Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.04.2009. 14:39 
Naslov:  Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ono što nekome može biti nada i pružiti snagu utočište u najtežim trenutcima u normalnim okolnostima istobodno se može pokazati i kao ograničavajući čimbenik ljudske misli i zdravog razvoja.
ispod je tekst koji je napisala djevojčica 4. razreda na temu "Što me najbolje opisuje".



Slika000.jpg
 Opis:
rasprava može početi :D
 Veličina:  44.74 KB
 Pogledano:  566 put(a)

Slika000.jpg



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.04.2009. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...takva su se djeca oduvijek nazivala starmalom....s jedne strane, lijepo je da dijete ne psuje i da je prijateljice ne nazivaju škrticom...s druge strane, božja riječ prevladava u njezinom životu i na dobrom je putu da jednog dana postane Isusova zaručnica...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.04.2009. 16:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to joj je mama rekla da tako napiše....

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.04.2009. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la (Pogledaj post): › to joj je mama rekla da tako napiše....

slažem se s morganom...

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.04.2009. 17:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Elena_Os je napisao/la: ›
morgan je napisao/la (Pogledaj post): › to joj je mama rekla da tako napiše....

slažem se s morganom...

Definitivno, ako ne onda, problemi, veliki osijek031.com smile

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.04.2009. 17:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sumnjam da je to mala napisala. I da je i da nije mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi, da je crkva jedna vrlo uspješna firma da nas kontrolila i zatupljuje mozak od davnina, religija nam apsolutno nije potrebna kako god se ona zvala.
Jadna ta djeca nije se ništa promijenilo otkako sam ja još išla u osnomnu.

Crka-religija-pisani crkveni zakoni-vjeronauk = nije dobro za društvo,nazadovanje

duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
indifference
Offline
Avatar

Ukupno postova: 34
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.04.2009. 19:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iako se slažem da religija (ova najzastupljenija na našim prostorima) prilično otupljuje, u najmanju ruku ograničava um, mislim da ovaj tekst nije pokazatelj tog problema. čini se da ta djevojčica ima iq nižeg prosjeka, a isto tako i njzini roditelji. no, to je samo moje mišljenje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.04.2009. 20:13 
Naslov:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ukoliko je dijete pod stalnom paskom i prismotrom jednako religioznih roditelja to nije nikakvo čudo. Imala sam se prilike uvjeriti dok sam za vrijeme studija živjela u Rijeci kod svoje rodbine koja je cijela u Jehovinim svjedocima. Dakle, za vrijeme njihovog kućnog druženja mene je zapalo da čuvam djecu. Ta djeca nisu ništa crtala, ni smijala se, već ozbiljno diskutirala o "Dvorani", Jehovi, onome šta su čuli pod predavanjem... Hej, to su djeca od 5, 6 g. Idemo crtati sunčeka i avteke... Ali, ne!!! Vrhunac večeri je kad me klinac upitao jel idem ja u crkvu, rekla sam "Ne", pa me pitao jel poznajem Jehovu, na što sam kroz smiješak rekla da ga ne poznajem, još se nismo sreli. Na što je dijete pružilo ruku prema meni i uperilo prst rekavši: Jehova će te uništiti. Brrrr! Užas!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.04.2009. 21:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Delfin je napisao/la: ›
mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi,

i kontraproduktivan za crkvu.svede se samo na još jedan od predmeta koji djeca odrade bez da ih to imalo
dotakne.
mislim da je mjesto vjeronauku u crkvi i da već sam taj prostor i atmosfera imaju velik utjecaj na težinu stvari koju se podučava.kad djeca vide sve one namrštene i napaćene likove po zidovima odmah se poistovjete Smile

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.04.2009. 13:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Delfin je napisao/la: ›
Sumnjam da je to mala napisala. I da je i da nije mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi, da je crkva jedna vrlo uspješna firma da nas kontrolila i zatupljuje mozak od davnina, religija nam apsolutno nije potrebna kako god se ona zvala.
Jadna ta djeca nije se ništa promijenilo otkako sam ja još išla u osnomnu.

Crka-religija-pisani crkveni zakoni-vjeronauk = nije dobro za društvo,nazadovanje

duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

Bilo bi u redu da govoriš u jednini, odnosno u vlastito ime kako (tebi) religija nije potrebna.
Crkva btw. nije nikakva firma. Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.04.2009. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.04.2009. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.


ne znam tko bira

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.04.2009. 13:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Delfin je napisao/la: ›
Sumnjam da je to mala napisala. I da je i da nije mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi, da je crkva jedna vrlo uspješna firma da nas kontrolila i zatupljuje mozak od davnina, religija nam apsolutno nije potrebna kako god se ona zvala.
Jadna ta djeca nije se ništa promijenilo otkako sam ja još išla u osnomnu.

Crka-religija-pisani crkveni zakoni-vjeronauk = nije dobro za društvo,nazadovanje

duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

govoriti kako je religija i sve povezano s njom jednako nazadovanju društva je obilježje primitivizma i nepoznavanja čovjekove biti... čovjek osim što je biološko i fizičko biće, on je ujedno i transcendentno biće koje nadilazi svoje postojanje i svoju ovostranost... on to čini kroz mit, magiju, religiju i filozofiju (svatko na svoj način ili kroz više njih)... tako da je negiranje religije i pljuvanje po njoj zapravo pljuvanje po samom čovjeku...
čisto da se odmah razumijemo i ja sam protiv vjeronauka u školi jer mu tu jednostavno nije mjesto (umjesto njega bi trebalo uvesti predmet kultura religija što je upravo predloženo novim kurikulumom u školama)... također se protivim pretjeranom nametanju religije djeci i prisiljavanju istih na sakramente u najranijoj dobi (pogotovo krštenja gdje dijete nema baš ni najmanju mogućnost da se suprotstavi)... religija treba biti svjestan odabir zrelog pojedinca, ali nakon što je odabere ne bi trebao biti zbog toga etiketiran ili diskriminiran u društvu (naravno isto tako ni pripadnik neke druge religije, denominacije, sekte, kulta, agnostik, ateist itd.)...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.04.2009. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Frost je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.


ne znam tko bira


..tkogod birao opciju da dijete ne ide na vjeronauk, suočava se s nekoliko stvari...
1. 99% djece ide na vjeronauk, pa biti u 1% čini dijete "crnom ovcom" među ostalom djecom
2. djeca mahom ne vole vjeronauk i dosadan im je, ali idu na njega jer se ne žele zamjeriti svom dobrom pastiru (jedan od uvjeta za dobivanje sakramenata je redovno pohađanje I crkvenog I školskog vjeronauka)
3. u većini škola ne postoji alternativno rješenje za eventualno 1-2 djece koja bi preskakala taj sat, te su prepuštena samoj sebi ukoliko je taj isti sat u pola nastave
4. vjeronauku je mjesto u crkvi

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.04.2009. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Frost je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.


ne znam tko bira


..tkogod birao opciju da dijete ne ide na vjeronauk, suočava se s nekoliko stvari...
1. 99% djece ide na vjeronauk, pa biti u 1% čini dijete "crnom ovcom" među ostalom djecom
2. djeca mahom ne vole vjeronauk i dosadan im je, ali idu na njega jer se ne žele zamjeriti svom dobrom pastiru (jedan od uvjeta za dobivanje sakramenata je redovno pohađanje I crkvenog I školskog vjeronauka)
3. u većini škola ne postoji alternativno rješenje za eventualno 1-2 djece koja bi preskakala taj sat, te su prepuštena samoj sebi ukoliko je taj isti sat u pola nastave
4. vjeronauku je mjesto u crkvi

dobar dio djece ide na etiku. Dakle alternativa je etika. Normalno je da ako netko želi primiti sakramente treba i prihvatiti neka pravila. Ima izbor da ih prihvati ili ne prihvati. vrlo jednostavno.
Što je sa djecom (ili roditeljima djece) koji bi htjeli slušati vjeronauk u školi?
Moje mišljenje je da vjeronauk treba biti prvi ili zadnji sat pa da učenici mogu otići ranije kući ili pak doći kasnije u školu ako tako žele

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: