Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2012. 11:31 
Naslov:  Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sinoć sam u Provjerenom Nove TV pogledala prilog o napojnicama. I dalje mi nije jasan 'misterij' napojnica. Naime, konobari i ostali koji se bave uslužnom djelatnošću uvijek očekuju napojnicu. Zašto? Imaju li na to pravo? Naime, za svoj rad dobivaju plaću, kao i svi ostali koji rade u nekim drugim djelatnostima. Znači, trebaju se potruditi da zarade tu plaću, a ne poslužiti gosta preko one stvari i potruditi se samo ako (misle da) će dobiti napojnicu.

Nije mi jasan taj mentalitet. Zašto bi se njima morala ostavljati napojnica? Jel meni netko uplati dodatne novce ako nešto odradim odlično i ako sam ažurna? Naravno da ne. Dobit ću svoju redovnu plaću, neće mi poslovni parteri dodatno plaćati za moj trud ili za sedmosatni rad za računalom.

Mislim da bi se napojnica trebala ostavljati samo u slučaju ako nam se zbog nečega posebnog svidjela usluga i sl., a ne bi se trebala podrazumijevati.

Pretpostavljam da bi moglo biti komentara tipa da oni rade za malu plaću. Rade i ljudi u drugim djelatnostima, pa nikom ništa. Njima nitko ne poklanja (dodatni) novac, već ga sami zarađuju.

Kakvo je vaše mišljenje o napojnicama? Ostavljate li ih i o kojim se iznosima radi? Ako ne ostavljate - zašto?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 11:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 Meni je otac Škot mati sa Braća, zovem se Štef, i nikome ne dajem napojnice. Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2012. 11:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
 Meni je otac Škot mati sa Braća, zovem se Štef, i nikome ne dajem napojnice. Smile

Pa đe si simo? Wink Ajde sad za ozbiljno, argumentiraj zašto ih ne ostavljaš. Kakav je tvoj stav?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
superkul
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 11:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Skoro pa uvijek ostavim.. Zašto? Zato što je to naučeno ponašanje i konobari me gledaju onim glupim pogledom i čekaju, kopaju po novčaniku tražeći "sitan" novac i čekaju moje "u redu je!".. dakle, ukratko.. ostavim jer sam glup i želim izbjeći neugodnu šutnju.. a u restoranima uvijek i bez iznimke i bez šutnje.. jer je "takav red".. kao što rekoh, naučeno ponašanje.. uvriježeni običajni obrasci.. a mislim li da je uvijek potrebno ostaviti - nikako..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 11:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
 Meni je otac Škot mati sa Braća, zovem se Štef, i nikome ne dajem napojnice. Smile

Pa đe si simo? Wink Ajde sad za ozbiljno, argumentiraj zašto ih ne ostavljaš. Kakav je tvoj stav?

Ja na nikada nisam ozbiljan, ono gore su izvrsni argumenti i tu i tamo ostavljam siću trgovcima, konobarima itd.
Čekaj ... Jesam sad ozbiljan ili nisam? Nemam pojma ... Confused

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
samohodna kopačica
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2012. 11:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tko je ikada radio u uslužnim djelatnostima zna što znači ta kuna-dvije koje ti netko ostavi....i ja ostavljam Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Miss K
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2012. 11:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja napojnicu ostavljam ako sam izuzetno zadovoljna uslugom i/ili ako je osoblje ljubazno, simpatično i profesionalno, a češće ju ostavljam u restoranima nego u kafićima. I sama radim posao u kojem sam cijeli dan u kontaktu s ljudima pa znam koliko je strpljenja i takta potrebno ponekad. Postoje konobari/ce koji nemaju pojma o svom poslu niti kako poslužiti gosta. Oni koji to znaju i koji se trude budu i nagrađeni za svoj trud. Ne kažem da ostavljam neke silne novce, ali u restoranu je to 10-15kn, u kafiću 2-3, isto kao i u taksiju, kod frizera...

_________________
I'll rise, but I refuse to shine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2012. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...jedna od stvari koje su tu zdravo za gotovo, netko je gore već rekao - uvriježeno...
...no, osobno - napojnicu ostavljam ako mi se osoba svidjela...u pravilu, nabrundanim osobama i onima na kojima se izrazito vidi da rade preko k..ca - ne ostavljam ni lipe....bilo to pravilo ili ne....
...kome ostavljam? ostavljam konobarima, frizerkama, siću blagajnicama, ostavljala sam i sobaricama u hotelu ako sam duže boravila....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2012. 11:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Napojnice ako dajem onda je to na mjestima gdje često dolazim, odnosno gdje volim dolazit bilo to zbog ambijenta, konobarice ili nečeg petog. U Osijeku se po meni rijetko gdje može naći kvalitetna usluga, većinom svi rade preko kurca i maltene ne zaslužuju ni plaću, a ne napojnicu. A i normalno napojnicu dajem tipa ako je račun 18kn, a ja dam 20, teško da bi dao ako je 20/20 pa da joj sad još dam sitno sa strane.

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2012. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U zadnje vrijeme na blagajnama nikad ne ostavljam, makar to bilo 2kn ili 20 lipa, jedino tako po kafićima.

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
markonato
Offline
Ukupno postova: 380
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2012. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ostavljam u 80% slučajeva, a kada se popije onda ostavljam napojnicu u 100% slučajeva, jer znam da nije lako trpiti svakakvu stoku kojoj onda i ja pripadam Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 12:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najpojnice (ne govorim o lipama koje zaokružim do kune, nego o pravim napojnicama, 10-ak posto) nisam ostavljao dok nisam i sam radio kao konobar (u restoranu) i nisam na svojoj koži doživio kako je to dobijati napojnice za dobru uslugu. naravno, svi su dobijali dobru uslugu, ali oni koji su bili stalni gosti i ostavljali dobre napojnice ipak bolju (neke protekcije i sl.).

uglavnom, odonda i sam najčešće ostavljam u visini 10-ak posto od računa, osnim ako nisam zadovoljan uslugom, tada ne ostavljam ni lipu.

btw, jednom sam dobio oko 450 kn napojnice, od jednog računa. Smile


Zadnja promjena: DonQuijote; 10.02.2012. 12:12; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2012. 12:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

markonato je napisao/la: ›
Ostavljam u 80% slučajeva, a kada se popije onda ostavljam napojnicu u 100% slučajeva, jer znam da nije lako trpiti svakakvu stoku kojoj onda i ja pripadam Very Happy

Meni smeta to što su oni navikli da im se ostavlja. Zašto bi netko ostavio dodatan novac ako recimo, usluga nije bila (nešto posebno) dobra? Zna se dogoditi da u restoranu uz hranu zatražim čašu vode, a konobar/ica ju zaboravi donijeti. Jel im toliko teško donijeti čovjeku čašu vode ili to rade namjerno? I onda im treba ostaviti napojnicu? I don't think so.

Bilo bi idealno kada bi se iskorijenilo to 'naučeno' i kada bi radili svoj posao kvalitetno, neovisno o tome hoće li im netko ostaviti 10, 2 ili nijednu kunu.

Ne rade samo oni sa 100kom pa da jedini trpe svašta. Ima toga i u drugdje... Wink

samohodna kopačica je napisao/la: ›
tko je ikada radio u uslužnim djelatnostima zna što znači ta kuna-dvije koje ti netko ostavi....i ja ostavljam Smile

Radila sam u turizmu (recepcionar, konobar, turistički vodič, turistički animator) i lijepo je kad ti netko ostavi koju kunu. Ali da netko baš očekuje da će dobiti napojnicu (i kada radi bolje i lošije), to nije u redu. Nek radi za plaću koju prima od poslodavca, a ako upadne nešto sa strane, super.

Prošle i pretprošle sezone radila sam na moru kao animator za Francuske goste. Stranci nisu bili baš darežljivi, ali zato naši znaju ostaviti novaca. Imućni roditelji jedne djevojčice ostavili su mi ukupno oko 700 kn, koje sam podijelila s kolegicom, iako sam ja više vremena provodila s njihovom malenom kćerkom u mini clubu, ali sam htjela postupiti pošteno, a ne uzeti sebi sve. Nisam bila dobra prema djevojčici zato što bi mi njezini mogli ostaviti para, već iz razloga što je bila drago i pametno dijete i bilo je lijepo igrati se i družiti s njom. Wink Znala sam da je 'nagrada' za moj rad plaća i bilo bi glupo očekivati da mi ljudi još dodatno plaćaju zato što pazim na njihovu djecu i posvećujem im pažnju.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
markonato
Offline
Ukupno postova: 380
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2012. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
markonato je napisao/la: ›
Ostavljam u 80% slučajeva, a kada se popije onda ostavljam napojnicu u 100% slučajeva, jer znam da nije lako trpiti svakakvu stoku kojoj onda i ja pripadam Very Happy

Meni smeta to što su oni navikli da im se ostavlja. Zašto bi netko ostavio dodatan novac ako recimo, usluga nije bila (nešto posebno) dobra? Zna se dogoditi da u restoranu uz hranu zatražim čašu vode, a konobar/ica ju zaboravi donijeti. Jel im toliko teško donijeti čovjeku čašu vode ili to rade namjerno? I onda im treba ostaviti napojnicu? I don't think so.


Nisam mislio samo na konobare, nego i na dostavljače, prodavače, taksiste i ne mislim da ih je većina navikla da im se ostavlja i uvijek ostavljam napojnicu onima koji ne očekuju da im se ostavi i čak i ako usluga nije taj put bila najbolja, sljedeći puta bude, jer kakav si ti prema ljudima, takvi su i oni prema tebi. Često sam od svojih prijatelja znao čuti za nekoga taksistu ili konobara kako im je neljubazan ili nekulturan, a ja super zadovoljan sa njim. I ne mislim da rade neke stvari namjerno, jednostavno se dogodi da pogriješe, da imaju loš dan, mada mi kao primatelji usluge želimo da se oni uvijek prema nama odnose kao prema kraljevima, a opet ima i konobara koji nikako ne zaslužuju napojnicu, koji te idu namjerno prevariti, koji već dodaju koju kunu, jer naravno da račun ne donesu pa umjesto 82 kažu ti 88 i onda još očekuju i da im ostaviš i "napojnicu", ali srećom takvi su u manjini, barem u mome slučaju. Ja se vodim onim geslom, tko je prema meni ok, ja ću biti prema njemu još i bolji, a tko je prema meni loš, ja mogu biti i gori Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2012. 12:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

markonato je napisao/la: ›
Ostavljam u 80% slučajeva, a kada se popije onda ostavljam napojnicu u 100% slučajeva, jer znam da nije lako trpiti svakakvu stoku kojoj onda i ja pripadam Very Happy
osim kad se pije pije pije, a uskoro će nestat novaca, onda se opet grebe za svaku kunu pa se u određenom stanju prestane s napojnicama Very Happy

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: