Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.03.2013. 20:19 
Naslov:  Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Nakon dva dana glasanja u tek petom krugu, kardinali su izabrali novog papu. Za izbor pape je potrebno 77 glasova ili 2/3 glasova kardinala. On je argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio koji je uzeo ime Franjo I.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.03.2013. 20:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.03.2013. 9:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Bergoglio has also encouraged his clergy and laity to oppose both abortion and euthanasia, describing the pro-choice movement as a "culture of death",[52] and had opposed the free distribution of contraceptives in Argentina.[53]"

ovo mi je dovoljno...

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.03.2013. 9:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
"Bergoglio has also encouraged his clergy and laity to oppose both abortion and euthanasia, describing the pro-choice movement as a "culture of death",[52] and had opposed the free distribution of contraceptives in Argentina.[53]"

ovo mi je dovoljno...

Sve je to ista bagra.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.03.2013. 10:42 
Naslov:  Re: Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nista posebno, nista novo: teoloski konzervativac (kao i Ratzinger - the Evil Emperor, God's Rottweiler, itd.), protivi se teologiji oslobodjenja nastaloj u samoj Juznoj Americi, covjek koji je kod kuce u vatikanskim spletkama i kabalama, navodno je bio i pobornik argentinske vojne hunte krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih (za sto, doduse, nema direktnih vec samo posrednih dokaza).

zanimljivo zvuci prica da odbija zivjeti u crkvenom luksuzu (za razliku od vecine ostalih katolickih klerika na svim razinama), ali to je otprilike to. mislim da katolici nece dozivjeti drasticne promjene unutar ustrojstva crkve i u samoj crkvenoj dogmi - same old, same old.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.03.2013. 21:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako o svakom Papi imate jednako mišljenje onda ni o jednom nemate mišljenje. Ne vidim tada uopće razlog komentiranja iste teme. Ako vas to ne interesira ili slično (što iščitavam iz teksta), što onda komentirate?

Nije mi jasno zašto smatrate da će izbor novog Pape promjenit Crkveno gledište na eutanaziju i pobačaj?
Nije vera tu da se prilagođava svakom ponaosob, ako je to tako onda ona ni nema svrhu. Isto je kao i očekivat da će promjenit deset božjih zapovjedi?! Besmislica.

Doduše svi ovdje imaju pravo na mišljenje... pa eto možda i nisam u pravu ako vas pitam "zašto uopće komentirate?"

Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 2  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.03.2013. 23:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa evo ja tebe onda pitam što pobogu crkva uz toliku glad, sidu, prenapučenost i još mali milijun posljedica i dalje ima protiv kontracepcije?

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
tranquilize
Offline
Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2013. 4:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zivio papa Smile nakon komentara ovih dezurnih mrzitelja jasno mi je da je izabran pravi covjek, i sada mogu mirno u san hehe

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2013. 6:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...od cijele te price oko izbora pape...(cak što više nebitno kojeg)....fascinira me cinjenica kako novinari vremenski prije iskopaju svu prljavštinu iz života pape...nego što je potrebno da se sam papa izabere....

žalosno je to da se novinarska prica može prodati samo ako se pljuje po nekome

što se tice samog pape Franje....iskreno ne ocekujem ništa od njega....kao što ni on ne ocekuje ništa od mene....

tako da...ja znam da moram krvavo zaraditi za svoj život...a svi on ce se vec nekako snaci.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.03.2013. 8:13 
Naslov:  Re: Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zanimljivo je kako neki takozvani katolici na ovom forumu nemaju blagog pojma o vlastitoj religiji... Je li biti glup i neinformiran preduvjet da se bude deklariranim hrvatom-vjernikom?

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.03.2013. 8:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): › ...od cijele te price oko izbora pape...(cak što više nebitno kojeg)....fascinira me cinjenica kako novinari vremenski prije iskopaju svu prljavštinu iz života pape...nego što je potrebno da se sam papa izabere....

žalosno je to da se novinarska prica može prodati samo ako se pljuje po nekome

što se tice samog pape Franje....iskreno ne ocekujem ništa od njega....kao što ni on ne ocekuje ništa od mene....

tako da...ja znam da moram krvavo zaraditi za svoj život...a svi on ce se vec nekako snaci.....


...tako je, potpis od prvog do zadnjeg slova....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.03.2013. 13:25 
Naslov:  Re: Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2013. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.

Super mi je to što naši uvijek osjećaju potrebu pohrvaćivati nečija imena. Valjda se tako osjećaju bliže papi!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
markonato
Offline
Ukupno postova: 380
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2013. 14:09 
Naslov:  Re: Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.


Malo miješaš neke stvari, ako je dobio ime po Franji Asiškom, onda ga se i treba zvati tako, a ne Francis, Francisco, Francesco ili kako ga se već zove ovisno o govornom području.
Pape valjda uzimaju latinski naziv koji se onda prevodi na sve jezike onako kako se prevodi, ne pohrvaćavaju samo Hrvati pape, već svi. Tko je bio John Paul II. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.03.2013. 14:54 
Naslov:  Re: Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

markonato je napisao/la (Pogledaj post): ›
1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.


Malo miješaš neke stvari, ako je dobio ime po Franji Asiškom, onda ga se i treba zvati tako, a ne Francis, Francisco, Francesco ili kako ga se već zove ovisno o govornom području.
Pape valjda uzimaju latinski naziv koji se onda prevodi na sve jezike onako kako se prevodi, ne pohrvaćavaju samo Hrvati pape, već svi. Tko je bio John Paul II. Smile


Da, imaš pravo. No, ipak nam je u krvi "prisvajanje" i iskopavanje nekih veza i vezica sa poznatim osobama/događajima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: