Noć knjige u
petak, 23. travnja 2021. obilježit će i
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek.
Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju, razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice. A sada nam je, u ovom ludom vremenu društvenih i intimnih kriza, više nego ikada potrebna ljekovita moć knjiga i čitanja.
Nažalost, i ove su godine program morali prilagoditi epidemiološkim mjerama pa se nećemo moći družiti uživo. Međutim, za studente i djelatnike
GRAFOS-a Knjižnični je odbor pripremio nekoliko aktivnosti u kojima mogu sudjelovati, a snimljen je i video koji će biti javno dostupan svima koji vole poeziju i romantične ljubavne priče.
PROGRAM:
1.
Preporuči knjigu
U Godini čitanja pozivamo studente i djelatnike GRAFOS-a da jedni drugima preporuče knjigu koja ih je oduševila, zaokupila, promijenila ili samo dobro zabavila i opustila.
Prikupljat ćemo preporuke do četvrtka, 22. travnja i na kraju objaviti listu knjiga koje su ostavile trag, probudile emocije ili nas potaknule na razmišljanje.
2.
I riječ pričom postade
Storytelling ili pričanje priča je nešto što svi radimo cijeli život.
Pokušajmo zajedno napisati priču. Na ploču u Legere klubu napisali smo naslov i prvu rečenicu, tek kao početni impuls. Daljnji tijek priče određujete sami – tko želi i ima ideju, neka dopiše sljedeću rečenicu, netko drugi sljedeću i tako dok ne privedemo priču kraju.
3.
Terapija stihom - video poezije i glazbe
Premda su mnogi pjesnici svoje najpoznatije pjesme sastavili na vrhuncu očaja (ili možda baš zato), dokazano je da čitanje i pisanje poezije ima terapijski učinak, pozitivno djeluje na psihu, smanjuje stres i pomaže u izražavanju osjećaja.
Predstavljamo vam stoga našu Knjigušku, “pripovjedačicu, ljekovitih priča krojačicu, iscjeliteljicu staroga kova što za svaku boljku nudi čarobna slova!“ Knjiguška ima posebnu poslasticu za sve romantičare – ljubavne priče velikih ruskih pjesnika Konstantina Simonova i Sergeja Jesenjina i prekrasne stihove koje su posvetili svojim muzama i time ostavili trag u vječnosti.
U videu sudjeluju studenti Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka. Beskrajno smo zahvalni na suradnji i njima i njihovim mentorima, magistri Seleni Andrić i maestru Mladenu Tutavcu, koji je uz to i snimio i montirao video.
Video će biti dostupan javno na Facebook stranici knjižnice GRAFOS-a i na YouTube kanalu Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek.
