Grad Našice i Turistička zajednica Grada Našica za nagradu su nominirali kulturno-turistički projekt obnove i valorizacije kulturne baštine „Našice – grad plemstva i kulture” koji je osvojio plaketu s brončanim znakom. Osim Našica plakete su osvojili gradovi Varaždin, koji se okitio zlatnom plaketom za turističku manifestaciju „Festival varaždinska dvorišta” i Pula kojoj je pripala plaketa sa srebrnim znakom za manifestaciju „Žive slike austro-ugarske vladavine”.
Dodjela nagrada bit će na završnoj svečanosti povijesnih gradova 24. listopada u Solinu.
Ova prestižna nagrada dodjeljuje se za kvalitetu i inovativnost u upravljanju povijesnim gradovima, osobito u području promocije i zaštite kulturne baštine i postala je sastavni dio platforme za razmjenu iskustava i ideja o kojima se raspravlja na Međunarodnom kongresu povijesnih gradova.
Solin će od 22. do 25. listopada biti domaćin 10. Međunarodnog kongresa povijesnih gradova
Kongres se održava pod geslom „Meet, share & build“ i cilj mu je potaknuti susrete i razvoj novih turističkih proizvoda i aranžmana zajedničkim angažmanom čelnih ljudi u turizmu i arheologiji povijesnih gradova te omogućiti razmjenu iskustava u promociji na domaćem i međunarodnom turističkom tržištu kao i razvoj novih turističkih proizvoda. Naglasak je na prezentiranju povijesnih gradova Hrvatske i inozemstva iz različitih povijesnih razdoblja. Na kongresu će se okupiti predavači iz turističke i arheološke struke, a osim predavanja održat će se i brojni paneli na temu kulturnog turizma.

Tekst i foto: Tomislava Justić






![Velika Gospa u Aljmašu [2026.]](https://www.osijek031.com/wp-content/uploads/2026/08/Velika-gospa-aljmas-obz--768x511.jpeg)

![Sajam antikviteta [kolovoz, 2026.]](https://www.osijek031.com/wp-content/uploads/2026/08/2026_08_01_sajam_antikviteta_spaic_00002-768x512.jpg)
