Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (2. dio)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.08.2008. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Agregat ide, kao i medvjedici dobrog srca, na cistu dobrotu i uopce ne zagadjuje pa je krasno rjesenje.
Bravo! Kako se samo narod toga ranije nije sjetio???
Pada mi na pamet i zvucna kulisa u mojoj zgradi, recimo...
Svaki stan na balkonu ima agregat i udri pa da vidis veselja... Svaki dan, cijeli dan, zvuk kao kad Unikomovci kose trave pod prozorom... Mmmm, prekrasno...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
faktor-x
Offline
Ukupno postova: 447
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2008. 11:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ironija nije rješenje za energetsku krizu, a Vi očito imate samo to rješenje!
Vodite se plašenjem needuicarnih masa iz Podunavlja i plašenjem da će im narasti treće uho i da će bobe grožđa biti 30cm i šarani biti ljubičasti umjesto da argumentirate točno protiv čega ste i točno zašto ste protiv toga.
Lako je reći da ste protiv nuklearke jer vi ste zeleni pa to morate, ali ako ste već protiv nečega recite TOČNO zašto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.08.2008. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa ako ti "močno sevanje" , nuklearni otpad i ružno zdanje elektrane na zelenoj pozadini nije dosta, onda ne znam šta da ti kažem...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.08.2008. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne postoji energetska kriza, to je izmišljotina.postoje špekulanti koji se koriste naivčinama kako bi ispirali mozgove narodu. eto vam primjera rata rusije i gruzije-toliko je jasno da je to rat za energetsku sirovinu. narod popušio, trgovci naftom, plinom i oružjem trljaju ruke radi dobrog posla.
sa nuklearkama je ista priča: narodu čudovište, građevincima i proizvođačima kotlova i reaktora bauštela, trgovcima struje lova, a iluzije poput tehnološkog razvoja i parole"imamo struje,naše struje"..e to ostaje forumašima.. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2008. 13:41 
Naslov: Funny 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljilja je napisao/la (Pogledaj post): › ... normalno je i logično da se u Slavoniji NEĆE graditi ni nuklearka ni termoelektrana...
ljiljanka ms Very Happy Laughing


Ajd' da se okladimo u 100 eura da ce biti. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2008. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljilja je napisao/la (Pogledaj post): › ne postoji energetska kriza, to je izmišljotina.postoje špekulanti koji se koriste naivčinama kako bi ispirali mozgove narodu. eto vam primjera rata rusije i gruzije-toliko je jasno da je to rat za energetsku sirovinu. narod popušio, trgovci naftom, plinom i oružjem trljaju ruke radi dobrog posla.
sa nuklearkama je ista priča: narodu čudovište, građevincima i proizvođačima kotlova i reaktora bauštela, trgovcima struje lova, a iluzije poput tehnološkog razvoja i parole"imamo struje,naše struje"..e to ostaje forumašima.. Smile

gospođo Ljiljo....uz svo dužno poštovanje,ne pričajte gluposti.....
..............
energetska kriza ne postoji...?????
......ako je tako, koju su pm mene onda učili na faksu......ispirali mi mozak....???
.........kako dolazi do energetske krize....??? povečanom potrošnjom,a nemogučnošću opskrbom.....
..dakle,imamo ogromnu potražnju za naftom ( uzimajući u obzir da je ona najvažniji energent )....naravno njena cijena je itekako velika....
...spomenuli ste rat u gruziji....i je zbog nafte je. (jedna od rijetkih stvari u kojoj se mogu složiti s vama.)...dakle to po vama nije kriza.... da nafte ima na svakom ćošku ne bi sigurno zbog nje ratovali.... jednog dana će se ratovati i zbog pitke vode....a zašto...zbog njenog drastičnog manjka....
....dakle ako nečega nema,to po vama ne izaziva krizu.....???
.....svaka kriza je ista...samo su drugačiji motivi ....
...........................................
kad nađete izvor onoga što izaziva krizu,ona nestaje..... ljudi su u novčanim problemima...na neku sreću nađu "dobar" posao,počnu primanja i njihova ekonomska kriza je prolazu....
...tako je i sa el.en... sve je više velikih potrošaća... potrošnja je itekako narasla... vi sigurno volite biti u klimatiziranom prostoru kada je vani 38 stupnjeva, i vi volite da vam je toplo kada je vani -15 stupnjeva...i to je normalno...zanima me samo kako će te razmišljati kada vam struja i grijanje budu preskupi...???? dali će te se smrzavati ili ćete si pojačati grijanje.....????? a račun astronomski.....samo zato što je energija skupa...bitno je da ste vi "zeleni"
riješenje je u nuklearci....ona je izvor el.en.... ne ovisi o nafti.... daje ekonomski isplativu energiju....i ekološki je najisplativija ( i ako uzmemo u obzir nuklearni otpad)
.......................................
eto, uvijek dobijem neku inspiraciju kada pročitam neki od odgovora gospođe ljilje...
...toliko da ni sam ne znam od kuda bih krenuo,i što napisao a da još uvijek bude u granicama pristojnoga....
........................................
ja razumijem neke ljude koji daju konkretne odgovore zašto nisu za nuklearku....najčešće je to strah....ali ovi zeleni melju jedno te isto,a ništa konkretno.....pa ljudi moji.....nitko nije toliko glup da si želi zlo..... samo kada se normalno razmišlja, između dva zla pokušavamo izabrati manje.....
........................
pa eto gospođo ljiljo,vama za domaću zadaću..... napišite prednosti i nedostatke nuklearne elektrane,termo elektrane, hidro elektrane, vjetroelektrane, solarnih ćelija, turboagregata.... i usporedite ih.... i sami ocijenite što je najprihvatljivije....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.08.2008. 15:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"kad nađete izvor onoga što izaziva krizu,ona nestaje"

uz dužno poštovanje vama (ne znam što su vas učili na faksu,al uzmemo li u obzir relativnost obrazovnog sustava u nas, više vrijedi dopunsko-praktično obrazovanje) sa ovim "kad nađete izvor onoga što izaziva krizu,ona nestaje" sami ste si dali odgovor na vašu energetsku dilemu.

inače, nemam klima uređaje niti u privatnom niti u u radnom prostoru.nemam ni ventilator.ni termopeć.ni plinsko grijanje. fakat trošim struju samo koliko i kad mi treba. palim bojler kad mi treba topla voda.imam štedne žarulje već dugo.redovno opskrbljujem hepovce sa novcem plaćajući struju i cijenjim sve njene blagodati smatrajući je toliko vrijednom da je ŠTEDIM. gasim sve aparate kad nisu u ipotrebi.šta još da kažem ? jako puno putujem po svijetu, ali vlakom, jer željezničkih pruga ima zaista po cijeloj evropi-e tu ćete reći da vlak ide na struju!da, ali vozi 1000 ljudi, za razliku od jednog auta sa jednom osobom...a može i brodom.on ide na naftu, al isto prevozi 1000 puta više robe i ljudi nego auto. i tako dalje, da ne nabrajam, ne da mi se više gubit vrijeme i trošit struju na ove besmislice na forumu.

ali šta to sve vrijedi kad struju i naftu rasipate i rasipaju svi drugi na bezbroj načina: od kućanstva do industrijskih pogona, uličnih i gradskih rasvjeta i . pa kad ste toliko zadriti za nuklearke i smatrate da su potrebna još nova energetska postrojenja, onda ja sad pitam vas. jeste li vi iz kamenog doba? zar niste odrasli uz osvjetljenu kuću, tv,kino ,frižider, električni šporet i slično?kako ste učili?uz petrolejku? vjerojatno niste.pa mi kažite što vam je falilo u to vrijeme.struje? zaključno.krize nema, prevelika potrošnja i rasipnost, vrijeme predatorskog konzumerizma i pad etičke vrijednosti društva uzrok je tome što nam se pokušava naturiti: ah živjet ćemo u mraku.izgradimo si još nuklearki, hidrocenrala i ugljenara.uništimo se.al uz dobro osvjetljenje .

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zoran Oštrić
Offline
Ukupno postova: 7
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2008. 15:35 
Naslov: Warning ! Re: Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (2. dio)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pozdrav Osječanima! Vidim da ima mnogo odgovora. Nuklearna energja postaje ponovno aktualna tema, kao što je bila 1980-ih, kad sam bio aktivan u tadašnjem antinuklearnom pokretu. Tada se planirala druga jugoslavenska nuklearna elektrana u Prevlaci kod Zagreba, a treća na ovoj lokaciji - pri čemu se čak spominjali blok od četiri reaktora po 1000 megavata. Shocked

Zastupnici nuklearne energije uvijek nastupaju kao katastrofičari (što inače zamjeraju ekologistima): nuklearna energija je jedina nada za čovječanstvo, ne mžemo nikako doći do struje bez nje, itd.. Pa su tako u ono doba pričali kako će Jugoslavija propasti bez nuklearki... A ja budala dokazivao da neće. Laughing

OK, šalu na stranu. Jedan dio komentara ponavlja rutinsku nuklearnu propagandu, drugi pokazuje elementarno neznanje, neki i bez razloga vrijeđaju.

Jedan od "argumenata": "pa imaju i drugi u okolici nuklearke...": Naravno, ipak nije isto da li je ona na stotonjak kilometara, ili ovdje. Glede Srbije (ili Vojvodine): antinuklearno raspoloženje je vrlo snažno.

Drugi lokalni argument: "Ako nećete nuklearku, sagradit će vam termoelektranu." Ne može nitko, pa čak ni HEP (koji je kao reorganiziran, ali su i dalje arogantni kao kad su bili aspolutni monopolist) graditi nešto kako mu puhne. Suglasnost lokalne zajednice mora postojati. A termoelektrane nema mnogo smisla graditi daleko od naselja. U planovima HEP-a, koji su mi dostupni, govori se o novom bloku TE-TO u Osijeku i mogućoj TE u industrijskoj zoni u Vukovaru; Dalj se nigdje ne spominje.

Argument da ih eto i drugi grade: to su, gotovo u potpunosti, samo projekcije želja nuklearnog lobija. Osim Rusije i još poneke zemlje bivšeg SSSR-a, jedina nuklearka u gradnji u Europi je trenutno u Fnskoj. S druge strane, Austrija je nakon referenduma zatvorila već izgrađenu nuklarku i antinuklearno raspoloženje je vrlo jako. Danska je 1980. odlučila odustati od ranije planirane gradnje nuklearne elektrane i razvijati obnovljive izvore, osobito vjetroelektrane; naši su se energetičari 1980-ih slatko smijali glupim Dancima - danas vjetar daje 20 posto njihove potršnje struje uz dalji rast, a vjetroelektrane su jedan od najvažnijih izvoznih prozvoda. Švedska je također u to doba bila odlučila postepeno zatvoriti sve nuklearne reaktore, a Njemačka 1999., i to provode.

Slučaj Njemačke je posebno zanimljiv, jer je tu odluku donijela crveno-zelena koalicija. Demokršćani su tada iz oporbe prijetili da će odluku ukinuti kad osvoje vlast, ali to nakon 2005. nisu učinili. Planiraju zatvoriti nuklearne elektrane, a ipak istvoremeno planiraju do 2020. smanjiti emisiju ugljičnog dioksida za 20 posto - povećati udio obnovljivih izvora na 20 posto - i pazite sad, osobito je važno. smanjiti ukupnu potrošnju energije za 20 posto! Angela Merkel je izrazito aktivna u promociji mjera za sprečavanje klimatskih promjena - svaki tjedan nešto o tome kaže.

O nekim stereotipima koje promoviraju zastupnici nuklearne energije pročitajte u priopćenju stranke Zelena lista, pridružene članice Europske zelene stranke .

Bilo je inače, i ima, dosta fizičara koji su protiv nuklearne energije. Jedan (iz Austrije) bit će i na međunarodnoj konferenciji, slijedeći tjedan u Osijeku. Drugi je Ivan Supek, koji je jednostavno iskazao tri ključna razloga, zašto su nuklearke načelno neprihvatljive. (Ne, problem otpada nije riješen - ostaje opasan tisućama godina, naše potomke za sto generacija ne smijemo opterećivati brigom o našem smeću.) Drugi značajni fizičar, koji je mnogo puta pisao protiv nuklearne energije, je Ivo Derado. Njegov posljednji članak na tu temu: Sudbonosna energetska dilema

Toliko zasad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zoran Oštrić
Offline
Ukupno postova: 7
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2008. 15:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evil Poodingh je napisao/la: ›
Zoran Oštrić ajd javi mi se za onu trepeljku od cinculatora što smo se dogovorili da ti prodam...


A što je sad ovo? Neki moj imenjaki prezimenjak? Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2008. 18:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljilja je napisao/la (Pogledaj post): › "
...uz dužno poštovanje vama (ne znam što su vas učili na faksu,al uzmemo li u obzir relativnost obrazovnog sustava u nas, više vrijedi dopunsko-praktično obrazovanje) ...


Da pogodim, Vi nemate zavrseni fax ?
Ispravite me ako sam u krivu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.08.2008. 18:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tyler_durden je napisao/la: ›
ljilja je napisao/la (Pogledaj post): › "
...uz dužno poštovanje vama (ne znam što su vas učili na faksu,al uzmemo li u obzir relativnost obrazovnog sustava u nas, više vrijedi dopunsko-praktično obrazovanje) ...


Da pogodim, Vi nemate zavrseni fax ?
Ispravite me ako sam u krivu.


potpuno u krivu

_________________
najnasilniji element društva je neznanje Tup, tup
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2008. 20:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Malo mi je previše skrenula ova rasprava, pa se ne bih ni htio previše miješati, samo bih skrenio pozornost na to da 'dobre vile' u INGRA-i jednako gledaju na kapital i posao kao i 'zli orci' u tvrtkama specijaliziranima za opremanje nuklearki.
Ja bih vrlo rado vidio puno vjetrenjača koje bi INGRA (tj. tvrtke-partneri) sagradila po (nadam se) povoljnoj cijeni - na kraju krajeva - one su proizvod hrvatske pameti, no opet na ostaje just-in-case scenarij u koji se uklapa nuklearka.
Isto tako, od ljudi koji rade ili su bili u doticaju sa razvojem i izgradnjom hrvatskih vjetroelektrana čuo sam svakakve priče o ulupavanju državnog novca u ne baš jako uspješne projekte, poput pokusnog polja u blizini Šibenika gdje je vjetar često prejak kad ga ima (pa se rotori moraju zakočiti), a kad ga nema - nema ga.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zoran Oštrić
Offline
Ukupno postova: 7
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 21:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
čuo sam svakakve priče o ulupavanju državnog novca u ne baš jako uspješne projekte, poput pokusnog polja u blizini Šibenika


Koliko je meni poznato, gradnja vjetroelektrana u Hrvatskoj je već davno otišla iz faze "pokusnih polja". Nisam čuo da su neki veliki novci negdje ulupani. Alternativci kao ja zapravo se već desetak godina vjetroelektranama ne bave - nego biznismeni i inženjeri. U Europi, VE su u golemoj eskpanziji - danas već dostižu četiri posto ukupne proizvodnje električne energije, a plan Europkse komisije za 2020. je 12 do 14 posto. Pazite - ne u ovoj ili onoj zemlji, nego u EU, 25, zemalja, u cjelini! U Hrvatskoj, dane su prethodne suglasnosti za gradnju 330 MW a zahtjrevi su bili još prošle godine za 800- nikakvi "državni novci" tu nisu potrebni, to tu tvrtke iza kojih stoje strane banke - onih 330 MW, to je oko 400 milijuna eura direktnih stranih ulaganja u Hrvatsku - proizvodnja oko 800 milijuna kWH godišnje. Opet u Europi - u razdoblju od osam godina instalirano 47.000 megavata...

Da ne drobim tu sada, ima jedan moj detaljniji članak na tu temu: Kako uštedjeti 700.000 tona ugljena godišnje

Da, bez nuklearne energije, uz niz drugih mjera, sasvim lijepo možemo zadovoljiti potrebe za električnom energijom, i energijom uopće. Njemačka smatra da može...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2008. 21:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zoran Oštrić je napisao/la: ›
Koliko je meni poznato, gradnja vjetroelektrana u Hrvatskoj je već davno otišla iz faze "pokusnih polja".


Pitajte ljude u institutu "Hrvoje Požar" čime su se intenzivno bavili do prije godinu-dvije...

Zoran Oštrić je napisao/la: ›
Alternativci kao ja zapravo se već desetak godina vjetroelektranama ne bave - nego biznismeni i inženjeri.

Smile
Svima je drago što se alternativci poput Vas ne bave projektiranjem i izgradnjom VE...

Zoran Oštrić je napisao/la: ›
U Europi, VE su u golemoj eskpanziji - danas već dostižu četiri posto ukupne proizvodnje električne energije, a plan Europkse komisije za 2020. je 12 do 14 posto. Pazite - ne u ovoj ili onoj zemlji, nego u EU, 25, zemalja, u cjelini! U Hrvatskoj, dane su prethodne suglasnosti za gradnju 330 MW a zahtjrevi su bili još prošle godine za 800- nikakvi "državni novci" tu nisu potrebni, to tu tvrtke iza kojih stoje strane banke - onih 330 MW, to je oko 400 milijuna eura direktnih stranih ulaganja u Hrvatsku - proizvodnja oko 800 milijuna kWH godišnje. Opet u Europi - u razdoblju od osam godina instalirano 47.000 megavata...

Da ne drobim tu sada, ima jedan moj detaljniji članak na tu temu: Kako uštedjeti 700.000 tona ugljena godišnje


Gledajte, bez uvrede, ali ovakvu hrpu napamet iz tko zna kojih izvora naučenih brojeva bih očekivao od nekoga poput Sanadera, nekoga sa pravnom školom. Ipak, lijepo od Vas što navodite izvore - svoj blog...

Zoran Oštrić je napisao/la: ›
Njemačka smatra da može...


Neka njemaca, milijuni tona ugljena i njihove u Bundestagu jake stranke zelenih. Još se sjećam kako su se njihovi zeleni grčevito borili samo protiv vlakova koji su prevozili svježe gorivo za NE. No, prerijetko se čulo o njihovim blokadama megalomanskih površinskih kopova ugljena ili termoelektrana, stranka zelenih se ipak bojala reakcije radnika u NRW-u.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.08.2008. 21:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

od 21.lipnja do danas je skupljeno 3592 potpisa!!! plus one papirnate peticije,dakle ima više od 5 tisuća. Laughing

peticija protiv nuklearke na web strani zelene liste http://www.zelena-lista.hr/peticija/add_message.php

ovi koji se potpisuju PROTIV isto su "neobrazovani i neinformirani".kako ih opametiti ZA???!!!??? Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: