Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek će 27. lipnja prvi put obilježiti Dan crvenog fiće!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2007. 17:28 
Naslov:  Osijek će 27. lipnja prvi put obilježiti Dan crvenog fiće!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zauzet ću se da obilježimo Dan crvenog fiće, obećao je 28. studenoga prošle godine gradonačelnik Osijeka Ante Đapić za govornicom Gradskog vijeća odgovarajući na pitanje vijećnice HSLS-a Marije Medić vezano uz njezinu, sada već godinu dana staru inicijativu da Osijek počne obilježavati 27. lipnja, dan kada je 1991. godine tadašnja JNA izvezla tenkove na ulice grada i u svom pohodu na raskrižju tadašnje Klajnove i Vukovarske ulice pregazila crvenog fiću, koji je tim činom ušao u legendu.

Trebala je to biti prva demonstracija sile JNA nad Osijekom, no ispostavilo se da je “crveni fićo” postao simbol osječkog otpora agresiji.

- Bila je to poruka bahatim napadačima u tenkovima da će Osijek ostati nepokoreni grad i zato 27. lipnja trebamo trajno obilježavati u spomen na otpor ovoga grada i njegovih građana bahatom agresoru - poručila je Medić prije godinu dana.

Iako je Đapić i tada načelno dao potporu ovoj ideji, ona na kraju nije zaživjela u praksi jer, službeno, koalicija HSP-HDSSB nije postigla konsenzus o tom prijedlogu, a neslužbeno protiv je bio Glavašev HDSSB koji prijedlog drži politizacijom.

- Znam što sam rekao i ovih dana ćemo na Poglavarstvu raspraviti tu temu i donijeti odluku o obilježavanju tog dana - rekao je u petak Đapić.

Prije nekoliko dana u Okučanima je obilježena 12. obljetnica Bljeska, a istog dana Zagreb je obilježilo 12. obljetnicu raketiranja grada. Vukovar ima Dan sjećanja, u Kninu se slavi Dan pobjede, a u Dubrovniku se 6. prosinca obilježava kao Dan dubrovačkih branitelja. Osijek je pak bio najveći hrvatski grad koji je pretrpio ratna razaranja i koji se nalazio na prvoj crti obrane Hrvatske. Osijek je 3. siječnja 1992. godine neposredno uoči potpisivanja “Sarajevskog primirja” pretrpio žestoke napade s brojnim žrtvama.

U Osijeku je tijekom rata poginulo više od 1200 civila, no grad nema svoj spomendan Domovinskog rata. Dan crvenog fiće mogao bi biti taj dan, ako netko nema bolju ideju, iako se u ovom slučaju može govoriti o politizaciji, jer prijedlog dolazi iz redova liberala, koji su gradom vladali sve do 2005. i nikada prije nije im na pamet palo nešto slično. Mogu u današnjoj vladajućoj koaliciji to shvatiti i kao smišljenu provokaciju.

No bez obzira na sve u spomen na žrtvu Osječana, ovaj grad bi napokon trebao dobiti dan kada će se svi prisjetiti da je ovdje bio rat.

Autor: Nikola Patković/Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
britva_bozo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 24
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.05.2007. 18:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trebali bi napraviti suvenir od toga... mali crveni fico, ne moze biti bolja varijanta jedinog izvornog osjeckog suvenira, sa skupljim dodatcima kao sto su originalni JNA tenk koji ga gazi, a za one s predubokim dzepovima maketa cijelog raskrizja u tom trenutku sa svim autima i molotovljevim koktelima pored vukovarske... genijalno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1703
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 05.05.2007. 18:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

britva_bozo je napisao/la (Pogledaj post): › i molotovljevim koktelima pored vukovarske... genijalno


zaborvaio si paradajze i paprike....

_________________
imam osjecaj da osjecam osjecajno jako

Bolje ispast glup nego iz tramvaja

mozda pijan ali nisam jako, Bože zdravlja pa kući polako

fuck you man čovječe
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
scorpione
Offline
Ukupno postova: 8
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.05.2007. 19:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel ima ta snimka na jobitou (kirin)?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fileos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 22
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2007. 19:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2007. 19:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

britva_bozo je napisao/la: ›
trebali bi napraviti suvenir od toga...


Ali ovo je stvarno dobra ideja... Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
scorpione
Offline
Ukupno postova: 8
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2007. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

thanks

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maracos
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2007. 18:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Genijalana ideja, treba napravit peticiju!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2007. 19:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilke je napisao/la: ›
britva_bozo je napisao/la: ›
trebali bi napraviti suvenir od toga...


Ali ovo je stvarno dobra ideja... Very Happy

da, super je ideja komercijalizirati i staviti na police turističkog ureda nešto što je u svoje vrijeme značilo rat, odnosno mir, život odnosno smrt, slobodu, hrabrost, srčanost, ili krajnji očaj..
osobno nemam puno stvari koje su mi svete, kako ni onih s kojima se ne mogu sprdati, ali ovako nešto bi bilo... ako ništa drugo, a onda barem krajnje jeftino i jadno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2007. 20:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, "crveni fico" bi trebao dobiti spomenik ili tako nesto i to iskljucivo kao spomen na otpor gradjana.

Bilo kakva drugacija funkcija tipa "velicanje Domovinskog rata", politike, nacije, ovoga-onoga je probuseni kurton u blatu. Sjetite se samo u koliko su komadica zavrsili spomenici podignuti s istim (revolucionarno-ideoloskim) motivima...

Nezrelost neke nacije (da ne upotrijebim neku tezu kvalifikacija tipa "glupost") bi se mogla mjeriti upravo kolicinom unistenih/zamijenjenih spomenika nesvrevremenskim vrijednostima, citaj: revolucionarnim idejama i ideologijama.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2007. 20:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Hm, "crveni fico" bi trebao dobiti spomenik ili tako nesto i to iskljucivo kao spomen na otpor gradjana.

e to mi već ima puno više smisla.. da - otpor građana, upravo na to sam mislila.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.05.2007. 20:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sjećam se da sam prošla nekoliko minuta poslije. Hrpa uzbuđenih ljudi a nitko nije znao objasniti što se dogodilo.

Tip koji je ostavio fiću, dobio golfa na poklon, bar je tako objavljeno, pa se smisao "otpora građana" malo izgubio.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.05.2007. 20:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Sjećam se da sam prošla nekoliko minuta poslije. Hrpa uzbuđenih ljudi a nitko nije znao objasniti što se dogodilo.

ja sam vidjela tek navečer u vijestima. i sad se rasplačem kad gledam snimku... sve ono ranije u sloveniji se činilo daleko i nestvarno, većina nas je mislila kako se rat nama ne može dogoditi, valjda smo svi uopće odbijali razmišljati o tome.
ovo je bilo kao šamar koji nam je dao do znanja da možemo zaboraviti na sigurnost i živote kakve smo do tada živjeli..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
britva_bozo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 24
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.05.2007. 0:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hvala, hvala na prepoznavanju moje genijalnosti.... kak skromno... takav sam, jednostavno mi nema pomoci

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.05.2007. 8:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Tip koji je ostavio fiću, dobio golfa na poklon, bar je tako objavljeno, pa se smisao "otpora građana" malo izgubio.

ne mislim da se išta izgubilo, jer je on tog golfa dobio puno godina kasnije, kao svojevrsni znak zahvalnosti. a čisto sumnjam da je on nepropisno parkirao fiću pred tenk s ciljem da bi nešto godina kasnije dobio novog golfa! dakle, to je bio istinsko pokazivanje otpora jednog građanina!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: