Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Boju pročelja biraju domaćice, a stručnjake nitko ništa ne pita

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.12.2007. 0:46 
Naslov:  Boju pročelja biraju domaćice, a stručnjake nitko ništa ne p
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Obnova fasada zgrada kojima upravlja Zavod za stanovanje Osijek dočekana je s velikim odobravanjem, kako suvlasnika zgrada, tako i većine ostalih Osječana jer grad, zahvaljujući jedinstvenim kreditnim uvjetima (kamatu sufinanciraju Osječko-baranjska županija i Grad Osijek), izgleda sve ljepše. No, dok suvlasnici uživaju u novouređenim zgradama, njihova nova pročelja u žarkim bojama, pojedincima su poremetila svakodnevicu.

Bar ako je suditi prema pismu koje je Osječanka Nina V. uputila direktoru Zavoda Mati Radeljiću u kojem spominje uređeni neboder na Šetalištu kardinala Franje Šepera. Pojašnjava kako šetalištem svakodnevno prolazi od kuće do radnog mjesta pa joj se izbor nove narančaste boje ne čini primjerenim za tu zgradu. Projekt je, smatra ona, za svaku pohvalu pa je ne čudi što se toliki broj građana odlučuje za njega budući da su fasade doista u katastrofalnom stanju.

- U cijeloj toj odličnoj priči smatram da postoji jedan veliki propust - izbor boja za fasade. Stanari neke veće zgrade, primjerice, osmerokatnice sa šest stanova po etaži, pa u svakom stanu u prosjeku dva-tri stanara... Mnogo je to ljudi koji se trebaju dogovoriti oko izbora boje koju oni u konačnici i plaćaju. Pretpostavljam da su oni ti koji biraju boje i uzorke, no, smatram da bi se ipak trebali posavjetovati sa stručnijim kadrom od skupine stanara ili njihovog predstavnika u odabiru boja kako radi pristojnog izgleda fasade, tako i radi nekog poštovanja arhitekture, okoline i dr. Nije arhitekt bez razloga neku fasadu podijelio vodoravnim linijama da bi one sada postale uspravne pa još i u “ludim” bojama, u stilu “nek' bude veselo...”, kaže Nina V..

Dodaje kako je to izuzetno veliki problem na koji se mora reagirati prije nego sve uzme prevelikog maha, odnosno da se “zaustavi katastrofa”, kao, za primjer navodi, u slučaju narančastog nebodera uz samu Dravu koji će se “takav narančast pojavljivati kao motiv na osječkim razglednicama, TV prilozima snimljenim sa šetališta uz Dravu...”.



Izbor boje pročelja je stvar suvlasnika, kazao nam je direktor Radeljić, osim u slučaju kada je riječ o objektu koji je pod zaštitom. Zavod se ne može postavljati kao netko tko će suvlasnicima zgrada nametati kojom će bojom bojiti zgradu.

- Jedino u slučaju kada se zgrada nalazi u zaštićenoj zoni i pod zaštitom, konzervatori određuju koje se boje smiju koristiti. Tako je, primjerice, u Vukovarskoj ulici - tamo su boje izabrali konzervatori striktno određujući koje nijanse se smiju koristiti. No, za sve ostale zgrade koje nisu pod zaštitom suvlasnici nekretnine jedini su mjerodavni. Ne dolazi u obzir da im mi namećemo izbor boje, pojašnjava Radeljić. Osvrćući se na primjer nebodera uz pješački most, kratko ponavlja poznatu krilaticu: “O ukusima ne može raspravljati!”.

Kako smo doznali od pojedinih izvođača fasaderskih radova, u izboru boje stanari dođu s vlastitim željama, a ponekad prihvate savjet njihovih stručnjaka. Kako oko izbora nijanse boje, tako i njezine kvalitete što je, ističu stručnjaci, iznimno važno kada se rade tako veliki poslovi. Tako je u većini slučajeva krajnja kombinacija nijanse određeni kompromis želja stanara i onoga što se može primijeniti u konkretnom slučaju. S druge strane, priznaju naši sugovornici, bude i situacija kada domaćice zamisle, “skuhaju” neku boju, a s prijedlogom se svi suvlasnici slože. Tada je struka nemoćna.

Autor: Darko Pejić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Arhiva031, studeni 2007.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.12.2007. 8:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajd da to jos nekom osim mene smeta.

kad sam se prijateljima zalio kako mi je odvratna ta zgrada i kako bi mi prihvatljive boje bile bijela ili bilo koja nijansa zelene, svi su me popljuvali.

meni je taj neboder kao saka na oko ... i trebalo bi ga srusiti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.12.2007. 9:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Njihova zgrada, njihova boja.

Meni je boja odlična, bolja od sive u svakom slučaju.
Ako nekom smeta boja zgrade, neka ozbiljno razmisli o liječenju na psihijatriji.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
J.G.
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Lokacija: OSIJEK
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.12.2007. 9:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo, ja bih baš voljela sruštit tvoju zgradu Laughing jer sigurno nije lijepa kao ova moja:)))
Od svih prijedloga i ideja ova boja je najbolje odgovarala i uklopila se u okoliš i mislim da se o ukusima uopće ne treba raspravljati, osobito ukusima osoba koji ne žive u toj zgradi i ne plaćaju obnovu fasade!!! Bilo je ideja da zgrada bude siva ili čak plava, to bi tek bilo strašno!!! Onima kojima smeta boja neka ne gledaju prema zgradi tih pari minute što prolaze pored nje ili neka razmišljaju o nekim drugim problemima kojih na žalost u gradu (ili u njihovom životu) ima previše Crying or Very sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.12.2007. 9:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la (Pogledaj post): › Njihova zgrada, njihova boja.


ali moj grad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.12.2007. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la: ›
Njihova zgrada, njihova boja.

Meni je boja odlična, bolja od sive u svakom slučaju.
Ako nekom smeta boja zgrade, neka ozbiljno razmisli o liječenju na psihijatriji.


Evo jedan školski primjer primitivizma.

NE!!! Zgrada nije njihova da s njom rade šta hoće. Svaka zgrada stvara sliku grada i zato treba razmišnjati malo šire od " to moje"!
O izgledu pročelja zgrade, pa tako i boje, odlučuje projektant. Dopustit laicima, bili oni vlasnici ili ne, da kasnije na svoju ruku rade bilo kakve izmjene je potpuno pogrešno.

Ispravno bi bilo o izboru boje konzultirati projektanta zgrade, ili ako to nije moguće, nekog drugog arhitektu koji bi bio od strane grada zadužen za takva pitanja.

To očigledno nije tako riješeno, odnosno ne postoji zakon koji bi stanarima zgrade onemogućio da rade na svoju ruku, ali to je posve krivo. A gospodin Radeljić očigledno ne poznaje ni osnove urbanizma kad može na sve to izjaviti: "O ukusima se ne raspravlja".

A evo davore i zašto mislim da je tvoja izjava primitivna;
kao prvo tipično razmišljanje promitivaca: šta je moje mogu s tim radit šta hoću. e pa nije! bar ne u civiliziranom svijetu. i dijete je tvoje pa ga ne smiješ zlostavljat. i novac je tvoj pa ga ne smiješ palit. A pogotovo kad je o zgradama riječ jer one ostaju u nasljedstvo idućim generacijama.

a drugo... očigledno o urbanizmu nemaš pojma, ne bi me čudilo ni da ne znaš što je to uopće... a dopuštaš si da ljude koji se brinu o održavanju slike grada nazivaš bolesnicima.

to što se tebi ta boja sviđa je posve u redu, ali o toj boji ne trebaš odlučivat ni ti, ni baba Janja ni majstor Kruno, već netko iz struke, odnosno arhitekt.


Zadnja promjena: Poppy; 10.12.2007. 9:50; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.12.2007. 9:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

J.G. je napisao/la (Pogledaj post): › Ingo, ja bih baš voljela sruštit tvoju zgradu Laughing jer sigurno nije lijepa kao ova moja:)))
Od svih prijedloga i ideja ova boja je najbolje odgovarala i uklopila se u okoliš i mislim da se o ukusima uopće ne treba raspravljati, osobito ukusima osoba koji ne žive u toj zgradi i ne plaćaju obnovu fasade!!! Bilo je ideja da zgrada bude siva ili čak plava, to bi tek bilo strašno!!! Onima kojima smeta boja neka ne gledaju prema zgradi tih pari minute što prolaze pored nje ili neka razmišljaju o nekim drugim problemima kojih na žalost u gradu (ili u njihovom životu) ima previše Crying or Very sad


ta poštapalica da o ukusima ne treba raspravljati je totalno glupa. baš o ukusima i treba raspravljati.

vaš neboder je ružan sam po sebi. u cijeloj toj zelenoj oazi ova narančasta strši ko govno u punču

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.12.2007. 9:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
davorccc je napisao/la (Pogledaj post): › Njihova zgrada, njihova boja.


ali moj grad.


točnije naš grad. nas koji tu živimo i svih koji će ga posjetit.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.12.2007. 9:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije problem što će se o izgledu i boji neke zgrade raspravljat, kako među građanima, tako i među stručnjacima. Dapače.
I mislim da, kad je u pitanju izgled grada, i te kako treba vrednovat mišljenje građana (primjer nove splitske rive).
Ali kad je u pitanju donošenje odluka, to ne smije bit prepušteno građanima. Odluke trebaju donositi stručnjaci.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.12.2007. 10:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poppy je napisao/la (Pogledaj post): ›
davorccc je napisao/la: ›
Njihova zgrada, njihova boja.

Meni je boja odlična, bolja od sive u svakom slučaju.
Ako nekom smeta boja zgrade, neka ozbiljno razmisli o liječenju na psihijatriji.



Ispravno bi bilo o izboru boje konzultirati projektanta zgrade, ili ako to nije moguće, nekog drugog arhitektu koji bi bio od strane grada zadužen za takva pitanja.

To očigledno nije tako riješeno, odnosno ne postoji zakon koji bi stanarima zgrade onemogućio da rade na svoju ruku, ali to je posve krivo. A gospodin Radeljić očigledno ne poznaje ni osnove urbanizma kad može na sve to izjaviti: "O ukusima se ne raspravlja".


da, samo sto mi danas zivimo u drustvu gdje svatko moze biti svatko. ne treba ti skola da budes glumac, ne moras znati pjevati da budes pjevac, pa tako mozes biti i nekakav novinar koji po partijskoj duznosti dobije prekomandu u Osijek, pa kad se vlast promijeni onda te udome u nekakvom stambenom. I ne treba ti nikakvo iskustvo i znanje o urbanizmu, gradjevinarstvu ... pa ni estetici.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.12.2007. 10:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poppy je napisao/la: ›
davorccc je napisao/la: ›
Njihova zgrada, njihova boja.

Meni je boja odlična, bolja od sive u svakom slučaju.
Ako nekom smeta boja zgrade, neka ozbiljno razmisli o liječenju na psihijatriji.


Evo jedan školski primjer primitivizma.

NE!!! Zgrada nije njihova da s njom rade šta hoće. Svaka zgrada stvara sliku grada i zato treba razmišnjati malo šire od " to moje"!
O izgledu pročelja zgrade, pa tako i boje, odlučuje projektant. Dopustit laicima, bili oni vlasnici ili ne, da kasnije na svoju ruku rade bilo kakve izmjene je potpuno pogrešno.

Ispravno bi bilo o izboru boje konzultirati projektanta zgrade, ili ako to nije moguće, nekog drugog arhitektu koji bi bio od strane grada zadužen za takva pitanja.

To očigledno nije tako riješeno, odnosno ne postoji zakon koji bi stanarima zgrade onemogućio da rade na svoju ruku, ali to je posve krivo. A gospodin Radeljić očigledno ne poznaje ni osnove urbanizma kad može na sve to izjaviti: "O ukusima se ne raspravlja".

A evo davore i zašto mislim da je tvoja izjava primitivna;
kao prvo tipično razmišljanje promitivaca: šta je moje mogu s tim radit šta hoću. e pa nije! bar ne u civiliziranom svijetu. i dijete je tvoje pa ga ne smiješ zlostavljat. i novac je tvoj pa ga ne smiješ palit. A pogotovo kad je o zgradama riječ jer one ostaju u nasljedstvo idućim generacijama.

a drugo... očigledno o urbanizmu nemaš pojma, ne bi me čudilo ni da ne znaš što je to uopće... a dopuštaš si da ljude koji se brinu o održavanju slike grada nazivaš primitivcima.

to što se tebi ta boja sviđa je posve u redu, ali o toj boji ne trebaš odlučivat ni ti, ni baba Janja ni majstor Kruno, već netko iz struke, odnosno arhitekt.


@Poppy
BAŠ SI JADNA I PRAVA KONZERVA!
Kad se već vrijeđamo.

Vlasnik zgrade je Grad Osijek, ako oni nisu reagirali, tko si ti da odlučuješo toj zgradi.
A mi se tu zajebavamom oko boje.
Pod broj 2. ja imam više znam o tebe o urbanizmu od tebe, svaki dan se bahćem sa time.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.12.2007. 10:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: ›

@Poppy
BAŠ SI JADNA I PRAVA KONZERVA!
Kad se već vrijeđamo.

Vlasnik zgrade je Grad Osijek, ako oni nisu reagirali, tko si ti da odlučuješo toj zgradi.
A mi se tu zajebavamom oko boje.
Pod broj 2. ja imam više znam o tebe o urbanizmu od tebe, svaki dan se bahćem sa time.


tebe bas nisu ni malo grlili dok si bio mali ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.12.2007. 10:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa i ne baš!

Starci su mi poginuli kad sam ima 3 godine, tako da sam bio pod skrbi kod tete.
Ako se nekom moj stav nesviđa, to moj problem nije.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.12.2007. 10:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la: ›
Poppy je napisao/la: ›
davorccc je napisao/la: ›
Njihova zgrada, njihova boja.

Meni je boja odlična, bolja od sive u svakom slučaju.
Ako nekom smeta boja zgrade, neka ozbiljno razmisli o liječenju na psihijatriji.


Evo jedan školski primjer primitivizma.

NE!!! Zgrada nije njihova da s njom rade šta hoće. Svaka zgrada stvara sliku grada i zato treba razmišnjati malo šire od " to moje"!
O izgledu pročelja zgrade, pa tako i boje, odlučuje projektant. Dopustit laicima, bili oni vlasnici ili ne, da kasnije na svoju ruku rade bilo kakve izmjene je potpuno pogrešno.

Ispravno bi bilo o izboru boje konzultirati projektanta zgrade, ili ako to nije moguće, nekog drugog arhitektu koji bi bio od strane grada zadužen za takva pitanja.

To očigledno nije tako riješeno, odnosno ne postoji zakon koji bi stanarima zgrade onemogućio da rade na svoju ruku, ali to je posve krivo. A gospodin Radeljić očigledno ne poznaje ni osnove urbanizma kad može na sve to izjaviti: "O ukusima se ne raspravlja".

A evo davore i zašto mislim da je tvoja izjava primitivna;
kao prvo tipično razmišljanje promitivaca: šta je moje mogu s tim radit šta hoću. e pa nije! bar ne u civiliziranom svijetu. i dijete je tvoje pa ga ne smiješ zlostavljat. i novac je tvoj pa ga ne smiješ palit. A pogotovo kad je o zgradama riječ jer one ostaju u nasljedstvo idućim generacijama.

a drugo... očigledno o urbanizmu nemaš pojma, ne bi me čudilo ni da ne znaš što je to uopće... a dopuštaš si da ljude koji se brinu o održavanju slike grada nazivaš primitivcima.

to što se tebi ta boja sviđa je posve u redu, ali o toj boji ne trebaš odlučivat ni ti, ni baba Janja ni majstor Kruno, već netko iz struke, odnosno arhitekt.


Vlasnik zgrade je Grad Osijek, ako oni nisu reagirali, tko si ti da odlučuješo toj zgradi.


Pod broj 2. ja imam više znam o tebe o urbanizmu od tebe, svaki dan se bahćem sa time.


nisam ni rekla da trebam odlučivat ja. ali ne trebaju ni stanari zgrade. već stručnjaci. a to što grad dopušta takvu praksu smatram da je pogrešno i da to treba promijenit.

bakćeš se s urbanizmom?!! a što ti to točno radoš, molim te reci mi, baš me zanima? radiš u urbanističkom zavodu?!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.12.2007. 10:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bez razloga smo režali jedni na druge. Zakopati ratnu sjekiru bi bilo lijepo!

Neradim u urbanističkom zavodu. Ali dosta radimo sa njima.

U svakom slučaju treba biti neki spektar boja koji će se moći bojati zgrade, neznam zašto imate protiv narađaste zgrade.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: