Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
aardvark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 122
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2013. 12:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nije vera tu da se prilagođava svakom ponaosob, ako je to tako onda ona ni nema svrhu.

Hehe.. Povijest RKC je povijest prilagodbe stavova i pravila društvenim okolnostima kad god njihova promjena zaprijeti gubitkom moći, utjecaja i novca..

Bill Maher on Catholic Church rules
Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 7:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo me zanima u kojem ce pravcu njegova teologija ici. Mozda nazalost ostanem razocarana njegovim pontifilatom!!
Nakon velikog teloga Benedikta cini mi se da smo dobili slabog teologa, ali čovjeka koji razumije narod. Kao čovjek mi se sviđa, kao teolog...vidjet cemo!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.03.2013. 8:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
Samo me zanima u kojem ce pravcu njegova teologija ici. Mozda nazalost ostanem razocarana njegovim pontifilatom!!
Nakon velikog teloga Benedikta cini mi se da smo dobili slabog teologa, ali čovjeka koji razumije narod. Kao čovjek mi se sviđa, kao teolog...vidjet cemo!

Ljudi cijene skromnost i poniznost, i nisam uvjeren da im je od velike važnosti da je papa veliki teolog. Ivan Pavao II, za razliku od Benedikta, je bio omiljen u narodu baš zbog svojih ljudskih osobina.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 8:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako govorimo o narodu, onda je ovo odlican izbor! Topao i pristupacan narodu za razliku od hladnog njemca. Istina da narodu ne znaci previse teologija, ali meni kao tologu to je vazno. Benedikt je jedan od najboljih živucih teologa, ali se kao papa nije snašao. U svome pontifikatu je bio dosta neodlucan. Stalno se govori o nekoj reformi kurije. Ne treba nikakva posebna reforma kurije, treba samo postaviti svoje ljude, prave ljude na prava mjesta. Benedikt je u tome okljevao.
Čini mi se da s Franjom nece biti tako. Isusovci su poznati po odlučnosti i čvrstoci.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.03.2013. 8:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
Ako govorimo o narodu, onda je ovo odlican izbor! Topao i pristupacan narodu za razliku od hladnog njemca. Istina da narodu ne znaci previse teologija, ali meni kao tologu to je vazno. Benedikt je jedan od najboljih živucih teologa, ali se kao papa nije snašao. U svome pontifikatu je bio dosta neodlucan. Stalno se govori o nekoj reformi kurije. Ne treba nikakva posebna reforma kurije, treba samo postaviti svoje ljude, prave ljude na prava mjesta. Benedikt je u tome okljevao.
Čini mi se da s Franjom nece biti tako. Isusovci su poznati po odlučnosti i čvrstoci.

Papa i ostalo svećanstvo je tu radi naroda, a ne radi crkve i teologa. Crkvenoj zajednici kao i ostatku svijeta, fali morala, poštenja i dobrote, a ne filozofije.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 8:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Teologija, neznaci iskljucivo filozofija!
Uostalom, žalosno je koliko ljudi malo svoju vjeru poznaju. U Hrvatskoj ima danas mozda oko 20-25% istinskih vjernika, ciji zivot potvrđuje njihovu vjeru i oko 60% onih koji se tako nazivaju. U ciju ja vjeru nemam pravo sumnjati, ali imap pravo reci da je danas veliki broj Hrvata koji su katolici radi tradicij, popularno je ono Hrvat - katolik, pa da ne kažem od stoljeća sedmog....
Takvi katolici nanose veliku štetu Crkvi u Hrvata.
Rimski biskup sa zborom biskupa i kardilana iz cijeloga svijeta, sa svecenstvom, đakonima, redovnicima i redovnicama, sa teolozima laicima je odgovoran za crkveni nauk koji je uspostavi sam Krist!
Svecenik je radi naroda, ali kakav svecenik??

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.03.2013. 8:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›
Svecenik je radi naroda, ali kakav svecenik??

Ono što bi svećanstvo trebalo biti, u suprotnosti je sa onim što danas realno je.
Trebaju živjeti po onom što propovijedaju. Skromno i ponizno.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 8:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kriv je odgoj!
Godinama sam studirala s bogoslovima (svecenickim kandidatima) i tocno znam kako razmišljaju! Često puta sam znala biti razocarana. Čak do te mjere da sam jedan semestar pokupila sve stvari u vrijeme ispita i rekla "Dosta je!"

Po meni sam sistem izgradnje u duhovnom smislu budučih svečenika (bogoslova) ljudi koji se pripremaju za svečenićko zvanje nije dobar. Nažalost iz prve ruke vidjela sam različita podmetanja, mržnju, želju za osvetom od svojih kolega subrata iz bogoslovije. I to od ljudi koji će danas - sutra biti svećenici. Krasno nas uči ta naša teologije!

Mladi ljudi, od 18 godina kada dođu u bogosloviju u 21 sat moraju biti u krevetu, zaključani u zgradi, i tako žive 6 godina. Nisu iskusili život, nisu pošteno disali svojim plučima. Nisu imali priliku vidjeti da li je to uistinu njihov žiotni poziv. A da ne spominjem one koji nakon osnovne škole sa 14 godina odu na npr. Šalatu u malo sjemenište. I onda nakon ređenja što bude - kao psi pušteni s lanca. Rade sve ono što im se branilo punih 6 ili 10 godina.

Opčenito sam jako razočarana cijelim sustavom bogoslovije. I dugo vremena dok sam studirala imala sam unutarnje borbe sama sa sobom. Zato što vidiš da nije dobro, a ne možeš reagirati.

Ali onda vidiš da ima i onih dobrih dečkiju, istina mogu se nabrojati na prste jedne ruke, ali ih ima. Samo njih ne vidiš po kafićima pijane, kako hodaju s otkopčanim hlačama i kolarom na vratu, nego oni poslje predavanja odlaze u bogosloviju, ručaju, mole, uče...


Završila bi sa riječima mr. sc. psihologije, inače svoga bivšeg profesora "...u bogosloviji imamo leglo pijanica, pedera i kurvaroša..."!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.03.2013. 9:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
Kriv je odgoj!
Godinama sam studirala s bogoslovima (svecenickim kandidatima) i tocno znam kako razmišljaju! Često puta sam znala biti razocarana. Čak do te mjere da sam jedan semestar pokupila sve stvari u vrijeme ispita i rekla "Dosta je!"

Po meni sam sistem izgradnje u duhovnom smislu budučih svečenika (bogoslova) ljudi koji se pripremaju za svečenićko zvanje nije dobar. Nažalost iz prve ruke vidjela sam različita podmetanja, mržnju, želju za osvetom od svojih kolega subrata iz bogoslovije. I to od ljudi koji će danas - sutra biti svećenici. Krasno nas uči ta naša teologije!

Mladi ljudi, od 18 godina kada dođu u bogosloviju u 21 sat moraju biti u krevetu, zaključani u zgradi, i tako žive 6 godina. Nisu iskusili život, nisu pošteno disali svojim plučima. Nisu imali priliku vidjeti da li je to uistinu njihov žiotni poziv. A da ne spominjem one koji nakon osnovne škole sa 14 godina odu na npr. Šalatu u malo sjemenište. I onda nakon ređenja što bude - kao psi pušteni s lanca. Rade sve ono što im se branilo punih 6 ili 10 godina.

Opčenito sam jako razočarana cijelim sustavom bogoslovije. I dugo vremena dok sam studirala imala sam unutarnje borbe sama sa sobom. Zato što vidiš da nije dobro, a ne možeš reagirati.

Ali onda vidiš da ima i onih dobrih dečkiju, istina mogu se nabrojati na prste jedne ruke, ali ih ima. Samo njih ne vidiš po kafićima pijane, kako hodaju s otkopčanim hlačama i kolarom na vratu, nego oni poslje predavanja odlaze u bogosloviju, ručaju, mole, uče...


Završila bi sa riječima mr. sc. psihologije, inače svoga bivšeg profesora "...u bogosloviji imamo leglo pijanica, pedera i kurvaroša..."!

Ovaj tvoj epski izričaj bi se mogao svesti na tri rečenice iz mog gorenjeg odgovora tebi.
Ono što bi svećanstvo trebalo biti, u suprotnosti je sa onim što danas realno je.
Trebaju živjeti po onom što propovijedaju. Skromno i ponizno.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: