Od kolovoza cijene, plaće i mirovine isticat će se i u kunama i u eurima
04.01.2022. 12:53

Jedan euro u Hrvatskoj vrijedit će 7 kuna i 53 lipe, što je prethodno utvrđen tečaj po kojem je naša zemlja prije godinu i pol ušla u europski tečajni mehanizam. Ako iz nekog razloga u Hrvatskoj bude odstupanja, razlika će smjeti iznositi najviše +/- 15 posto od ovog tečaja kako bi se spriječio lov u mutnom, bilo da je riječ o određivanju cijena, isplati plaće ili mirovine ili, primjerice, preostalom iznosu kredita koji vraćate.
Trgovci bi tako već u kolovozu trebali istaknuti dualne cijene proizvoda koji nude. To znači da će vas, primjerice pri odlasku u trgovinu, za bijeli kruh od 9 kuna istodobno dočekati i cijena od eura i 20 centi. Uz mlijeko od 8 kuna stajat će i iznos euro i 10 centi. Uz svinjski but koji plaćate oko 45 kuna za kilogram, bit će istaknuta i cijena od 6 eura, odnosno 5 eura za pakiranje jedne od najprodavanijih kava.
Put do uvođenja eura izgleda ovako: do kraja siječnja trebao bi biti dovršen, a u travnju i usvojen Zakon o euru koji će urediti sve što se tiče konverzije ili cijena. Nakon dualnih cijena koje će biti istaknute od kolovoza, Hrvatska euro uvodi 1. siječnja 2023.
Idućih 15 dana bit će faza prilagodbe tijekom koje će se moći plaćati i kunama i eurima. No već od polovine siječnja euro i službeno postaje jedina valuta plaćanja u Hrvatskoj.
Rok u kojem svoje kunske kovanice možete zamijeniti za euro kovanice je tri godine i to bez naknade. Kada je riječ o novčanicama rok je neograničen.
Inače, HNB je izračunao da će na kovanje i tiskanje eura potrošiti nešto više od 880 milijuna kuna.

Tekst i foto: Osijek031.com
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)