Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2013. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

markonato je napisao/la: ›
1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.


Malo miješaš neke stvari, ako je dobio ime po Franji Asiškom, onda ga se i treba zvati tako, a ne Francis, Francisco, Francesco ili kako ga se već zove ovisno o govornom području.

osijek031.com smile Aa jesi ga sad opleo... FYI, Franjo Asiški je bio Talijan i sigurno se nije zvao Franjo Asiški! Very Happy Dakle, i to je pohrvaćivanje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2013. 16:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
pa evo ja tebe onda pitam što pobogu crkva uz toliku glad, sidu, prenapučenost i još mali milijun posljedica i dalje ima protiv kontracepcije?
Ljudi ne jedu kondome, nego kruh. Druga stvar što je afrika na drugom dijelu planeta gdje nema novinara pa zato ostatak svijeta boli ona stvar pa bi im uvalili kondome. Zašto se kondomi ne uvale onda radnicima Diokija i oni su gladni? Jednako kao da kažeš kako ćeš smanjit nezaposlenost tako što ćeš bacit bombu na biro Very Happy
AIDS se ne riješava kondomima. Ne dobivaju AIDS ljudi zato što vode ljubav sa svojim bračnim partnerom, nego zato što šaraju. Pretpostavka je da znaju s kime se žene ili spavaju. Također kondom kao takav nije 100% siguran sprečavatelj prijenosa HIVa. A što nije 100% nije uopće. Glede prenapučenosti? Prvo se treba poći od sebe, ako je nešto prenapućeno zašto su onda drugi višak, a ne ti sam kao osoba?
evil monkey je napisao/la: ›
zanimljivo je kako neki takozvani katolici na ovom forumu nemaju blagog pojma o vlastitoj religiji... Je li biti glup i neinformiran preduvjet da se bude deklariranim hrvatom-vjernikom?
Ovo nemam pojma kakve veze ima s Papom Franjom, a ni kome je uopće upućeno. Nakana je dakako poznata.

Mala primjedba Papa e za sada Franjo, a ne Fanjo I. pošto još nije dobio nasljednika s istim imenom. Doduše ovo sam i ja tek neki dan čuo, ali stvar je logična, iako minorna u ovoj raspravi.

tranquilize je napisao/la: ›
zivio papa Smile nakon komentara ovih dezurnih mrzitelja jasno mi je da je izabran pravi covjek, i sada mogu mirno u san hehe
A glede ovog komentara, biti ću kratak: POTPISUJEM Very Happy

Još nije dovoljno vremena prošlo da mogu ljude lagat kako je Kuharić radio za udbu i takve priče prodavat, al očekujem i to za jedno desetak godina, ako budemo živi uopće! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 2  
markonato
Offline
Ukupno postova: 380
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2013. 17:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
markonato je napisao/la: ›
1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.


Malo miješaš neke stvari, ako je dobio ime po Franji Asiškom, onda ga se i treba zvati tako, a ne Francis, Francisco, Francesco ili kako ga se već zove ovisno o govornom području.

osijek031.com smile Aa jesi ga sad opleo... FYI, Franjo Asiški je bio Talijan i sigurno se nije zvao Franjo Asiški! Very Happy Dakle, i to je pohrvaćivanje...


Nije pohrvaćivanje, već prijevod sa latinskog, da li je poengleziranje što ga ljudi sa engleskog govornog područja zovu Francis ili misliš da se to samo kod nas prevodi? Toliko si ogročen nekim stvarima da i ono što ne bi trebalo biti čudno ti postaje čudno, ali to je do tebe i zapravo ispadaš ti smiješan sa takvim zapažanjima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.03.2013. 19:14 
Naslov:  Re: Novi papa - Jorge Mario Bergoglio (Franjo I.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e svasta - pa ni benedikta nitko nije zvao benedictus (a to mu je sluzbeno summus pontifex ime bilo), kao ni sto ivana pavla nitko u hrvata nije zvao ioannes paulus.

elem franciscus I je u hrvata franjo I, svidjalo se to ljudima ili ne.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tranquilize
Offline
Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 2:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
1step2far je napisao/la: ›
Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.

Super mi je to što naši uvijek osjećaju potrebu pohrvaćivati nečija imena. Valjda se tako osjećaju bliže papi!

meni je super tvoje vrhunsko rezoniranje Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Ljudi ne jedu kondome, nego kruh. Druga stvar što je afrika na drugom dijelu planeta gdje nema novinara pa zato ostatak svijeta boli ona stvar pa bi im uvalili kondome. Zašto se kondomi ne uvale onda radnicima Diokija i oni su gladni? Jednako kao da kažeš kako ćeš smanjit nezaposlenost tako što ćeš bacit bombu na biro Very Happy
AIDS se ne riješava kondomima. Ne dobivaju AIDS ljudi zato što vode ljubav sa svojim bračnim partnerom, nego zato što šaraju. Pretpostavka je da znaju s kime se žene ili spavaju. Također kondom kao takav nije 100% siguran sprečavatelj prijenosa HIVa. A što nije 100% nije uopće. Glede prenapučenosti? Prvo se treba poći od sebe, ako je nešto prenapućeno zašto su onda drugi višak, a ne ti sam kao osoba?
o bože dragi. ivice pa ovo ti je odgovor na nivou nekoga tko nema apsolutno nikakve dodirne točke sa stvarnošću. al dobro, znam da ovom raspravom ionako ne možemo postići ništa...

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 19:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tranquilize je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
1step2far je napisao/la: ›
Sad sam negdje pročitala kako slabo prevodimo strane jezike na hrvatski (npr. filmove), ali smo papu već pokrstili Franjo. Francisco i Franjo nisu baš ista stvar. Možda bliskoznačnice. Ali ne istoznačnice.

Super mi je to što naši uvijek osjećaju potrebu pohrvaćivati nečija imena. Valjda se tako osjećaju bliže papi!

meni je super tvoje vrhunsko rezoniranje Laughing

I meni je vaše selektivno rezoniranje vrlo zabavno. Kako odlučujete čije ime se prevodi, a čije ne? Još nisam čuo da je netko npr. Lionela Messija nazvao Lavoslavom, Stephena Hawkinga Stjepanom, a Françoisa Hollandea isto Franjom, zašto Angelo Sodano nije Anđelko?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
markonato
Offline
Ukupno postova: 380
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2013. 19:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
I meni je vaše selektivno rezoniranje vrlo zabavno. Kako odlučujete čije ime se prevodi, a čije ne? Još nisam čuo da je netko npr. Lionela Messija nazvao Lavoslavom, Stephena Hawkinga Stjepanom, a Françoisa Hollandea isto Franjom, zašto Angelo Sodano nije Anđelko?

Zabavno je samo tvoje rezoniranje Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 19:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

markonato je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
I meni je vaše selektivno rezoniranje vrlo zabavno. Kako odlučujete čije ime se prevodi, a čije ne? Još nisam čuo da je netko npr. Lionela Messija nazvao Lavoslavom, Stephena Hawkinga Stjepanom, a Françoisa Hollandea isto Franjom, zašto Angelo Sodano nije Anđelko?

Zabavno je samo tvoje rezoniranje Very Happy

Nisam dobio odgovor.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tranquilize
Offline
Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
markonato je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
I meni je vaše selektivno rezoniranje vrlo zabavno. Kako odlučujete čije ime se prevodi, a čije ne? Još nisam čuo da je netko npr. Lionela Messija nazvao Lavoslavom, Stephena Hawkinga Stjepanom, a Françoisa Hollandea isto Franjom, zašto Angelo Sodano nije Anđelko?

Zabavno je samo tvoje rezoniranje Very Happy

Nisam dobio odgovor.


odgovor ti je dan vise puta i svi sa barem malo opce kulture znaju da se imena crkvenih poglavara u vecini slucajeva (i to ne samo u katolickoj crkvi) prevode... U CJELOME SVIJETU

to je tako stoljecima, to sto je netko zatucan i sto misli da je otkrio toplu vodu pa sad to prevodjenje ide "hrvatima" nabijati na nos u krajnjem slucaju ne mjenja nista (osim sto od sebe pravi klauna i uljepsava nama ostalima dan.. )

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 21:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tranquilize je napisao/la: ›
odgovor ti je dan vise puta i svi sa barem malo opce kulture znaju da se imena crkvenih poglavara u vecini slucajeva (i to ne samo u katolickoj crkvi) prevode... U CJELOME SVIJETU

kažeš u većini slučajeva... a u kojim slučajevima se ne prevode? možda je općepoznato, ali ja eto ne znam, pa me prosvijetli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 21:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Ljudi ne jedu kondome, nego kruh. Druga stvar što je afrika na drugom dijelu planeta gdje nema novinara pa zato ostatak svijeta boli ona stvar pa bi im uvalili kondome. Zašto se kondomi ne uvale onda radnicima Diokija i oni su gladni? Jednako kao da kažeš kako ćeš smanjit nezaposlenost tako što ćeš bacit bombu na biro Very Happy
AIDS se ne riješava kondomima. Ne dobivaju AIDS ljudi zato što vode ljubav sa svojim bračnim partnerom, nego zato što šaraju. Pretpostavka je da znaju s kime se žene ili spavaju. Također kondom kao takav nije 100% siguran sprečavatelj prijenosa HIVa. A što nije 100% nije uopće. Glede prenapučenosti? Prvo se treba poći od sebe, ako je nešto prenapućeno zašto su onda drugi višak, a ne ti sam kao osoba?
o bože dragi. ivice pa ovo ti je odgovor na nivou nekoga tko nema apsolutno nikakve dodirne točke sa stvarnošću. al dobro, znam da ovom raspravom ionako ne možemo postići ništa...
Nebih se složio. Činjenica je da nije riječ npr. o Afrci onda se nebi turala ljudima priča o riješavanju gladi smanjenjem broja populacije, nego nabavkom hrane. Jer činjenica je da u svijetu postoje JEDNAKI I JEDNAKIJI! No neću duljit jer bi se udaljio od teme.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tranquilize
Offline
Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 21:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
tranquilize je napisao/la: ›
odgovor ti je dan vise puta i svi sa barem malo opce kulture znaju da se imena crkvenih poglavara u vecini slucajeva (i to ne samo u katolickoj crkvi) prevode... U CJELOME SVIJETU

kažeš u većini slučajeva... a u kojim slučajevima se ne prevode? možda je općepoznato, ali ja eto ne znam, pa me prosvijetli.

Rolling Eyes nemas tu sta "znati" ili "ne znati" dovoljno je malo logike, ti ili imas 7 godina ili...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 22:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tranquilize je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
tranquilize je napisao/la: ›
odgovor ti je dan vise puta i svi sa barem malo opce kulture znaju da se imena crkvenih poglavara u vecini slucajeva (i to ne samo u katolickoj crkvi) prevode... U CJELOME SVIJETU

kažeš u većini slučajeva... a u kojim slučajevima se ne prevode? možda je općepoznato, ali ja eto ne znam, pa me prosvijetli.

Rolling Eyes nemas tu sta "znati" ili "ne znati" dovoljno je malo logike, ti ili imas 7 godina ili...

za logiku te i pitam: po kojoj točno logici većinu tih imena prevodiš (kako si sam rekao), a koja ne?

Ili barem budi fer i kaži: ok, glup sam i nemam pojma zašto se ta imena prevode, a neka druga ne, još sam gluplji što nemam potrebu o tome razmišljati svojom glavom, a najgluplji sam zato što se podsmjehujem onima koji razmišljaju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tranquilize
Offline
Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2013. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
tranquilize je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
tranquilize je napisao/la: ›
odgovor ti je dan vise puta i svi sa barem malo opce kulture znaju da se imena crkvenih poglavara u vecini slucajeva (i to ne samo u katolickoj crkvi) prevode... U CJELOME SVIJETU

kažeš u većini slučajeva... a u kojim slučajevima se ne prevode? možda je općepoznato, ali ja eto ne znam, pa me prosvijetli.

Rolling Eyes nemas tu sta "znati" ili "ne znati" dovoljno je malo logike, ti ili imas 7 godina ili...

za logiku te i pitam: po kojoj točno logici većinu tih imena prevodiš (kako si sam rekao), a koja ne?

Ili barem budi fer i kaži: ok, glup sam i nemam pojma zašto se ta imena prevode, a neka druga ne, još sam gluplji što nemam potrebu o tome razmišljati svojom glavom, a najgluplji sam zato što se podsmjehujem onima koji razmišljaju.


oprosti ali ovo tvoje vec granici sa zescom komedijom , fino je da je na tvoj racun Laughing

ti zbilja nisi uspio zbrojiti 2 i 2 i dokuciti da se nece prevoditi ako recimo u rumunjskoj vec koriste latinski naziv koji je papa izabrao pa nema potrebe prevoditi ? ? ili da se neka opskurna imena pojavljuju samo u latinskom i nisu prevedena/nema ih smisla prevoditi ? evo ti tudume lista pa istrazuj do mile volje
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popes

isto tako slobodno se kreni zaliti povjesnicarima/vatikanu/lingvistima/papi (tko god da je inicirao tu tradiciju) i trazi da se ukine Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: