Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Više od 900 Osječana s visokom stručnom spremom-nezaposleno

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.02.2007. 23:29 
Naslov:  Više od 900 Osječana s visokom stručnom spremom-nezaposleno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stjecanje diplome, nakon male i velike mature, za većinu predstavlja završetak ciklusa obrazovanja i znak da počinje ozbiljno bavljenje izabranom profesijom. A prvi korak je, dakako, zapošljavanje. Međutim, diploma u ruci već duže vrijeme ne znači i ulaznicu za sigurno i dobro plaćeno radno mjesto. Prema dostupnim podacima, Osječko-baranjska županija ima manje visokoobrazovanih od državnog prosjeka - 6,2 u odnosu na državnih 7,8 posto. Od 12.200 nezaposlenih visokoobrazovanih osoba koliko ih ima na razini države na Osječko-baranjsku županiju otpada 7,4 posto.

Posljednjeg dana siječnja ove godine 907 osoba s fakultetom evidentirano je u osječkoj područnoj službi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Mjesec dana prije bilo je sedam osoba više, ali u odnosu na siječanj 2006. godine sada je taj broj veći za osam osoba. Letimičan pregled podataka za nekoliko prijašnjih godina ukazuje da je to konstantan broj nezaposlenih osoba sa završenim fakultetom. Usporedbe radi - samo je nešto veći broj studenata koji u kalendarskoj godini diplomiraju na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

U siječnju posao za 69 "diploma"

Prošle godine svaki mjesec prosječno na Zavod se prijavilo novih 266 diplomiranih studenta. Mjesečno bi 70 riješilo pitanje posla, odnosno ukupno 856 za cijelu godinu. U siječnju ove godine zaposlilo se 69 diplomaca.

Najdugovječniji na Zavodu su diplomirani inženjeri agronomije i šumarstva, u prosjeku im treba 15 mjeseci da nađu posao. Najkraće se u evidenciji nalaze profesori društveno-humanističkih predmeta u srednjim školama i doktori medicine kojima je 2,7 mjeseci potrebno za pronalaženje posla. Iako profesorima matematike, informatike, fizike i kemije treba devet mjeseci za zapošljavanje, vrlo su traženi i u ovom trenutku samo je 30 osoba evidentirano kao aktivni tražitelji posla. Učiteljima u osnovnim školama treba u prosjeku pola godine, ali i oni uz spomenute profesore i liječnike čine skupinu malobrojnih nezaposlenih zanimanja.

I fakultetski obrazovani ostaju bez posla

Brojčano najmasovniji su diplomirani ekonomisti (191 osoba), a potom pravnici (119). Osoba koja najduže čeka posao je upravo ekonomist, a na Zavodu se njegova evidencija bilježi još od 1988. godine. Slijedi ga diplomirani inženjer organizacije rada koji posao traži od 2000. godine.

Kolo sreće unatrag godinu-dvije okrenulo se u korist viskokoobrazovanih građevinara. Do prije nekoliko godina činili su se kao gotovo nerješiv problem, no sada u eri rastuće građevinske operative gotovo da su svi dobrodošli na tržištu rada. I ostali “tehničari” - inženjeri elektrotehnike, informatike i strojarstva tražena su “roba” i gotovo da ih nema na evidenciji Zavoda.

Prestanak rada poslodavca samo je jednu osobu (žensku) stajao prestanka radnog odnosa u siječnju. Stečaj je, također, ponovno jednu žensku osobu ostavio bez stalnog zaposlenja. Od ukupno 1.859 osoba koje su dobile otkaz u siječnju 49 ih je s diplomom, dok je devet bilo proglašeno viškom zbog sanacije poduzeća, odnosno smanjenog opsega posla. U siječnju ni jedna visokoobrazovana osoba nije otkazala svom poslodavcu, ali je pet osoba dogovorilo sporazumni prekid radnog odnosa.
Danas poslodavci, osim primarne stručne spreme, sve više od budućih uposlenika traže i tzv. meke vještine, kao što su organizacijske sposobnosti, timski rad, samoinicijativa. Poznavanje jednog stranog, a sada već dva i više jezika, rad na računalu nešto je što se već duže vrijeme podrazumijeva. Upravo nedostatak tih vještina razlogom je što određeni broj diplomata do sada nije dobio priliku za posao, ili su je zbog toga izgubili. Što znači da teza o potrebi cjeloživotnog obrazovanja nije samo floskula.

Žene obrazovanije, ali teže do posla

Žene su obrazovanije od muškaraca, ali istodobno teže zapošljive. Od ukupnog broja od 907 nezaposlenih visokoobrazovanih osoba 579 su žene, što je udjel od 63,8 posto. Od 191 nezaposlena ekonomista 128 je žena, od 119 pravnika 76 je žena... Ali isto tako od sedam pravnika koji su dobili posao u siječnju 2007. godine - šest je žena

Ima i nezaposlenih magistara

Evidencija u ovom trenutku bilježi i 15 nezaposlenih akademskih građana s titulom magistra, najviše s područja poljoprivrede, šumarstva, kemije... Nezaposleni su također jedan magistar teologije, politologije te zaštite na radu

Autor: Dario Kuštro/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.02.2007. 8:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....da, zaista je porazna činjenica da se žene u 21. stoljeću teže zapošljavaju...kao osoba s nekim određenim znanjem u ekonomiji, odličnim engleskim i poznavanjem rada na PC imam otprilike 150 zamolbi koje sam poslala na različita radna mjesta...no, redovno se ponavlja uobičajeni tijek intervjua: dobar dan, jeste li udani, koliko imate djece, te ostala pitanja osobnog karaktera...pa kad poslodavac može birati između 32godišnjakinje s dobrim radnim stažom i znanjem, ali udane s djetetom, te djevojke od 25 godina bez nekog radnog iskustva, ali i bez obaveza - što mislite koga će izabrati???...
...neka samo mladi ljudi rade, pohvalno je to...ali što je s onima koji su prešli 30tu?...ili više?...
...pitam se koliki je prosjek godina tih 579 žena...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.02.2007. 10:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hmmm... sigurno je veca vjerojatnost da ce izabrati onu od 32 s djecom, jer im takva nece ici na porodiljni. Plus sto osobe s djecom i obavezama imaju odgovornost i sklonije su prihvacanju losijih uvjeta rada (pogotovo ako misle da nemaju alernative) - lak plijen poslodavaca-izrabljivaca. Itd, itd...

Na to si nam htjela ukazati? ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.02.2007. 10:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Na to si nam htjela ukazati? ;-)


ne bih rekla da je @anakonda na to htjela ukazati Rolling Eyes

čim prođeš ljeto 30-to, više nisi "atraktivan" poslodavcima osim ako nemaš Boga za ujaka. a kad prođeš 35-tu, ne moraš se više ni javljati na oglase.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.02.2007. 12:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Na to si nam htjela ukazati? ;-)


ne bih rekla da je @anakonda na to htjela ukazati Rolling Eyes

čim prođeš ljeto 30-to, više nisi "atraktivan" poslodavcima osim ako nemaš Boga za ujaka. a kad prođeš 35-tu, ne moraš se više ni javljati na oglase.


...ne, na ovo sam htjela ukazati...;-)...upravo je atraktivnost riječ koja opisuje moje razmišljanje...u svim mogućim značenjima riječi......iskreno, da si poslodavac koji traži uredsku radnicu, da li bi više volio da ti se po uredu šetkara kokica od 20-tak i nešto u kratkoj suknjici, osoba koja se fino da modelirati (kao radnica bez iskustva) ili žena u hlačama koja ima već radni staž, znanje i stav prema poslu?...
...mislim, o čemu pričamo?...mjerila kod poslodavaca su malo drugačija, pogotovo onih privatnih...rijetki su ti koji razmišljaju onako kako si napisao...pogotovo u mojoj struci, što vrlo dobro znam iz vlastitog iskustva traženja posla...
...evo, npr. na ovom razgovoru za posao na Middle East, glupi Amer mi nije postavio niti jedno jedino pitanje osobne prirode...
...a u Hrvata, ispunila sam bezbrojne upitnike, testove osobnosti i slična sranja...pa čak i pitanja poput "gdje vam je zaposlen suprug", "koliku plaću ima", "tko vam čuva dijete"...
...mislim, wtf?


Zadnja promjena: anakonda; 19.02.2007. 12:19; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.02.2007. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trebaju se svi učlaniti u hdssb i bit će posla... htjedoh se nasmijati, a zatim shvatih da je tužno... osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2007. 4:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...ne, na ovo sam htjela ukazati...;-)...upravo je atraktivnost riječ koja opisuje moje razmišljanje...u svim mogućim značenjima riječi......iskreno, da si poslodavac koji traži uredsku radnicu, da li bi više volio da ti se po uredu šetkara kokica od 20-tak i nešto u kratkoj suknjici, osoba koja se fino da modelirati (kao radnica bez iskustva) ili žena u hlačama koja ima već radni staž, znanje i stav prema poslu?...
Kao poslodavac radje bih gledao tu kokicu od dvadesetak, ali... ne ako kokica nema radnog staza. Doduse ima ih bez radnog staza koje su dokazale dobar mentalitet i volju da nauce novi posao.

Vecina poslodavaca danas traze radni staz, kako bih (kokica ili pjetlic) dobili taj radni staz ako ih netko ne prihvati i pruzi tu mogucnost?

Privatnja pitanja ili pitanja o bracnom statusu su normalna u danasnjim danima. Ako trazis posao, ja kao poslodavac zelim znati (i imam pravo) dali planiras imati jos djece, dali si u stabilnoj vezi i tko ti cuva djete...

Recimo da provedem tri mjeseca trenirati takvu osobu za novi posao i cetvrti mjesec ta ista osoba napusta posao radi toga sto je muz imao privremeni posao a sada je nasao bolji u Svazilendu. Na osobu koju placas da ti cuva djecu se ne pouzdajes kao na recimo svoju rodjenu babu...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2007. 8:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...mislim da ovo ne želim potpisati...kada ja kao posloprimac dolazim na razgovor za posao, trebala bih biti svjesna da moram imati sve uvjete za odlazak na posao osigurane (čuvanje djece i ostalo)...a u pravilu, uopće ne moram dati odgovor na takva pitanja...reci mi, @fatcat - kakve veze ima pitanje "koliku vam suprug ima plaću" sa onim što ja mogu profesionalno ponuditi?

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2007. 8:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene je neki krelac pitao gdje živim, s kim živim, koliko je velika roditeljska kuća (u kvadratima).....
drugi je odmah pitao da li sam spremna raditi "na rubu zakona".....
razgovori za posao su, ako do njih uopće dođete, divota.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2007. 8:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ovo potpisujem...Smile

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.02.2007. 7:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
reci mi, @fatcat - kakve veze ima pitanje "koliku vam suprug ima plaću" sa onim što ja mogu profesionalno ponuditi?
Kako vidis po zadnjem postu... logiku iza pitanja koja imaju logiku sam objasnio (svoju interpretaciju)... Na pitanje o zaradi supruga nisam odgovorio uposto to ne smatram bitnim.

To sto ti kao posloprimac imas svjesti kad dolazis na razgovor za posao je jedna stvar ali nazalost mentalitet vecine nije isti.

Reci mi @anakondica Wink kako bi se ti osjecala kada bi pruzila priliku mladoj osobi i provela vrijeme i treniranje sa njima i... na koncu ti ta osoba kaze da je taj posao prihvatila zato sto ide backpacking u Svaziland i potrebno je bilo jos nesto dzeparca...

DanicaV je napisao/la: ›
drugi je odmah pitao da li sam spremna raditi "na rubu zakona".....
Rub zakona?? Svaka osoba radi i placena je prema standardnom ugovoru koji je sastavljen na temeljima drzavnih zakona. Poslije toga, recimo tri mjeseca... kako se osoba potrudila tako se i ugovor uskladi, ili ne...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.02.2007. 7:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@fatcat,

na rubu zakona u ovom smislu ne znači da li sam spremna raditi izvan pravovaljanog ugovora (mada i to ima kod nas), nego da li sam u poslu spremna raditi nešto što nije sasvim u skladu s propisima, pa bi porezna i sl. inspekcije mogle to malo drugačije protumačiti. lov u mutnom, što bi se reklo.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.02.2007. 8:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...@fatcat - ja ne bih pružala priliku mladim osobama...Smile...koliko god to zvuči odvratno, gledala bih zaposliti osobu koja ima neko iskustvo i određene godine...Smile...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.02.2007. 8:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...@fatcat - ja ne bih pružala priliku mladim osobama...Smile...koliko god to zvuči odvratno, gledala bih zaposliti osobu koja ima neko iskustvo i određene godine...Smile...
I meni je netko pruzio priliku, pa na jedan nacin odvracam mali dug. Slazem se... iskustvo je vazno ali godine (ponekad) nisu. Kako se kaze... knjiga se ne cjeni po koricama...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.02.2007. 8:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...u pravu si, @mačak...samo, kad bi još većina razmišljala poput tebe, svijet bi bio puno bolji...Smile...a ja ne bi morala u Irak po posao u struci...Smile...Smile...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: