Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Iskustvo Osječanina koji je Njemačku zamijenio Irskom – je li Irska obećana zemlja za Hrvate?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2018. 20:11 
Naslov:  Iskustvo Osječanina koji je Njemačku zamijenio Irskom – je li Irska obećana zemlja za Hrvate?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prije nekoliko godina pisali smo o Iliji Mandić i njegovom odlasku trbuhom za kruhom u Njemačku. Na taj put se odlučio ići biciklom.

Ilija je nedavno iz Njemačke otišao za Irsku, pa obzirom da velik broj Osječana Irsku smatra “obećanom zemljom”, kontaktirali smo ga i postavili nekoliko pitanja o tome je li doista u Irskoj baš sve med i mlijeko.



Prije svega, kakvi su uvjeti rada u Njemačkoj?
- Uvjeti rada u Njemačkoj su i više no odlični. Radnik se poštuje nebitno na kojoj poziciji se nalazi. Naravno, pričam o njemačkim poslodavcima i ne želim ulaziti u pitanje 'domaćih' poslodavaca.

Zašto ste odlučili otići u Irsku?
- Generalno zbog društva te da skupim nova radna iskustva.

Imate li posao u Irskoj?
- Naravno!

Koliko ga je bilo "teško"/"lako" pronaći?
- Prvi posao sam dobio praktički odmah jer sam ga potražio preko agencije. Trenutni posao sam čekao neko vrijeme, ali mogu reći da se isplatilo.

Što radite?
- Radim kao Geo Data Analyst u firmi imena Cognizant za Google.

Jesu li vas prihvatili?
- Irci dočekaju sve osobe širom otvorenih ruku. Dosta su veseo narod.

Što je sa smještajem? Živite li sami ili s društvom?
- Živim u stanu s još dvije osobe, ali imam svoju potpunu privatnost.

Kako se kreću cijene najma/kupnje stana/kuće?
- Cijene su poprilično skupe za razliku od ostalih većih gradova u različitim zemljama u Europi, ali smatram da se uvijek da pronaći ono što nekome odgovara uz malo uloženog truda i vremena.

Kakve su cijene hrane i pića?
- Manje više mogu reći da su cijene jednake kao i na ostatku EU tržišta uz poneke iznimke kao što je npr. viša cijena mesa, ali samim time mu je i kvaliteta bolja.

Može li se živjeti od plaće?
- Naravno, ovisno na što pristanete kada tražite posao, a i kakav imate smještaj. Mnogo ljudi se odluči na stanove koje dijele s preko nekoliko ljudi i žive u užasnim uvjetima i gužvama, ali mjesečno plaćaju sitne novce s iznosima od 200-400€. Samim time su u mogućnosti ostavljati više novaca po strani, ali se kvaliteta života smanjuje na užasno nizak nivo. Osobno to smatram neprihvatljivim. Ali svakome njegovo.

Imate li zdravstveno i mirovinsko kada se zaposlite?
- Nažalost ne. U Irskoj je potpuno drukčija situacija te si zdravstveno plaćate sami ako smatrate da vam je nužno. Većina ljudi nema zdravstveno osiguranje, barem po mom saznanju. Čuo sam o nekim većim firmama boljeg statusa koje plaćaju zdravstveno, ali bojim se da je to sve. Samo sam čuo. Nemam nikakav podatak da to potvrdim.

Gdje je bolje? Hrvatska, Njemačka ili Irska?
- Ovisno za što. Njemačka bi definitivno bila vrhunsko odredište za smjestiti se, ali ako imaš mogućnosti i predispozicije za hvatanje kvalitetnijeg posla i širenje znanja, pogotovo u IT svijetu rekao bih da je bolja Irska. A Hrvatsku neću ni spominjati, mislim da svi znamo odgovor.





Tekst: Osijek031.com
Foto: Ilija Mandić/Facebook


Pročitajte i..
Ilija Mandić - Trbuhom za kruhom i biciklom u Njemačku!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: