Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nailazak vozila pali zeleno na “pametnom” semaforu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 0:37 
Naslov:  Nailazak vozila pali zeleno na “pametnom” semaforu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku, zahvaljući Elektromodul-prometu d.o.o., odnedavno su u regulaciju i protočnost prometa uključeni novi suvremeni uređaji - radarski detektori. Vladimir Kos, tehnički direktor u Elektomodul-prometu, objašnjava kako je riječ o detektorima, ugrađenima na vrh semafora, koji reguliraju otvaranje odnosno dužinu trajanja zelenog svjetla.

U Osijeku je sve više vozila, sve više semafora, novih regulacija i prometnih čimbenika. Logičan odgovor je razvoj tzv. pametne regulacije prometa. Tipkala za pješake, induktivne petlje na raskrižjima za najavu vozila iz suprotnog smjera stoga su već našla primjenu na prometnicama.



Novi detektori zamišljeni su tako da na raskrižjima gdje nema neprekidnog prometa iz sporednih ulica omoguće što duži i nesmetaniji prolazak vozila na glavnoj cesti. Dakle, umjesto uobičajenog intervalskog zaustavljanja, crveno se uključuje tek kada radar detektira dolazak vozila iz druge ulice. U Osijeku ih je zasad moguće primijetiti kod “Emmezete”, odnosno na raskrižju Svilajske i Kapelske, kao i na križanju Vinkovačke i Koranske, u Donjem gradu novi je semafor kod tržnice, ali i, primjerice, na izlazu s parkirališta Trgovačkog centra “Plodine” u smjeru Strossmayerove ulice. Osim u Osijeku, semafori opremljeni ovakvim detektorima postavljeni su u Vinkovcima, Vukovaru, Bizovcu, ali i Bjelovaru, na ukupno 20 raskrižja. Pohvalno je i to što stručne službe Elektromodul-prometa preko GSM veze raspolažu svim podacima prikupljenima s pomoću detektora.

Na ovaj način svakodnevno zbrajamo podatke o broju najava prekida zelenog svjetla, količini prometovanja i sličnom, odnosno prema potrebi možemo reagirati izravno iz našeg centra, tumači Kos. Tehnologija, nažalost, nije izvorno hrvatska, radi se o francuskom patentu, ali ga osječki Elektromodul-promet za sada jedini primjenjuje na području Hrvatske. Zato će 'elektromodulovci' predstojeće proljetno strukovno okupljanje “cestara” iskoristiti za prezentaciju ovakvog načina regulacije prometa na gradskim prometnicama.

Autor: D. Kuštro/Glas-Slavonije.hr


Zadnja promjena: Leon; 25.01.2007. 9:19; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2007. 1:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lažu, ako ne za sve onda samo za onaj kod Ipercoopa. Naime ja jedini auto na križanju u nedjelju popodne a crveno bilo točno 5,25 min. Bit će da ne funkcionira nedeljom ili

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 16:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....ovu pricu o tim nazovimo radarskim detektorima....mogu prodati samo ljudima od 90 godina....kad još nije ni struje bilo......jer slažem se sa "debelim" da su te stvarcice za kurac.....upravo na tom raskrižju Svilajske i Kapelske....kad treba otvoriti zeleno svjetlo iz Kapelske.....imam dovoljno vremena da rastavim svoj auto i sastavim ga u Svilajskoj...te normalno krenem dalje.....a ako i doživim zeleno svjetlo......onda to zeleno traje punih 15 sekundi bez obzira kolika je kolona u Kapelskoj.......

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daniel-202
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1030
Lokacija: Graceland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel semafor i pjeva dok čekaš zeleno Very Happy

_________________
"Neki ljudi tapkaju nogama, neki pucketaju prstima a neki se njišu naprijed - nazad. Ja samo sve to radim odjednom, valjda..."
Elvis Presley, 1956.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 17:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Debilana. Po tom senzoru se treba ravnat jedino ako je okomiti smijer PRAZAN, što unutar grada nikad nije slučaj.. Inače će se dešavat da jedan smjer bude otvoren 10 minuta, pa će ljudi popizdit, i na kraju ignorirat semafor..
Bolje da nam daju da skrećemo desno preko crvenog, ko vani, nego što drkaju po tim semaforima..

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 19:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam čuo da taslidžić čuči na semaforu i udara po prekidaču, a da samir ispod zemlje ima brojač prometa

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.06.2007. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ne znam da li je tko primjetio....al na raskrižju Svilajske i Kapelske nema vi še onog nadasve famoznog, inteligentnog, neponovljivog, svrsishodnog.....suvremenog uređaja - radarskog detektora.....koji nam je trebao pomagati u smislu da ukljuci zeleno svijetlo kad dođemo ispred semafora.....

...nije moguce da je (gore opisani) uređaj.....vec riknio.....ili se pokazao....promašenom investicijom......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
duje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 348
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.06.2007. 17:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ak je tako kako kazes tamni onda je to kurac
a u puli je postavljeno 20ak semafora koji imaju u podu senzore i cijelo vrijeme je crveno svijetlo dok ne dodje neki auto iz bilo kojeg smjera i onda se pali zeleno....ak ima vise automobila onda komp pamti redosljed dolaska i pravo prvenstva ulice i tako pali odredenu stranu ili smjer.
malo je jedino smjesno kad vidis da lik stoji na semaforu sam i ti dolazis pali ti se zeleno i odlazis kroz raskrizje a on bleji u tebe zas mu je jos crveno.....nije prisao dovoljno senzoru....inace funkcionira bezprijekorno i odusevljen sam time.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 619
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.06.2007. 8:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

duje je napisao/la (Pogledaj post): › ak je tako kako kazes tamni onda je to kurac
a u puli je postavljeno 20ak semafora koji imaju u podu senzore i cijelo vrijeme je crveno svijetlo dok ne dodje neki auto iz bilo kojeg smjera i onda se pali zeleno....ak ima vise automobila onda komp pamti redosljed dolaska i pravo prvenstva ulice i tako pali odredenu stranu ili smjer.
malo je jedino smjesno kad vidis da lik stoji na semaforu sam i ti dolazis pali ti se zeleno i odlazis kroz raskrizje a on bleji u tebe zas mu je jos crveno.....nije prisao dovoljno senzoru....inace funkcionira bezprijekorno i odusevljen sam time.


je, je treba prići bliže senzoru...
inače možeš usred noći stajati na semaforu dugo...dugo...dugo Embarassed Embarassed Embarassed
ali na sreću tu su mobiteli... Wink
iako ja nisam luda za prometom u puli, kulturom vozača, ali vjerojatno ti znaš bolje, ja onako turistički žurimmmmmm

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mont
Offline
Avatar

Ukupno postova: 180
Lokacija: pariz
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.06.2007. 9:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neja je napisao/la: ›
duje je napisao/la (Pogledaj post): › ak je tako kako kazes tamni onda je to kurac
a u puli je postavljeno 20ak semafora koji imaju u podu senzore i cijelo vrijeme je crveno svijetlo dok ne dodje neki auto iz bilo kojeg smjera i onda se pali zeleno....ak ima vise automobila onda komp pamti redosljed dolaska i pravo prvenstva ulice i tako pali odredenu stranu ili smjer.
malo je jedino smjesno kad vidis da lik stoji na semaforu sam i ti dolazis pali ti se zeleno i odlazis kroz raskrizje a on bleji u tebe zas mu je jos crveno.....nije prisao dovoljno senzoru....inace funkcionira bezprijekorno i odusevljen sam time.


je, je treba prići bliže senzoru...
inače možeš usred noći stajati na semaforu dugo...dugo...dugo Embarassed Embarassed Embarassed
ali na sreću tu su mobiteli... Wink
iako ja nisam luda za prometom u puli, kulturom vozača, ali vjerojatno ti znaš bolje, ja onako turistički žurimmmmmm
da je postavljeno propisno nebi cekali ,jer ti sonsori se stavljaju u dva reda tako da je veci domet detekcije ,ali netko je zelio "ustediti"

_________________
ne zamjeram ljudima sto nemaju moje,vec svoje misljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mont
Offline
Avatar

Ukupno postova: 180
Lokacija: pariz
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.06.2007. 9:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma pravilo desne strane je ipak "zakon" ako ga se postuje

_________________
ne zamjeram ljudima sto nemaju moje,vec svoje misljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ela
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2074
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.06.2007. 15:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma nooo najbolje mi je kad mulac ispred mene ne stane na senzor..pa ja ovakva smirena kakva jesam izlazim vanka i moooolim da stane više na to prokleto mjesto da nam se uključi semafor...

_________________
ne čini ono što želiš da ti čine,ukusi su različiti
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2007. 2:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma provjerena fora:
dodjes na semafor, izbacis iz brzinu, povuces rucnu, izadjes iz avta, prošetash do semafor i stisnes za prec cestu, dok se vratis u auto, i spustis rucnu vec onaj iza trubi "vrijeme je da se krene"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 09.06.2007. 9:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

šta ako naiđu dva vozila na križanju ? tko će imati prednost ?

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.06.2007. 10:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

_Jimmy_ je napisao/la: ›
šta ako naiđu dva vozila na križanju ? tko će imati prednost ?


...ako naiđu dva vozila na raskrižje.....onda taj famozni radar....pošalje pitanje na Zagrebacki prometni fakultet....pa kad ovi razmotre situaciju....i uz dodatne konzultacije....sa HAK-om......vrate odgovor.....u radar.....i onda radar sa negodovanjem još par minuta razmišlja što da radi.......i ukljuci zeleno na onom semaforu....na kojem baš ti nisi.......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: