Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Đapić otkriva novi kip 23. svibnja, na Starčevićev rođendan

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 0:54 
Naslov:  Đapić otkriva novi kip 23. svibnja, na Starčevićev rođendan
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Potkraj svibnja Osijek će postati bogatiji za umjetničko djelo. Riječ je o trometarskom kipu dr. Ante Starčevića koju, prema prošlogodišnjoj narudžbi gradonačelnika Ante Đapića, u bronci radi akademski kipar Mirko Vuco. Prema njegovim riječima, kip Ante Starčevića, koji u jednoj ruci drži povelju, a desnu ruku pruža ljudima, na istoimenom, središnjem osječkom trgu, bit će prema posljednjem dogovoru svečano otkriven 23. svibnja, na dan Starčevićeva rođenja. Trenutačno se kip lijeva u ljevaonici u Velikoj Gorici.

– Trg Ante Starčevića u obliku u kojem se sada nalazi je prostran, a gledano iz umjetničke strane, savršen je i ne treba se bojati dodatnih sadržaja na njemu. Osobito zato što Trg Ante Starčevića i Trg Ivana Pavla II., koji se nastavlja na njegovoj južnoj strani, izgledaju kao jedinstvena cjelina pa će kip, i licem i rukom okrenutima prema jugu, biti njihova poveznica. Sam kip bit će postavljen na postamentu visokom 80-ak centimetara u južnom kutu Trga Ante Starčevića i odlično će se uklopiti u njegovo autorsko rješenje – rekao je kipar Vuco.

Postavljanjem Vucina kipa realizirat će se namjera gradonačelnika da Anti Starčeviću podigne primjeren spomenik, nakon što je odlukom Gradskog poglavarstva, a na Đapićev prijedlog, spriječeno da na Trg dođu stube – konceptualno rješenje mladih kaštelanskih autora Filipa Tadina i Roberta, prvonagrađeni rad s javnog natječaja 2006. godine.

Tek će se čuti tko i kako financira izradu kipa, s obzirom na to da je milijun i pol kuna namijenjenih spomeniku (dakle prvonagrađenom iz natječaja) Grad prošle godine preusmjerio u druge svrhe. Inače, samo lijevanje kipa stoji dvadeset tisuća eura, dok kompletna cijena podizanja kipa (njegov prijevoz, pravljenje postamenta, autorski honorar i drugi troškovi) još nisu poznati.

Autor: Damir Mihalik
Prenosimo s Vecernji-list.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bili
Offline
Avatar

Ukupno postova: 92
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2007. 8:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa jel nam treba još jedan željezni kip od 4 metera, što veće to bolje, ah!
Dajte tih par miliona za biciklističke staze i šta ja znam, nešto korisno,
jebo ih kip završiće svi u jednom parku na otpadu ko u Budimpešti jednog dana!

SLJEPCI! Koji smo mi grad jebate

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 8:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kolko ja znam, umjetnička djela se ne rade 'po narudžbi'. Ovo je plaćeni obrtnički rad...
O samom postavljanju spomenika smo već svašta rekli kad je bio aktualan natječaj na kojem su pobjedile stepenice, sad ćemo vjerojatno opet proći kroz to sve....

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 8:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neka, osijeku trebaju kolosalni željezni kipovi koji djeluju nezavršeno! ja si planiram postaviti jednog takvog i u dvorište. čekam samo da mi kapnu neke pare...

a mi razbijamo glavu o brendiranju osijeka i adekvatnim suvenirima! bit ćemo poznati po kolosu iz osijeka!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 8:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la (Pogledaj post): › Kolko ja znam, umjetnička djela se ne rade 'po narudžbi'.

Izgleda da ne znaš mnogo. Very Happy Mona Lisa, strop Sikstinske kapele, statua Mojsija, Davida, ili neko drugo remek djelo, zvuče li ti poznato?

Ovdje je problem u tome što gradonačelnik radi u inat svojim građanima, pa čak i koalicijskom partneru. Mi ćemo, kao i obično, slijegati ramenima, i mirno plaćati prirez iz plaće za sve što je potrebno.
Ja bih najradije premjestio one radijatore s Trga slobode ispred zgrada županije i grada... Izgleda da je ovdje običaj da svaka vlast diže monumentalne spomenike neukusu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2007. 8:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo je jebeno prebolesno. nadam se da će ga odnijet sa sobom kad se bude selio "iz retfale" natrag u zagreb..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 9:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

domagoj je napisao/la (Pogledaj post): ›
allein je napisao/la (Pogledaj post): › Kolko ja znam, umjetnička djela se ne rade 'po narudžbi'.

Izgleda da ne znaš mnogo. Very Happy Mona Lisa, strop Sikstinske kapele, statua Mojsija, Davida, ili neko drugo remek djelo, zvuče li ti poznato?


Poznato da Smile Možda i ovaj spomenik bude za 400 godina 'remek-djelo'. S druge strane, nikome nije Eifellov toranj, Kip slobode, Mount Rushmore, pa čak ni Isus nad Riom umjetničko djelo....

domagoj je napisao/la (Pogledaj post): › Ovdje je problem u tome što gradonačelnik radi u inat svojim građanima, pa čak i koalicijskom partneru. Mi ćemo, kao i obično, slijegati ramenima, i mirno plaćati prirez iz plaće za sve što je potrebno.
Ja bih najradije premjestio one radijatore s Trga slobode ispred zgrada županije i grada... Izgleda da je ovdje običaj da svaka vlast diže monumentalne spomenike neukusu.


Tako je. To je mentalitet Hrvata - ako mu se i ne sviđa što ga tlače, najviše što će napraviti je da malo rogobori protiv toga, ali će u osnovi živjeti i dalje kao da ga se to ne tiče...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lydi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.01.2007. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

još jedan dokaz da HDLU treba zatvoriti i rastjerat tj.dovest ljude koji bi reagirali na ovako nešto!!!!!

_________________
Tko tu koga ....?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 10:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naš bi gradonačelik kao veliki pravaš trebao znati da je Starčević još za života izrazio želju da mu se NIGDJE NE PODIŽE SPOMENIK!

Vidi je što MAĐ cijeni praosnivača svoje stranke

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evil Poodingh je napisao/la: ›
Naš bi gradonačelik kao veliki pravaš trebao znati da je Starčević još za života izrazio želju da mu se NIGDJE NE PODIŽE SPOMENIK!

Vidi je što MAĐ cijeni praosnivača svoje stranke

on zna da to stare nije ozbiljno mislio, da se samo šegačio. uvijek je bio šaljivdžija! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LucijaX
Offline
Avatar

Ukupno postova: 188
Spol: Žensko Žensko
Zabranjen pristup
Post Postano: 12.01.2007. 11:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne, ne... mi ovdje ne podižemo spomenik starčeviću, nego njegovom djelu!

a ante nije želio spomenik sebi, a o svom djelu nije razmišljao. anto je, još od malih političkih nogu bio dovitljiv.

_________________
godinama pričaju, ima nas malo, a sve nas je više
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2007. 11:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

domagoj je napisao/la: › Izgleda da ne znaš mnogo. Very Happy Mona Lisa, strop Sikstinske kapele, statua Mojsija, Davida, ili neko drugo remek djelo, zvuče li ti poznato?
Hm, ne znam koliko je pametno usporedjivati nesto sto je bilo prije 500 godina s necim sto se dogadja danas. Previse toga se promijenilo da bi usporedba bila valjana. Dakako, to ne znaci da se i danas spomenici ne narucuju. ;-)

Citat: › Ovdje je problem u tome što gradonačelnik radi u inat svojim građanima, pa čak i koalicijskom partneru.
Mislim da je ovdje pogodjena bit problema. Ovo je spomenik koji zeli zaista mizerna manjina. Struka i gradjani su protiv takvog rjesenja. Mrzim politicke floskule, ali ovo se zaista moze smatrati "nametnutim".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 11:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
domagoj je napisao/la: › Izgleda da ne znaš mnogo. Very Happy Mona Lisa, strop Sikstinske kapele, statua Mojsija, Davida, ili neko drugo remek djelo, zvuče li ti poznato?
Hm, ne znam koliko je pametno usporedjivati nesto sto je bilo prije 500 godina s necim sto se dogadja danas. Previse toga se promijenilo da bi usporedba bila valjana. Dakako, to ne znaci da se i danas spomenici ne narucuju. ;-)

Ne vidim zašto ne bi valjala usporedba. Prvo je bilo rečeno da se umjetnička djela ne rade po narudžbi, a ovim je postom samo naglašeno da su neka od najvažnijih umjetničkih djela svjetske baštine nastala upravo po narudžbi. Ne sva, ne uvijek, ali neka. Dovoljno za osporavanje prethodne tvrdnje.

Vjerujem da se time nije uopće željelo ulaziti u to da će ovo također biti ili da neće biti značajno umjetničko djelo, tako da nije toliko bitno što se i koliko promijenilo tijekom zadnjih 500 više ili manje godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 13:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kolko muke oko moga neznanja, lol Smile

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 13:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la: ›
Kolko muke oko moga neznanja, lol Smile

eto vidiš šta nam radiš! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: