Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nezaposleni neće u kidanje metlica ni za 3.000 kuna!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2007. 13:55 
Naslov:  Nezaposleni neće u kidanje metlica ni za 3.000 kuna!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Već godinama nezaposleni Osječani nisu zainteresirani za obavljanje sezonskih poslova u poljoprivredi. Iako neto mjesečna primanja za kidanje metlica ili okopavanje poljoprivrednih kultura mogu iznositi oko 2.640 kuna, čini se kako to nije dovoljan razlog da se bar privremeno zaradi novac toliko potreban za preživljavanje nezaposlenih osoba. Da je tomu tako potvrđuje i Miroslav Levaković, predsjednik Udruge nezaposlenih Osijek i direktor poduzeća Agencija za povremeni posao d.o.o. i Usluga d.o.o, koji kaže kako sezonska radna snaga u poljoprivredi može zaraditi dnevnicu od 120 kuna za osam sati rada, odnosno 15 kuna po satu. Pritom napominje kako od 11.000 nezaposlenih ima više od 2.000 onih sa završenom ili nezavršenom osnovnom školom koji sukladno svojoj spremi ne mogu očekivati neke bolje poslove.

- Iako je teško raditi po ljeti kad sunce nemilice prži, sezonski poslovi ipak dobro dođu nezaposlenima koji nemaju sredstava za život, tako da je nerazumljiv slab interes nezaposlenih za rad na polju, ističe Miroslav Levaković napominjući kako je prošle godine zabilježen i slučaj da su dva nezaposlena profesora kidala metlice. Dodaje kako Agencija trenutačno potražuje 30 sezonaca za rad na poljopivrednim poslovima, te da na raspolaganju zasad imaju samo 17-18 radnika.

- Potrebe za sezoncima vrlo brzo će porasti na 150 do 200 radnika, no nažalost, toj potrebi nećemo moći udovoljiti, tako da razmišljamo o zapošljavanju sezonaca izvan Osijeka, a s područja Osječko-baranjske županije, upozorava Levaković koji napominje kako je ove godine nešto slabiji interes i za zapošljavanje na moru. Kaže kako se razlozi mogu potražiti u sivoj ekonomiji, posebice u ugostiteljstvu u kojem se sezonci prijavljuju na “minimalac” od 2.000 kuna, dok se ostatak isplaćuje na crno. “Naša Agencija tu ne može konkurirati s obzirom na to da se držimo zakona”, kaže Levaković napominjući kako trenutno na moru radi 30-ak sezonaca, dok su lani uposlili 50-ak.

- Nikad nismo ispunili kvotu koju je naš korisnik tražio. Iz godine u godinu povisujemo iznos dnevnica, no bez učinka, i time odašiljemo negativan signal poduzetnicima koji žele raditi na zakonit i legalan način, upozorava Levaković dodajući kako se razlog priželjkivanog rada na crno možda krije u činjenici što korisnici socijalne skrbi privremenim zapošljavanjem gube pravo na dobivanje naknade ili pomoć od Grada za plaćanje režija.

Kao zanimljivost navodi podatak kako na sezonskim poslovima na moru trenutačno imaju zaposlene dvije umirovljenice koje su stavile svoje male mirovine u tzv. mirovanje jer su u tome vidjele šansu za ostvarivanje većih prihoda.

- Nema biranja posla ako nema ponude. To posebice vrijedi za obiteljske ljude koji trebaju prehraniti obitelj i platiti režije, ističe Levaković uz opasku kako je i sam kao nezaposleni inženjer agronomije jedne godine radio kao sezonac u Šećerani na prijmu repe u kampanji.

Osječka Agencija za povremeni posao većinu poslova na ustupanju radnika na privremenoj osnovi drugim korisnicima obavlja za javna poduzeća, te se može pohvaliti kako od 32 agencije u Hrvatskoj prema prihodu i rashodu zauzima vodeća mjesta. “Sudjelujemo u rješavanju jednog od gorućih društvenih problema, ali nitko u Gradu i županiji za nas ne pokazuje nikakav interes iako su svima 'puna usta' o rješavanju nezaposlenosti”, kaže Levaković pozivajući nezaposlene da se jave u osječku Udrugu nezaposlenih. “To ih ništa neće koštati, a možda će ostvariti neku korist”, poručuje Levaković.

Autor: Lj.Kovačević/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 619
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2007. 13:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

krvav je to posao....ali u mojoj bivšoj firmi imali smo dva magistra ekonomije koji su radili kao sezonci na polju..
tko hoće raditi....

_________________
osijek031.com smile NEJA osijek031.com smile
My dear the Heart which you behold,
Will break when you the same unfold ,
Even so my heart with lovesick pain,
Sure wounded is and breaks in twain.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4562
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.07.2007. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam to htjela raditi,ali nijednoj mojoj legici nije se to dalo,još i prije kad smo bile mlađe,kakvo pranje stakala na benzi,ništa neće...kontam da bi izdržala par dana i više ne bi mogla Sad što zbog alergije na sunce,što zbog te jebene vrućine... Sad

_________________
osijek031.com smile Sada sam shvatila da ti je bilo teško,dok sam te varala,lagala te sa smiješkom,šta mogu kada sam
takva, rođena sa greškom osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.07.2007. 14:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

raditi u kukuruzu od 6 ujutno pa do neznam koje doba, na temperaturi udri me lopatom.

Ako hoćete dobiti malo boje, onda je to posao za vas. I kasnije se malo hvališ kako si pocrnio na moru...

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wastedbass
Offline
Avatar

Ukupno postova: 273
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 14:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ali svejedno ako je ptrebna para a nezaposlen i kukas kak ti nije dobro ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
El-Fatih
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2007. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Srce, ruke i lopada!!!!

_________________
Vjerujem u boljitak, ali u svoju glavu, srce, ruke i lopatu jos vise!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2007. 15:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la (Pogledaj post): › raditi u kukuruzu od 6 ujutno pa do neznam koje doba, na temperaturi udri me lopatom.

Ako hoćete dobiti malo boje, onda je to posao za vas. I kasnije se malo hvališ kako si pocrnio na moru...

lega moj, a što misliš kako je ljudima na selu, nema svatko love za novi klimatiziran traktor ili kombaj, ili kako je ljudima na gradilištima. ovdje se spominju i sezonski poslovi koji nisu vezani za njivu pa je interes slab što mi zvuči nevjerojatno obzirom na stopu nezaposlenosti. kao srednjoškolac proveo sam cijeli jedan srpanj u kukuruzu radeći posao gori od metlica, svaki dan, ali uopće nije bilo strašno, počeli bi u 6 i do najvećih vrućina većinom bi završili. nadzirao nas je čovjek koji ima doktorat pa mu svejedno nije bio problem stajat na suncu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.07.2007. 15:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj lega je to radio i katastrofa nikome to ne preporuča

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2007. 16:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

.....s obzirom da sam radio do sad svakakve poslove....mogu samo reci da svaki posao ima svojih prednosti i mana....al uglavnom...vecina poslova nisu laki poslovi....koliko god se uvijek cinilo da netko drugi radi lakši posao......al opce poznato je kod nas stanje....da i ako netko ima priliku raditi posao.....prvo što kaže....hocu mu ja kurac raditi za te novce.....svi bi htjeli sa 2 dana radnog staža imati menađerske place....jeb ga....prvo se krece od lopate......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sunshine18
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 16:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam to radila pretprošle godine kad je dnevnica bila 80kn..užas...crkla sam ta tri dana kad sam radila za te sitne pare..ma naći će oni mladih koji će radit za te pare..al ne dugo!!
preporučam onima koji žele pocrnit,uvuć se u kukuruz i molit Boga da što prije dođe kraj reda Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2007. 17:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne bi ja to hvala

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snoopy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Lokacija: tamo gdje je sve po mom
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2007. 17:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

onome tko treba taj će raditi bilo što.. moja susjeda već godinama to radi, i nikad se ne žali.. najjači su mi oni koji sjede kod kuće i žale se i žale a ništa ne poduzimaju.. pa neće novac pasti s neba.. kad sam upisala faks radila sam 8 sati na suncu, i poslije toga išla raditi na benzu, i slušat nadrndane vozače i tak cijelo ljeto... samo više cjenim to što imam.. slažem se da su metlice težak posao, al kad bi mogli birati gdje bi nam bio kraj...

_________________
Nitko i ništa nije vrijedno da pokvari moj mir..... osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2007. 18:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam prošle godine bio to radio i bilo je okej samo sam si prvi dan iz sve snage napuco metlicu u oko tako da nisam mogao nastaviti raditi al jebiga odradio sam smjenu do kraja i nije mi bio bed.... ko hoće taj i može

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 18:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, viš', to kod mene na selu zovu ženskim poslom. Valjda zato što je hladovina (bar nekakva, iako je užasno sparno u kukuruzu).
Muški je posao utovar sijena; to sam radio dvije godine zaredom...
Dakle, hodaš po ogoljenoj tabli djeteline na sunjari i 30+ °c s vilama bacaš (poprilično teške) bale sijena na prikolicu. Pauza je kad napunite oba traktora (dvije prikolice svaki) - nekih 7-8min. 100kn dan.
Naravno, ne radiš to cijelo ljeto, to je između zahvalnih poslova maloga od mješalice na baušteli. To se oke plaćalo, obično od 150-200kn... A i na kraju dana (nakon bezbroj piva) ti se čini da ti mješalica priča nešto (ako radiš sa nepodmazanim primjerkom) Smile

Eh, nikad ne reci nikad, ali nikad više!

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.07.2007. 7:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tužna je istina da danas neki ljudi i kad nemaju posao jednostavno ne žele raditi. Posla ima koliko hoćeš, a nikome se ide na polje za 120 čuna na dan. Čovjek ne može vjerovati kada vidi kakvi sve likovi kukaju da nemaju love, a neće raditi.

Kad se sjetim što sam ja sve radio kada mi je trebala lova... između ostalog i čupao metlice, istovarao kamione i vagone, teglio mramorne ploče po novoj kirurgiji.....

Ono, svi bi sa završenom osnovnom školom odmah bili direktori i vozili švapsko auto....

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: