Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako me je mali Rom nacionalno osvestio

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Srboljub
Offline
Avatar

Ukupno postova: 21
Lokacija: Beograd,SCG, Balkansko poluostrvo,Evropa, planeta Zemlja,suncev sistem
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.02.2006. 13:14 
Naslov:  Kako me je mali Rom nacionalno osvestio
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[align=center]Na temi Misija: Tolerancija 2006 spomenuh da sam od strane roditelja vaspitavan da sam jugosloven.
Interesantna je situacija kada je prvi put bilo dovedeno u pitanje moje jugoslovenstvo;u pitanju je jedna zgoda iz mog detinjstva, mislim da sam išao u drugi ili treći razred osnovne škole.
Nacionalno sam se osvestio zahvaljujući jednom malom Romu.
Priča je malo poduža...

Roditelji su preko maminog preduzeća putovali u turističko-šoping turu do Venecije i Trsta gde su mi pored indijanaca i kauboja od plastike kupili i kaputić.
Sutradan ja u školu dolazim u novom, atraktivnom kaputiću...sličan njemu se nije mogao kupiti na teritoriji bivše nam domovine.

Malom cigančiću Ljubiši je zasmetao očigledni socijalni disbalans koji je u našoj odeljenskoj zajednici nastao zahvaljujući tom kaputiću te je sutradan u školu došao sa žiletom i za vreme malog odmora isekao kaputić.
Moja dobra drugarica Olivera je usnimila Ljubišu i odmah ga ocinkarila. Počeo sam da mlatim Ljubišu, tj više je to bilo dečačko ćuškanje (da napomenem da me je Ljubiša sve vreme pljuvao)

Dijalog sa guranjem, podmetanjemnogu a na kraju i sa rvanjem (i pljuvanjem),, je tekao otprilike ovako:
Ljubiša: Nemo se mlatiš po glavi jer ču sutra da donesem stariejg brata u školi!
Ja: Briga me -donesi celu cigansku mahalu!
Ljubiša: Dabogda svi Srbi da ujmru - samo mi Cigani da ostanemo!
Ja: Ne razumem te... šta sa tim Srbima?!-ja sam Jugosloven!
Ljubiša: Ne...ne, znam ja dobro-ti si Srbin...e, svi vi srbi da ujmrete...

Srbin?Čuo sam za te Srbe.
Nemoguće da je od nekoliko ćuški Ljubiša pomerio pameću?
Srbin?Čuo sam nešto, nekada o tim Srbima a kod čika V. sam video sliku ( seoba srbalja) koja prikazuje te Srbe a ti Srbi na slici pre liče na one čike iz kulturno-umetničkog društva koji su onomad igrali na priredbi (u banji u koju smo stric i ja putovali da bi natočili vodu kojom ćemo mamu izlečiti od šećerne bolesti) a koje je stric nazvao šiptarima...
srbi?
tata kaže da smo mi jugosloveni.
učiteljica isto.
Srbin, Srptvo...to mi je zvučalo jako arhaično.
Kao Maje, narod Inka...Atlantiđani..
ko su Srbi?
taj narod je ili izumro ili odselio negde?
galimatijas u glavi...

Nego, kako ste se vi, dragi prijatelji nacionalno osvestili, u slučaju da ste bili jugosloveni, a kako su ostali saznali da su Hrvati, Srbi, Mađari...
Mislim....tema nije tipa-nacionalno izjašnjavanje.
Možemo pričati recimo o jugoslovenstvu
[/align]

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jugovac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Penthouse
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.02.2006. 14:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mada ti je post mekan i nedira nikoga tvoj nick je već problematičan...da se razumijemo...NEVOLEM ni nadimke tipa Hrvatina ili Ustaša etc... pa kad si tako divan i krasan sav svetski lik , neka ti i nick bude normalan.
Pokaži da imaš malo tolerancije i dobre volje te se preimenuj u nešto što neće u prvi plan izbaciti tvoju nacionalnost.
Nesmatraj ovaj post kao provokaciju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.02.2006. 14:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Interesantna prica, meni se dogodilo nesto vrlo slicno, samo tri puta za redom...Ja o tim stvarima jednostavno nisam imao pojma. Nikad se u mojoj kuci ni medju mojim prijateljima to jednostavno nije pominjalo, bilo je uvijek pametnijih tema za razgovor (sport, cure, filmovi, provod...), pa kad sam dosao na upis u vojnu evidenciju, pitali me za nacionalnost.
Ja, onako po default-u kazem Jugosloven, a tip kaze:"jesi li siguran?" "Valjda", kazem ja. "Mislim da si nesto drugo". "E, onda pisi sta hoces, samo pisi brze, ceka me drustvo na lapezu". Tako postadoh jedno...slijedece godine, na regrutaciji, ista prica, gdje postadoh nesto sasvim drugo ni kriv ni duzan. Treci put, 3 mjeseca kasnije na "specijalistickoj regrutaciji" u Zagrebu, vec su mi se malo bili popeli na ono...
"Nacionalnost?" "Palestinac, vanzemaljac, disneylandcanin, pisi sta hoces", i tip upise "Jugosloven".

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Srboljub
Offline
Avatar

Ukupno postova: 21
Lokacija: Beograd,SCG, Balkansko poluostrvo,Evropa, planeta Zemlja,suncev sistem
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.02.2006. 14:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jugovac je napisao/la: ›
Mada ti je post mekan i nedira nikoga tvoj nick je već problematičan...da se razumijemo...NEVOLEM ni nadimke tipa Hrvatina ili Ustaša etc... pa kad si tako divan i krasan sav svetski lik , neka ti i nick bude normalan.
Pokaži da imaš malo tolerancije i dobre volje te se preimenuj u nešto što neće u prvi plan izbaciti tvoju nacionalnost.
Nesmatraj ovaj post kao provokaciju.


"pa kad si tako divan i krasan sav svetski lik , neka ti i nick bude normalan. "

Ne mogu a da ne primetim ironiju u vašem komentaru.Jugovac, nije vam palo na pamet da mi je Srboljub možda i kršteno ime?
Interesuje me ,Jugovac, kako bi ste reagovali da u vašoj zgradi, u vašem ulazu na vratima susednog stana, tik do vas stoji pločica sa imenom Srboljub Marković?Da li bi ste komšiju zamolili da skloni pločicu ili da ode u matični službu i promeni ime?
Promeniću nik, to nije problem.
Pitam se samo mogu li to da uradim u korisn.profilu ili se moram ponovo registrovati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.02.2006. 20:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Srboljub je napisao/la: › "pa kad si tako divan i krasan sav svetski lik , neka ti i nick bude normalan. "

Ne mogu a da ne primetim ironiju u vašem komentaru.Jugovac, nije vam palo na pamet da mi je Srboljub možda i kršteno ime?
Interesuje me ,Jugovac, kako bi ste reagovali da u vašoj zgradi, u vašem ulazu na vratima susednog stana, tik do vas stoji pločica sa imenom Srboljub Marković?Da li bi ste komšiju zamolili da skloni pločicu ili da ode u matični službu i promeni ime?
Promeniću nik, to nije problem.
Pitam se samo mogu li to da uradim u korisn.profilu ili se moram ponovo registrovati.

Ako postivas tude kao i svoje, ime ti nije vazno...
Allende je napisao/la: ›
Ja, onako po default-u kazem Jugosloven, a tip kaze:"jesi li siguran?" "Valjda", kazem ja. "Mislim da si nesto drugo". "E, onda pisi sta hoces, samo pisi brze, ceka me drustvo na lapezu". Tako postadoh jedno...slijedece godine, na regrutaciji, ista prica, gdje postadoh nesto sasvim drugo ni kriv ni duzan. Treci put, 3 mjeseca kasnije na "specijalistickoj regrutaciji" u Zagrebu, vec su mi se malo bili popeli na ono...
"Nacionalnost?" "Palestinac, vanzemaljac, disneylandcanin, pisi sta hoces", i tip upise "Jugosloven".

Prva nedjelja u Australiji u Upravi za Emigrante doveli mi tumaca posto nisam znao dobro Engleski. Pita me tumac: "od kuda si ti?", ja njemu: "iz Jugoslavije". Covjek me gleda kao da sam pao sa drveta i pita: "a gdje ti je to?"...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.02.2006. 20:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
Srboljub je napisao/la: › "pa kad si tako divan i krasan sav svetski lik , neka ti i nick bude normalan. "

Ne mogu a da ne primetim ironiju u vašem komentaru.Jugovac, nije vam palo na pamet da mi je Srboljub možda i kršteno ime?
Interesuje me ,Jugovac, kako bi ste reagovali da u vašoj zgradi, u vašem ulazu na vratima susednog stana, tik do vas stoji pločica sa imenom Srboljub Marković?Da li bi ste komšiju zamolili da skloni pločicu ili da ode u matični službu i promeni ime?
Promeniću nik, to nije problem.
Pitam se samo mogu li to da uradim u korisn.profilu ili se moram ponovo registrovati.

Ako postivas tude kao i svoje, ime ti nije vazno...



Ja mislim da ne bi trebao mijenjati nick. Od prvog posta covjek je jasno i glasno rekao da mu je to pravo ime. Pricamo o toleranciji, zar ne?

Bitnije je sto i kako pise i kakvi su mu rezoni, jebes nick

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.02.2006. 21:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Allende je napisao/la: ›
Bitnije je sto i kako pise i kakvi su mu rezoni, jebes nick

Nadam se da mu nije srednje ime Nick... Embarassed

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.02.2006. 23:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, za vrijeme Juge su mi starci rekli da kad me netko pita koje sam nacionalnosti (narodnosti) trebam reci da sam Hrvat. Ali to nisu cinili na cirkuski nacin, nego na jednak nacin na koji bi netko trebao odgovoriti na pitanje kojom rukom pise.

Kad je pocelo sranje oko '90tih, meni je bilo cudno kako neki pricaju da se nesto nije smjelo, ovo-ono. Jebote, kad sam ucio o svom zavicaju ucio sam o Slavoniji i Baranji, kad sam ucio o svom rodnom gradu - ucio sam o Osijeku, kad sam ucio o republici - ucio sam o Hrvatskoj, kad sam ucio o Titu - ucio sam o Titu ;-) kad je bio bozic, stara je uvijek kitila bor pokvarenim ukrasnim bombonima sto nam je jedne godine poslao djed iz Svabije i koje nisam smio jesti jer je "bilo otrovno" (sad tek kontam da to mozda i nije bila istina, barem ne prve dvije godine). Na vrh bora je uvijek isla neka spaljena narandjasta lutkica, a lampice (onih par sto je gorilo) su bile u tri boje, bez ikakvih efekata. ;-)

Zato mi danas dodje da se zbog svih tih nacionalistickih kurcoglavaca izjasnjavam kao Jugoslaven (nije originalno, ne bih bio jedini i moj protest ne bi bio jasan), ili jos bolje kao Mungos... ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.02.2006. 0:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Zato mi danas dodje da se zbog svih tih nacionalistickih kurcoglavaca izjasnjavam kao Jugoslaven (nije originalno, ne bih bio jedini i moj protest ne bi bio jasan), ili jos bolje kao Mungos... ;-)


Lijepo je to jednom vec rekao kolega Pingvin. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noj u bemveu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Guantanamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.02.2006. 0:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jugovac je napisao/la (Pogledaj post): › Mada ti je post mekan i nedira nikoga tvoj nick je već problematičan...da se razumijemo...NEVOLEM ni nadimke tipa Hrvatina ili Ustaša etc... pa kad si tako divan i krasan sav svetski lik , neka ti i nick bude normalan.
Pokaži da imaš malo tolerancije i dobre volje te se preimenuj u nešto što neće u prvi plan izbaciti tvoju nacionalnost.
Nesmatraj ovaj post kao provokaciju.



bzvz
da malo manje generaliziraš, a malo više gledaš na pojedince, što netko ima za reći i kako, nick, ime, prezime i bilo koje drugo obilježje bi ti igrao posve sporednu ulogu.
ovakve izjave više govore o tebi, nego o dotičnom komšiji s istoka.

a komšija se, btw, čini skroz okej.
(barem zasad Mr. Green )

_________________
daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, kikiriki daj!


tko je najbolji? NOJ! tko je najbolji? NOJ!osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noj u bemveu
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Guantanamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.02.2006. 1:01 
Naslov:  Re: Kako me je mali Rom nacionalno osvestio
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Srboljub je napisao/la (Pogledaj post): ›
(da napomenem da me je Ljubiša sve vreme pljuvao)


hahahahaha
jao, scene
osijek031.com smile


Srboljub je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nego, kako ste se vi, dragi prijatelji nacionalno osvestili, u slučaju da ste bili jugosloveni, a kako su ostali saznali da su Hrvati, Srbi, Mađari...
Mislim....tema nije tipa-nacionalno izjašnjavanje.
Možemo pričati recimo o jugoslovenstvu


što znam... u mojoj obitelji nije bilo jugoslavenstva.
mislim, ok, živili smo u jugoslaviji, ali se uvijek znalo da smo hrvati. k tome još i slavonci.
u školi smo učili o 6 republika koje su bile u jugoslaviji, ali svaka je imala svoj narod, svoja obilježja, svoj glavni grad, svoje običaje. učiteljica/drugarica (za koju se kasnije uspostavilo da je srpkinja, btw) nas je učila da valja poštivati sve te razlike, ali i uočavati sličnosti.
njoj mogu zahvaliti na tome što ja danas upravo tako i razmišljam.
valjda i djelujem.

čini mi se da je, prije no se sve počelo kuhati, narodu (pa tako i nama) bilo više-manje nebitno što je tko.
mi smo znali što smo, ali nam je bilo svejedno što je onaj drugi.
krajem osamdesetih se onda počelo sve više i više isticati tko je tko i upirati prstom, ti nisi hrvat, ti jesi hrvat, onaj je srbin (a igrom slučaja, uspostavilo se da je uvijek srbin bio na visokom položaju i obavljajo one odlučujuće funkcije... hm..), ovaj musliman, taj tamo je to i to... itd.

i bio je to signal da je jugoslaviji istekao rok trajanja i da se počela kvariti iznutra.
i onda je to netko iskoristio.

dogodilo se to što se dogodilo. ne ponovilo se.
danas je svatko svoj.
i neka je, što se mene tiče. hvala bogu.
samo još da se unormale međususjedski odnosi (a valjda će i to jednom biti) i sve će biti opet just fine.

nisam osoba koja gleda unatrag i koja će žaliti za nečim što je bilo nekad.
bilo je fino (prije nego se ujebalo sve) i ja kažem - super da je bilo fino.
ali - bilo pa prošlo.
ja sam uvjerena da mi i sada može biti fino.
i fino mi je.
to je to.

_________________
daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, daj kiki-riki-riki, kikiriki daj!


tko je najbolji? NOJ! tko je najbolji? NOJ!osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Srboljub
Offline
Avatar

Ukupno postova: 21
Lokacija: Beograd,SCG, Balkansko poluostrvo,Evropa, planeta Zemlja,suncev sistem
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.02.2006. 11:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto, ostao sam uskraćen za odgovor od Jugovca.Nije mi odgovorio a moj nik ipak ostaje onakav kakav je i bio do sada.
Problematičan nik?
Ja se ,naravno ,ne zovem Srboljub a na moj nk gledajte kao na teritorijalnu značku-on znači jedino ono gde sam rođen i gde živim.
Jugovac je napravio malo nespretno poređenje sa Hrvatinama i Ustašama a ja bi svoj nik pre uporedio sa nikovima Slaven ili Hrvoje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jugovac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Penthouse
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.02.2006. 10:52 
Naslov:  paz vamo, gledaj ovo, vidi sad
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dragi Srboljube,
evo neočekivano i za mene iznenađujuće, shvatih da na ovom forumu ima brdo jugoslavena i balkanaca.Ja se nesmatram niti jednim od toga.

Nehtjedoh se s tobom prepucavati, jer mi to liči na in silvam ligna ferre, niti biti dio tvog istraživanja, ali ponukan određenim izjavama ipak hoću.

Tvoje "buđenje nacionalne svijesti" se desilo (po priči) u djetinjstvu, i od tada si srbin i svjestan svih naroda i narodnosti bivše, a nekima tako drage države.
Demagogija koju prodaješ je jeftina i transparentna, i vjerujem da si se i ti iznenadio tolerancijom i prihvaćanjem na koje si tu naišao.
Vratimo se temi,
Ti i nebi smio imati razloga nevoljeti ili mrziti druge nacionalnosti, jer usud je htio da budeš u brdima drage ti otadžbine, medju svojima,daleko od ratnih patnji.
U Hrvatskoj,nažalost nije bilo tako etničkih čistih zajednica,u biti naselili ste se iz svih dijelova srbije i nakon par dekada odlučili da "gde je srpski grob tamo je i srbija" te započeli i proveli u djelo pridruživanje majčici srbiji.

Oni koji nisu bili nacionalno osviješteni, nabrzaka su se osvijestili padom prvih granata.

To je bilo vrijeme biranja strana, i tada su umrli svi Jugosloveni, osim onih koji su utočište našli van granica bivše zajednice, te se dolaskom u tu državu izjašnjavali kao Jugoši, ali vrijeme je i to popravilo.
Još da spomenem i "miješane brakove", nekad također Jugosloveni, njima je bilo najteže u to mračno doba, i neke od najtežih sudbi su priče upravo ovih ljudi.

Danas u mom gradu nema Jugoša, neki od najboljih prijatelja su Srbi, i ljude (ja) dijelim prema mentalnom sklopu a ne po nacionalnosti.
Zato se ograđujem od bilo kakovih dileja koji trpaju moj grad u balkan i propagiraju balkan kao dio naše svijesti.

Jedina stvar koju volim i ima u sebi Balkana je Štulićev Balkan.

Tvoj nik...i dalje u prvi plan izbacuje tvoju etničku pripadnost... ako je to ono po čemu želiš da te se prepoznaje...udri brate

Svi ostali jugoši , balkanci i ini možete da me poljubite u moju Jugovačku guzicu.
Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gost
Post Postano: 03.02.2006. 11:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Tvoje "buđenje nacionalne svijesti" se desilo (po priči) u djetinjstvu, i od tada si srbin i svjestan svih naroda i narodnosti bivše, a nekima tako drage države.
DEMAGOGIJA KOJU PRODAJES JE JEFTINA i transparentna, i vjerujem da si se i ti iznenadio tolerancijom i prihvaćanjem na koje si tu naišao.
Jako nederečeno, prijatelju Jugovcu.Ostaćeš uskraćen za moj komentar-odgovor ako mi malo bolje ne pojasniš koju ja to demagogiju prodajem.Transperentno-slikarski i molerski termin koji s eupotrebljava za boje:postoje one pokrivne a i transparntne -providne.
Ostaje samo da nagadjam sta si hteo reci ovim rebusom:po tebi sam ja verovatno providan, jer smo 'svi mi srbi sa brda isti'.Prvo -ni moj zavicaj a ni beograd gde zivim nisu u brdima.Pretpostavljam da ti je ta 'brdska pretpostavka" vezana za brdjane kao primitivne i lose ljude...
Kažem, pišeš u rebusima, nisi transparentan kao ja pa te moram verovatno-krivo tumačiti.

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gost
Post Postano: 03.02.2006. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne, neću se s tobom prepirati, na ovom topicu nemam više što za reči.

Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: