
U srijedu 10. svibnja 2017. na
Filozofskom fakultetu u Osijeku održan je okrugli stol "
Čime se psiholog bavi: Iskustva mladih psihologa". Zaključci okruglog stola jesu da
stanovništvo na području Osječko-baranjske županije, ne koristi dovoljno usluge psihologa, iako za njihovih uslugama postoji itekako potreba.
Primjerice, sve veći broj
brakorazvodnih parnica svjedoči izazovima suvremenog društva u kojem je teško balansirati kvalitetan obiteljski život uz sve veće obveze (ali i razine neizvjesnosti) na radnom mjestu. Najčešće se
psihičke smetnje otklanjaju korištenjem psihoaktivnih supstanci poput lijekova za smirenje, antidepresiva, ali nažalost i konzumacijom alkohola i drugih opojnih sredstava. Tako se otklanjaju posljedice, ali
ne i uzroci problema.
Psiholozi imaju važnu ulogu u
otklanjanju samih uzorka osobnih problema, a samo pravovremena psihologijska pomoć može povećati razinu osobnog zadovoljstva i funkcioniranja osobe na intra- i interindividualnom planu.
S obzirom na trenutno stanje, stanovnici na području
Osječko-baranjske županije imaju relativno dostupnu mogućnost psihodijagnostičkog pregleda, no kapaciteti za psihologijski tretman nakon postavljene dijagnoze nisu u dovoljnoj mjeri iskorišteni. Jedan od razloga za takvo stanje jest stigma zbog odlaska na razgovor ili terapiju kod psihologa. Naime, dok će za zubobolju klijenti promptno otići kod zubara, rješavanje osobnih problema se često odgađa unedogled zbog nelagode odlaska kod psihologa. Posljedica odgađanja je najčešće pogoršanje stanja pojedinca i uvećanje problema do kojih nije trebalo doći.
Stoga, s okruglog stola šalje se poziv građanima da ne čekaju s rješavanjem osobnih problema dok situacija ne eskalira, već da ulažu u sebe i u odnose sa svojim bližnjima.
Tekst i foto; Dino Krupić