Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Eutanazija

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Eutanazija

za
74%
 74%  [ 20 ]
protiv
25%
 25%  [ 7 ]
Ukupno glasova : 27


Autor Poruka
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.12.2007. 9:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la: ›
vjerujem da ljudi koji se odlučuju na skidanje voljenih sa aparata,nakon dosta razmišljanja, ipak se vode mišlju da će više pomoći drugom nego sebi.
upravo tako. ponekad je baš držanje nekoga na aparatima posljedica nečije sebičnosti, jer se ne može od toga nekoga odvojiti i ne želi ga pustiti. omogućavanje nekome da napokon ode i na taj način završavanje njegovih dugogodišnjih muka je ništa drugo, nego sposobnost gledanja dalje od vlastite guzice.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 18.12.2007. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eutanazija. DA!

Čemu mučiti sebe i okolinu.

Pošto se tema razvila iz filma sa početka ove teme i ja bi postupio isto.

Reinkarnacija je ZAKON!

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.12.2007. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedna mala napomena:
Pobornici eutanazije, a istodobno i reinkarnacije kontradiktorni su sami sebi! Wink
(Iako to vjerojatno ni ne shvačaju?!) Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.12.2007. 11:44 
Naslov:  Re: Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne vjerujem u reinkarnaciju kao ni u život poslije smrti, jednostavno umreš i nema te više. Ako budem, a nadam se da neću, smrtno bolesna, svojima ću reći neka me ne muče i neka isključe aparate ili me uspavaju. Ne mogu ni zamisliti kako je mladim ljudima koji znaju da će umrijeti ili imaju bolest s kojom će živjeti cijeli život. U jednu ruku, to ovisi i o karakteru osobe hoće li prihvatiti sudbinu ili neće, hoće li trpiti bolove ili ne. Šteta što čovjek ne može mirno proživjeti svoj vijek i jednostavno umrijeti od starosti.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.12.2007. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
U jednu ruku, to ovisi i o karakteru osobe hoće li prihvatiti sudbinu ili neće, hoće li trpiti bolove ili ne. Šteta što čovjek ne može mirno proživjeti svoj vijek i jednostavno umrijeti od starosti.

E vidiš ovo sam čekao!

Ljudima je lakše doći i nekome poisključivati aparate, nego svojim riječima ili nekim gestama pokazati da svijet i nije tako crn.

(uvijek je lakše ići linijom manjeg otpora...)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 18.12.2007. 11:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako bi Klingonci rekli, tijelo je ljuštura koja ostane kada je napusti duša.
U tom nekom smislu.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.12.2007. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za izbor.
za pravo na eutanaziju.
za pravo na pobačaj.
za pravo na homoseksualne brakove.
protiv ispiranja mozga bilo koje vrste.

mislim da se u svijetu ipak osjeća neki razuman smjer kretanja po tim pitanjima... koliko god se konzervativna, katolička hrvatska pjenila.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.12.2007. 12:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pogledajte španjolski film "Život je more" pa si malo razmislite te iznesite svoje dojmove.Rađeno je po istinitom događaju...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 18.12.2007. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da baš je nekom stalo da mu laprdaš kako je lijep svijet, a on u bolovima da se ubiješ.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.12.2007. 15:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
za izbor.
za pravo na eutanaziju.
za pravo na pobačaj.
za pravo na homoseksualne brakove.
protiv ispiranja mozga bilo koje vrste.
Pa i protiv ove tvoje vrste ispiranja mozga?! Wink
PS: Ja znam kako je katolička crkva protiv eutanazije i pobačaja, ali mi nije jasno zašto se konstanto ona spominje zbog toga, pa nije ona jedina protiv toga! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.12.2007. 15:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la: ›
Da baš je nekom stalo da mu laprdaš kako je lijep svijet, a on u bolovima da se ubiješ.

Ja sam isto bio u bolovima da se ubiješ pa sam eto živ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.12.2007. 17:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
PS: Ja znam kako je katolička crkva protiv eutanazije i pobačaja, ali mi nije jasno zašto se konstanto ona spominje zbog toga, pa nije ona jedina protiv toga! Wink

Možda zato jer nam je država sekularna samo na papiru.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.12.2007. 17:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam isto za sva prava.
Treba eutanazirati sve sto sto nije 90-60-90, jer se ionako citav zivot pati optereceno kompleksima.
Za to sam i da se pravo na pobacaj prosiri do 16 godine zivota ploda, jer abortirani plod ne moze biti nazvano covjekom, kako se ne bismo izlagali riziku da nas netko proglasi zatucanima i nevaspitanima.
Dakle, ako ti se dijete vrati iz skole sa sedam jedinica, abortus. Isto tako, ako te tvoj voljeni ne uzme, a mislila si ga na bebu upecati, abortus.
Jebes to, zene su toliko u nas potlacene i ugnjetavane, red je da njihova prava bar 2 hiljade godina budu iznad opcih ljudskih i gradjanskih prava (koja nisu artikulirana u zatucanoj Hrvatskoj, nego u jednoj zemlji na F.)

Ne znam kako je crkva u sve ovo upala, ali kriz u banci nemate nigdje u Hrvatskoj. A ima ga i u drzavama s daleko manjim udjelom krscana. Na kraju... Ma eto, citava Skandinavija ima petokraku na zastavama, kao simbol napretka, slobodoljublja, prava na razlicitost i slobodu od spanjolske cizme zapadnog imperijalizma...

Dodje mi da zapjevam: "U tu-ne-lu..."

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.12.2007. 18:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › za izbor.
za pravo na eutanaziju.
za pravo na pobačaj.
za pravo na homoseksualne brakove.
protiv ispiranja mozga bilo koje vrste.

mislim da se u svijetu ipak osjeća neki razuman smjer kretanja po tim pitanjima... koliko god se konzervativna, katolička hrvatska pjenila.


Stavovi o eutanaziji i pobačaju nisu rezultat nikakve konzervativnosti. Mozak ne ispire samo Crkva.

Homoseksualni brak nije ubojstvo. Pobačaj i eutanazija jesu, što god tko rekao. Neke stvari su činjenične i tu nema rasprave. Zato po pitanju homoseksualnih brakova MORALNE dvojbe ne bi trebalo biti, ali je ona normalna kada se radi o eutanaziji i pobačaju.

Ozakonjenjem eutanazije niječe se ravnopravnost i jednako dostojanstvo svih ljudi. Liječnici su se zakleli da će se brinuti za dostojantven život pojedinca, ali i dostojanstvenu smrt. Može li se dostojanstvo sačuvati ubojstvom?

Sve veći broj ljudi se ponaša kao da moral ovisi o zakonu, kao da je moralno ono što je po zakonu odobreno, a ne obratno

Njega umirućih način je da se čovjeku osigura dostojanstvo. Palijativna skrb je pristup kojim se bolesnicima suočenima sa smrtonosnom bolešću i njihovim obiteljima unapređuje kvaliteta života. Čini se to kroz procjene i liječenja boli, te kroz olakšavanje ostalih psihičkih, psihosocijalnih i duhovnih problema (prema WHO)

Kada bi se palijativna skrb provodila kako treba, eutanazija bi bila opcija o kojoj uopće ne bi trebalo razmišljati.

Zašto, dovraga, svi govorite o neizdrživoj boli, kao da ne znate u kojem stoljeću živimo? Liječenje boli danas je uznapredovalo do te mjere da se svaka bol može suzbiti ili ublažiti do podnošljive mjere.

Sama ideja eutanazije je morbidna i kriva. Osobito danas, kada je medicina toliko uznapredovala.

Postoji nešto što se zove "pasivna eutanazija". Recimo, nema nikakve šanse da pacijent ozdravi. Liječenjem bolesti se samo produljuje njegova agonija. Kada se to utvrdi, bolest se prestaje liječiti, ali se bolesniku ublažava bol, pruža mu se psihička podrška, ovisno o njegovim uvjerenjima, idealima i razmišljanju te mu se na taj način osigurava dostojanstvena smrt. Prirodna smrt. To bi, donekle, bio humani čin.

Uštrcati nekome u venu smrtonosnu tvar, nije ništa drugo doli ubojstvo.

Gađenje i odbojnost prema bolesnim ljudima je potpuno nezdravo. Jednako je kad se radi o gađenju prema sebi samome u toj situaciji. Nije sramotno biti bolestan. Nije sramotno biti nemoćan. Sramotno je biti bešćutan. Sramotno je biti sebičan. Sramotno je biti needuciran. Također, sramotno je ubojstvo pravdati "milosrđem". Ubojstvo iz milosrđa. Čini li se to samo meni kao oksimoron?

"Ako pacijentu ublažite bol, ako se on doživi kao voljena osoba, tada vam neće postavljati zahtjeve za eutanazijom" rekao je čovjek koji je četrdeset godina radio na onkologiji i napisao masu znanstvenih radova na tu temu.

Život nije film. A ljudi bi trebali biti manje sebični, iako je ta sebičnost u modi. Moderno je biti otvorena uma. Zahtjevati svoja prava. Prava na izbor. Serem se na taj izraz. Postaje, dakle, konzervativno boriti se protiv ubojstva?

Više vrijedi jedno "izvoli" od sto "neka ti Bog pomogne". Pružimo li umirućem ljubav, skrb i odgovarajuću njegu (što uključuje i otklanjanje boli, da mi ju opet netko ne bi spominjao) , tada možemo reći da je osoba umrla dostojanstveno.

Kada nepokretna baka čuje retardiranu medicinsku sestru kako pred njom govori "Bolje da baba umre odmah, ionako vegetira", sasvim je normalno da viče kako želi da ju se ubije. Je li to ljudskost?

Stvar je u stavu. I u snazi duha pojedinca. Dizanje ruku od samoga sebe je ili očajnički vapaj ili znak psihičke nestabilnosti. Dizanje ruku od osobe koju volite kada joj vaša ljubav najviše treba još je gore.

Svatko ima pravo na svoj stav. Željeti svoju smrt i(li) počiniti samoubojstvo je uvijek moguće. Legalizirati ubojstva nije normalno. Osobito ako u obzir uzmemo mogućnost zlouporabe, čije bi posljedice u ovom slučaju bile strašne.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.12.2007. 22:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A zašto je vama normalno kad kauboj ubije svog teško povrijeđenog konja (jer nema šanse da preživi,jel) a nije vam normalno to uraditi isto takvom čovjeku?
Wndy veli da su se doktori obavezali pomoći čovjeku pa ako ga "ubiju" to nije pomoć?
Trebali bi postaviti neke norme za dopuštene i nedopuštene eutanazije a ne ubijat kako se kome ćefne.Šta,prehlada?! Gotovo!

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: