo morali plaćati studij.

Sve u svemu, možemo slobodno reći da je ovakva odluka vrhunac jedne bezidejne i beskičmenjačke politike upravljanja osječkim Sveučilištem i nadati se da će takvoj politici što prije netko stati na kraj.

Također, napominjem i to da je ovo je izjava studenta filozofije i pedagogije, a ne predstavnika neke navodne Nezavisne studentske inicijative.

Luka Matić


Pročitajte i...
[20.04.2010.] Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti


Zadnja promjena: Redakcija 031; 22.04.2010. 14:08; ukupno mijenjano 3 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne bi Gavranović rekao nešto protiv zbora...ccc

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
os_os
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.04.2010. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao student ne vidim razlog zasto bi studiranje svima bilo besplatno, svaku godinu sam dao redovno (ali nikada nisam ocistio sve ispite) i smatram da je ideja o naplacivanju po bodovima fer. Zasto bi netko poput mene imao ista prava kao netko tko se vise trudio i ocistio sve u roku, a da ne pricamo o onima koji samo traze svoja prava, a ne izvrsavaju svoje obveze, sto se bez uvrede u pravilu upravo ti prosvjednici. Besplatni sustav skolovanja ce dovesti do potpunog unistenja visokog skolstva koje se i sada nisko srozalo, te ima velik broj studenata na visokim godinama studija, a znanje im je ispod nivoa srednje skole.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.04.2010. 14:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da...i aukoliko netko na Ekonomskom bude morao/mogao prenijeti 18 bodova...izaći će ga 5.500,00 kn koliko bi i platio inače, s tim da za tih 5.500,00 kn po "starom" načinu plaćanja se ne bi morao previše ubit od učenja i platio bi cijelu godinu nekoliko milja, a ne prenošenje 3 predmeta, a sad kako kontam, bit će postroženi kriteriji i vjerojatno nepravednije rušenje studenata, kako bi opet fakulteti profitirali - nitko drugi.

I btw, kad oni prenesu te predmete, jel to znači da su predmeti "riješeni" ili im oni svejedno ostaju u 2. godini za riješiti? Ako ostaju, onda je to i gore od ovoga kako je sad...i mislim da je bolje da ovako ostane, jer svejdeno to neće biti "besplatno studiranje", već samo drugačiji način da se izvuku iste pare od studenata.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koje ste vi ovce....

to je isto kao da kažeš da ako maximalno ne urodi polje poljoprivrednik mora platiti penale..

gluposti su to..

TKO OD VAS UOPCE ZNA STO JE ECTS...

pitanje se odnosi i na studente i na profeosre..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
antifriz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 91
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Losos:D Nadam se da će se uskoro početi razgovori na tu temu, ovo što se trenutno radi jest gradnja krova kuće bez temelja.

No, to je već neka uhodana praksa našeg Sveučilišta. Razmatranje donošenja Pravilnika o stegovnoj odgovornosti, dok Etički kodeks i Etički kodeks za studente ne postoji, je samo jedan primjer više (lakši od pitanja ECTS-a doduše). Tjedan dana posla uvrh glave, netko samo da uzme primjer EK-a Sveučilišta u Rijeci, malo prilagodi, i ima odličan akt. A onda radi dalje dokumente koji specificiraju odgovornost ukoliko se obveze ne ispunjavaju... ovako niti pojam akademskog integriteta na Sveučilištu u Osijeku ne postoji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gost12345
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.04.2010. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TKO OD VAS UOPCE ZNA STO JE ECTS...

Jako dobro znam što je ects i ova usporedba nimalo nije realna.. poljoprivrednik može uložiti sav napor i učiniti sve moguće a da zbog više sile poljoprivreda podbaci (nepogode, suše itd) Ovo će neki usporediti s time da "naučio sam sve a srušio me" što je smiješno...
Smatram da je ova farsa oko besplatnog školovanja pokrenuta od strane ljenčina što se moglo i vidjeti u zagrebu kada se danima prosvjedovalo a nastava se odvijala normalno. Redovan sam student, upisala sam fakultet bez plaćanja dobrim uspjehom na prijemnom. Ne prenosim ispite jer koristim bolonju i kolokvije, a neke položim i preko ispita. Redovno izvršavam svoje obaveze i shvaćam fakultet ozbiljno. Sve ovo je pokrenuto od strane studenata koji nisu vrijedni novca koji će se baciti na ovo financiranje prve godine jer ni pola neće izvršiti svoje obaveze. A sve će to netko morati platiti...
Nije u redu da se plaća svima kada jednostavno ne dolaze svi na fakultet studirati nego se samo dobro provoditi. Po uspjehu se treba odrediti jer je jedino to realno sve ostalo je bacanje novca u vjetar (kojeg država nema)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@gost12345:
uopće ne poznajes problematiku ni ECTSa ni poljoprivrednika tako molim te lijepo da se ne petljas!

Usporedba je vrlo realna da pače mislim da je odlična analogija, ako ti nešto nije jasno samo pitaj

a ljenčine? tko si ti da im sudiš? ako i jese bore se za pravu stvar.

javno obrazovanje je kao takvo javno dobro i zašto bi samo javno obrzazovanje kao jedino javno dobro bilo naplaćivano?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 14:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@gost12345:
jos samo jedno
drzava ima tog novca, ne želi ga dati to je problem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dr.jubar
Offline
Ukupno postova: 132
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gost12345 je napisao/la: › TKO OD VAS UOPCE ZNA STO JE ECTS...

Jako dobro znam što je ects i ova usporedba nimalo nije realna.. poljoprivrednik može uložiti sav napor i učiniti sve moguće a da zbog više sile poljoprivreda podbaci (nepogode, suše itd) Ovo će neki usporediti s time da "naučio sam sve a srušio me" što je smiješno...
Smatram da je ova farsa oko besplatnog školovanja pokrenuta od strane ljenčina što se moglo i vidjeti u zagrebu kada se danima prosvjedovalo a nastava se odvijala normalno. Redovan sam student, upisala sam fakultet bez plaćanja dobrim uspjehom na prijemnom. Ne prenosim ispite jer koristim bolonju i kolokvije, a neke položim i preko ispita. Redovno izvršavam svoje obaveze i shvaćam fakultet ozbiljno. Sve ovo je pokrenuto od strane studenata koji nisu vrijedni novca koji će se baciti na ovo financiranje prve godine jer ni pola neće izvršiti svoje obaveze. A sve će to netko morati platiti...
Nije u redu da se plaća svima kada jednostavno ne dolaze svi na fakultet studirati nego se samo dobro provoditi. Po uspjehu se treba odrediti jer je jedino to realno sve ostalo je bacanje novca u vjetar (kojeg država nema)
studiram na filozofskom, na oba studija glavninu nastave izvode mi gostujući profesori. 1 od 3 stalno zaposlena profesora na studiju filozofije također nije u osijeku i slobodan je za konzultacije nekoliko sati u ona dva dana što dođe održati nastavu. svih četvero asistenata također dolaze samo održati nastavu i nisu dostupni studentima.

uvjet dajem u prvim jesenskim rokovima, a budući da se bavim još nekim stvarima (objavljujem u časopisima, puno čitam, bavim se aktivizmom, imam djevojku, imam prijatelje...) ostavljam si ispite koje ne moram položiti odmah za kasnije.

svakom ispitu pristupam ozbiljno i studiozno kako se i očekuje od studenta jedne humanističke discipline. imam prosjek 4,15.

jesam li neuspješan student? trebam li plaćati studij?

_________________
Svečano obećajem upravi Filozofskog fakulteta, Senatu Sveučilišta i Ministarstvu znanosti da ću prije crknut nego im dat i lipe na ime školarine kad uvedu linearni sustav naplate školarina ili budu naplaćivali prenošenje ECTS boda u sljedeću akademsku godinu.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gost12345
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.04.2010. 14:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ti si onda u nekom svom svijetu kada očito ne vidiš kakva je situacija niti u državi a niti u školstvu...
ja nikome ne sudim samo kažem da nema svrhe bacati novac u vjetar...
u ovoj državi se i tako potiče nerad u svim oblicima pa me ne čudi ni ovo... ne želim se uopće raspravljati s tobom vidi se u koju grupu se svrstavaš xDD

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gost12345
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.04.2010. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj profesor je rekao "ako ćete studirati onda studirajte" jer ne možete obavljati milijun drugih stvari i očekivati da sve uspijete... kolega jubar svaka čast ako se svime time bavite ja sam protiv ovoga samo za ovu hrpu ljudi koja studira po deset godina i na kraju ne završi

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
svinjor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 35
Lokacija: VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gost12345 je napisao/la (Pogledaj post): › moj profesor je rekao "ako ćete studirati onda studirajte" jer ne možete obavljati milijun drugih stvari i očekivati da sve uspijete... kolega jubar svaka čast ako se svime time bavite ja sam protiv ovoga samo za ovu hrpu ljudi koja studira po deset godina i na kraju ne završi


Odakle ti debilna ideja da netko može studirati deset godina bez plaćanja.
Laughing Laughing Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.04.2010. 15:04 
Naslov:  Re: Prihvaćeni model plaćanja školarina izazvao nezadovoljstvo mnogih studenata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kao sto rece losos: javno obrazovanje je javno dobro. ako se skolovanje treba placati, onda neka se privatizira i amen, pa cemo znati na cemu smo.

kako bi se odvojio kukolj od psenice, odnosno dobri studenti od losih (a samim time rijesilo i pitanje "vjecnih" studenata) treba jednostavno postrožiti kriterije na fakultetima. pa da vidis kako ce se progresivno smanjivati broj upisanih po svakoj studijskoj godini, kvaliteta nastave i zavrsenih diplomanata ce porasti preko noci, a drzava ce imati opravdanje da i dalje smanjuje financiranje skolstva (btw, trebamo li ponovo diskusiju o tome na koje sve nacine jebena vlada kriminalaca, glupana i potpunih nesposobnjakovica krade novce iz proracuna, odn. baca ih kroz prozor? a onda tvrdi kako za sveucilista nema? nemojte molim vas...)

te floskule da se placanjem potice kvaliteta su upravo to: floskule, prazne gluposti. dogodit ce se jednostavno to da ce oni koji si fakultet mogu financijski priustiti na kraju imati diplome u rukama zahvaljujuci novcu svojih mamica i tatica, i nista drugo. kao da nam nije vec i vise nego dosta oligarhije...


Zadnja promjena: evil monkey; 22.04.2010. 15:09; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dr.jubar
Offline
Ukupno postova: 132
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.04.2010. 15:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gost12345 je napisao/la: ›
moj profesor je rekao "ako ćete studirati onda studirajte" jer ne možete obavljati milijun drugih stvari i očekivati da sve uspijete... kolega jubar svaka čast ako se svime time bavite ja sam protiv ovoga samo za ovu hrpu ljudi koja studira po deset godina i na kraju ne završi


prije svega, hvala na čestitkama. nekako sumnjam da bi ih primio da sam potpisan imenom i prezimenom, ali dobro.

kada se kaže "ako ćete studirati onda studirajte" onda se ne misli ubijajte se ko konji od učenja, nego učite se životu i proučavajte ono što vas zanima. pijte, jebite, drogirajte se... štagod!

fakultet nije srednja škola i ne treba biti srednja škola, a ovakve mjere će ga upravo svesti na razinu srednje škole! žašto to nije jasno?

_________________
Svečano obećajem upravi Filozofskog fakulteta, Senatu Sveučilišta i Ministarstvu znanosti da ću prije crknut nego im dat i lipe na ime školarine kad uvedu linearni sustav naplate školarina ili budu naplaćivali prenošenje ECTS boda u sljedeću akademsku godinu.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: