Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Međunarodni dan osoba sa sindromom Down [2018.]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65442
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2018. 8:04 
Naslov:  Međunarodni dan osoba sa sindromom Down [2018.]
21.03.2018. 10:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku obilježen Međunarodni dan osoba sa sindromom Down [2018.]


U srijedu 21. ožujka 2018. na Trgu Ante Starčevića (u slučaju lošeg vremena rezervna opcija u prostoru Esseker centra), od 10.00-12.00 sati obilježit će se Međunarodni dan osoba sa sindromom Down.

Pridružite se i upoznate male i velike stanovnike našega grada uz mnoštvo zanimljivih sadržaja:
- Štand s promotivnim materijalima, figuricama i slatkišima
- Bubamara „pirilica“ balona i animator Bumbar
- Puštanje 21 balona u zrak
- Posjet NK Osijeka
- Nastup plesne skupine „Illusion“
- Posjet DV „Krijesnica“

- U poslijepodnevnim satima nastavljaju druženje na Građevinskom fakultetu (dvorana Mursa), uz humanitarnu promociju filma „ Gdje raste nada“, s početkom u 19.00h.

Ujedinjeni narodi (UN) su 10. studenog 2011. prihvatile predloženu rezoluciju i donijeli odluku da se 21. ožujka obilježava kao Međunarodni dan Down sindroma (WDSD - World Down Syndrome Day).

Datum 21. ožujka predstavlja 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom. Usvajanjem ove odluke UN iskazuje svoju podršku zaštiti prava osoba s Down sindromom u cijelom svijetu, a posebice u zemljama u razvoju.

U RH živi preko 1700 osoba s Down sindromom (DS) po podacima HZJZ iz 2017.
Osječko-Baranjska županija je treća u RH po broju osoba sa sindromom Down.
Udruge nastoje nadopuniti ono što sustav (socijalni, zdravstveni, obrazovni) nije u mogućnosti te podići standard rane edukacije djece kako bi mogla postati ravnopravni članovi društva te pohađati redovne vrtiće i učiti u redovnim školama sa svojim vršnjacima.

Pomaci su vidljivi iz godine u godinu te se primjećuju i pozitivne promjene u sva tri sustava, no sve nas zajedno očekuje još jako puno posla kako bi djeca, mladi i odrasli u RH mogli biti ravnopravni članovi društva te svojom ljubavlju, jednostavnošću i iskrenošću obogaćivati svakodnevicu svih nas koji živimo s njima u obiteljima, u vrtićima, u školama, ali i na radnom mjestu što je trenutno omogućeno vrlo malom broju osoba s Down sindromom.


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: