Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



GPP: Novi sustav plaća: Vrijednima 10 posto više, lijenima 10 % manje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2010. 11:13 
Naslov:  GPP: Novi sustav plaća: Vrijednima 10 posto više, lijenima 10 % manje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Radnici osječke gradske tvrtke Gradski prijevoz putnika, njih 390, od prošloga mjeseca podložni su sustavu ocjenjivanja kojim će svakoga mjeseca biti kategorizirani te sukladno tome dobivati plaću. Pravilnikom o ocjenjivanju, kojeg su na prijedlog direktora Igora Medića prihvatili i sindikati, određeno je da će standardna kategorija biti B i u njoj će biti svi koji svoj posao obavljaju standardno dobro.

Kategorija iznad je A i donosi 10 posto višu plaću za sve koji se posebno istaknu u pozitivnom smislu, dok će oni koji odu u drugu krajnost završiti u kategoriji C s 10 posto nižom plaćom.

- GPP-u su nužne promjene u svakom pogledu i ovo je jedan od načina da se radnici trgnu i daju svoj maksimum za tvrtku. Ljudi moraju shvatiti da nema više onog starog GPP-a i da će se ovdje drugačije raditi nego prije. Cilj je da jednoga dana svi radnici budu A – kaže direktor Medić, kojemu je donošenje Pravilnika posljednja u nizu neuobičajenih odluka koje je donio otkako je ljetos preuzeo tvrtku, pri čemu je imao i niz osebujnih istupa poput izjave da bi „rukama počupao tramvajsku prugu kroz Divaltovu“, koju je izgradila prethodna HSP-ova vlast i koja je plaćena 70 milijuna kuna. Prijetio je i da će angažirati privatne detektive za praćenje radnika za koje sumnja da su na lažnim bolovanjima, no umjesto toga poslao im je delegaciju iz tvrtke koja im je odnijela voće i kavu.

Epilog – broj bolovanja smanjio se za 25 posto. Ljetos je srednjoškolcima iz Bijelog Brda poslao policiju i kontrolore, jer su se zbog poskupljenja cijene karata odlučili za prosvjednu vožnju bez karata. Svi su dobili kazne, ali su im naknadno oproštene kada su kupili mjesečne karte. S predstavnicima sindikata je zaratio zbog otkaza devetorici radnika i odluke o smanjenju plaća za 6 posto, sukob je prijetio eskaliranjem u štrajk, no u konačnici je potpisan novi kolektivni ugovor, kojim je uspio ukinuti neke povlastice i kako kaže „svesti ga u razumne okvire.“

- Želim u GPP-u u praksu provesti teoriju koju predajem na poslijediplomskom studiju Ekonomskog fakulteta u Osijeku i na Poslovnom učilištu Experta. Želim promijeniti stanje i odgovorno voditi tvrtku, a tako izgađujem i sebe kao osobu. U gradskom sam sustavu već sedam godina i iako sam član HDSSB-a, nisam političar, niti sam politički aktivan i moj je cilj samo uspjeh tvrtke. Nisam ovdje ni zbog novaca, jer plaću od 11.700 kuna mogu zaraditi s nekoliko predavanja. Osijek je moj grad i želim ovdje napraviti nešto pozitivno – kaže 37-godišnji magistar ekonomije, koji u slobodno vrijeme radi i kao konzultant za EU fondove. Iako su njegove dosadašnje postupke mnogi ocijenili netaktičnima, neke čak i bahatima, Medić kaže da je sve to svjesno činio.

- Izjava o čupanju pruge je bila pregruba, ali želio sam reći da se to moglo napraviti puno jeftinije i racionalnije i da nema smisla potrošiti previše novaca za nešto što ne donosi toliki učinak. Sa sindikatima danas imamo aktivni dijalog i nemamo niti jedan otvoreni problem. Ova priča sa kategorijama će vjerojatno stvoriti neke probleme, ali mene ne zanima tko je taj koji će završiti u C, jer za mene postoje radnici i neradnici. Moja prednost je to što se ne bojim da ću biti smijenjen, jer ja imam gdje otići i što raditi, ali želim ovdje pokrenuti pozitivne procese – kaže direktor GPP-a.

Tekst: Nikola Patković/EPEHA/Jutarnji.hr


Pročitajte i...
[15.12.2009.] GPP: Radnicima nosili voće i špijunirali jesu li bolesni
[11.09.2009.] U GPP-u primaju plaću, a nemaju radno mjesto!
[28.08.2009.] GPP: Tajnim detektivima protiv lažnih bolovanja
[15.07.2009.] GPP: Medić reže troškove za plaće za milijun kuna
[09.07.2009.] GPP: Svima se ukida besplatna vožnja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.03.2010. 11:35 
Naslov:  Re: GPP: Novi sustav plaća: Vrijednima 10 posto više, lijenima 10 % manje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): ›

Kategorija iznad je A i donosi 10 posto višu plaću za sve koji se posebno istaknu u pozitivnom smislu, dok će oni koji odu u drugu krajnost završiti u kategoriji C s 10 posto nižom plaćom.


ovo nije losa ideja ... samo da u A kategoriju ne udju podobni nego zaista vrijedni.



Citat: › - Izjava o čupanju pruge je bila pregruba, ali želio sam reći da se to moglo napraviti puno jeftinije i racionalnije i da nema smisla potrošiti previše novaca za nešto što ne donosi toliki učinak.


vjerujem da ce nas u skoroj buducnosti iznenaditi nekim takvim projektom ... koji ce biti koristan, radionalan i vrijedan ... a jeftin Smile ... na vama je gospodine medicu da nam pokazete kako se to radi

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zec965
Offline
Avatar

Ukupno postova: 70
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2010. 11:46 
Naslov:  Re: GPP: Novi sustav plaća: Vrijednima 10 posto više, lijenima 10 % manje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne piše tko je taj koji će određivati gdje pojedini radnik spada?

_________________
Radnici, studenti, nezaposleni, umirovljenici
i sve ostale potlačene skupine u društvu

VRIJEME JE ZA OTPOR!!!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sikki
Offline
Avatar

Ukupno postova: 210
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2010. 11:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo bi trebalo uvesti u sva gradska i državna preduzeća...

pa da znaš za što radiš... i da se trudiš zaraditi 10, 20% više...

ovako, bio ti u kancelariji ili na tržnici plaja ljepo sjeda...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2010. 12:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

All in all, kao sto je netko rekao kad je Medic dosao u GPP - takvog covjeka treba klonirati.

Mozda neki njegovi potezi nisu popularni, mozda neki nece poluciti neki bogovski rezultat, ali nitko ne moze osporiti da je on osoba koja se svojski trudi uraditi sve da se stvari maknu s mrtve tocke i prema naprijed.

Thumbs up za trud i ideje....

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2010. 12:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tako se radi u zdravim poduzećima. Meni je 30% plaće varibailno i ovisi o rezultatima za svaki mjesec.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.03.2010. 12:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › All in all, kao sto je netko rekao kad je Medic dosao u GPP - takvog covjeka treba klonirati.

Mozda neki njegovi potezi nisu popularni, mozda neki nece poluciti neki bogovski rezultat, ali nitko ne moze osporiti da je on osoba koja se svojski trudi uraditi sve da se stvari maknu s mrtve tocke i prema naprijed.

Thumbs up za trud i ideje....


pa i Bandic se trudi i ubija od posla od jutra do mraka

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2010. 12:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: › pa i Bandic se trudi i ubija od posla od jutra do mraka
Da, s kojim ciljem?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Lovac
Offline
Ukupno postova: 24
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2010. 12:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Volio bih znati u koju bi on kategoriju pripadao...evo i sam je priznao da svoju plaću može zaraditi na predavanjima pa zašto onda ne napusti jedno radno mjesto....zna se koliko ima neuposlenih ekonomskih stručnjaka...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.03.2010. 12:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dobra ideja...samo da bude pošteno to ocjenjivanje...ako je stvarno neko zaslužio pa da bude ta A kategorija...a ne da to piše samo na papiru pa se ne provodi ko neki naši zakoni...
dakle...samo pošteno i bit će dobro...a ne brate mili ko u jednoj firmi di sam radio...kad prebaciš normu poveća ti se dnevnica za XY kn ...al ako ju prebaciš...onda ti idući put povećaju normu tako da nema šanse da ju prebaciš Smile

_________________
TIII ZNAŠ ŠTA JE ISTINA...........IMA...U OVOJ DRŽAVI....KO JE ZADUŽEN....ZA ISTINU !!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
divkovi1
Offline
Ukupno postova: 49
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2010. 12:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la (Pogledaj post): › Tako se radi u zdravim poduzećima. Meni je 30% plaće varibailno i ovisi o rezultatima za svaki mjesec.


O rezultatima cega?
Ovo moze proci u firmama, tj. kod djelatnika koji rade prodaju, al sto je sa ostalima.
Sto ce to teta u npr. knjigovodstvu morati napraviti da bi pokazala da je zasluzila tih 10%? Obracunati place dva mjeseca unaprijed? Vozac - voziti kao manijak po gradu kako bi rutu odvezao 15 minuta brze od uobicajenog?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2010. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lovac je napisao/la: ›
Volio bih znati u koju bi on kategoriju pripadao...evo i sam je priznao da svoju plaću može zaraditi na predavanjima pa zašto onda ne napusti jedno radno mjesto....zna se koliko ima neuposlenih ekonomskih stručnjaka...

a koliko to ima neuposlenih ekonomskih STRUČNJAKA? ja se usuđujem reći da nema nezaposlenih ekonomskih stručnjaka. i bolje da jedan stručnjak predaje, nego netko tko je zaposlen samo zato što je bio na burzi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2010. 13:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: ›
Tako se radi u zdravim poduzećima. Meni je 30% plaće varibailno i ovisi o rezultatima za svaki mjesec.

va-ri-ja-bil-no Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2010. 13:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još će dićMe početi dijeliti značke za udarnike. osijek031.com smile
Skriveno: 


_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.03.2010. 13:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super ideja kojoj je jedini cilj srezat troškove plača..siguran sam da će svaki mjesec biti 90% onih sa manjom plačom i 10% onih s većom.računica je jasna. Very Happy
također, ne znam kako se to vozač busa može "više potruditi"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: