Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
jeremy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: s druge strane ogledala
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 12:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u birtijama uglavnom zaokružim na broj djeljiv sa 10, ovisno o cifri na računu
tetama u trgovini isto ostavim iako sumnjam da one vide te pare
majstorima isto ostavim, i to više, pogotovo ako su kvalitetni
u restorane ne idem, taksijem se ne vozim...
jbg, netko očekuje, netko ne, ali ja volim ako mogu nekog barem malo usrećiti, ja neću propast zbog par kuna
ako imam za kavu i pivo, onda imam i za bakšu

_________________
Jeremy spoke in class today
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
markonato
Offline
Ukupno postova: 380
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2012. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jeremy je napisao/la (Pogledaj post): ›
jbg, netko očekuje, netko ne, ali ja volim ako mogu nekog barem malo usrećiti, ja neću propast zbog par kuna
ako imam za kavu i pivo, onda imam i za bakšu


E upravo to Smile

A kakvih sve konobara ima prikazali su Nadrealisti Very Happy

http://www.youtube.com/watch?v=Lg2-MAtvJCM


Zadnja promjena: markonato; 10.02.2012. 14:17; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2012. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nikad ne ostavljam napojnice! ja to svrstavam pod mito i korupciju, a to prezirem!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2012. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ja volim ako mogu nekog barem malo usrećiti...

Nisam neki lovaroš, napojnice nisu velike, ali ih uvijek ostavljam mojoj simpatičnoj frizerki, trgovkinji koja se potrudi i pomogne mi izabrati dio garderobe, ljubaznom konobaru, raznosaču pizze, inkasatoru, poštaru ....
Kad bolje razmislim - ne ostavljam ništa samo izrazito neljubaznim facama...

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2012. 17:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fizerkam uvijek ostavim do 5 kuna preko računa.
to je dobar način da te ljudi upamte i da se malo više potrude kad opet dođeš.
ne mislim da konobari i ostali očekuju da im nešto daš extra ali zaokružiti raćun na prvi broj sa 0 mi je sasvim normalno.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 19:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
 Meni je otac Škot mati sa Braća, zovem se Štef, i nikome ne dajem napojnice. Smile

Pa đe si simo? Wink Ajde sad za ozbiljno, argumentiraj zašto ih ne ostavljaš. Kakav je tvoj stav?

Da riješimo misterij, u zapadnom svijetu je normalno ostaviti napojnicu. Na balkanu je nenormalno. Eto ti pripadaš balkanu pa se čudiš i nikad ti neće biti jasno. Smile

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2012. 20:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
Stella1989 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
 Meni je otac Škot mati sa Braća, zovem se Štef, i nikome ne dajem napojnice. Smile

Pa đe si simo? Wink Ajde sad za ozbiljno, argumentiraj zašto ih ne ostavljaš. Kakav je tvoj stav?

Da riješimo misterij, u zapadnom svijetu je normalno ostaviti napojnicu. Na balkanu je nenormalno. Eto ti pripadaš balkanu pa se čudiš i nikad ti neće biti jasno. Smile


Kad si u Rimu . . .


Zadnja promjena: simo031; 10.02.2012. 22:50; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2012. 22:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovisi o usluzi. Ako je konobar uslužan, nasmiješen, dobro raspoložen i brine za gosta kako treba, naravno da ću ostaviti.

Ako je neki nadrkan koji je ustao na lijevu nogu i preko one stvari radi svoj posao, ne ostavljam ništa i nikad se više ne vraćam na to mjesto.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.02.2012. 23:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U velikom broju slučajeva ne ostavljam napojnice. U manjem ako sam iznimno zadovoljan uslugom ostavim. Stav sam da ne treba ostavljati napojnice jer je to njihov posao za koji su plačeni - ma koliko to malo ili puno bilo.

Vrlo je jednostavno. Konobar radi svoj posao kao što to rade i recimo Unikom sa odvozom smeća. Jel bi trebalo i njima ostavljati napojnicu ? Ili Elektromodulu jer ti je ostavio kaznu? Pa i to je njihov posao. Ili policiji jer su uhvatili kriminalce? Državnom odvjetništvu jer procesuiraju kriminalce (doduše rijetko one prave Very Happy) ili vozaču GPP-a jer te vozi autobus?

Dakle ne ne ostavljam napojnice jer kao i svi drugi konobari rade svoj posao i ako neću dati nekim drugim zanimanjima zašto bi konobarima ? Kad bi i ostavljao ima puno bitnijih zanimanja kojima bi trebalo ostaviti - s ovime ne želim ni najmanje vrijeđati konobarsku profesiju ali to je istina. Recimo vatrogascima....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.02.2012. 0:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frizerkama napojnicu dam u naturi tako da još dobijem i kusur nazad, a drugima nikom ništa.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
castanea sativa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 165
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.02.2012. 3:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Angelium je napisao/la (Pogledaj post): › U velikom broju slučajeva ne ostavljam napojnice. U manjem ako sam iznimno zadovoljan uslugom ostavim. Stav sam da ne treba ostavljati napojnice jer je to njihov posao za koji su plačeni - ma koliko to malo ili puno bilo.

Vrlo je jednostavno. Konobar radi svoj posao kao što to rade i recimo Unikom sa odvozom smeća. Jel bi trebalo i njima ostavljati napojnicu ? Ili Elektromodulu jer ti je ostavio kaznu? Pa i to je njihov posao. Ili policiji jer su uhvatili kriminalce? Državnom odvjetništvu jer procesuiraju kriminalce (doduše rijetko one prave Very Happy) ili vozaču GPP-a jer te vozi autobus?

Dakle ne ne ostavljam napojnice jer kao i svi drugi konobari rade svoj posao i ako neću dati nekim drugim zanimanjima zašto bi konobarima ? Kad bi i ostavljao ima puno bitnijih zanimanja kojima bi trebalo ostaviti - s ovime ne želim ni najmanje vrijeđati konobarsku profesiju ali to je istina. Recimo vatrogascima....

Gud pojnt.Floskule o balkanu ne mogu to promjent.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2012. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

smatram da se ipak uklapam u vecinu što se tice davanja napojnica...a to je da se sve svodi na to...da ako je npr racun 18 kn...dam 20 i kažem uredu je...
isto tako ako se radi o nekoj veceri u restoranu i cifra je npr 152 kn dam 160 i necu tražiti kusur...
e sad najbolje mi je ona situacija kad daš konobaru lovu i sad on treba vratiti sitniš, a on prevrce po novcaniku kao da traži cudo,a ne par kuna....samo ceka za njih onu najpoznatiju.....uredu je Smile

to je što se tice kafica i restorana....u trgovinama nemam obicaj ostavljati napojnicu...jer oni ionako svojim cijenama o onih 99 lipa zarade poprilican iznos....plos što same trgovkinje nikad ni ne vracaju iznose od 1,2,5 lipa....te kroz svoje radno vrijema na taj nacin dobiju napojnicu...naravno ako im to šef ne uzme Smile

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2012. 11:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E sad zamisli ovo, mrak je, konobar treba izvratit kovanice, i nazalost jadan mora prevrtat po novcaniku!? Zelim vam svima 2 mjeseca konobarskog posla u zivotu! A nak

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2012. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
E sad zamisli ovo, mrak je, konobar treba izvratit kovanice, i nazalost jadan mora prevrtat po novcaniku!? Zelim vam svima 2 mjeseca konobarskog posla u zivotu! A nak


@cane...zamišljam i ne mogu vjerovati da si ovo izvalio.....pa jebo te....ispada da konobari rade u mrklom mraku...pa ne znaju gdje im se nalaze kovanice u novcaniku....samo me zanima kako se onda nikad ne zajebu pa ne vrate vecu papirnatu novcanicu....kao problem je zagrabiti u ruku sitniš i vratiti 2 kn....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.02.2012. 12:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): ›
Da riješimo misterij, u zapadnom svijetu je normalno ostaviti napojnicu. Na balkanu je nenormalno. Eto ti pripadaš balkanu pa se čudiš i nikad ti neće biti jasno. Smile

Neće mi biti jasno jer, zašto bi konobari, taxisti i ostali dobivali napojnice, a sav ostali svijet ne?

Daj cane, radiš u ugostiteljstvu, nisi valjda tako slabo informiran. Wink Ako se ne varam, u nekim dijelovima svijeta (npr. u Americi) konobari rade za napojnicu, tj. rade za minimalac, a plaća im je ono što im gosti ostave. Correct me if I'm wrong. Tako da ne možeš uspoređivati, kako ti kažeš, Balkan s drugim dijelovima svijeta.

Naši konobari ne rade baš za siću i još dobiju napojnicu. I još na kraju ispada da su oni jadni, da ih se tlači i da jedini trpe budale. Molim vas...

Angelium je pogodio bit svega... Plaćeni su za svoj posao, i glupo je što se podrazumijeva da njima (uvijek) treba ostavljati napojnica. Jel vozaču busa ostavite 4 kn kad kupujete kartu, ono...da zaokružite? Ili mu date par kuna kad krene sa stanice pa stane da bi vas pokupio? Ne. Super je ako netko uopće i kaže hvala. A učinio vam je veću uslugu nego konobar koji vas je poslužio sa smiješkom ili bez. Nećete kasniti na odredište pola sata-sat, kao što bi kasnili da vozač nije odlučio stati i pričekati vas.
Angelium je napisao/la (Pogledaj post): › U velikom broju slučajeva ne ostavljam napojnice. U manjem ako sam iznimno zadovoljan uslugom ostavim. Stav sam da ne treba ostavljati napojnice jer je to njihov posao za koji su plačeni - ma koliko to malo ili puno bilo.

Vrlo je jednostavno. Konobar radi svoj posao kao što to rade i recimo Unikom sa odvozom smeća. Jel bi trebalo i njima ostavljati napojnicu ? Ili Elektromodulu jer ti je ostavio kaznu? Pa i to je njihov posao. Ili policiji jer su uhvatili kriminalce? Državnom odvjetništvu jer procesuiraju kriminalce (doduše rijetko one prave Very Happy) ili vozaču GPP-a jer te vozi autobus?

Dakle ne ne ostavljam napojnice jer kao i svi drugi konobari rade svoj posao i ako neću dati nekim drugim zanimanjima zašto bi konobarima ? Kad bi i ostavljao ima puno bitnijih zanimanja kojima bi trebalo ostaviti - s ovime ne želim ni najmanje vrijeđati konobarsku profesiju ali to je istina. Recimo vatrogascima....

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
 



 Skoči u forum: