Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.04.2009. 14:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...da, u pravu si što se sakramenata i crkvenih pravila tiče...ali djeca koja idu u crkvu već imaju tamo vjeronauk...čemu onda i u školi?...uostalom, u nižim razredima osnovne škole uopće nema etike tako da nema niti alternative...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.04.2009. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...da, u pravu si što se sakramenata i crkvenih pravila tiče...ali djeca koja idu u crkvu već imaju tamo vjeronauk...čemu onda i u školi?...uostalom, u nižim razredima osnovne škole uopće nema etike tako da nema niti alternative...

Možda ta djeca žele još više produbiti svoje znanje o vjeri, to su individualni razlozi i teško je ulaziti u um svakog učenika.
neka se uvede etika kao alternativa ili informatika ili bilo što drugo što učenici žele. ili nek idu doma na kraju krajeva.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.04.2009. 14:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
anakonda je napisao/la: ›
...da, u pravu si što se sakramenata i crkvenih pravila tiče...ali djeca koja idu u crkvu već imaju tamo vjeronauk...čemu onda i u školi?...uostalom, u nižim razredima osnovne škole uopće nema etike tako da nema niti alternative...

Možda ta djeca žele još više produbiti svoje znanje o vjeri, to su individualni razlozi i teško je ulaziti u um svakog učenika.
neka se uvede etika kao alternativa ili informatika ili bilo što drugo što učenici žele. ili nek idu doma na kraju krajeva.


...pa gdje ćeš boljeg produbljivanja znanja o vjeri nego u crkvi?...zato je tu....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gum099
Offline
Ukupno postova: 115
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.04.2009. 22:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
2. djeca mahom ne vole vjeronauk i dosadan im je



ovo jednostavno nije istina. sjećam se svojih dana u klupi, i vjeronauk nam je bio jedan od najdražih predmeta. nije bilo klasičnog ispitivanja i testova (bilo je test, dva po polugodištu, uvijek najavljeni). ocjenjivalo se kroz zalaganje i razgovor s učenicima, razne radionice i slične stvari. na tom smo satu učili i zemljopis i povijest. također su nas učili o bibliji, i razumjevanju iste. i to je sve bilo u prve četiri godine.

bilo je dvoje koji nisu išli na vjeronauk, i stvarno im je teško pao taj slobodan sat, a mi smo se distancirali od njih i nismo obraćali pažnju na njih... bljuv

za kraj, vjeronauk je ipak nešto više od plašenja djece s paklom. također je i koristan, barem zbog opće kulture.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fuldstændigamok
Offline
Avatar

Ukupno postova: 711
Lokacija: Behind you
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.04.2009. 22:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U osnovnoj školi ti je svaki sat na kojem ništa ne radiš i dobivaš dobre ocjene dobar. Kladim se da ti je likovni bio 2. omiljeni predmet.

A to što su priče iz biblije postale opća kultura, i dobra metafora za neke životne situacije nema veze sa religijom zapravo.

_________________
L' essentiel est invisible pour les yeux.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.05.2009. 0:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Upravo zbog te nekakve (namjerne) podjele djece na one koji idu na vjeronauk i one druge treba taj predmet izbaciti iz skola. Izborni ili ne,ja se sjecam reakcije staraca kad sam im u 1. srednje rekao da ne zelim slusati vjeronauk. To je granicilo sa nevjericom da otkud meni,dotad po njihovim saznanjima dronu,takve ideje?
Djeca nemaju izbora. Ako povjeruju bajkama (a hoce), sama ce pristati na vannastavnu formu. Bit ce im to najnormalnije...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.05.2009. 2:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa što fali podjeli? zašto bi svi morali imati identično mišljenje i želje? valjda postoji pluralitet mišljenja i želja sukladno tome i želja za vjeronaukom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 6:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Pa što fali podjeli? zašto bi svi morali imati identično mišljenje i želje? valjda postoji pluralitet mišljenja i želja sukladno tome i želja za vjeronaukom.
Naravno da ne moraju svi imati idetična mišljenja ili recimo to, gledišta na svijet i bla, bla, bla, ali s takvim podjelama dobiješ upravo ovakovo debilno razmišljanje:
gum099 je napisao/la: ›
bilo je dvoje koji nisu išli na vjeronauk, i stvarno im je teško pao taj slobodan sat, a mi smo se distancirali od njih i nismo obraćali pažnju na njih... bljuv
Krasna reakcija ljudi zadojenih nečim što propovjeda razumjevanje, ljubav i takve stvari, jelda? Rolling Eyes

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.05.2009. 10:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Žalosna je reakcija, no to ne treba riješavati tako da se ukida vjeronauk.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Moira
Offline
Avatar

Ukupno postova: 344
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.05.2009. 10:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaaaaj... jel to samo ja nisam u stanju pročitati šta tamo piše? osijek031.com smile
Doslovno mogu pročitati svaku petu riječ.. a baš sam sinoć bila na okulističkom pregledu i bilo je sve ok Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sollo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 107
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 10:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao školarca stara me je šiljila s tim vjeronaukom da boli glava,no stvar je bila u tome da nije bilo školskog vjeroša (komunizam) te smo s veseljem odlazili do crkve sat vremena prije vjeroša ,a vraćali se dva sata poslije,a šta možeš kad smo imali travnjak za nogoš pored crkve.
No da se vratim na temu,i moji klinci imaju vjeronauk, a najgore je to što moraju ići na oba ( škola,crkva) jer ako nejdu neće ih pričestiti ili krizmati i slično,a nečeg puno i ne nauče jer je sve već izrečeno.Smatram da bi se ponovo trebalo odlučiti za jedno mjesto održavanja vjeronauka,jer ionako isto uče i u školi i u crkvi.

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 10:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

odn. crkva oduzima dragocjeno školsko vrijeme

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.05.2009. 10:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kako to?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kent_slip
Offline
Ukupno postova: 101
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.05.2009. 10:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

-nama je u osnovnoj skoli vjerouciteljica govorila da trebamo pozdravit svakog muskarca na ulici jer nikad neznamo tko nam je tata
-pricala nam je kako se kreme, s kojima su se moje kolegice u to vrijeme mazale, prave od posteljica koje se izvade iz zena nakon poroda, od mrtvih svinja i tak kojecega...
-imala je odvratno dlakave noge.......
-okrivila nas je da smo ju gađali stolicama, sto nikako nije bila istina.....
-i naravno, uvijek nam je prijetila da nam nece dati da se krizmamo jer smo mi djeca samoga vraga i da cemo goriti u paklu......

jako rado bi htio pusiti dijete da odabere samo da li hoce se krstiti ili nece, ALI, ako ga ne krstim, ljudi tj djeca ce mu se rugati u skoli kao sto je napisao mulac gum099, nece se moci pricestiti i krizmati jer nije pohađao vjeronauk...... i kako mu objasnit zasto mu se djeca rugaju? oce ono shvatit ako mu kazem, roditelji te djece su mutavi i uskracuju ljudima i svojoj djeci pravo izbora pa su tako i naucili svoju djecu?
i najveci problem je kako to objasnit curi/zeni koja je odgajana u apssolutnoj religioznoj obitelji.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 11:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › kako to?


pročitaj post iznad moga i uključi lampicu pa ćeš vidjet kako. ako se ista stvar predaje na dva mjesta u različito vrijeme bit će da je jedno višak, a čim je jedno višak oduzima vrijeme. zar nije tako ? ili možda treba slijediti onu ponavljanje je majka znanja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: