Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U ime oca i novca

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
chager
Offline
Ukupno postova: 389
Lokacija: Prigradsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.04.2009. 15:30 
Naslov:  Re: U ime oca i novca
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vidim da je uvijek zanimljivo kad se pomene Crkva. Jadan mali Ivica, izgleda da je jedini katolik ovdje.
Povijest uči da je Crkva bila najbolja dok je bila u ilegali, kad su je svi mrzili. Razlog je očit, jer govna neće u oporbu, pogotovo ako je cijena ostati bez glave. To je istina. Vjerski razlozi tj. današnjem "modernom" čovjeku teško shvatljivi. Milanskim ediktom, Crkva dobiva slobodu, jer je car Konstantin zaključio da ima nešto u toj "zaraznoj" vjeri. Nije prošlo dugo i napravljena je kardinalna greška - vjera je propisana službenom u Carstvu. Tu naravno počinju problemi, jer oduvijek ljudi imaju sklonosti i simpatije prema članstvu iste stranke, u svim slojevima društva. Tako, ako nisi kršćanin, nisi mogao računati na visoke plaće, nadzorne odbore, zadržavanje privilegija...ups, jel bilo tada nadzornih odbora?
Nakupilo se tada u Crkvu gamadi koja nije gradila ništa drugo nego karijeru, a Kraljevstvo Božje - tko ga šiša. Od tada, pa do dana današnjeg, Crkva je bila i sveta i grešna u isto vrijeme. Ne može i ne smije se reći da je djelo sotone, jer to nije istina. Postala je okrenuta na zemlju i zemaljsko, što je karakteristika svakog čovjeka. Ne možete osporiti da je u Crkvi oduvijek bilo ljudi vrijednih zavjeta koje su dali Bogu, a u isto vrijeme je bilo smrada koji je smrdio na prvi pogled.
Čini mi se već isfuranom stvari da napadate Crkvu, jer uvijek je bilo i biti će takvih. Čak se i sam, iako praktički vjernik, ponekad sablažnjavam nad posrnulim župnicima, više menadžerima nego pastirima, namrgođenim likovima kojima ne da sjeva iz očiju ljubav prema bližnjem, već isfrustriranost tko zna čim...
No opet, imam vjeru u onog koji je to pokrenuo, i tad ima smisla. Ne želim nametati svoje mišljenje drugima, isto tako molim da svatko svoje ne želi postaviti zakonom. Najjeftinija fora crkvenjaka je davno rečena: Kad je mi iznutra nismo ovakvi uništili, nitko neće (prepričano). To je istina, ali je žalosno da oni koji i danas jesu članovi klera, ne slušaju Učitelja, već vrijeme u kojem žive, i ne posadašnjuju Evanđelje, već sebe prilikama u društvu.
Pola stoljeća je Crkvi bio problem komunizam. Svaki svećenik je na svojoj koži osjetio što to znači i svim su snagama željeli kraj toga totalitarizma. Ne iz ideoloških razloga, pa oni su krvlju platili svoju pripadnost Crkvi.
Jasno je da su se upleli 90 - tih u politiku, da nisu, još bi danas bili nešto sasvim drugo. Još je Franjo to znao, da je Crkva idealna za takvo što, jer ima idealnu infrastrukturu za utjecati na dobar dio biračkog tijela, pogotovo onog koji manje misli svojom glavom. Nažalost, nakon prvi puta, teško se odvojiti od prokušane metode, pa su je nastavili koristiti i do danas u nešto manjem obimu.
Danas pak, a vidi se i po komentarima, nije više važan duh, već novac. Činjenica je da u Crkvi nećeš dobiti ništa besplatno, osim kod župnika koji poslije gratisa moraju dati iz svog džepa. Cijeli sustav je vrlo pedantan i centraliziran, zato i ne pokazuje znake posustajanja, bez obzira na afere.
Crkva ne primjećuje da se udaljava od svog stada, kao kad pastira pozovu farmeri oko vatre da se grije, a on zaboravi kojim se poslom bavi, toplo mu i lijepo. Posljedica je to vrlo podmukle politike i ulaska liberalizma tamo gdje se Crkva nije nadala, kroz sakristiju. Dugogodišnji bedem prema komunizmu je čvrst i neprobojan, ali je sada beskorisan, kao "Mažino" linija u svjetskom ratu. Našli su pukotine i razaraju tkivo.
Novac je problem, ali nije nerješiv. Bez povijesti ne možemo razumjeti današnjicu, bojim se da tek tada imamo problem, jer se računi teško mogu svesti na nulu. Crkva će znati što učiniti, po običaju puno kasnije negoli bi to trebalo. Maksima je da se uvijek sto put provjeri negoli se djeluje, što nikako nije popularno danas. Oprati ruke od prljavog novca, maknuti se s prljavih usta i podlih jezika i nastaviti raditi ono za što ih je Učitelj ovlastio...na žalost hijerarhije, to malo ima veze s crkvenim vremenitim dobrima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.04.2009. 16:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa @ivice majku mu poljubim svi te nest napadaju,
pa čudni neki ljudi na ovom forumu,sve bezbožničko ateistička ekipa,
neznam poslije jednog vremena bi malo razmislio svojom glavom i preispitao bi se,jesam li u pravu ili se zavaravam? he he...
vidi među crkvenjacima ima puno dobrih ljudi,koji i zaslužuju da im država daje nešt lovu ali što je previše,previše je.
ipak je 383 milijuna kuna godišnje previše za davanje crkvi,svaki svećenik dobija duplu radničku plaću,znači oko 7-8 tisuća kuna,da negovorim da im je skoro sve u životu besple,
to zbilja nije uredu dok narod skoro pa gladuje...
po mom skromnom mišljenju morali bi se promjeniti ugovori s Vatikanom,jer ovo više nema smisla


p.s. ajd već kad kažeš da nitko neće staviti neku dobru stvar što radi crkva,pa ti sad slobodno reci koju o tome

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.04.2009. 18:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la (Pogledaj post): › pa @ivice majku mu poljubim svi te nest napadaju,
pa čudni neki ljudi na ovom forumu,sve bezbožničko ateistička ekipa

Nenapadaju oni mene nego Crkvu.
Nije problem što se oni bune za te milijune.
Problem je što bi ista tema nastala da je 100 000 000 manje
200 000 000 manje
300 000 000 manje
uvijek bi se pljuvalo, zato sam se javio.
Zato što nije bitan cilj, nego da se pljuje.
Sad je u pitanju kriza, sutra nešto drugo.

Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.04.2009. 18:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la: ›
p.s. ajd već kad kažeš da nitko neće staviti neku dobru stvar što radi crkva,pa ti sad slobodno reci koju o tome
Pored ekipe koja gleda sve kroz crnilo, koja bi kolektivno samoubojstvo napravila zbog veličine "svojih problema" samo nema muda.
Ja te pitam: IMA LI SMISLA? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.04.2009. 18:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la (Pogledaj post): ›


p.s. ajd već kad kažeš da nitko neće staviti neku dobru stvar što radi crkva,pa ti sad slobodno reci koju o tome


jebga brale nema se dovoljno dobre stvari koja bi opravdala njihove govnarije u tom je stvar Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marijuan
Offline
Ukupno postova: 302
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Dečki uživajte imam posla... Smile


ovo je samo potvrda da Kraljevstvo Nebesko postoji. ostvareno je u Hrvatskoj, zemlji katolika na brdovitom Balkanu. godine su trebale da netko iz crkvenih redova progovori o grijehu struktura, ubrzo je krivousti ljigavac zaprijetio nevraćanjem crkvene imovine pa je grijeh struktura tek povremeno spominjan. tvoje blagoglagoljanje je posljedica života u oblacima. cijenim napore Crkve u pomoći siromašnima ali je farizejski biti Konkordatom iznad svih ostalih u državi. Ako ćemo još jedanput mijenjati Ustav, ne vidim zašto mijenjati i Konkordat koji nije Sveto pismo, već ugovor jedne države sa drugom i kao takav je sklon izmjenama. bilo bi vrijeme za spuštanje Crkve na majčicu Zemlju i proba odatle propovjedati učenje Kristovo.

_________________
"Ljudi koji se boje umiru svaki dan. Hrabri samo jedanput." Paolo Borselino
http://zbogompameti.bloger.hr/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

marijuan je napisao/la (Pogledaj post): › Ako ćemo još jedanput mijenjati Ustav, ne vidim zašto mijenjati i Konkordat koji nije Sveto pismo, već ugovor jedne države sa drugom i kao takav je sklon izmjenama. bilo bi vrijeme za spuštanje Crkve na majčicu Zemlju i proba odatle propovjedati učenje Kristovo.
Uza sve lijepe riječi koji si napisao gledajući na bogatstvo tvoga riječnika, opet te pomalo nerazumijem?!
Druškane USTAV mi nemjenjamo zbog sebe, nego zbog EU to valjda znaš, a zna se i da tim mjenjanjem gubimo dio suvereniteta i sl, naravno da sve možemo mjenjati ugovore i sl...
PS: Ja sam na kraju napisao, da sam se javio pošto sam svjestan kako bi ista tema bila ispucana i da je riječ o 100 000 000, 200 000 000, 300 000 000 manje jer ionako nije bitna količina nego konačno opet neki povod da nekoga popljuješ. Dakle tema nije zadana da se dođe u raspravi do nekog konstruktivnog cilja, niti su u njoj obrazložili za čega je sve namjenjen taj novac, što će reči da je cjelokupna rasprava drek.
Nadam se, da razumiješ na čega sam htio poentirati?! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajde ti nama reci za čega je namjenjen taj novac kad se toliko razumiješ u to ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.04.2009. 17:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da je prava i pravde, Crkva bi ostala bez kune iz drzavnog proracuna, jer je 50 godina dokazivala da i bez njih moze prezivjeti bez ikakvih problema.

Ovako se novac uzima darovitima, sposobnima i pametnima i daje licemjernom kleru (preko 400 milijuna godisnje).

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 17:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › ajde ti nama reci za čega je namjenjen taj novac kad se toliko razumiješ u to ?
Nikada ja nisam rekao da se tolko razumije u to. Ono što sam rekao da je autor teme jedva dočekao da može to, nebi li mogao otvoriti kakvu temu da počne masovne verbalne napade, to je problem.
Jer da je tema otvorena sa drugačijom namjerom da se o tome konstruktivno raspravi onda bi se i autor teme potrudio i našao podatke za čega idu svi ti novci pa ukoliko postoji ogroman višak na čega ovdje ciljaju gdje se on raspoređuje i na koji način i jeli on mogao biti konstruktivnije raspoređen.
Tako to rade kvalitetni novinari!
Sve u svemu ja sam več petsto puta napisao kako da je i o nekoj drugoj svoti riječ bi se također izbacila teme jer ona tu nije izbačena sa ciljem da se povede normalna rasprava.
A gdje se novci raspoređuju, pretopstavljam: Po biskupijama, župama, obnova građevina, caritas ...
No opet ponavljam to je trebala biti zadaća autora teme da to sve istraži prije nego li izbaci temu, inače imamo lakrdiju od rasprave u kojoj sada sudjelujemo.

Pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 17:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Ovako se novac uzima darovitima, sposobnima i pametnima i daje licemjernom kleru (preko 400 milijuna godisnje).
Dušo, darovitima i sposobnim najmanje uzima crkva, nadam se da si i toga sam svjestan. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 18:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znači nemaš pojma, ko što vjerovatno niko nema pojma di idu ti novci pa ni biskup sam. godišnje dobijaju masne pare koje idu negdje, a nitko ne zna gdje. pa ako farbanje i fasada 100 crkvi, dnevni obrok u karitasu i par stipendija dođu 300+ milijona kuna ja sam križanac oposuma i čudnovatog kljunaša.
ajde kad ih tolko braniš daj nam primjere gdje idu novci, proguglaj malo i argumentiraj gdje idu novci jer mene to jako zanima. svake godine do ove 400+ milijuna kn, i ove 300+ milijuna iz naših džepova je ošlo popovima i ja želim znat gdje, a ti kao glavni zagovarač crkve na ovom forumu sad argumentiraj di su novci.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marijuan
Offline
Ukupno postova: 302
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 18:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Druškane USTAV mi nemjenjamo zbog sebe, nego zbog EU to valjda znaš, a zna se i da tim mjenjanjem gubimo dio suvereniteta i sl, naravno da sve možemo mjenjati ugovore i sl...


Dio bi se trebao promijeniti i zbog samih nas, onaj dio zbog nesređene privatizacije. što se tiče suvereniteta, ekonomski suverenitet smo davno izgubili, dozvolom preleta NATO zrakoplova izgubili smo pravo kontrole nad vlastitim nebom. teritorijalni suverenitet nećemo izgubiti pa ne znam čemu briga.

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
PS: Ja sam na kraju napisao, da sam se javio pošto sam svjestan kako bi ista tema bila ispucana i da je riječ o 100 000 000, 200 000 000, 300 000 000 manje jer ionako nije bitna količina nego konačno opet neki povod da nekoga popljuješ.


ja tebe ne razumijem. pokušavaš izaći iz diskusije na prilično mutav način. kriza je svima, trebamo je svi snositi pa tako i Crkva. kada bi se pažljivo raščlanili novac koji Crkva dobija iz proračuna, vidimo da dio odlazi na socijalne programe što je po defaultu zadaća države, pa time dobijamo nekakve paradržavne programe- valjda na to treba zažmiriti.

[quote="mali_ivica";p="232895"]

Dakle tema nije zadana da se dođe u raspravi do nekog konstruktivnog cilja, niti su u njoj obrazložili za čega je sve namjenjen taj novac, što će reči da je cjelokupna rasprava drek.

hav jes no. svaka institucija u ovoj državi je podložna kritici pa tako i Crkva. kao da je ta institucija kilavo dijete koje ne može bez tuđe pomoći iako je unatoč svemu uspjela preživjeti razdoblje mraka od 1945-1990. godine. svoditi tuđe tvrdnje kao drek je primitivizam.

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nadam se, da razumiješ na čega sam htio poentirati?! Wink


da, izbjegavanje bilo kakve kritike.

_________________
"Ljudi koji se boje umiru svaki dan. Hrabri samo jedanput." Paolo Borselino
http://zbogompameti.bloger.hr/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.04.2009. 18:47 
Naslov:  Re: U ime oca i novca
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Kada je Vesna Pusić u Saboru zatražila da se javno prelistaju crkvene financije, na Kaptolu su zalupili sva hrastova vrata i prozore, i usto preventivno ošinuli po svjetovnim medijima kako se priča ne bi dalje razvlačila. No, onda je Hrvoje Cirkvenec, urednik rijetkog, ako ne i jedinog vjerskog portala (Križ života) koji nije pod kontrolom crkvene hijerarhije, zaoštrio ovo tvrdnjom da javnost ima pravo znati kako i na što Crkva troši blizu 400 milijuna kuna koliko joj svake godine kapne iz državne kase.

To je otprilike jedan i pol puta više od vrijednosti pelješkog kamenjara o kome se upravo govori kao najvećoj kupovini zemljišta u povijesti Republike Hrvatske. Prepustiti toliki imetak bilo kome bez praktički ikakve kontrole, samo je po sebi štetočinstvo bez presedana. Cirkvenec navodi primjer Vatikana koji je također bio pod sumnjama (prečesto opravdanim) sve dok nije počeo objavljivati svoje financije, te primjer Njemačke biskupske konferencije čije knjigovodstvo stoji dostupno svakome tko poželi - preko interneta.


I što bi? Ništa, pojeo vuk magare. Crkva se omotala u veo svetačke šutnje, praveći se opet da nije od ovoga svijeta banalnih materijalnih dobara. Taman posla da ona političkim strankama, medijima (čak i onim vjerskim), a pogotovo običnoj svjetini, otkriva od čega poveliki broj svećenika kupuje svoje Audije i BMW-ove, istinabog neblindirane, od čega se kupuju preskupi stanovi od kojih neki idu i u masnu komercijalnu eksploataciju. Da ne govorimo o sex-telefonima i sličnim glupostima...

[...]No, kada je iz Rima potkraj prošlog stoljeća krenula velika haranga protiv latinsko-američkih crkava, hipoteza je, bogami, postala teza čvrsta kao Petrova stijena. Bio je to juriš na brojne lijeve, često promarskističke katoličke svećenike i biskupe, što se, ajde, sa stanovišta borbe s glavnim svjetonazorskim rivalom, nekako i može razumjeti. Mnogo je gore što su ti ocrnjeni i, na žalost, dosta uspješno ušutkani svećenici, bili zagovornici "teologije oslobođenja".

A to znači da su oni htjeli svoje vjernike, i ne samo njih, OSLOBODITI od bijede izazvane kapitalističkom eksploatacijom, a ne njihovo siromaštvo samo ublažavati pilulama nekakvih SOS prodavaonica. Za to, zar ne, postoji Crveni križ, a od crkvenog križa ovdje u Hrvatskoj se očekuje puno, puno više, no ona za to očito nema volje. Ne može je ni imati, jer se radi o dva duboko različita koncepta Crkve, od kojih je, žali Bože, nama pripao puno gori. Ona bolja Crkva je nesebična prema siromašnima i zato je često i sama siromašna kao crkveni miš. Ova naša pruža samo najnužniju, ambulantnu pomoć siromašnima i zato se sama obogatila do aristokratskih visina."

izvor: Može li prebogata Crkva pomoći siromašnima ili su oni siromašni i zato što je ona tako bogata?

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2009. 21:44 
Naslov:  Re: U ime oca i novca
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): › No, onda je Hrvoje Cirkvenec, urednik rijetkog, ako ne i jedinog vjerskog portala (Križ života) koji nije pod kontrolom crkvene hijerarhije, zaoštrio ovo [b]tvrdnjom da javnost ima pravo znati kako i na što Crkva troši blizu 400 milijuna kuna koliko joj svake godine kapne iz državne kase.

Ovo si trebala ubaciti odmah u temu jer to onda poprima sasvim drugo naličje! I onda to na nešto liči!
Eto to je to. Jer samo prazno pisanje bez nekih određenih poveznica neznači ništa.
Sada je to več nešto drugo i pomalo konstruktivnije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: