Manifestacija "Rimski dani na Dravi"
21.05.2026. 12:13
Manifestacija "Rimski dani na Dravi" održat će se u subotu, 23. svibnja 2026. godine, u vremenu od 12:00 do 20:00 sati u Osijeku, u Tvrđi kod topova ispred Bastiona.
Posjetitelje očekuje bogat program oživljene povijesti, kroz koji će moći zakoračiti u svijet kasnoantičkog Rima i upoznati svakodnevicu rimskih vojnika na granici Rimskoga Carstva. Program uključuje kasnoantički rimski vojni tabor, interaktivne radionice streličarstva, radionice vojnih formacija i radionicu bacanja plumbata, kao i prikaze rimske kuhinje i rimske medicine.
Tijekom programa posjetitelji će se, uz stručno vodstvo članova udruge Red Čuvara grada Zagreba, moći okušati u pojedinim rimskim vojnim vještinama te izbliza upoznati opremu, način života i svakodnevicu rimskih vojnika IV. stoljeća.
Poseban naglasak programa bit će na Šestoj legiji Herkuliji, rimskoj vojnoj postrojbi koju je krajem III. stoljeća osnovao car Dioklecijan, a koja je bila stacionirana na dunavskom limesu, granici Rimskoga Carstva, na području današnje Slavonije i Baranje.
Red Čuvara grada Zagreba hrvatska je udruga za kasnoantičku, srednjovjekovnu i ranonovovjekovnu oživljenu povijest i kulturu. Udruga djeluje od 2012. godine u Hrvatskoj i inozemstvu, sudjeluje u brojnim događanjima s područja oživljene povijesti te surađuje s muzejima, institutima, gradovima, općinama, turističkim zajednicama, srodnim udrugama i obrazovnim ustanovama.
Program se ostvaruje u suradnji partnera Roman Legacy – Interreg Danube Region, Arheološkog muzeja Osijek, Arheološkog muzeja u Zagrebu i Instituta za arheologiju. Događaj je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz program Interreg Danube Region te sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)




